P rendszám jogtalan használata bűncselekmény?


Atis77 # 2024.02.05. 05:40

Útvonal engedélyt ad rá ki az okmanyiroda.

drbjozsef # 2024.02.04. 15:52

szalanics,

Igen.
Egyedi azonosító jellel való visszaélés, Btk. 347.§.
Emellett persze be is vonják, ráadásul az ÖSSZES "P" rendszámodat.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Majordomus # 2024.02.03. 22:12

Nem. Csak szabálysértést.

szalanics # 2024.02.03. 20:50

A kérdésem az hogy Ez esetben bűncselekményt követek el?

drbjozsef # 2024.02.03. 19:21

szalanics,

Értem.
Szerintem pedig egyértelmű a 326/2011. rendelet, ahogy írod, 63/A.§(2) bekezdés 8. pont.
Ott NEM szerepel a hivatalból kivont. Ha lehetne, más lenne a megfogalmazás.

szalanics # 2024.02.03. 18:10

Drbjozsef
Igen ezzel tisztában vagyok mint auto kereskedő raknám rá.
A kérdésem a hivatalból kivont gepjarmure iranyult…

drbjozsef # 2024.02.03. 16:58

szalanics,

Szerintem :
Csak arra jogosult gazdálkodó szervezetek igényelheti, amelynek cégkivonatában szerepel főtevékenységnek a 4511, 4519 TEOR kód, azaz személy és könnyű gépjármű kereskedelem vagy egyéb gépjármű kereskedelem, mint főtevékenység. Mellék tevékenységre a 4520 TEOR kódra is igényelhető, azaz gépjárműjavítás és karbantartás, de csak is NKH tevékenység igazolással

(Egyébként azt hiszem az új formátumú rendszámok óta egységesen "I" rendszámnak hívják őket)

szalanics # 2024.02.03. 14:59

Tisztelt Címzett!
Olyan kérdéssel fordulok önökhöz, hogy van egy gépjárművem melyet HIVATALBÓL kivontak a forgalomból. Erre a gépjárműre rá lehet rakni “ideiglenes” próba rendszàmot , hogy mozgatni lehessen? Vagy ezzel bűncselekményt követek el? Vagy szabálysértést? Amennyiben bűncselekményt akkor melyik paragrafusba ütközik?A jogszabályban úgy van taglalva hogy kérelemre kivont gépjárműre lehet felhelyezni az ideiglenes próbarendszámot.
a jogszabály nem tartalmaz erre vonatkozó egyértelmű szabályozást.

Válaszukat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2019.09.06. 05:53

Mert?

Azon vitázunk, _lehet_ _e_ büntetni magyar állampolgárt külföldön elkövetett olyan cselekmény miatt, ami ott nem büntetendő. Elméleti jellegű. Ehhez képest az, hogy hogyan szerez erről tudomást a hatóság, hatodrangú technikai kérdés, mint az, hogy előzetesbe kerül-e, vagy milyen színű rabruház kap.
Szerintem, de lehet nem értem.

wers # 2019.09.06. 05:46

Nem, az itt nem kérdés, mert csak technikai jellegű.

:)))) na ennek sincs sok értelme

drbjozsef # 2019.09.06. 05:22

wers,

Nem, az itt nem kérdés, mert csak technikai jellegű. Persze, érdekes felvetés, de a témához nincs köze.

Szomorú örökös,

köszönöm a megerősítést, két hozzászólással előtted már túlléptünk ezen.

wers # 2019.09.06. 05:02

Azért az is kérdés, hogyan szerez tudomást a magyar hatóság egy nem Magyarországon elkövetett cselekményről, ha az külföldön nem szabályellenes, azaz a külföldi hatóság nem indít eljárást?

Szomorú örökös # 2019.09.06. 04:24

drbjozsef

c) a magyar állampolgár által külföldön elkövetett olyan cselekményre, amely a magyar törvény szerint bűncselekmény.

Az a gáz, hogy a kábítószer fogyasztása nem bűncselekmény, hanem szimplán vétség...

(6) Aki kábítószert fogyaszt, illetve csekély mennyiségű kábítószert fogyasztás céljából megszerez vagy tart, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Tehát valahogy én laikusként is úgy gondolom, hogy az általad idézett jogszabály nem érvényes arra, aki Amszterdamban elszív egy joint-ot.

drbjozsef # 2019.09.05. 13:00

(a szabálysértési törvényben van benne pont az, hogy "ha nemzetközi szerződés vagy törvény előírja, akkor...")

drbjozsef # 2019.09.05. 12:23

(és igen, a joint lehet nem jó példa, mert az nem bűncselekmény, és akkor az nem büntethető itthon. Esetleg a terjesztés már jó példa, egy legalizált amerikai államban, persze szabályos _ottani_ engedéllyel)

drbjozsef # 2019.09.05. 12:21

Én tényleg nem értek hozzá, belátom, ha tévedek, de én még mindig csak ennyit látok, javítsatok ki :

Btk.3. § (1) A magyar büntető törvényt kell alkalmazni

  1. a belföldön elkövetett bűncselekményre,
  2. a Magyarország területén kívül tartózkodó magyar felségjelű úszólétesítményen vagy magyar felségjelű légi járművön elkövetett bűncselekményre,

c) a magyar állampolgár által külföldön elkövetett olyan cselekményre, amely a magyar törvény szerint bűncselekmény.

Nem látok olyat, hogy mindkettő országban büntethető kellene legyen egyszerre.

oligaliga # 2019.09.05. 11:32

Magyarországon akkor büntethetnek külföldön elkövetett bűncselekmény miatt, ha az az elkövetés helye és Magyarország szerint is bűncselekmény.

Megjegyzem, a joint elszívása nálunk még nem bűncselekmény.

wers # 2019.09.05. 11:00

:))) oligaliga, megnyugodtam

oligaliga # 2019.09.05. 10:57

Nem születhet, és máshol sem. Még a nemzetközi egyezményeket jóváhagyó törvények sem érvényesek mindenhol a világon, mert nincs olyan, amit valamennyi létező és elismert állam aláírt és ratifikált volna.

wers # 2019.09.05. 10:53

Szerintem vannak területi hatályú jogszabályok (ilyen a KRESZ), és vannak anélküliek is.

Csak, hogy ne annyira hülyén haljak meg, mondanál példát arra, amelyiknek nincs területi hatálya? Magyarán Magyarországon (vagy bármely országban) születhet olyan törvény, ami az egész világra érvényes?

drbjozsef # 2019.09.05. 10:47

A fordított eset nyilván nem is kérdés.

wers # 2019.09.05. 10:38

valóban költői volt

Mondjuk azért találkoztam nem egy háborgó "sógorunkkal" akik nehezményezték, ha a magyar hatóság elkobozta a jogijukat ittas vezetésért. "De hát ez nálunk szabad" felkiáltással. Ja, ott igen.

oligaliga # 2019.09.05. 10:19

wers

ok, és hogyan értelmezed az ittas vezetést? Magyarországon zéró tolerancia van, de nem mindenhol.

Ez most komolyan kérded?

wers # 2019.09.05. 09:39

te mondtad, nem jó példa :)

drbjozsef # 2019.09.05. 09:07

(Nem jó példa teljesen, de országok tucatjai büntetik állampolgáraikat, akik az ISIS-szel kapcsolatban tevékenykedtek a Közel-Keleten. Bár ott többnyire olyanért, ami feltehetőleg az ottani törvények szerint is bűncselekmény, és itt most nem az ISIS saját "törvényeire" gondolok)