P rendszám jogtalan használata bűncselekmény?


wers # 2016.03.12. 13:56

kedves Véleményem!
Az egyedi azonosító nem lett meghamisítva, azt nem követte el senki.
ezt nem tudhatjuk

ebből nem csinálnak bcs.-t szinte sehol

Nem szeretnék mesélni róla, de igen. A "Z"-kkel kezdték, mivel azok már bebuktak, mintha ez jönne. Akit érint, az érti.

wers # 2016.03.12. 13:47

Volt egy munkaszerződése, amit nem töltött ki megfelelően

Szerintem fogalmad sincs, miről beszélsz. Vagy az van, amit Dr.Attika írt, és akkor mindannyian nagyon nagy bajban vagytok, vagy nem is akkorában, csak nem tudod leírni.

A lényeg, az elvett rendszámot abba az okmányirodába fogják megküldeni, ahol kiadták. Majd ott kell érdeklődni.

Ha valóban munkaviszonyban állt a jármű vezetője a P rendszám kérelmezőjével, az egy nav igazolással könnyen igazolható.
Az nem előírás, hogy a kérelmező cég képviselője vezetheti kizárólag, hisz nem is biztos, hogy van jogosítványa (vagy éppen épp az okmányiroda "őrzi" néhány hónapig)

Véleményem # 2016.03.12. 13:41

Dr.Attika

Az egyedi azonosító nem lett meghamisítva, azt nem követte el senki. Ebből nem csinálnak bcs.-t szinte sehol. A kérdező azt írta, hogy egy kintről behozott autóra tették fel. Ez teljesen normális megszokott rendben van. Az autó műszakilag megfelel, külföldön kivonták a forgalomból eladás miatt érvénytelenítve lett az ottani rendszám, forgalmi. Ezt P rendszámmal lehet használni Mo.-on, amíg forgalomba nem helyezik. Van egy határidő aminek meg kell felelni, hogy egy kintről behozott autót mennyi időn belül kell forgalomba helyezni Mo.-on illetve kezdeményezni azt, reg. adó stb..
A regadó költségvetési csalás is erős lenne, az a leírtak alapján nem áll meg ( a leírtakból biztos nem állapítható meg ), és az egyedi azonosító jel sem. A magánokirat hamisítás sem fog. Azért nem fog egyik sem mert többnyire ilyen esetben amit a kérdező írt, napi rutinként intézkedik a hatóságok és a bűncselekmény részét nem vizsgálják. Szabálysértés bírság rendszám elvétel.

Dr.Attika # 2016.03.12. 09:53

Kőkemény bűncselekmény halmazat. Egyedi azonosító meghamisítása, magánokirat hamisítás, regadóra elkövetett költségvetési csalás stb.

Janek13 # 2016.03.12. 09:25

Volt egy munkaszerződése, amit nem töltött ki megfelelően aztán belekeveredett a kölcsönkaptam témába csak a szervizig
Ilyenkor általában már nem lehet kideríteni hogy a beutalt miket mondott, a rendszámot elvették jogtalan használat miatt.

wers # 2016.03.11. 07:52

A Próba rendszám kölcsönadása bűncselekmény vagy szabálysértés?

Ez volt az eredeti kérdés

Nem volt meghamisítva semmi.
Egyszerűen kintről behozott autóra fel lett téve egy P rendszám, ami többek között erre való, csak nem a cég alkalmazottja vezette hanem más

Na akkor most mi is történt? Mer nagyon nem mindegy ám!

össze. vissza beszélt a rendőrnek,/nem voltam ott/ és ennyi
Ha már kérdezel, jó lenne, ha te sem össze-vissza tennéd. Az sem derül ki, milyen használatra kaptátok az engedély, mert ott is lehet gond.

Véleményem # 2016.03.10. 22:00

Janek13

Szabálysértés lesz ebből...

DNM10750 # 2016.03.10. 21:55

Hát az sem szerencsés hogy nem volt ott...
Egyébként az okirat ,,valós tartalmú volt"? Elnézést, csak a ,,kölcsönadás" szó nem erre utal. De tényleg csak kérdezem..

Janek13 # 2016.03.10. 21:44

Nem volt meghamisítva semmi.
Egyszerűen kintről behozott autóra fel lett téve egy P rendszám, ami többek között erre való, csak nem a cég alkalmazottja vezette hanem más, aki, bár ki voltak töltve a nevére a megfelelő papírok, össze. vissza beszélt a rendőrnek,/nem voltam ott/ és ennyi.
Most engem is meghallgatnak, nem mondhatom hogy ellopta... pedig megérdemelné.

Véleményem # 2016.03.10. 21:26

DNM10750

Nyilván nem volt rá jogosult az illető. De attól még lehet, hogy csak szabálysértés valósult meg.
A járművezető és az üzembentartó a két szabálysértő.

Egyáltalán minek minősül, ha odaadtam egy ismerősömnek és elvették tőle?

Erre írtam, hogy egyes helyeken a sikkasztás bűncselekmény megvalósulását vizsgálhatják.
De ritka...

Az nem derült ki, milyen autóra volt felhelyezve a rendszám. Az sem, hogy meg volt e hamisítva valami. Ezért két másik bűncselekmény jöhet szóba, de a kérdező erre nem tért ki.

DNM10750 # 2016.03.10. 21:12

Véleményem:

vajon miért ,,vették el tőle"? Biztos azért mert jó helyre ,,adta kölcsön"

Véleményem # 2016.03.10. 20:55

Janek13

Kevés az információ. Ezek alapján nem lehet eldönteni hogy szabálysértés vagy bűncselekmény.

Aki a rendszámot kölcsön adta annak nagyon jól kell tudnia, hogy mik a feltételei a használatnak, ezért ezt kár leírni. Aki nem jogosult arra, hogy azt használja, az szabálysértés és elveszik tőle. Aki átadta neki az szintén mert nem adhatta volna át, szintén szabálysértő.
Az, hogy milyen autóra tették fel az nem derült ki, így a bűncselekmény mint egyedei azonosító jellel visszaélés nem lehet tudni, hogy megvalósult e.
Egyes helyeken a sikkasztás bűncselekményébe minősítik még. ( a rövid leírás alapján )

DNM10750

A P rendszámot lehet "pakolgatni" egyik autóról a másikra. Csak nem mindegy milyen autóra.

DNM10750 # 2016.03.10. 19:16

1. tudta hogy az ideiglenes rendszám az övé. Levette, szándékosan. Ez bűncselekmény.

pohicop # 2016.03.10. 18:52

A körülményektől függ. Lehet szabs. is...

DNM10750 # 2016.03.10. 16:48

Btk. 347. § Egyedi azonosító jellel visszaélés.

Janek13 # 2016.03.10. 12:53

A Próba rendszám kölcsönadása bűncselekmény vagy szabálysértés?
Egyáltalán minek minősül, ha odaadtam egy ismerősömnek és elvették tőle?
Köszönettel: J

Mézga Géza # 2013.07.08. 15:06

Hortenzia!

A P-rendszámmal teljesen jogosan közlekedett. Sajnos azt a hibát követte el, hogy a régi rendszámot láthatóvá hagyta.
Teljesen le kellett volna takarni, hogy ne legyen látható.
Sajnos a rendőrök sem mindig tudják, hogy mikor, ki, és hogyan használhat P-rendszámot.

A P betűjelű ideiglenes rendszámtábla

Kérelemre P betűjelű ideiglenes rendszámtáblát kell kiadni a járműgyártónak, a
járműjavítónak, a közlekedési kutatóintézetnek, valamint egyéb olyan
vállalkozásnak vagy intézménynek, amelynek tevékenysége indokolja a még
forgalomba nem helyezett, vagy a forgalomból ideiglenesen kivont, de javítás
alatt álló jármű ideiglenes részvételét a közúti forgalomban .
A P betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott jármű használatának korlátjai:
az ideiglenes forgalomban tartási engedély jogosítottján vagy a vele
munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személyen kívül másnak nem
engedhető át a használata,
a közúti forgalomban való részvételéről az okmányiroda által hitelesített indítási
naplót kell vezetni ,
a személy- és teherszállítás, valamint a vontatás tilos (ez alól az engedélyező
közlekedési igazgatási hatóság indokolt esetben felmentést adhat),
az okmányiroda egyéb indokolt megszorításokat rendelhet el, így különösen
útvonalbeli, területi és időbeli korlátozásokat írhat elő ,
csak a Magyar Köztársaság területén lehet vele közlekedni ,
csak olyan járműre szerelhető fel, amely a közúti közlekedésre alkalmas műszaki
állapotban van.

Véleményem # 2013.06.23. 11:14

Hortenzia

Két rendszáma egy járműnek nem lehet. Kívülről ezt szúrhatták ( elég hülyén néz ki ). Majd lekérik kiderül, hogy ki van vonva a forgalomból, aztán közben meg ott közlekedne vele... Felvet néhány dolgot... Bűncselekmény gyanúja miatt állíthattak elő. ( vádolva nem vagy esetleg gyanú van itt ) Meghallgattak majd kivizsgálják aztán ha úgy van akkor nem lesz semmi...
A rendszámokat lefoglalták gondolom amit majd az eljárás végén vissza adnak.
Súlyos hiba volt úgy gondolom. Manapság a P rendszámmal előszeretettel vissza élnek így szigorú szabályai vannak amit be kell tartani. Aki nem tudja használni az ne használja...!

bokros # 2013.06.22. 08:10

A jogban való tévedés nem mentesít a jogkövetkezmények alól. Persze ha az okmányiroda ügyintézője tanúként nyilatkozik arról, hogy ő adott téves tájékoztatást akkor gyökeresen más a helyzet. Nagy kérdés, hogy megteszi -e.
Ezzel együtt az is vitatható, hogy van-e a cselekménynek
bármiféle társadalomra való veszélyessége.
( A leírtak szerint nincs, mert a rendszám egyértelműen köthető a járművet használóhoz, tehát a közúti forgalomban azonosítható)


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Hortenzia # 2013.06.22. 07:44

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni a következő dologban:
Megörököltem egy tehergépjárművet (18 tonnás, darus), melyet hatóságilag (nem az én kezdeményezésemre, mint üzembentartó, hanem az elhunyt még mindig folyamatban lévő perek miatt az önálló bírósági végrehajtó az okmányirodával, ideiglenesen kivonatta)kivontak a forgalomból. Állag megőrzés céljából egyik telephelyemről a másikra szerettem volna a járművet eljuttatni, ezért a cégem tulajdonában lévő P rendszámmal(minden korlátozás alól mentes, személy és teher szállításra is lehet használni) ellátva indultam útnak, de úgy, hogy az eredeti hátsó rendszámot nem tudtam eltávolítani (ezt csak a rendszám megrongálásával, speciális szerszámokkal ellátva tudtam volna leszedni, mert belerohadt a csavar), így fölé helyeztem el az ideiglenes P rendszámot. Az igazoltatás során engem közokirat hamisítás, valamint egyedi azonosító jelzés meghamisítás vádjával a helyi rendőrkapitányságra bevittek, ott kihallgattak. El akartak rabosítani, az eredeti és a P rendszámomat is elkobozták, 5 órán keresztül tartottak bent, majd rendszámok, tachograf korong nélkül akartak útnak indítani. Mivel nem szerettem volna szabályt sérteni hosszas hadakozás után tudtam csak útvonalengedélyt tőlük kicsikarni, mely a 230 km-rel távolabbi telephelyemig szólt.
Kérdésem:

  • hogy valóban ilyen súlyos hibát követtem-e el azzal, hogy nem volt tudomásom róla, hogy csak általam kezdeményezett kivont járműre rakhatom rá a P rendszámot. Erről sem az okmányirodában nem kaptam erről tájékoztatást, azt mondták, hogy nyugodtan használhatom, továbbá az indítási naplóban sincs erre vonatkozó információ.

Előre is köszönöm segítségét!

tothvili # 2013.02.04. 20:47

Várjuk a további történések ismertetését.
Kiváncsi vagyok a fejleményekre...

m-83 # 2013.02.03. 09:04

Nagyon szépen köszönöm a segítséget és az építő jellegű kritikát is. Bocsánat előre is mindenkitől, de mivel a szerelőm gyanúsítotti kihallgatására már sor került, itt pedig a moderálás miatt csak később jelent meg az általam leírt "történet", így fogadtam neki jogi képviselőt (igaz, lehet nem a legjobbat, de az irodájában még nagyon bíztatott). Sajnos nem nagyon volt időm, mert a szerelőm egy picit megkésve szólt a gyanúsítotti kihallgatásának időpontjáról, így lehetőségem sem nagyon volt "válogatni"! Amit el kell, hogy mondjak, hogy nagyon korrektek voltak, a gyanúsítotti kihallgatást megelőzően egy "beszélgetésben" elmondták, hogy igazából azzal követtük, követte el a bűncselekményt, hogy teljesen jogtalanul, jogosulatlan távolította el a hatósági jelzést a gépkocsiról, hiszen annak törvényi feltételei nem álltak fenn (nem volt ideiglenesen kivonva a kérésemre a forgalomból). Majd meglátjuk, hogy mi lesz. Igazából magamra is dühös vagyok, mert én voltam, aki kellő körültekintés nélkül adtam oda neki a "P" hatósági jelzést, ami miatt ez az egész kialakult!
Ha megengedik, azóta már nagyon sokat gondolkodtam és újabb kérdések fogalmazódtak meg bennem. Mivel itt többen olvasnak és adnak tanácsot - igaz, van, hogy egymástól teljesen eltérőt -, de kíváncsivá tettek bizonyos kérdések.
Tegyük fel, hogy egy sportkocsiról beszélünk, melynek elől matrica rendszáma van, vagy egyáltalán nincs is. Ergó, csak a hátsó hatósági jelzést távolítja el valaki és szereli fel a "P" rendszámot. A KRESZ egyértelműen leírja, hogy egy járművön annak megfelelő "mennyiségű" hatósági jelzésnek kell lennie. De ha nincs és csak az egyiket távolítja el, akkor is megvalósítja ezen bűncselekményt?
Másik, ami gondolkodtam... Ha egy jármű - tegyük fel, gépjárműadó meg nem fizetése miatt ki van tiltva a forgalomból - akkor ezen gépkocsira felszerelt "P" hatósági jelzés használata szintén kimeríti az egyedi azonosító jel meghamisításának bűncselekményét? Csak azért kérdezem, mert akkor a jármű hatósági jelzéseit a forgalomból történő kitiltás miatt az okmányirodában le kell adni, tehát nincs neki! Én azt értem, hogy jogtalanul szerelik fel a "P" rendszámot, de ugye hivatalosan ennek a járműnek a hatósági jelzése már az okmányirodában van!
Tisztel monalisa1!
Hál' Istennek a cég megrendelései jönnek! Megmondom őszintén, hogy igazából a javítást azért akartam eszközölni, mert ahogy a forgalmi engedély elvételre került, a dátumból is kitűnik, hogy elég huzamosabb ideig állt az autóm. Új járműveket vásároltam, így ez a gépkocsi állt, nem volt munkára "fogva"! Szükségessé vált, hogy ez a jármű is menjen, így szerettem volna, hogy újra műszaki vizsga legyen rajta! Mivel emberek közlekednek vele (adott esetben családapák, férjek, vagy „csak” barátok, stb.), így nem akartam, hogy tessék-lássék módjára ott a műszaki az autón oszt' menj fiam. Szerettem volna, ha tisztességesen át van nézve, ki van próbálva! Nyugodtabban teszem le a fejem! Nem volt sem a kormányművel, sem a fékkel semmi probléma. Azt nem mondom, hogy kitűnő műszaki állapotban volt, de azt le merem fogadni, hogy némely, műszaki vizsgával rendelkező gépkocsinál jobb állapotú! Hibáztunk, ezt elismerem, elbeszéltünk egymás mellett a szerelőmmel! Higgye el nekem, hogy nem az útvonalengedély beszerzésén, vagy az érte kifizetendő összegen múlott! Hibáztam, hibáztunk elismerem! Tényleg csak segíteni szeretnék az „öregúrnak”!
Ne haragudjanak, ha butaságot kérdezek, de a "hirtelen" jogi képviselőnek megválasztott Úr ezen kérdéseimre nem igazán tudott válaszolni. Lehet ennek tükrében, érdemes is lenne elgondolkodnom a változáson...
Remélem nem traktálom Önöket a buta kérdéseimmel...

tothvili # 2013.02.02. 15:18

Szerintem ebben az esetben is a hatóságok meglehetősen túlterjeszkednek és téves jogértelmezést alkalmaznak.
Megpróbálják ráhúzni mindenre az azonosító jel megváltoztatását, mert az két év letöltendő, hátha így nem merik majd lekapni a rendszámot a gyorshajtó járművezetők.
Ez szerintem szánalmas és nem szolgálja a jogalkotó szándékát sem.
Az ugyanis keretjogszabály, tehát nem csak az alvázszám manipulálásáról, hanem fegyverek és ipari gázpalackok egyedi azonosító jelének megváltoztatásának bűntathetőségéről szól.

Egyébként ott van a Kreszben, hogy forgalomban jól láthatónak, jól olvashatónak és az eredeti helyén kell lennie a rendszámnak.

monalisa1 # 2013.02.02. 14:52

Egy már több mint egy éve lejárt forgalmi engedélyű autóról van szó, amit javításra- műszaki vizsgára vinni un. eseti útvonalengedéllyel lehetett volna csak, kiváltása külön pénzbe kerül...

Mivel az autónak nem volt érvényes a műszaki engedélye, és mint ilyen a fék-, a kormánymű ki tudja milyen állapotban volt, csakis merev ruddal vontatva ill. trélleren lehetett volna szállítani.

A "P" betű próbarendszám másra való, azzal itt visszaéltek.

gálgabi # 2013.02.02. 14:18

Arra gondolsz, hogy valaki leveszi az elsőt , hogy ne tudják gyorshajtásért lefotozni ?