P rendszám jogtalan használata bűncselekmény?


drbjozsef # 2019.09.06. 05:53

Mert?

Azon vitázunk, _lehet_ _e_ büntetni magyar állampolgárt külföldön elkövetett olyan cselekmény miatt, ami ott nem büntetendő. Elméleti jellegű. Ehhez képest az, hogy hogyan szerez erről tudomást a hatóság, hatodrangú technikai kérdés, mint az, hogy előzetesbe kerül-e, vagy milyen színű rabruház kap.
Szerintem, de lehet nem értem.

szalanics # 2024.02.03. 14:59

Tisztelt Címzett!
Olyan kérdéssel fordulok önökhöz, hogy van egy gépjárművem melyet HIVATALBÓL kivontak a forgalomból. Erre a gépjárműre rá lehet rakni “ideiglenes” próba rendszàmot , hogy mozgatni lehessen? Vagy ezzel bűncselekményt követek el? Vagy szabálysértést? Amennyiben bűncselekményt akkor melyik paragrafusba ütközik?A jogszabályban úgy van taglalva hogy kérelemre kivont gépjárműre lehet felhelyezni az ideiglenes próbarendszámot.
a jogszabály nem tartalmaz erre vonatkozó egyértelmű szabályozást.

Válaszukat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2024.02.03. 16:58

szalanics,

Szerintem :
Csak arra jogosult gazdálkodó szervezetek igényelheti, amelynek cégkivonatában szerepel főtevékenységnek a 4511, 4519 TEOR kód, azaz személy és könnyű gépjármű kereskedelem vagy egyéb gépjármű kereskedelem, mint főtevékenység. Mellék tevékenységre a 4520 TEOR kódra is igényelhető, azaz gépjárműjavítás és karbantartás, de csak is NKH tevékenység igazolással

(Egyébként azt hiszem az új formátumú rendszámok óta egységesen "I" rendszámnak hívják őket)

szalanics # 2024.02.03. 18:10

Drbjozsef
Igen ezzel tisztában vagyok mint auto kereskedő raknám rá.
A kérdésem a hivatalból kivont gepjarmure iranyult…

drbjozsef # 2024.02.03. 19:21

szalanics,

Értem.
Szerintem pedig egyértelmű a 326/2011. rendelet, ahogy írod, 63/A.§(2) bekezdés 8. pont.
Ott NEM szerepel a hivatalból kivont. Ha lehetne, más lenne a megfogalmazás.

szalanics # 2024.02.03. 20:50

A kérdésem az hogy Ez esetben bűncselekményt követek el?

Majordomus # 2024.02.03. 22:12

Nem. Csak szabálysértést.

drbjozsef # 2024.02.04. 15:52

szalanics,

Igen.
Egyedi azonosító jellel való visszaélés, Btk. 347.§.
Emellett persze be is vonják, ráadásul az ÖSSZES "P" rendszámodat.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Atis77 # 2024.02.05. 05:40

Útvonal engedélyt ad rá ki az okmanyiroda.