Közokirat-hamisítás


Bihariinci # 2005.12.19. 19:58

Kedves ObudaFan,

Eloszor az illetekes VI-VII be kerult, ahol eppen akkor valt szet a ket keruleti Ugyszseg
Kivartam az attelepedest turelemmel.
Szeptemberben ujra bombaztam Oket, mire kozolte a holgy, nem all modjaban felvilagositast adni, irasban ertesitenek.
Novemberben kaptam egy 2 soros levelet, melyben ertesitettek, hogy a PEST-megyei Ugyeszseghez kerult az ugy, mivel exem Pest-megyei illetekessegu lett.
December elejen telefonaltam.Nem tudtam kapcsolodni, Mikulaskor bementem, de mar az eloszobaban lattam, nem jutok be.
Jojjek ugyveddel, vagy tegyem be irasban keresem
Bementem a belvarosba az ugyeszi kponti irodaba, ahol azt mondtak, amit Te, menjek vissza.
Most holnapra munka utan betablaztam magam es nem engedem magam lerazni, -azzal a nevvel megyek, aki a belvarosban tanacsolt-
Igy mennek az ugyek. tudsz jobbat ?

Bihariinci # 2005.12.24. 01:34

Nem ertem el eredmenyt.Ket unnep kozott megyek ujra.
Mindenkinek nagyon boldog Unnepeket
Biinci

Bihariinci # 2006.01.03. 04:50

Mindenkinek BOLDOG UJ EVET kivanok eloszor.
Masodszor ugy tunik nem vonatkoznak ram a magyar szabalyok.
Nem kapok informaciot az ugyeszsegtol.
Egyik helyen mar nincs az ugy, masik helyen nem adnak semmilyen informaciot.
Van koztes megoldas ?

Itt nem csupan egy piti magan-illetve kozokirathamisitasrol van szo.
Folytatolagosan (eveken keresztul)elkovetve, majd kapcsolva az ebbol szarmazo csalassal, illetve sikkasztassal.
Akkor MOST 2006-ban merre vegyem utam ?

XLXL # 2006.01.17. 12:07

A hozzászólásokat elolvasva felmerült egy kérdés bennem.

Mi történik akkor, ha valaki mondjuk a középiskola 1 osztályában megvette például az évvégi matekjegyét.
Ezek után közokirathamísítás a következőkben az éretségibizonyítvány majd ezután a diploma és ezek után ha munkába áll mivel persze a diplomáját is használja az elévülés még meg sem kezdődött? Feltételezve, hogy a következőkben mindent szabályosan csinált.
Van ennek valami határa?

ObudaFan # 2006.01.17. 16:51

Ez nem közokirat-h., ugyanis maga a jegy helyesen szerepel a közokiratban, a közokirat pedig azt tanúsítja, hogy ez a jegy született, nem azt, hogy valóban okos az illető.

XLXL # 2006.01.18. 07:56

Ok. Ezzel a metodikával, ha valaki más helyett ír meg egy vizsgát, akkor az sem hamisítás?
Hiszen a jegy helyesen szerepel, csak épp nem az illető tudását tükrözi.

_Lala_ # 2006.01.18. 16:57

A vizsga megírása lehet hamisítás, de az az alapján kapott jegy feltüntetése már nem az.

ObudaFan # 2006.01.18. 18:03

De ott sem a vizsgabizonyítvány a hamis okirat, hanem a beadott vizsgalap.

XLXL # 2006.01.18. 19:22

De ha hamis a vizsgalap, vagyis egy hamis irttal jut el a bizonyítványhoz, a bizonyítvány nem lesz hamis, ezt nehezen tudom elképzelni?
Egyáltalán akkor hogy valósul meg a bűntett ?

ObudaFan # 2006.01.18. 20:02

A bizonyítvány akkor hamis, ha nem az a jegy szerepel benne, amit kapott az illető, vagy ha nem az egyetem állította ki, hanem a szomszéd barkácsolta össze.

XLXL # 2006.01.19. 07:43

Ezek szerint, ha valaki megírja a másik helyett az érettségit vagy az államvizsgát, az ezek után kiállított közokirat nem hamis, ez igen furcsa.
Akkor viszont milyen bűntett van, van-e egyáltalán?

ObudaFan # 2006.01.19. 17:53

Magánokirat-hamisításnak elmehet. Egyébként ha azzal a módszerrel csinálja, hogy annak a személyijével, akinek vizsgáznia kellene, az igazolja magát, aki helyette vizsgázik, az a személyire nézve közokirat-hamisítás, aminek felbújtója az, akinek kellett volna vizsgázni.

XLXL # 2006.01.20. 10:19

Nem nagyon értem a logikáját, hogy ha előzmények mind a hamisítást mutatják akkor maga az elkészült papír, miért nem hamis, na de ha így van én elfogadom.

Ez után a kis kitérő után megfogalmaznám az eredeti kérdésemet kicsit pontosabban.
Pl.: Van egy hamisított érettségi bizonyítvány amivel a delikvens bekerül az egytemre. Itt tegyük fel az előírt módon elvégzi a sulit és le is diplomázik., majd el kezd dolgozni.
Mikor kezdődik az elévülés?
Mivel a megtévesztés élete végéig megvan és folyamatos, hiszen az összes végzettsége egy hazugságra épül?

ObudaFan # 2006.01.20. 16:01

Az elévülés akkor kezdődik, amikor utoljára használta a hamis okiratot. Érettségi bizonyítványt utoljára ált. akkor használ az ember, amikor diplomázik, mert akkor be kell mutatni ismét (legalábbis nálunk így volt). Tehát ekkor.

vendég # 2006.02.05. 16:50

"ha nem az egyetem állította ki,hanem a szomszéd barkácsolta össze...":)))
Ez jó.
Kérdésem lenne más okirat kapcsán amit valószínűleg nem a szomszéd barkácsolt össze:
Egy szép napon az illetőt meghúzták KRESZ vizsgán,viszont baromi jól vezet,tehát úgy gondolta a kis okos fejével,hogy ő bizony többé nem megy vizsgára!Nem tudom,hogy hogy csinálta,de ugyanolyan jogosija van,mint nekem,vagy bárkinek!:)Az évek teltek/múltak,egy-egy igazoltatás,parkolási szabálytalanság,stb...szóval néha-néha ellenőrzés alá vonta őt a KÖZEG!De soha senki nem vette észre,hogy ezzel a jogsival valami GÁZ van!:)Pedig azt hiszem az ellenőrzések alkalmával már egy jópárszor bediktálták az elmúlt évek alatt,hogy xy stb...ilyenolyan gépjármű rendszám,neve,stb..stb...-ahogy illik-.Ez hogy lehetséges szerintetek?és még azt is kérdezném,hogy ha az illető úgy dönt nem kísérti tovább a jószerencsét és hivatalosítja a már "meglévő"jogosítványát,beiratkozik egy tanf.ra,HOGY KAP MAJD HIVATALOSAN JOGSIT,HA MÁR "VAN"-közben meg nincs!:)

BajVan # 2006.04.23. 18:06

Én is beírom ide az esetemet, kérem, hogy "szakértsétek meg":

Évekkel ezelőtt 10% tulajdonrészt szereztem egy kft-ben, egy barátom vette egy ismerősétől a céget és egy jövőbeni közös üzlet reményében engem is bevett társnak. Igazából én nem is fizettem ki a részemet, a rám eső majdani osztalékból, részletekben rendeztem volna a barátom felé.

Sajnos a közös biznisz nem jött össze. Kb. egy évvel később jelezte, hogy nem is fog, adjuk el a céget, már szerzett is vevőt. Az adásvétel természetesen ügyvéd előtt történt, a cégbejegyzés is meglett az új tulajdonosokra (a cég nevét is megváltoztatták).

Pénzt én akkor sem láttam, a barátom (aki a cégünk ügyvezetője volt) intézett mindent, kvázi az adásvétellel tudtam le felé az adósságomat. Legalábbis ezt beszéltük meg.

Aztán pár hónapja beütött a ménkű, beidéztek a rendőrségre tanúnak. Amikor elkezdődött a kihallgatás közölték, hogy már gyanúsított vagyok, mivel megtalálták az egyik kulcsfigurát és alapos a gyanú arra, hogy fiktív adásvétel történt (azaz közokirathamisítás).
A kihallgató elmondta, hogy az új tulajdonosok nem üzemeltették a céget (mubkaügyi vizsgálat indult), illetve volt valami feljelentés is egy harmadik személy részéről (az előző tulaj elvált felesége, aki abból a cégből ment gyesre, aztán a válás után most mindenkit feljelentget), ráadásul a nagyobbik tulajdonrészt, a barátom részét megvásárló ember (aki már volt büntetve csődbűntett miatt, ráadásul egy eléggé lecsúszott homeless figura lett) azt vallotta, hogy ő nemhogy nem adott, hanem egyenesen kapott pénzt az ügyletért a "kft vezetőjétől". Szembesítéskor nem ismerte fel sem a barátomat, sem engem. Az én tulajdonrészemet megvásárló ember vallomása szerint hasonlóan járt mint én, ő sem adott és nem kapott pénzt senkitől, az új ügyvezető vette be társnak a majdani munkák reményében, az adásvétel óta nem hallott a cégről.

A barátom azt vallotta, hogy minket rendben kifizettek, nem érti miért mondja a vevője az ellenkezőjét.

A rendőrség vádemelési javaslattal átadta az ügyet az ügyészségnek.

Egy "apróság": az adásvételünk 2002 őszén volt. Mintha azt olvastam volna, hogy a közokiratkamisítás 3 év után elévül. Vajon akkor miért nyomoznak? Vagy elkezdték még az elévülés előtt és akkor be is fejezik?

Főlökött # 2006.04.24. 07:11

Tisztelt Hölgyeim és Uraim.

ObudaFan jól rávilágított a lényegre. A "partizán" készíthet 1000 magánokiratot is, mely hamis, nem követ el büncselekményt, amíg az nem kerül felhasználásra. Lényeges tényállási eleme a bűncselekmény elkövetésének.
Ugyanez vonatkozik a közokiratra is, ha mondjuk otthonában kártyalapnak használja, még nem bűncselekmény.

Itt vetődik fel a kérdés, pl. bankok, mobil szolgáltatók esetében, amikor a személyi igazolványt fénymásolják. Érdekes probléma, közokirat másolása és adatvédelmi szempontból is. Úgy oldják meg, hogy a kuncsaft aláír egy hozzájárulást, hogy az okmányát lefénymásolják, de ez szabálytalan.

A büncselekmény tényállási eleme, hogy felhasználásra kerüljön, a hamis, hamisított, valótlan adatokat tartalmazó okirat, mellyel birtokosa bizonyít, igazol valamilyen tényt.

A felhasználás időpontjától ketyeg az elévülés, mely a büntetési tétel maximuma ( Btk. 274 § esetben 3 év ), de minimálisan 3 év az elévülés ideje, a Btk szerint, bármely bűncselekmény esetében.

Besugo- javaslom, a belső rágódások elkerülése végett, hogy kérdezze meg a barátját, ebben a kérdésben. Így tiszta vizet lehet önteni a pohárba.
Tanúként vallomást kell-e tennie? Hát igen. Kénytelen, mivel vallomását nem tagadhatja meg. Gondolom a barátja nem a közvetlen hozzátartozója, Ön nem pap, vagy más egyházi személy.
Azt, hogy büncselekménynek Ön részese-e, mivel a közokirat hamisításnál nem volt jelen, nem tudja, hogy a kérdéses közokirat valódi-vagy -hamis, illetve azt ha hamis, felhasználásra került-e, így tanúként nyilatkozhat. Majd az írás - okmány szakértő kimondja- nyilatkozik a kérdéses okmányról. Hamisság esetén igen rossz pozícióban van a barátja.

BajVan- ebben az esetben nem csak magán, vagy közokirat hamisításról beszélünk. Van itt még egy rakás más bűncselekmény, melyet szerintem a vizsgálat felderített. Ezen ügyben ismerni kéne a részleteket, hogy állást lehessen foglalni benne.
Egy biztos, ha készült egy hamis magánokirat, melyet a kézjegyével látott el, majd ezen okmányt közokiratba foglalták, akkor közokirat hamisítás bűncselekményét valósította meg.
Mikortól ketyeg az elévülés? Amikor felhasználták, azaz ebben az esetben vélelmezem, a Cégbíróságon került felhasználásra. A cég adatainak megváltoztatásától ketyeg az elévülés. Hozzáteszem azért, hogy ha azóta máshol, nem használták fel, ezen inkriminált okmányt, mert akkor az az időpont az irányadó.

Tisztelettel.

Főlökött # 2006.04.29. 14:49

Tisztelt Vendég.

Most vettem észre, a felvetést, melyre reflektálok. Az úriember hiába csináltatta, pl. 1998 ban a jogosítványát, fű alatt sumákba, s eddig x esetben fel is használta, még nem találkozott olyan közeggel, aki az országos nyilvántartóban leellenőrizte volna a kategóriát. Vélelmezem, hogy ami késik, nem múlik.

További felvetésem, hogy a jogosítványát valamikor meg kell majd hosszabítania, mely már rázós, az úriember számára. Vélelmezem, hogy régi jogsiról van szó, mely helyett, az Okmányiroda új jogsit fog prezentálni. Akkor ki fog derülni, hogy nevezettnek nincs is jogosítványa és kész a bukta.
Elévülést pedig jobb nem firtatni, tekintettel arra, hogy a felhasználás akkor történt, amikor átadta-kérte hosszabítást.

Beíratkozik egy vizsgára és kap hivatalosan jogsit? Hát igen, de ebben az esetben javaslom, hogy ezen inkriminált jogosítványt ne használja többet, mert minden egyes esetben, a bárd a feje felett lebeg.
Még annyit megjegyeznék, hogy ha valamelyik ellenőrzés során, az átadott jogsiról fénymásolat készült és arról kiderült ( valamely hivatalos helyen ), hogy totális hamisítvány ( attól a ponttól számítva, az elévülés még nem ketyegett el ), szép kis bünti eljárásra számíthat az úr, vélelmezem házkutatással egybekötve.

Remélem kielégítő volt a válasz.

Tisztelettel.

Lunitari # 2006.05.02. 08:53

Sziasztok,

Kérdésem az lenne, ha pl az ismerősöm vesz egy diplomát, de csak kiteszi otthon a falra, akkor nem követ el bűncselekményt?

monalisa1 # 2006.05.02. 11:37

Mármint másvalaki nevére kiállított diplomát? Hát csak tessék, no problém.

Ellenben ha egy üres diploma-okmányra tesz szert (...), és azt a saját adataival kitölti, és onnantól magát dr. X.Y.-nak adja ki - pl. onnantól gyógyítgat, jogászolgat stb. - emiatt rövid időn belül adódni fog a probléma.

Lunitari # 2006.05.02. 14:24

Nem. A saját nevére veszi, de nem él vissza vele. Csak mondjuk otthon beteszi a fiokba és max a családnak mutogatja....

monalisa1 # 2006.05.02. 15:49

Akkor problémaja emiatt nagy valószínüséggel nem lesz.

Egyébként egyszer olvastam, hogy egy kis osztrák nyomdánál lehet venni bárói, grófi "kutyabőrt" - ha valakinek ettől teljesebb az élete. (Persze bírtok, vagyon stb. nem bukál hozzá.)

Nick Name # 2006.05.02. 17:13

"ObudaFan jól rávilágított a lényegre. A "partizán" készíthet 1000 magánokiratot is, mely hamis, nem követ el büncselekményt, amíg az nem kerül felhasználásra. Lényeges tényállási eleme a bűncselekmény elkövetésének.
Ugyanez vonatkozik a közokiratra is, ha mondjuk otthonában kártyalapnak használja, még nem bűncselekmény."

Hűha! A Btk 274.§ /1/ bekezdés a./ pontját mikor helyezték hatályon kívül?


Nick Name

monalisa1 # 2006.05.02. 17:28

Lunitar: Nick Name a következőkre utal:

Btk. 274. § (1) Aki

  1. hamis közokiratot készít vagy közokirat tartalmát meghamisítja.

Tehát ahogy a "számlagyárók" is büncselekményt követnek el (...), így a "maszekban" csínált bármely okmány előállítója is számíthat büntetésre.

Akkor inkább jobb azt a fránya diplomát legálisan megszerezni = tanulni érte!

És annak erkölcsi értéke is van ezáltal.

ObudaFan # 2006.05.02. 21:01

Megjegyzem, nem hiszem, hogy ezt állítottam volna.