Adó bérbeadás után


Imre60 # 2023.11.26. 13:50

drbjozsef
Én sem szívesen közösködnék.
Anyám igényt tart a ház arra a részére, amit még nem fizetett ki apu. A nagy részét nekem ajándékozná, mivel azt apám már kifizette neki. Azért szeretném mielőbb a nevemen tudni az ajándék részt, hogy nehogy meggondolja magát (történt hasonló eset), illetve ha vmi történik vele. A házat eladnánk minél előbb. Nincs annyi kp-m, hogy most ki tudjam fizetni.

drbjozsef # 2023.11.26. 07:10

Azért a "közös lónak..." mondás alapján megjegyezném, hogy sokszor csak a bonyodalom és a szívás van a közös tulajdonnal, pláne egy 10%-ossal, aki mindenbe is beleszólhat, PONT ugyanúgy, ahogy a 90%-os. Minek az neked? Váltsd meg, fizesd ki, ne közösködj, ha nem muszáj.

Majordomus # 2023.11.25. 20:35

Okosan teszed...

Imre60 # 2023.11.25. 19:28

Majordomus
igen, a jövő héten keresek ügyvédet

drbjozsef
Köszönöm a választ! Akkor így fogom kérni az ügyvédtől.

Majordomus # 2023.11.24. 20:49

Jobb ha nem vágsz bele amúgy is egy része ügyvédköteles

drbjozsef # 2023.11.24. 05:41

átírja úgy is a földhivatal, hogy mondjuk anyu tul része az ingatlan 1/10-e az én részem 9/10 lesz?
Persze. Bármit lehet. Ahogy tetszik, úgy osztjátok meg.

és egyszerre be lehet-e adni 2 papírt a földhivatalba? (töröltetni a jelzálogot, illetve átíratni az ajándékozást?)
Igen, csak fontos jelezni a sorrendet. Előbb a törlés legyen, aztán az ajándékozás, hogy ebben a sorrendben intézzék, és akkor simán megy. Fordítva nyilván bukna az ajándékozás, azt elutasítanák az elidegenítési tilalom miatt, de utána azt és a jelzálogot törlik.

Majordomus # 2023.11.23. 20:39

Nem lenne egyszerübb ha megbíznál egy ügyvédet?

Imre60 # 2023.11.23. 18:22

osztap, köszönöm!
az ajándékozási szerződésben lehet-e csak % részt írni?
nevezetesen, hogy anyám a tulajdonrészének x %át ajándékozza nekem.
átírja úgy is a földhivatal, hogy mondjuk anyu tul része az ingatlan 1/10-e az én részem 9/10 lesz?

és egyszerre be lehet-e adni 2 papírt a földhivatalba? (töröltetni a jelzálogot, illetve átíratni az ajándékozást?)
vagy meg kell várni, amíg leveszik a jelzálogot először?

osztap # 2023.11.23. 17:10

Imre60,

HA meglesz a hagyatéki végzés (ami kimondja, hogy én vagyok apám örököse), (ingatlan 50%-a), de nincs benyújtva a földhivatalba,
Olyan nincs. A jogerős végzést a közjegyző hivatalból benyújtja a földhivatalba. Amíg meg nem jogerős, addig meg nem mond ki semmit.

Át lehet-e a földhivatalban írni direktbe apám és anyám nevéről az új tulajdonos nevére, vagy először az én nevemre kell hogy átírják az ingatlant apám anyám nevéről és csak utána tudok-e adásvételi szerződést kötni a vevővel?
Nem. Apád nem szerződhet, mert halott. Először Téged kell, hogy bejegyezzen a földhivatal mint tulajdonost, jogcím öröklés. Aztán bejegyzik a vevőt, jogcím adásvétel.
Az nem jó ötlet, hogy legyen egy ajándékozási szerződés közted és anyád között az INGATLANRÓL, és az ne legyen benyújtva a földhivatalba, és anyád úgy adja el egy harmadik félnek. Ebből akkora perek lehetnek, mint ide Nagykáta. Ha már ajándékozás, és nem akarod, hogy a nevedre kerüljön (adó miatt?), egy olyan szerződés jobb, hogy anyád PÉNZT ajándékoz neked, és az a pénz az ingatlan ára. Ez akár most is megköthető, azzal, hogy az ajándék átadása nem aláíráskor, hanem az eladás után történik, és az összege a vételár (ennek a két paraméternek az értéke jelenleg még nem ismert, de idővel egyértelműen meghatározható lesz).

A jelzálog és az elidegenítési tilalom miatt lehet szerződni a vevővel, de arra készülj fel, hogy a vevő egy vasat nem fog fizetni sem Neked, sem anyádnak addig, amíg ezek nincsenek levéve a tulajdoni lapról. Mert az elidegenítési tilalom miatt a földhivatal nem jegyzi be a tulajdonjogát.

Imre60 # 2023.11.23. 12:14
  • HA meglesz a hagyatéki végzés (ami kimondja, hogy én vagyok apám örököse), (ingatlan 50%-a), de nincs benyújtva a

    földhivatalba,

  • és HA anyám ír ajándékozási szerződést részemre a ház ő nevén lévő feléről (ingatlan 50 %), de nincs benyújtva a

    földhivatalba,

  • és HA meglesz a jelzálogok törlési engedélyei a bankoktól, viszont a földhivatalba szintén nincs benyújtva,
  1. AKKOR hivatalosan köthető-e adás-vételi szerződés a házra? És ki lesz az eladó?
  2. Át lehet-e a földhivatalban írni direktbe apám és anyám nevéről az új tulajdonos nevére, vagy először az én nevemre kell hogy átírják az ingatlant apám anyám nevéről és csak utána tudok-e adásvételi szerződést kötni a vevővel?
Imre60 # 2023.11.22. 12:53

drbjozsef
osztap
Köszönöm a segítségüket!
Hegymenet lesz, úgy tűnik.
Hát nagyon nem örülök.

osztap # 2023.11.22. 11:54

mi van, ha anyám azt mondja, hogy a lakást csak a húgomnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle.
Akkor a húgod kapott egy lakást ajándékba. Ennyi. Osztályra bocsátás csak akkor van, ha anyád azzal a szándékkal adta az ajándékot, hogy azt bocsássátok osztályra halála után. És ezt Neked kell bizonyítani, mert Te akarod az osztályra bocsátást. Például anyád tanúk előtt ezt kijelentette, vagy leírta az ajándékozási szerződésben, stb. Hegymenet lesz, úgy tűnik.

És ha a házból ami rész még jár neki, azt is a húgomnak adja?
Akkor a húgod kap még egy ajándékot. Életében mindenki azt csinál a vagyonával, amit akar.

Tovább megyek, ha még mindig igényt tart(ana) a ház fél részére? (ami már nagyrészt ki van neki fizetve).. :(
Arra nem igényt tart, hanem jelenleg az ő tulajdona. Az a szerződés érvénytelen volt, alább írtam, hogy miért. Apád pedig nem követelte vissza, amit teljesített, ami így harminc év alatt jó eséllyel elévült. HA anyád jó fej, AKKOR Neked ajándékozza a kifizetett részt. DE nem tudod kötelezni rá.

Apád ott csinálta az első nagy hibát, hogy nem kötött anno egy írásbeli adásvételi szerződést anyáddal, amiben részletre megveszi a fél házat. A másodikat pedig ott, hogy nem vette észre az első hibát, és nem követelte vissza az érvénytelen szerződésre történt teljesítést, mielőtt elévült.

drbjozsef # 2023.11.22. 05:30

mi van, ha anyám azt mondja, hogy a lakást csak a húgomnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle.

Hogy mi van? Akkor az az van szerintem, hogy feltehetőleg az anyád a lakást csak a húgodnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle neked.

Imre60 # 2023.11.21. 21:50

Majordomus

kb 20 milla ( a lakás is 20 milliót ér, és a ház is 20 milliót ér kb)

a fő kérdés:
„feltéve, hogy bizonyítottad az ajándékozó anya szándékát, hogy kívánta az osztályra bocsátást”
ezt a mondatot laikusként még mindig nem tudom felfogni :(
Na, sztem ezen lehet elbukni... mi van, ha anyám azt mondja, hogy a lakást csak a húgomnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle.
És ha a házból ami rész még jár neki, azt is a húgomnak adja?
Tovább megyek, ha még mindig igényt tart(ana) a ház fél részére? (ami már nagyrészt ki van neki fizetve).. :(

Majordomus # 2023.11.21. 21:20

Mennyire számitasz pénzben?

Imre60 # 2023.11.21. 20:15

osztap

Te egyik esetben sem kapsz tulajdoni hányadot a lakásban.
Részletek: Ptk. 7:57. § (1)

Nem is szeretnék, csak azt, hogy be legyen számítva az ajándékozott lakás 50%-a a ház 25%-ba.

Ptk. 7:56§ és 7:57. § napok óta tanulmányozva :)

Imre60 # 2023.11.21. 20:10

osztap

Igen, az én számtanom is így néz ki. (egyszerűsíti az egészet, hogy a lakás és a ház érteke megközelítően azonos)
anyai részről: lakás 50-50 %, a ház 25-25% (nagylelkűen ezt el is fogadnám)

feltéve, hogy bizonyítottad az ajándékozó anya szándékát, hogy kívánta az osztályra bocsátást
ezt a mondatot laikusként még mindig nem tudom felfogni :(
Na, sztem ezen lehet elbukni... mi van, ha anyám azt mondja, hogy a lakást csak a húgomnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle.
És ha a házból ami rész még jár neki, azt is a húgomnak adja?
Tovább megyek, ha még mindig igényt tart(ana) a ház fél részére? (ami már nagyrészt ki van neki fizetve).. :(

osztap # 2023.11.21. 19:30

Imre60,

Röviden (feltéve, hogy bizonyítottad az ajándékozó anya szándékát, hogy kívánta az osztályra bocsátást): Tegyük fel, hogy anyád halálakor a teljes hagyatéka a ház fele, más nincs. Húgod kapott egy lakást tőle ajándékba, és azt osztályra kell bocsátani. Az osztályra bocsátott teljes érték a ház fele plusz az egész lakás. Ennek a fele JÁRNA neked, a fele neki (fejenként: a negyed ház plusz fél lakás, összesen x forint érték). De ő már megkapta az egész lakást. Annak az értékét le kell vonni x-ből.
Ha az így kapott szám negatív, ő semmi többet nem kap, de a fél ház a tied. A végén a Te részed értéke kevesebb lesz, mint x.
Ha pedig pozitív, akkor egy keveset kap csak a fél házból, Te meg többet, mint a negyed ház (annyival, hogy a Te részed forintértéke pont x legyen).
Te egyik esetben sem kapsz tulajdoni hányadot a lakásban.
Részletek: Ptk. 7:57. § (1)

Imre60 # 2023.11.21. 10:58

osztap,

leszármazóknak adott minden korábbi ajándék beleszámít annak az örökségébe, aki kapta, DE CSAK AKKOR, ha az örökhagyónak ez volt a bizonyítható szándéka” belezavarodtam.

Anyu halála esetén a húgomnak ajándékozott lakás értékén osztályrabocsátáskor 50-50%-ban osztozunk a húgommal? 50-50 % lesz a hagyaték?
A ház (50%-a apué volt, ergo az én kizárólagos örökségem) másik 50 %-át fele-fele arányban örököljük a húgommal anyám után? Azaz a ház 75% az enyém, a 25 %-a a húgomé?
Ha anyám nem kötött ki semmit, akkor hogyan "osztozkodunk" az anyai örökségen?

osztap # 2023.11.20. 07:28

Imre60,

Nekem ezek jutnak az eszembe. Persze, lehet, hogy másnak van még ötlete.

Imre60 # 2023.11.19. 19:13

osztap

Nagyon köszönöm a részletes válaszokat! Most már azt hiszem, értem :)
Véleménye szerint az idáig felvázolt 2 lehetőségen kívül
(anyám nekem ajándékozná az ő 60 %-át, illetve eladáskor az én részemre fizetné ki a vevő)
milyen más megoldás, jogi lehetőség létezne még?

osztap # 2023.11.19. 18:45

Imre60,

Mind a kettő arra szolgál, hogy "igazságosan" legyen a vagyon elosztva.

Az osztályra bocsátásnál ez azt jelenti, hogy leszármazóknak adott minden korábbi ajándék beleszámít annak az örökségébe, aki kapta, DE CSAK AKKOR, ha az örökhagyónak ez volt a bizonyítható szándéka. Osztozkodás az ajándék lakáson már nincs, az azé, aki kapta - de a hagyatékból ennyivel kevesebb jár neki. A kötelesrész pedig egy "minimum", amit akkor kérhet a jogosult, ha egyébként kevesebb járna neki örökösként. Ez független az örökhagyó szándékától. És a kötelesrész nem örökség, hanem csak egy pénzkövetelés az örökössel vagy megajándékozottal szemben.

Az esetedben, féltestvéred kötelesrészének alapjába bele fog számítani ez az ajándék. HA anyád semmi mást nem hagy a lányára és rád se, és 10 éven belül meghal, AKKOR a féltestvéred követelheti a 3/10 felének a harmadát, pénzben, tőled. Ez a legrosszabb eset, ha a féltestvéred örököl valamit, az a kötelesrész iránti igényét csökkenti. Ha anyád 10 évnél később hal meg, akkor nem számít bele.

Imre60 # 2023.11.19. 18:00

osztap, köszönöm!

5. Mi a különbség a köteles rész és az osztályrabocsátás között?

Hát inkább azért adta neki, hogy nekem ne jusson belőle :(
Ő a kedvenc, pedig nem szolgáltam rá, jó gyereke voltam, vagyok anyámnak.
Írásban kell(ett) lennie a kikötésnek? Tehát anyámnak ki kellett volna jelentenie, hogy a húgomé a lakás, viszont anyám halála esetén osztozkodnunk kell rajta? Ha nem kötötte ki, akkor a húgom a kizárólagos örököse a lakásnak?

osztap # 2023.11.19. 17:14

Imre60,

5. Osztályrabocsátásnál nincs időkorlát. Kötelesrésznél van.
Kérni mindent lehet. Ha a féltestvéred vitatja, akkor az osztályrabocsátásnál Neked kell bizonyítanod, hogy anyád azzal a feltétellel adta a lakást a féltestvérednek, hogy az az örökségébe számítson bele. Segíthet, ha anyád legalább a Te ajándékozási szerződésedben kijelenti ezt, mind a kettőtökre.

6. Ez azt jelenti, hogy azzal a feltétellel adta, hogy az örökségébe számítson bele a lakás.

Imre60 # 2023.11.19. 16:39

osztap
5. Huh, ezt jó tudni, köszönöm!
És nincs időkikötés? Erre 30 évvel ezelőtt ajándékozott lakásra is kérhetem az osztályra bocsátást?
Köteles rész itt nem számít? Ott 10 év az elévülés.

6. Ez kicsit magas nekem:
7:56. § [Osztályrabocsátási kötelezettség]
(1) ... feltéve, hogy a hozzászámítást az örökhagyó kikötötte, vagy a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást a hozzászámítás kötelezettségével adta.