Adó bérbeadás után


Imre60 # 2023.11.14. 19:54

Igen, sajnos 20 éve "fekszik a fiókban" a le nem vetetett jelzálog.
Évek óta mondom apunak, hogy a Földhivatalban is töröltetni kellene.
Viszont ő azt hajtogatta, hogy ki van fizetve, és kész!
Ha még fennállnának a tartozások, már régen el lett volna árverezve az ingatlan (vagy legalábbis peres útra terelte volna a hitelintézet)
Az ügyvédi bevonást arra értettem, hogy még a hagyatéki végzés előtt valahogyan a régi tulajdonos nevében (mivel ő vette fel a hitelt) el tudna-e járni, tudna-e kérni törlési engedélyt?

És igen, nem szeretnék még további bizonytalan ügymeneteket.
A hagyatéki végzésre megértem, hogy várni kell. ez ok, viszont a jelzálogot lehetne-e töröltetni hamarabb valahogyan?

drbjozsef # 2023.11.14. 19:09

Érdemes lenne-e egy ügyvédet megbízni? Tudna-e érdemben segíteni, hogy biztosan és jó úton haladjon az ügymenet?

Ugyan az adásvételhez majd kell, de most szerintem nem érdemes még.

Ha ezek tényleg 20+ éves tartozások, és valóban ki lettek fizetve, akkor jó eséllyel menni fog ez a bankkal is, nem kell hozzá ügyvéd. Ha kénytelen lennél perrel töröltetni a bejegyzéseket, akkor ahhoz majd azért legalább egy rendes konzultáció, esetleg a kereset megírása már ajánlott, de képviselnie nem nagyon kell majd, megy az magától is ilyen esetben.

Ha meg tudtok egyezni, köthetsz bárkivel előszerződést. Az azt jelenti, hogy kötelezik magukat a felek arra, hogy az abban leírt időpontban megkötik a végleges szerződést - ha ezt nem teszik, a bíróság hozhatja létre. Vagyis visszalépni nagyon nehéz lesz, ezért nagyon meg kell gondolni. Mindkét félnek.

Imre60 # 2023.11.14. 18:34

drbjozsef
Ebben a világban már semmi sem biztos...

Vevő az lenne a házra, már apu életében is többször tettek ajánlatot a megvételre, nem is egy személy.
Történetesen a szomszédok, mivel az utca nagyon fejlődik, és ez a ház "lóg ki a sorból" a maga elhanyagolt, régi állapotával.
Már engem is megkerestek a szomszédok, és kértek, ha eladó lesz az ingatlan, nekik szóljak először.
Szóval a házat el tudnám adni már holnap, vagy inkább tegnap :D
Jó szomszédi viszonyt ápolunk.
Én csak attól tartok, hogy ha nem tudom levetetni az 1981, 1989 és 1997 évi jelzálogokat, akkor előszerződés, illetve kifizetés esetén még tovább bonyolódna a helyzet.
Érdemes lenne-e egy ügyvédet megbízni? Tudna-e érdemben segíteni, hogy biztosan és jó úton haladjon az ügymenet?

Alapos # 2023.11.14. 14:16

Nyugodtan árulhatod. Az eladás egy időigényes folyamat. Legalább kiszűrheted a sok álmodozó pénztelent.
Viszont nem adhatod el.
Komoly érdeklődőnek viszont jelezni kell , hogy várni kell.

drbjozsef # 2023.11.14. 14:09

Imre60,

Ha biztos vagy benne, hogy te leszel az ingatlan örököse, akkor árulhatod.
Ilyenkor az a szokás, hogy előszerződést kötnek a felek, és ha megvan a jogerős hagyatéki végzés, akkor az alapján kötik meg a végleges szerződést. Az előszerződésben mindenben meg lehet állapodni.
De elvileg, ha a vevő bízik benned, akár végleges szerződést is köthetnél, mert az ingatlan már a tied, csak ennek deklarálása és bejegyzése hiányzik. De azért azt nem szokás.

Bár, estedben végleges szerződést nem köthetsz, mert elidegenítési tilalom van az ingatlanra bejegyezve. Azt előbb töröltetned kell. De addig is árulhatod, csak a vevődnek kell elfogadnia, hogy 2-6 hónap mire megköthető a végleges szerződés (ha nincs bonyodalom).
Akár be is költözhet, akár kifizetheti a nagy részét, csak akkor neked is bíznod kell benne.

Imre60 # 2023.11.14. 12:09

ok, értem, köszönöm!
akkor várok...
gondolom addig ne is áruljam az ingatlant?

  1. hagyatéki végzés után árulhatom-e? (jelzálog törlési engedély nélkül)
  2. földhivatali törlés után árulható-adható csak el?
drbjozsef # 2023.11.14. 11:04

Viszont én "csak" egy papírt kérnék,

Itt nem a "csak"-kal van a baj, hanem az "én"-nel. Az OTP-nél te nem szerepelsz a hitelszerződésben, nem kell (nem szabad!) neked kiadniuk ezzel kapcsolatban semmit. Majd ha _hivatalos_ jogutód leszel, akkor igen.

Imre60 # 2023.11.14. 09:43

drbjozsef

Köszönöm, teljesen logikus, és érthető a törvény.
(Viszont én "csak" egy papírt kérnék, hogy nincs tartozás. Ezzel nem indítanék új ügyet, intézkedést, hanem egy régebbi dolog végére tennék pontot. Nem új hitelt, jelzálogot vennék fel az ingatlanra...)
Akkor várok, 2 hónap a hagyatéki végzés, 1 hónap az OTP törlési engedély, 2 hónap a földhiv. bejegyzés.
Veszek sok könyvet, hogy ne unatkozzak fél évig... :)
Van arra lehetőség, hogy egy jó ügyvéd esetleg el tudná elvállalni, hogy gyorsabb legyen az ügymenet?

drbjozsef # 2023.11.14. 04:50

Imre60,

Sajnos meg kell várnod.
Ugyan jogutódja, és örököse vagy édesapádnak, és intézkedhetsz, de hivatalos ügyekben nem tudsz a hagyatéki végzés nélkül, mert hivatalosan az deklarálja, nevezi meg az örökös személyét. Enélkül nem fognak veled szóba állni hivatalosan.
Az ingatlan terheit viseled (adó, közüzemi díjak, etc), a hasznait szedheted (bérleti díj), de a papírügyekben még nem fogsz tudni intézkedni (ahogy tulajdonosnak se jegyeznek be a hagyatéki nélkül).

Imre60 # 2023.11.13. 21:51

Majordomus 11.09-én írta:
Akkor törlési engedélyt kell kérni a hitelintézettől.
Az örökös a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz, tehát jogosan gyakorlod a jogokat.

  1. Mégiscsak meg kell várnom a hagyatéki végzést, ami alapján nekem adnak törlési engedélyt?
  2. Vagy már előre "jogosan" intézkedhetek, mint örökös? És ha igen, hogyan, milyen módon?
Majordomus # 2023.11.13. 20:48

Megéri az utazás...

Imre60 # 2023.11.13. 15:37

Beszéltem az OTP-vel.
Küldjem meg nekik a tul.lapot (ok, ez megvan)
és a hagyatéki végzést (!), ami ugye még nincsen.
Azt mondták, hogy a nélkül nem adják ki a törlési engedélyt... :(

Inytv. 62.§ (1) "c" pont: egyelőre nem tudom bizonyítani (papír nélkül)
El kell mennem apu házába, 200 km-re, és átnézni az iratait.

Majordomus # 2023.11.10. 21:49

Mindenképpen első a bank...

drbjozsef # 2023.11.10. 20:12

Imre60,

Beszélj az OTP-vel. Nem baj, ha van valami okiratod, szerződésed erre a hitelre. De lehet, anélkül is megtalálják, esetleg anáélkül is adnak törlési engedélyt.
Ha nem, még akkor is megoldható a törlés, nélkülük is, de ahhoz bíróság kell. Az Inytv. 62.§ (1) "c" pont szerinti kereset kell, de ennyire ne szaladjunk előre. Ez csak akkor, ha nem tudsz zöldágra vergődni a bankkal és vagy a földhivatallal.

Imre60 # 2023.11.10. 18:17

drbjozsef
(na, kb így néz ki :
https://kephost.net/…AxODQyOQ.png )

drbjozsef # 2023.11.10. 17:17

(ide nem lehet képet rakni, de linket igen. Ha feltöltöd egy képfeltöltő oldalra, akkor a linkjét be tudod tenni ide.)

Imre60 # 2023.11.10. 15:41

Majordomus
köszi, akkor írok, vagy telefonálok a bankba

drbjozsef
köszönöm a választ,
nem, nincsen, csak az előző hozzászólásom szerint van a tulajdoni lapon

(csak egy megjegyzés: miért nem lehet képet, vagy képernyőfotót beilleszteni a hozzászóláshoz? vagy csak én nem tudok?)

drbjozsef # 2023.11.10. 09:21

Imre60,

Ha ezek sorszáma nincs áthúzva, és nincs nyoma annak, hogy a törlés iránt lett beadva okirat, vagy ha ez a szemle állapoton látszik, akkor még nem törölték.

Majordomus # 2023.11.09. 21:05

Akkor törlési engedélyt kell kérni a hitelintézettől.

Az örökös a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz,tehát jogosan gyakorlod a jogokat.

Imre60 # 2023.11.09. 19:06

Az ingatlan tulajdoni lapján ez olvasható:

4. bejegyzõ határozat, érkezési idõ: 2520/2/1990 1989.09.08
Jelzálogjog 150 000 FT,azaz százötvenezer FT és járulékai erejéig .
jogosult:
név: (.......)
cím : (.......)
5. bejegyzõ határozat, érkezési idõ: 2520/2/1990 1989.09.08
Elidegenítési és terhelési tilalom az utalás szerinti sorszám alatti jelzálogjog
biztosítására..
utalás: III/4.
jogosult:
név: (ugyanaz, mint a 4.)
cím : (ugyanaz, mint a 4.)

ha jól gondolom, ez a jelzálog sincs még törölve az ingatlan tul. lapjáról?
(a hitel már réges rég vissza lett fizetve) egyébként már rég elárverezték volna :D

Imre60 # 2023.11.09. 18:40

drbjozsef

Ezeket a kérdéseket megbeszélem anyámmal.

Alapos
Köszönöm a választ!

Alapos # 2023.11.09. 18:03

Mi van akkor, ha a hagyatéki leltározók rákérdeznek, és kiderülhet...
Kérdezi Imre

Nem jellemző a lomok leltározása a hagyatéknál.

Legalább is az ingoságokterén.Az ingatlan hagyaték az más. Általában az önkormányzatok értékbecslését veszi alapul az a szerv amelyik az illetéket kiszabja.

drbjozsef # 2023.11.09. 14:06

Az ingatlan apukám, és anyukám 50-50 %- tulajdonában (nevén) van.
Ők rég elváltak, apu kifizette anyunak a ráeső 50 %-ot.
Anyu máshol él, nem foglalkozik az ingatlannal, csak egyelőre a földhivatalnál nincs átírva.

Hát ez nem biztos, hogy sima lesz.
Megvan az okirat arról, hogy kifizette apukád az anyukádat?
Miért nem lett benyújtva a földhivatalhoz? Azt 30 napon belül kötelező lett volna.

drbjozsef # 2023.11.09. 14:05

Imre60,

Szeretném megkérdezni, hogy ha én továbbra is kiadom az albérletet, azt én be tudom-e jelenteni az adóhatósághoz?
Semmi ilyesmit nem kell.

Vagy várnom kell, mivel jelenleg apukám nevén van az ingatlan.
A hagyatéki végzésig ki a bérbeadó?

Már te vagy. A tulajodnosa is, már ha alappal feltételezed, hogy te vagy az örököse. Egyelőre a hagyatéki végzés hiányában nyilvántartáson kívüli tulajdonos vagy, de apukád halálának napján a jogutódjává váltál.

Illetve kinek fizessenek az albérlők bérleti díjat?
Csakis neked.

Kiadás esetén a teendőd : eldöntöd, hogy tételes költségeléssel, vagy átalánnyal adózol (már ha te tervezed), és eszerint negyed évente adóelőleget kell fizetned.

Részletek itt, a 10. számú NAV füzetben :

https://nav.gov.hu/pfile/file?…

Imre60 # 2023.11.09. 12:00

Amit elfelejtettem:
Az ingatlan apukám, és anyukám 50-50 %- tulajdonában (nevén) van.
Ők rég elváltak, apu kifizette anyunak a ráeső 50 %-ot.
Anyu máshol él, nem foglalkozik az ingatlannal, csak egyelőre a földhivatalnál nincs átírva.