Adó bérbeadás után


Imre60 # 2023.11.09. 11:56

Köszönöm mindenkinek a választ, és a tanácsokat!

Egyelőre nincs rossz viszony az albérlőkkel.

Szeretném megkérdezni, hogy ha én továbbra is kiadom az albérletet, azt én be tudom-e jelenteni az adóhatósághoz?
Vagy várnom kell, mivel jelenleg apukám nevén van az ingatlan.
A hagyatéki végzésig ki a bérbeadó?
Illetve kinek fizessenek az albérlők bérleti díjat?
És ki jelentse be?

Majordomus # 2023.11.04. 20:44

Arról nem volt szó hogy rossz a kapcsolat a bérlőkkel.

drbjozsef # 2023.11.04. 20:35

Imre60,

Ha tartasz a lakóktól, hogy ilyesmivel is bepróbálkoznak, akkor legyél engedékenyebb, de a határidőkkel keményen. Inkább bukjál be egy-két hónap bérleti díjat, meg némi közüzemi tartozást, de inkább menjenek el maguk. Neked az még mindig sokkal jobb, mintha majd pereskedtek, addig 1-2 évig még ott laknak, és többmilliós tartozást felhalmoznak.
Ragaszkodj a megállapodott időpontokhoz, de engedj abban, amit ezen kívül esetleg kérnek. De akkor az legyen betartva.

Majordomus # 2023.11.04. 20:30

Legjobb az őszinte szó.
Mondd meg hogy eladod a lakást.
Rengeteg hirdetés van aki bérlővel együtt hirdeti eladásra. Vagyis már bevételi forrással befektetőnek.

Imre60 # 2023.11.04. 11:43

Szomorú örökös, Majordomus, drbjozsef
Köszönöm szépen mindenkinek a segítőkész választ!

drbjozsef # 2023.11.04. 09:27

Kérdesem az lenne, ha a hatóságoknál kiderül, hogy nincs adó fizetve, kiszabhatják e visszamenőleg a tartozás, és esetleg ráterhelhetik-e a lakásra.
Igen. Édesapád jogutódja vagy, ha hiányt állapítanak meg utólag nála, akkor az örökséged erejéig felelned kell érte. És igen, ha nem fizeted meg, akkor bármilyen végrehajtási cselekmény lehet, nem csak az ingatlan foglalása, de az ingó foglalás, a munkabérből letiltás, vagy az inkasszó is akár.

Jönnek hagyatéki leltározni az ingatlant, kiderülhet-e a szabálysértés?
Nem, ennek ahhoz semmi köze.

Ha a lakóid nem nyomnak fel, akkor nem fog kiderülni. Próbálj meg velük békében elválni.

Imre60 # 2023.11.04. 02:13

Nincsen írásban rögzített szerződés.

Majordomus # 2023.11.03. 21:17

Az a kérdés hogy van e valamiyen szerződés ??

Szomorú örökös # 2023.11.03. 15:51

Imre0

Viszont az albérlők még ott laknak (várjuk a hagyatéki végzést, hogy elküldjük őket).....Mi van akkor, ha a hagyatéki leltározók rákérdeznek, és kiderülhet

Ők nem a NAV emberei, de bármi megtörténhet, szóval én a helyetekben hamarabb kitessékelném az albérlőket,
mert ha közben befigyel a téli moratórium, a büdös életbe nem mennek onnan el a végéig.

Imre60 # 2023.11.03. 14:47

Szomorú örökös
Köszönöm a választ!
Viszont az albérlők még ott laknak (várjuk a hagyatéki végzést, hogy elküldjük őket).
Mi van akkor, ha a hagyatéki leltározók rákérdeznek, és kiderülhet...

Szomorú örökös # 2023.11.03. 14:15

Imre60

az albérlők nincsenek bejelentve, adót sem fizet utánuk.....Kérdesem az lenne, ha a hatóságoknál kiderül, hogy nincs adó fizetve, kiszabhatják e visszamenőleg a tartozás, és esetleg ráterhelhetik-e a lakásra.

Ha erről semmilyen bizonyíték nincs, hogy ő bérbe adta a lakását másoknak, akkor ne félj tőle, nem lesz ebből ügy. Lényeg, hogy ezek után végképp ne említsd senkinek ezt.

Imre60 # 2023.11.03. 13:09

Üdvözletem!
Édesapám évek óta albérletbe adja ki a lakását. Viszont az albérlők nincsenek bejelentve, adót sem fizet utánuk. Apukám nemrég elhunyt. Elvileg én vagyok az egyedüli örököse, én nem szeretném tovább bérbeadni a lakást, eladnám.
Kérdesem az lenne, ha a hatóságoknál kiderül, hogy nincs adó fizetve, kiszabhatják e visszamenőleg a tartozás, és esetleg ráterhelhetik-e a lakásra. Jönnek hagyatéki leltározni az ingatlant, kiderülhet-e a szabálysértés?
Válaszukat köszönve,
Imre