Adójóváírás, családi adókedvezmény


velence # 2018.04.04. 16:44

Tisztelt Szakértők!
2017-ben leadtam munkahelyemen a családi adókedvezménnyel kapcsolatos nyomtatványt, ahol beikszeltem, hogy nem kérem az érvényesítését. Most, az szja bevallásnál derült ki, hogy egész évben vonták (bérem nem fix, nem tűnt fel :() Elkértem a tavalyi nyomtatványt, ahol szembesültem vele, hogy 1, beikszelte valaki, hogy egyedül veszem igénybe az adókedvezményt (de a másik is ott van! amit eredetileg én jelöltem, hogy nem kérem!) + én alá sem írtam a nyilatkozatot..
Kérdésem, hogy mit tehetek - szerintem így nem is érvényes, hogy nem írtam alá + meghamísították a nyilatkozatot.
köszönöm tanácsukat!

drbjozsef # 2018.04.05. 04:41

Nardo,

Ehhez én sajnos nem értek, de ahogy olvasom, első lépés, hogy megnézed a BNO kódodat, benne van-e a mellékletben. Ha nem, akkor eleve nem jár a kedvezmény. Ha igen, akkor sem feltétlenül.

Ha stimmel a kód, akkor kell egy igazolás, a 49/2009. (XII. 29.) rendelet mellékletében leírt adattartalommal. Ha a kórházi zárójelentésed szerint végleges a betegség, akkor a háziorvosod kiállíthatja az igazolást.

Szerintem, az általad idézett passzus alapján jár neked a kedvezmény - de laikus vagyok, ez csak vélemény.

A legjobb lenne keresni egy orvost, aki állított már ki ilyen igazolást (kórházi kezelőorvosod, gerincbetegséggel kapcsolatos szakambulancia, esetleg gerinces magánorvos, Országos Gerincgyógyászati Központ, egy-két telefont megér), ha biztosra akarsz menni.

Sajnos az a kérdés, hogy "Jár-e neked a kedvezmény" ez nem jogi kérdés, még csak nem is jogászai, hanem kifejezetten orvosi.

drbjozsef # 2018.04.05. 06:05

velence,

az, hogy ki hamisított, vagy tévedett, vagy mi a hiba, azt ott, a munkahelyednél derítheted ki, de lényegében adókedvezmény szempontjából ez nem érdekes.

Adóbevallásban felülbírálhatod a nyilatkozatot, csak számolni kell az addigi számfejtéssel. Elvileg ugye kaptál igazolást az egész éves levonásokkal, azt beírod, hogy megkaptad, ha maradt még kedvezmény, akkor azt vagy érvényesíted az adóbevallásban, vagy ott beírod, hogy meg akarod osztani valakivel, kitöltitek mindketten a bevallás megfelelő részét, és a párod a tieden felüli részt visszakérheti a saját adóbevallásában.

Ha esetleg érvényesítették a kedvezményt a járulékaidból is, Te meg nem akartad, hanem csak SZJA-ból akartad, és a fennmaradót megosztani valakivel, na az macerás, azt nem is tudom hogyan kellene önellenőrizni. De mivel úgyis a családi kedvezmény az első (az első házas kedvezmény után) érvényesítendő, elvileg nem veszthettek pénzt így sem.

Érvényes, vagy nem érvényes a nyilatkozat, most már mindegy, ha az egész évben úgy ment a számfejtés, hogy érvényesítették, és azt megkaptad.

Sandor0311 # 2018.04.15. 14:35

Azt szeretnem kerdezni hogy a szuleim nem vettek igenybe a csaladi ado kedvezmenyt (1 gyerek utan). Hogy lehet ezt visszaigenyelni mi ennek a folyamata?

nonolet # 2018.04.15. 15:27

Önellenőrzés.

Rexor # 2018.04.16. 07:44

Ha 2016-ról van szó, akkor a bevallásban is fel lehet tüntetni.

Rexor # 2018.04.16. 07:44

Elnézést, 2017-et akartam írni.

kdia11 # 2018.04.16. 12:11

Szép Napot Mindenkinek!
Szakmai segítséget szeretnék kérni !
Rövidke történet:
Tesóm 2014-től német országban dolgozik ,2014-2016 között magyar cég által volt kint!A magyar cég neki az itthoni bankszámlájára utalt kb havi 100.000 Ft ot,a többit a németektől kapta német bankszámlára.A magyar számlájához tartozó bankkártyát anyunknak oda adta,hogy használja fel a pénzt itthoni megélhetésre.
Kint lehetőség van ,bizonyos összeg vissza igénylésre ,ha a családot támogatod!
Ezt a kérelmét el is indította előző évben,minden német adóhatóság által bekért dokumentumot megszereztünk ehhez!
(mennyi volt anyukám éves ,jövedelme,majd havira bontva...stb stb)Minden rendben is volt ezzel ,mert a jövedelme nem érte el éves szinten a 200 e Ft ot ,mivel ezekben az években esett túl egy daganatos megbetegedésen!
Most olyan dokumentumot kérnek ,ami hivatalos arról ,hogy 2014-2016 között ezt a pénzt ő használta fel!
Az lenne a kérdésem ,hogy erről betudunk e szerezni bármit?létezik e jogilag ilyen?Ügyvéd által ?Közjegyző által?
A számla azóta megszűnt ,és a számlához anyunk nem volt társként bejegyezve!
Köszönöm előre is a segítséget !
Szép napot!K.K.

Rexor # 2018.04.16. 14:04

Erről szerintem a német adóhatóságot kellene megkérdezni, hogy konkrétan milyen dokumentumokat szeretnének. Biztos fel van sorolva az, hogy ezt mivel lehet igazolni (én számlákra gondolnék első körben).

kdia11 # 2018.04.16. 14:43

Köszönöm!
A német tolmács szerint ha ír közjegyző egy ilyen dokumentumot ,hogy anyukánk használta fel az elég!
De én nem tudom elképzelni ,hogy ilyen létezik? vagy még is?Mivel bizonyítani sem tudjuk ,mert ugye nem az anya számlájára ment a pénz.Ha így lenne minden egyszerű lenne ,de sajna nem így van. írhat erről nekünk bár ki hivatalos dokumetumumot úgy ,hogy nem is használhatta volna a bank kártyát?Van megoldás?Ennyi idő után megoldható lenne ,és csak felkeresünk egy illetékest ,hogy erre lenne szükségünk,és ez létre jöhet?Tényleg köszönöm

nonolet # 2018.04.16. 19:17

Nos, némi közjegyzői díjért kiderül...
Próba, szerencse.

- -

Tudod arrafelé nem a magyar agyatlan bürökraták a jellemzők.
Ezért elsőre elhiszik, amit mondasz-állítasz.
Mellékelt bizonyítékok sora nélkül is.

Mert miért is hazudnál... mondják ők.
Pláne közjegyző által "Hivatalossá" számonkérhetővé téve.

De, ha utólag kiderül, hogy
mégis "hazudtál", akkor nagyon ráfázol.

Náluk ez így működik.

A módszer neve: európai hozzáállás.

Mi is erre szavaztunk 2004. május 1.-én!
Amikor EU-taggá váltunk.

Csak lassan szokunk rá...
A 14 év még kevés volt a változáshoz a magyar nyugat-balkáni bürökráciának.

Bár az utóbbi pár évben már SOKAT haladtunk Európa felé e téren.
Sőt van pár olyan dolog is amiben messze előttük járunk az ügyintézés terén :-)

Burn Out # 2018.04.16. 19:41

hú nonolet te olyan okos vagy...

oligaliga # 2018.04.17. 04:44

kdia11

A leírásból úgy tűnik, hogy a német hatóság egy közjegyző előtt tett nyilatkozatot vár édesanyádtól arról, hogy a pénzt ő használta fel, tehát a családodat támogattad.

Ehhez anyukád elsétál egy közjegyzőhöz, nyilatkozik, a közjegyző aláírja, lepecsételi. A biztonság kedvéért apostille-t is kérnék rá.

Ezután elküldi a nyilatkozatot neked, te pedif a német jogszabalyok szerint gondoskodsz a fordításról.

oligaliga # 2018.04.17. 04:44

Illetve nem te, hanem tesód.

kdia11 # 2018.04.17. 06:52

Oligaliga köszönöm szépen!

Akkor ezek szerint nem akadály ,hogy bizonyíték nincsen ,max annyi ,hogy a tesom végig kint volt ,mikor a pénzt levették a bankszámláról....csak anya szava van,ezek szerint akkor elég lenne ez is?

Rexor # 2018.04.17. 08:22

Azt hogy elég ennyi, azt te állítottad :). Azért mielőtt pénzt adnátok ezért kérdezzétek meg az adóhatóságot (ne a tolmácsot) vagy egy német adótanácsadót hogy ennyi tényleg elég e.

Rexor # 2018.04.17. 08:28

off

Nonolet: "kissé" összetettebb dolog ez, gondolkozhatnál mielőtt sértegeted a munkájukat végző embereket, akik a munkájukat a jogszabályi keretek között végezhetik. Talán egyszer majd eljut a magyar adózási morál arra a szintre, hogy nálunk is elég lesz ennyi...

on

nonolet # 2018.04.17. 11:08

Pont leszarom, hogy ki min sértődik meg...
Ami szar az szar!

... ÉS NEM a törvényektől szar ám a legtöbbször!!!

Hanem, a buta-korlátolt embertől a pult másik oldalán.

Aki tipikusan a főnöke miatt" hülye".

Aggatja a lábát, követel fölöslegesen igazoló papírokat.
Pedig a törvény NE ÍRJA ELŐ!!!!

Nem enged valamit, pedig a törvény NEM tiltja.

Ettől szar a magyar bürökrácia elsőssorban.

Nem igazán a törvényektől...

Az emberektől az!
A pultok mögött és főleg a főnöki irodákban.

oligaliga # 2018.04.17. 11:11

kdia11

Rexornak igaza van. Nem írtam, hogy ennyi elég, csak azt, hogy amit eddig írtál, úgy tűnik, ennyi elég lenne. Ha a tesód kapott hivatalos felszólítást vagy írásbeli tájékoztatót, akkor érdemes lenne azt lefordíttatni és elolvasni, vagy egy német adótanácsadót megkérdezni.

kdia11 # 2018.04.17. 17:52

Sziasztok!

Hú azért harcolni nem kell !
Köszönöm ,nektek ,és nem azt akartam megtudni ,hogy vajon a német adóhatóságnak elég e ez ,csak azt ,hogy érdemes e vagy teljesen hülyét csinálok magamból egy közjegyzőnél ,hogy olyat kérek ami nem is létezik!
A lényeg ,nem vagyok jártas az ilyenekben ,ügyvéddel is életemben 1x volt dolgom....felvettem a kapcsolatot egy közjegyzővel.Minden jót nektek!

Adryen # 2018.05.12. 14:25

A következőkben kérném a segîtséget.
A csalàdi adókedvezményt szeretném kérni a bevallàsban.
Jan-febr-ra kisfiam utàn(20.000Ft), aug-tól dec-ig 2 gyermekem utàn(150.000Ft).
Kisfiam 2017.02.24-én töltötte 2. évét, addig GYED-et kaptam.
Kislànyommal 2017.08.10-én lettem 91 napos terhes, 2018.08.28-tól tàppénzen voltam.
A levont adóelőleg 142.319 Ft.
A levont eb. és ny.jàr. 29.751 Ft.
Összevont adóalapba tartozó jöv. 948.790 Ft
Levont adóelőleg 142319 Ft.
Mivel màrc-júl-ig csak GYES-t kaptam, arra az időszakra apuka bevallàsàban kérnénk az adókedvezményt kisfiunk utàn.
Érdeklődnék, milyen összegeket és kódokat kell feltüntetni a 152-154. sorokban, illetve a 22-26-ban.
Kisfiamnàl nem tudom beîrni külön a jan-febr. és aug-dec. időszakot, egy adóaz. jelet csak 1x enged beîrni.
Fel kell-e tüntetni vhol, hogy a pàrom igényli a fennmaradó összeget(50.000Ft)?

Adryen # 2018.05.13. 09:54

22. Keretösszeg 1466690 Ft
25. sor 1466690
26. sor 1133340 (amit én veszek igénybe)
30-31. sor 29751 (járulék)
32. sor 27683 (jár.kedv. címén visszaigényelhető)

Így kijött:
80. sor visszaigényelhető adó: 170.002 Ft

Ezt viszont hibának írja ki:
[Nyomtatvány]A 126. 136. 140. és 145. sorban együttesen akkora összeg utalásáról rendelkezhet, amelyre a 48. sor (az összevont adóalapot terhelő, kedvezményekkel csökkentett adó) összege fedezetet nyújt. (Hibakód=)

Hogy tudom javítani? Nem vagyok magánnyugdíjpénztár tagja! (Sárga hibának tűnteti fel.)

Pufy0129 # 2018.08.22. 10:21

Szép napot Mindenkimek!

Egy kus segítséget szeretnék kérni, egy ideje vadász9m a választ de nem leltemrá teljesegészében.

A következő az eset:
Házastarsam van és van 2 gyermekem, a parom gyesen van a két gyermek 3,5 és 15 évesek.
Mind a négyen lakóhelyszerint egy címre vagyunk bejelrntve. az élet úgyhozta, hogy munka miatt költöztünk anyosomékhoz 2 évvel ezelött. Ide kértünk tartózkodási helyet. Viszont idén márciusba albérletbe köktöztünk,lakóhely ugyan úgy egy címre van bejelentve viszont a tartózkodási helyre mar nem. Ennek oka az hogy akitől hereljük az ingatlant ugy tudta hogy a ketgyereke a tulaj ő meg hasz9nélvező igy elég az őbaláirása. ki is töltöttük a bejelentőlapokat. az ovoda miatt a két kislánynak fontos voot hofy időbe legyen lakcim kárzyája. ezért am8g én távol voltam hárm7knak megcsinálták a kakcim kártyát. én 2 napra rá mentem mas volt az ügyintéző lekerdezte a földhivatalt ahol az kapta informaciónak hogy nincs haszonélvezői jog a ház9n igy a két tulajtol kell kérnem aláírást. Ezt a mai napig nem sikerüotbel8ntézni. A munkahelyemen jeleztem a változast irasban es szóban is,nem mondtak semmit átirták a beszállításts s kéwz.
Elözö hónapba megszüntba munkaviszonyom s amunkaügyi oözponros azt mondta hogy bar a lakóhely azonos a gyerekekkel viszont a tartozkodási hely nem így az adó kedvezményt nem tudja érvényesítetni plusz jelezni köteles az adóhivatal felé hogy nem tartozkodom egy háztartásba a gyerekekkel, s valoszinű kamatokkal a NAV visszaigényli az igénybe vett adókedvezményt.

Ami kérdésem lenne igazából, hogy most ebben az esetben ha egy lakóhelyre vagyunk bejelebtve életvitelszerűen egy ingatlanba lakunk de ide nem vagyunk mind bejelentve akkor most jogosult vagy ado kedvezményre vagy sen? Előzeme meg a kedves ügyintézőt és én jelezem-e a nav felé hogy a munkaltato annak ideén nem jelezte hogy igyaz adokedvezményt nem vehetem igénybe? vagy ilyenkor mi a teendő?

Válaszokat előre is köszönöm!

nonolet # 2018.08.22. 18:38

Van két tanús bérleti szerződésed?
(vagy ügyvédi vagy közjegyzős)

Mert azzal be tudsz jelentkezni a bérbeadó aláírása nélkül is.

- -

Az egyik tulajt eléred és aláír?

Mert,

TÖBB tulajdonos esetén ELÉG az is HA az egyik nyilatkozik, hogy a másik is tud róla.

(van rá nyomtatvány töltsd le)

Olvasmány...

http://www.jogiforum.hu/…31/24715.0.0

Pufy0129 # 2018.08.22. 19:29

Köszönöm a választ!

A szerződéssel ugyan ez a gondom, hogy van de a másik tulaj még mindig nem írta alá, mert nem hajlandó ide eljönni, eddig külföldön volt, most meg mindig kitalál valamit. Én személyesen most próbálom vele felvenni a kapcsolatot, mert eddig a testvér beszélt vele. Szóban ő is bele egyezett a beköltözésbe.

Ezt a nyilatkozatot megkeresem és futok ezzel is egy kört köszönöm a tanácsot.

A fontosabb kérdés számomra inkább az, hogy az adókedvezmény vonatkozásában a lakhely vagy a tartózkodási hely a mérvadó?
Illetve, hogy a NAV az elmúlt 5 hónapot ténylegesen visszaigényelheti kamatokkal együtt?

Köszönöm még egyszer a segítséget!