Adójóváírás, családi adókedvezmény


Cabron_ # 2019.03.28. 12:46

Úgy, hogy mivel a munkáltatói igazoláson nem szerepel erre vonatkozóan semmi, a NAV nem tudja, hogy te akarsz-e adókedvezményt érvényesíteni, vagy sem. Érvényesítheti a házastársad is, csinálhatjátok megosztva, vannak variációk.

Neked kell a bevallás tervezetet módosítani és visszaigényelni az adókedvezményt. Magyarul kell csinálnod egy adóbevallást. Ha ügyfélkapus vagy, akkor egyszerűbb a dolgod, ott tudod javítani, ha nem, akkor az ÁNYK-val kell csinálnod egy adóbevallást.

attila98 # 2019.03.28. 13:14

Carbon_

Köszönöm szépen a segítséget!

Cabron_ # 2019.03.28. 13:16

Szívesen.

Pretorius07 # 2019.03.29. 05:01

Üdv! A lentiekhez lenne egy kérdésem még!

Nekem van ügyfélkapum,de mikor a módosításra megyek,nem látom sehol,melyik mezőbe kellene írnom a családi adókedvezmény igényemet. Sajna én sem töltöttem ki tavaly nyilatkozatot erről. Eddig ÁNYKban csináltam,ott meg is volt ez a mező. Esetleg ha valaki felvilágosítana,megköszönném.

Illetve idén sem adtam le nyilatkozatot. Ezt tudom pótolni,vagy majd a 2019szja alkalmával igényelhetem?

Köszi:Attila

drbjozsef # 2019.03.29. 06:32

Pretorius07,

menj az eszja-ba, a webes felületen kitölthető verzió pofon egyszerű már.

Bal oldalt ott van a segítség, le van írva minden, felül meg lenyitható, hogy milyen részt akarsz még csatolni az adóbevallásodba.

Az eszja-ban alapból nincs ott az a menü, ami nem kellett a hatósági kitöltéshez.

Keresd meg a családi kedvezményt felül a csatolandó menük között, pipáld ki, és az mindent amit kell odarak az adóbevallásodba, csak ki kell tölteni.

drbjozsef # 2019.03.29. 06:36

Pretorius07,

Ha idén nem adtál le nyilatkozatot, akkor eddig nem vették figyelembe a kedvezményt továbbra sem, az elmúlt hónapokra majd megint kénytelen leszel csinálni módosítást az adóbevallásodban sk.

De leadhatsz bármikor, beszélj a pénzüggyel a munkahelyeden, adnak nyomtatványt, és a leadástól figyelembe veszik. Most pont hó vége van, lehet, hogy a feldolgozás miatt a márciusi fizudnál még nem érévnyesítik, de ha most leadod, akkor az áprilisi fizudnál már biztos tudják számfejteni a kedvezményt adóelőlegként.

Pretorius07 # 2019.03.29. 07:44

Köszi a segítséget,megkeresem akkor a felületen,én a tervezet módosításnál néztem eddig,de böngészek még akkor.
Az nem baj,ha nem érvényesítették eddig,mert úgyis egyben szeretném majd kérni,úgy jobban esik megkapni:) De ha így utólag megoldható,akkor majd jövőre is megcsinálom,a következőt meg majd leadom időben,és bepipálom a nem kívánom a havi érvényesítést.

Üdv: Attila

drbjozsef # 2019.03.29. 08:02

Pretorius,

Ha már egyszer megcsináltad és kiizzadtad, utána a következő évben 2 perc lesz.

Várj, valamit félreértesz : nyilatkozatot akkor kell leadni, ha kéred a munkáltatódat, hogy adóelőleg fizetésekor érvényesítse a családi kedvezményt (aka csökkentse vele azt).

Ha ilyet nem akarsz, nincs mit leadni. Azt nem kérheted a munkáltatódtól, hogy ne érvényesítse év közben, csak év végén egyben. Az már adóbevallási kérdés, puszira, vagy némi pénzért talán megcsinálja neked a könyvelő, de az nem hivatalos. A munkáltatóknak már nem kell megcsinálnia az adóbevallásodat, akkor sem, ha kéred.

Vagy adóelőleg, vagy Te csinálod az adóbevallást.

Pretorius07 # 2019.03.29. 08:37

Akkor most azt hiszem,megvilágosodtam:) Akkor biztos nem adom le jövőre sem,ha meg a ÁNYK-val elvoltam (az sem volt több 5-6percnél),akkor ezzel sem lesz gond. Csak eddig a munkáltató csinálta a havi érvényesítést a fizetésben,de jobb szeretem az egyben igénylést,tervezhető megtakarítás gyanánt:)

Köszi még egyszer!

Pretorius07 # 2019.03.29. 08:37

Akkor most azt hiszem,megvilágosodtam:) Akkor biztos nem adom le jövőre sem,ha meg a ÁNYK-val elvoltam (az sem volt több 5-6percnél),akkor ezzel sem lesz gond. Csak eddig a munkáltató csinálta a havi érvényesítést a fizetésben,de jobb szeretem az egyben igénylést,tervezhető megtakarítás gyanánt:)

Köszi még egyszer!

Lyonee # 2019.03.29. 12:01

Ha neked ANYK-val könnyebb, akkor add be az egészet úgy, és nem kell a NAV által készítettet módosítanod, vagy elfogadnod, vagyis nem kell vele foglalkozni.

Angee22 # 2019.04.26. 04:28

Sziasztok!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy a jelenlegi munkahelyemen elmentem táppénzre,mert terhes vagyok a 2. babával, előtte az első gyermekemre tavaly kértem a családi adókedvezményt, most januártól már nem kértem. Most ha én táppénzen vagyok, akkor jövőre visszatudom igényelni az adókedvezményt az első gyermekemre?? A babát a férjem veszi igénybe.

Patesz # 2019.05.05. 16:29

Sziasztok!
(Előre is bocsánat ha rossz helyen teszem fel ezt a kérdést)
Párommal a nemrég bejelentett 10M ft os Családtámogatási kedvezményt ( Babahitel)
Szeretnénk igényelni. Párom közalkalmazotti munkaviszonyban dolgozik 3 éve, nekem még nem volt bejelentett munkaviszonyom,de 2 éve fizetem magam után a TB-t.
Minden egyéb szempontnak megfelelünk.
Kérdésem az lenne hogy a megpályázás esetén eredményes lenne-e a hitelbírálat?
Előre is köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2019.05.05. 18:32

Patesz,

Semmilyen törvény nem jött még ki a babaváró hitellel kapcsolatban. Csakis sajtóhírek, meg politikusok blablája.

Amit lesz törvény, lehet gondolkozni.

Mondjuk az igaz, hogy nem sietik el, de hát még van vagy 7 hét addig, az pont hattal több, mint ami manapság egy párszáz oldalas törvény megalkotásához kell...

Sugababe1 # 2019.05.13. 07:29

Üdvözletem! A munkàltató àltal kiadott igazolás szerint 2018-ban a figyelembe vett családi kedvezmény összege 2.212.155 Ft, az érvényesîtett családi járulékkedvezmény 88.189 Ft.
A bérszàmfejtő szerint jogosult vagyok még családi adókedvezményre, szerintem viszont nem jàr több összeg, hiszen a jövedelem 15%-a 331.820 Ft, hozzàadva a járulékkedvezményt, 420.000 Ft jön ki.
2 gyermekem van.
Kérhetnék segítséget, hogy jól gondolom-e?

drbjozsef # 2019.05.13. 10:34

Sugababe1,

Igen, jól gondolod, neked van igazad.

Ha a 2.212.155 a 2018-as összevont adóalapod, akkor abból havi 27.652.- Ft SZJA kedvezmény, és havi 7.348.- Ft járulékkedvezmény jár (ezek már az általad kapott összegek, és nem az alapkedvezmények), összesen évi 420.000.- Ft.

Lehet, a könyvelő azt hiszi, hogy a 88.189 Ft járulékALAPkedvezmény (ahogy a családi kedvezmény eredetileg "összevont adóalap kedvezméy" a törvény szerint), és ezért jár még (ha osztod a 0.15-tel), de nem, az tévedés, úgy jó, ahogy Te számolsz.

Sugababe1 # 2019.05.13. 11:20

Köszönöm szépen a gyors választ!

Premier0807 # 2019.05.29. 09:47

Tisztelt Szakértők!
A családi adó- és járulékkedvezménnyel kapcsolatban tennék fel egy kérdést.
Feleségemmel három kiskorú gyermeket nevelünk, az előző években mindig közösen vettük igénybe a családi adó- és járulékkedvezményt, mindketten mindhárom gyermek után, így a nettó bérünk lényegében majdnem a bruttó volt. A jövedelmünk bruttóban 235 000 Ft. és 195 000 Ft. volt havonta. Az én bérem, az előbbi nemrég 250 000 Ft-ra emelkedett, és a munkáltatóm bérszámfejtője szerint így már nem fogunk beleférni ebbe a keretbe, ezért azt javasolja, hogy ne vegyük igénybe mindketten mindhárom gyerek után, hanem összegszerűen osszuk meg.
Én úgy tudom és úgy értem, hogy havi bruttó 660 000 Ft jövedelemig ez a három gyermek után járó adó- és járulékkedvezmény igénybe vehető. Valamit én nem értek jól?

drbjozsef # 2019.05.29. 10:49

Premier0807,

A járulékkedvezmény bevezetése kavarta meg ezt a dolgot.

Ha CSAK az SZJA-ból igényelnétek vissza, akkor 660.000.- lenne a plafon. De ha a járulékokból is kértek vissza, akkor pont valahol 400.000 körül van a plafon, pontosan kiszámolni most lusta vagyok.

De azt mondjuk én sem értem, miért lenne jobb az összegszerű megosztás. Egyikőtök 1, a másikotok 2 gyerekre venné igénybe? Ilyenkor, ha nem éri el a szja "végét" vmeliykőtök, akkor járulékkedvezményt sem kap, vagyis utólag az adóbevallásnál rendezni kell. Ha közösen veszitek igénybe, lehet akkor is. De akkor meg nem mindegy?

Premier0807 # 2019.05.30. 06:37

Köszönöm a válaszokat, kezdem kapiskálni a dolgot!

maszi99 # 2019.08.02. 18:02

Kedves Mindenki,aki tud nekem segíteni!

2018-as családi adókedvezmény utólagos visszaigényléséről lenne szó.Mikor az adóbevallásom készült,külföldön voltam,több hónapig.Nemrég jöttem haza,így most szembesültem azzal,hogy a könyvelőm elkészítette,beküldte a bevallásom,de a családi adókedvezményt nem igényelte vissza.Utólag lehet még valamit tenni,vagy már elúszott a dolog?Megköszönném,ha valaki még nézi idén a topicot,és tud segíteni.

maszi99

maszi99 # 2019.08.03. 07:18

Nagyon szépen köszönöm a választ,megnyugodtam,hogy van még lehetőségem visszaigényelni.Szép napot kívánok!

H3ll # 2019.08.13. 21:23

Tiszteletem!

A következő kérdéssel fordulnék a hozzáértőkhöz. Tavaly szeptemberben született egy közös gyermekünk a jelenlegi páromtól, akinek az előző kapcsolatából már van egy gyermeke, aki szintén velünk él és hozzánk van bejegyezve (14 éves iskolás).

Mivel tudomásom szerint GYED alatt nem érvényesíthető a családi adókedvezmény ezért én szeretném igénybe venni mindkét gyermek után. Kérdésem, hogy ez lehetséges-e bármilyen módon? Ha igen mi a menete, mit kell tennünk? Esetlegesen módosítható-e az év elején tett nyilatkozat miszerint a párom veszi igénybe... és kérhetjük-e visszamenőleg!?

Az előző hozzászólás alapján úgy látom, hogy erre van megoldás . )

A válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.08.14. 04:33

H3ll,

A nyilatkozat az idei évre bármikor módosítható, le kell adni a munkáltatónak egy újat. Célszerűen mindkettőtöknek.

A tavalyi évre pedig igen, a lenti hozzászólás szerint egy önellenőrzést kell beadni a tavalyi adóbevallásba. A kedvezmény egyébként a magzat 3 hónapos korától már jár, szóval nektek kb. márciustól (91.napot betöltött hónaptól).

Ha konyítasz az adóbevalláshoz és van ügyfélkapud, nem bonyolult megcsinálni. Ha nincs, keress meg egy könyvelőt, ha minden papírt elviszel 5-10ezer Ft közöttiért megcsinálja.

D.Viktória # 2019.08.14. 09:54

Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy a Családi adókedvezmény a 2018as évre vissza igényelhető e, ill a 2019es evre hogyan tudnám igényelni. Két gyerkőc van. Egyik 5 éves, a másik 5 hónapos. Szóval a terhességem 2018ban volt. Tudtommal a terhesség 3. Hónapja után is igényelhető.
Melyik adójóváírást érdemes kérni.
Köszönöm a válaszokat!