Adójóváírás, családi adókedvezmény


Vanda07 # 2020.04.20. 12:42

Sziasztok!
Nekem van ugyfelkapum, de sajnos elfelejtettem a felhasznalonevem. Mire végül kitaláltam mi is az, az adóbevallási tervezetem eltűnt. Viszont nekem járna vissza pénz a kislanyom után, amit anno nem vettem igenybe. Mit tegyek?

drbjozsef # 2020.04.20. 13:44

Vanda07,

Április 20-a van. Az SZJA tervezet március 15-től elérhető. Ha nem adtál be papír alapon adóbevallást, vagy nem hagytad jóvá a tervezetet, akkor annak ott kell lennie, és egészen május 20-ig ott is lesz, és módosítható.

Sőt, ha jóváhagytad sem tűnik el. Nekem most is ott van, csak "beadva" jelzés van ráírva, és már csak megtekinteni tudom, módosítani már nem.

Ott kell annak lennie. Nálad lesz a hiba.

drbjozsef # 2020.04.20. 13:45

https://eszja.nav.gov.hu/app/login/#…

Ezen az oldalon lépj be az ügyfékapuddal. Mit látsz? Ott kellene lennie a tervezetednek.

nyusz66 # 2020.05.18. 10:33

1 eltartott, 1 magyarországon tanuló nappalis egyetemista és 1 külföldön tanuló nappalis egyetemista.
Ebben az esetben figyelembe vehető-e a külföldön tanuló egyetemista gyermek (aki nyilván többe kerül, mint az itthon tanuló egyébként...)?

Az egyik portálon ezt találtam:

Külföldön tanuló gyermek után - aki befejezte a hazai középfokú képzést - a HATÓSÁGI GYAKORLAT SZERINT nem jár családi pótlék, és a családi kedvezménynél sem vehető figyelembe még eltartottként sem.
EZ A HATÓSÁGI GYAKORLAT NEM FELTÉTLENÜL VAN ÖSSZHANGBAN a családok támogatásáról szóló törvény 12. § (1) bekezdés ab) pontjával, mely nem tartalmaz kifejezett rendelkezést arra, hogy csak a magyar felsőoktatási intézményekben tanulók minősülhetnének eltartottként.

Szóval visszadobják majd hibával DE a fenti törvényre hivatkozva meg tudom védeni az álláspontomat - vagy ne is próbálkozzak vele?

Előre is köszönöm a tanácsokat!

drbjozsef # 2020.05.18. 11:00

nyusz66,

Szerintem a törvény következő bekezdése egyértelmüsíti ezt :

12.§(2) A családi pótlékra való jogosultság szempontjából, valamint az (1) bekezdés, a 20. és a 23. § alkalmazása során saját háztartásban nevelt, gondozott gyermeknek kell tekinteni azt a gyermeket (személyt) is,

  1. aki kül- és belföldi tanulmányai folytatása vagy gyógykezelése okán átmeneti jelleggel tartózkodik a háztartáson kívül,

agotanyc # 2020.06.11. 10:09

Üdv,

Kitöltöttem a eszja oldalán az előre tervezett adóbevallást, ahol írták is hogy visszaigényelhető személyi jövedelem adó keletkezett.
A gyerekek utáni adókedvezményhez kitöltöttem az adatokat, viszont csak a visszaigényelhető személyi jövedelem adó összegét kaptam meg.
valamit elrontottam? tudok még reklamálni vagy módosítani valahol?

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2020.06.11. 10:17

agotanyc,

Az eszja oldalon nehéz rontani, mert jelzi, ha valami gond van. Ettől még elképzelhető, hogy elrontottál valamit, de ezt látatlanban megmondani nyilván lehetetlen.

Egy biztos : 5 évig visszamenőleg önellenőrzéssel bármikor érvényesíthető a családi kedvezmény.

De nekem lenne egy gyanúm : Az általad befizetett összes SZJA-t visszakaptad? Mert a családi kedvezmény is a befizetett SZJA-ból jár vissza. Ha nincs több befizetett SZJA-d, hiába járna még családi kedvezmény, nincs miből visszakapd.

agotanyc # 2020.06.11. 10:39

drbjozsef,

köszi a gyors választ. ennek az összegét utalták vissza:
Levont, befizetett adó, adóelőleg és a visszaigényelhető családi járulékkedvezmény együttes összege
Viszont ez már akkor ki volt számolva, mielőtt beírtam volna a gyerekek adatait.

drbjozsef # 2020.06.11. 10:55

agotanyc,

Neked kell tudnod, mennyi jövedelmed volt, mennyi adó vagy adóelőleg lett befizetve, és milyen jogcímeken jár adókedvezmény.

Nem volt más jogcím, ami miatt a családi kedvezmény nélkül is visszajárt volna?

agotanyc # 2020.06.11. 11:18

Csak 3 hónapot dolgoztam egész évben egy cégnél, ami aztán megszűnt. tényleg nem értek hozzá :)
A kifizetők által levont adóelőleg összegét utalták most vissza, most néztem meg a bevalláson.

így ugy gondolom a családi kedvezmény nélkül is utalták volna.

drbjozsef # 2020.06.11. 11:22

Az mindenesetre biztos, hogy több nem jár, ha több adóelőleg nem volt befizetve.

agotanyc # 2020.06.11. 11:29

bermuda háromszög drbjozsef

köszi nektek :)

Timot # 2020.08.19. 13:02

Kedves hozzáértők!

Első képzéses, EU-s tagállamban, de nem Magyarországon tanuló egyetemista eltartottnak minősül, vagy csak a magyarországi egyetemek számítanak? Nem olvastam betűről-betűre végig a jogszabályokat, de ahol olvastam, ott mindig csak azt emlegetik, hogy egyetemre /főiskolára jár-e vagy sem, és első képzéses-e vagy sem. Köszönöm, ha valaki tud akár linket, akár a "tutit" megmondani.

Timot # 2020.08.19. 13:04

Ó, sűrű bocsánatot kérek! Csak most olvastam vissza, és alig kellett, máris ott a válasz. :)

Kérdező2020 # 2020.11.18. 10:21

Tisztelt Hozzáértők!

Munkavállaló családi adókedvezmény igénylőlapot adott le a munkahelyén, munkaadó kérésére mellékelnie kell a gyermekekre vonatkozó adatokat alátámasztó dokumentumokat is: születési anyakönyvi kivonat, TAJ kártya, adóazonosító- jel kártya és lakcímkártya másolatokat. Az lenne a kérdésem, hogy tényleg csatolni kell egy nyilatkozathoz dokumentum másolatokat? Vagy a munkaadó eldöntheti, hogy milyen adatokat kér be, és ezek nélkül nem érvényesíti a kérelmet?
E-mailen megküldött (leírt) adatokat nem fogad el.

Köszönöm a választ.

Szomorú örökös # 2020.11.18. 11:14

Kérdező2020

Azért csak úgy, bemondásra csak nem fog adókedvezményt (levonást) adni neked egyetlen munkáltató sem, ezt nem gondolhatod komolyan.

drbjozsef # 2020.11.18. 12:01

Nem értem, miért kérne ilyet.

A szükséges adatok (név, szül idő, adóazonosító) szerepel az igénylőlapon. EHHEZ a támogatáshoz más nem kell.

Nyilatkozik a munkavállaló, saját büntetőjogi felelőssége tudatában.

A munkáltató nem az államnak, hanem neki fizeti az adóelőleget, kár nem érheti, a nyilatkozat nála van.

Ne kérjen ilyeneket.

drbjozsef # 2020.11.18. 14:12

Hagyjuk már ezt süket dumát.
Nehéz beszámolni, igazolni kell, más mérték, bérszámfejtőé a felelősség, balblablabla. BULLSHIT.

A kedvezmény igénybevételéhez az ott megadott adatok kellenek, se több, se kevesebb.

NYILATKOZAT. Érted a szó jelentését? Egyoldalú okirat, az aláírója vállalja a felelősséget a benne szereplő adatokért.

Nem kell semmit igazolni.

Egyébként : ezt a nyilatkozatot kell (lehet, ha akarod) kitölteni minden olyan kifizetőnek, akitől az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kapsz, és szeretnéd, ha érvényesítené az adóelőlegben a családi kedvezményt. Szerinted, minden ilyen cégnek/személynek, akinek esetleg egy megbízással csinálsz valami kis melót, el kellene hordjad a fél iratszekrényt hetedizíglen visszamenőleg?

Olvassa el a kitöltési tájékoztatót a munkáltató, mit hogyan kell kitölteni, ellenőrizze azt, ha megvan, agyő.

A felelősség egyáltalán nem a munkáltatóé, ha hamis adatokkal kitöltött nyilatkozatot ad le a munkavállaló.

rigoz # 2020.11.18. 14:53

@drbjozsef: Pontosan, ellenőrzés és adóbírság, illetve büntetőjogi felelősség tudatában az adózó nyilatkozik. A munkáltató ezeket az adatokat továbbközli.

Ellenőrzésnek az adózóval szemben van helye, aki pedig az a magánszemély, aki javára a kedvezményt megítélik.

Kérdező2020 # 2020.11.18. 15:02

Én sem értem, hogy miért ragaszkodnak az okmányok másolatához, de ezek nélkül nem érvényesítik a nyilatkozatot. Lehet, hogy azért mert MÁK ügyintézőről van szó, és ők állam az államban? :-)

drbjozsef # 2020.11.18. 16:41

Ellenőrzésnek az adózóval szemben van helye, aki pedig az a magánszemély, aki javára a kedvezményt megítélik.

Igen - de a NAV-nak, nem a munkáltatónak.

drbjozsef # 2020.11.18. 16:42

Kérdező2020,

Lehet. Kérd meg, hogy mutassa meg azt a törvényt, ami ezt előírja.

rigoz # 2020.11.18. 16:45

@drbjozsef: Részemről ez nem volt kérdéses. :) Részemről, aki adóügyi főosztályvezető-helyettesi "elismerésel" rendelkezik jogszabályismereteket illetően.. :D :) (nem viccelek)...

@kérdező2020: Én jobbat mondok. Érvényesítse a kedvezményt önellenőrzéssel, illetve az éves bevallás során. És akkor nem kellemetlenkedhet a munkáltató!

Kérdező2020 # 2020.11.19. 07:37

Köszönöm szépen a megerősítéseket, én is úgy gondoltam, hogy a nyilatkozatot el kellene fogadni, nem velem van a baj. Sajnos nem tudok egy MÁK-os ügyintézővel mit kezdeni, vele kell együtt dolgoznom és nem én vagyok Szent György. Úgyhogy küldenem kell a dokumentum másolatokat, de azért tudom, hogy hülyeség. :-)

rigoz # 2020.11.19. 07:52

@kérdező2020: De, ha az éves bevallásban igényli a kedvezményt. Akkor dolga sem lesz vele. :) Mondom ezt másodjára. :)