Letiltás bérből


akela76 # 2014.04.24. 16:24

Tisztelt Jogi Fórum!
Szeretném a segítségét kérni abban, hogy nekem van egy Erste bankos személyi hitelem amit sajnos nem tudtam egy idő múlva fizetni ezért átadta a bank az ügyemet a Dunacorp Faktorház zrt-nek.ők viszont most átadták a creditline groupnak.Körülbelül egy hete felhívott a creditlinetól egy hölgy hogy megállapodjunk részletfizetésbe ami 20.000 ft ról szólt sajnos ezt az összeget nem tudtam összeszedni én ezt elmondtam neki de ő azóta hívogat telefonon .Felhívta a helyi postát a postással is üzent az összes szomszédom akit megtalált a telefonkönyvben hogy adják át a számát és hívjam vissza.Jelenleg egy ismerős tulajdonában lévő házban élünk 3 gyerekkel szívességből.Természetesen már a ház tulajdonosát is felhívta vele is üzent és most azzal fenyeget hogy vele is közölni fogja hogy nekünk tartozásunk van .Van ehhez joga?Mármint hogy a tartozásunkról bármilyen adatot vagy a tartozásnak egyáltalán a létét is más emberekkel közölje?Ez nem tartozik a személyes adatok hűtlen kategóriájába?Egyértelműen kértem hogy mivel nem tudunk fizetni mert jelenleg gyeden vagyok a párom fizetésén meg már amúgy is 50%-os levonás van más hitel miatt forduljon a bírósághoz és kérjen levonást vagy végrehajtást amiből tud.Nem ez lenne a hivatalos megoldás vagy nem jól tudom?Hogy működik ez?Mit tudok tenni az ellen hogy ne merjen senkit felhívni és kiadni az én adataim és hogy tartozásom van .Kérem segítsen mit tehetek!!!

luck-666 # 2014.03.27. 10:15
  • "a nyugdij számlára érkezett"

    ez gondolom bankszámla-nem Nyugdíjszámla

"az ado hivatal levont 86ezer forintot"
valószínűleg volt valamilyen tartozás,amit a Nav hajtott be

gerbera317 # 2014.03.27. 09:13

Nyugdíjszámla? Az meg mi fán terem?
Megjegyzem, ha elveszik a pénzedet, nem hajléktalan leszel, hanem pénztelen.
Egyébként jogszerű az elvonás.

fizo # 2014.03.26. 21:20

meg lehe ezt tenni? a rokkantnyudijambol 33% letiltás terhelte, ezek után a válásom miatt tartásdijat vontak, ami ebböl adodoan jogos. a nyugdij számlára érkezett. ezek után jöt a hideg zuhany. az ado hivatal levont 86ezer forintot, azaz a számla minusz 29ezer forint lett. igy lessz az ember 40 év adofizető munka után hajléktalan. a kérdés csak az meg tehetik? segitsé, hisz hatvan éves vagyok és nem kapok munkát!


FarZol

maresz75 # 2014.01.30. 17:36

Tisztelt fórumozók!

A következőben kérnék tanácsot.
Késedelmes fizetés miatt a XY Bank 2008.09 hónaptól kezdődően letiltotta a munkabérem 33%-át. Ezzel nem is lenne gond hiszen a Hitelszerződés az alábbiakat tartalmazta:
A Kölcsön biztosítékai:

  1. Munkabérből történő levonás:

Az Adós Bankkal szemben fennálló, esedékes tartozásának munkabérből történő levonására vonatkozó felhatalmazását az ÁSZF tartalmazza, amelyet az Adós a jelen Szerződés aláírásával kifejezetten megerősít.


Lakossági Hitelek Általános Szerződési Feltételei
II./B) 1.2. pont
Az Adós felhatalmazza a Bankot arra, hogy írásbeli nyilatkozata alapján esedékességkor a Törlesztőrészletnek megfelelő összegnek, devizában nyilvántatott lakossági Kölcsön esetén pedig az Esedékesség Napján hatályos, a Bank által jegyzett Deviza I. eladási árfolyam alapulvételével számított forint összegnek a munkabérből – a jogszabályban meghatározott mértékig- való levonását és a törlesztő számlára való utalását kérje az Adós munkáltatójától az egyedi Ügyfélszerződés bemutatásával, mindaddig, amíg a Kölcsönszerződésből eredő tartozás maradéktalanul visszafizetésre nem kerül.

A letiltás a 2013.11 hóig kérte a Bank a munkáltatómtól (ez volt a hitel lejárati ideje is). Ezután kaptam egy levelet a banktól, hogy még van kb. 100.000 Ft tőke+kamat tartozásom. Személyesen bementem a bankba érdeklődni, hogy hogyan maradhatott ez a tartozás. Eközben kaptam egy engedményezési nyilatkozatot, hogy ezt a tartozást eladták egy követeléskezelő cégnek. Írásban kértem a bankot, hogy tájékoztasson hogyan maradhatott fent a tartozás ha a szerződés szerint addig tiltanak míg maradéktalanul visszafizetésre nem kerül. Ezzel együtt kértem, hogy küldjék meg azt a határozatot, amivel a munkabérem letiltását eszközölték.
Első válaszuk az volt, hogy nem jogosult a Bank válaszolni kérdezzem a követeléskezelő céget.
Írtam egy panaszlevelet kértem, hogy írják meg, hogy a Hitelszerződés illetve az ÁSZF mely pontja szerint jártak el a munkabér letiltásánál és küldjék el a határozatot. Válaszként megküldték a számlatörténetemet (befizetésről, jóváírásokról stb.). Illetve azt közölték, hogy a tartozás azért maradt mert volt 3 havi elmaradásom amit magam előtt görgettem a letiltás ellenére. A bérem 33%-a jóval több volt mint az esedékes törlesztőrészletek tehát ez idő alatt bármikor jóváírásra kerülhetett volna az állítólagos tartozás.
A kért határozatot nem küldték meg illetve nem tájékoztattak arról sem milyen jogcímen vagy a Szerződés mely pontja szerint jártak el.

A kérdésem: Kiadhatja e a Bank azt a határozatot nekem ami alapján eszközölte a munkabér letiltást.

Egyéb más tanácsot is előre köszönök.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.14. 07:02

Mire és milyen jogon tiltották le az egész fizetését?
Nem a munkáltatót kellene erről kérdezni? Mert az - ellentétben velünk - vélhetően tudja.

BartaIbolya # 2014.01.14. 05:00

Tisztelt Jogi Fórum!

Az élettársam minimálbért keres, de ebben a hónapban nem utaltak semmit a számlájára.
A fizetési papírján úgy van feltüntetve, hogy:
Banki kifizetés: 64.000 ft
Banki letiltások, levonások: 64.000 ft
Banki átutalás: 0 ft

Mire és milyen jogon tiltották le az egész fizetését?
Pedig tudtommal erről értesíteni kell a dolgozót és a fizetés 33%-át, legfeljebb 50%-át vonhatják le nem az egészet.

Tisztelettel.: Barta Ibolya.

freemark # 2013.11.10. 18:23

Üdvözlöm a tisztelt Tagokat!
Segítséget szeretnék kérni. Egyetemistaként szükséges volt felvennem a diákhitelt, iskola mellett diákmunkát is vállaltam. Egy korábbi -a nevemre szóló- ingatlan adásvétel okán a NAV illetéktartozást követel (18 évesen nyilván nem tudtam rendezni) tőlem, ami miatt nemrég inkasszót tettek a számlámra. Így sajnos a diákmunkám utáni csekély összeget és a diákhitel aktuális részét sem tudom felvenni, sőt az egyetemnek sem utalhatok.
Ilyen esetben mit tehetek? Jogszerű egy hallgatótól teljes egészében minden pénzforrását elvenni? Vagy ez esetben is élhet a 33 százalékos letiltás?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.03. 20:13

Már a követelés is lefoglalható, más kérdés, hogy ez inkább csak elvi lehetőség. Meg aztán minek, megteszi az inkasszó is.

gerbera317 # 2013.11.03. 18:48

A végrehajtásban az már nem diákhitel, hanem adók módjára behajtandó tartozás. Természetesen, letiltható, de te, mint saját magad munkáltatója úgysem fogod foganatosítani. Vagy talán fogod? A levonandó összeget egyébként a munkáltató (vagyis te) számítja ki, nem a letiltást elrendelő hatóság.

Miként veszik figyelembe a kiadások költségeit?” - Tessék?

Hepé # 2013.11.03. 14:36

Üdvözletem Fórumozók!

Azt szeretném megtudni, hogy egyéni vállalkozásom (KATA, főáálású kisadózó) bevételéből a diákhitel tartozásom miatt letilthatnak e? Amennyiben igen, annak összegét mi alapján határozzák meg? Miként veszik figyelembe a kiadások költségeit?

Üdv: Hepé

gerbera317 # 2013.09.06. 06:52

Hozzászólok saját magamhoz:

Ha az adósnak a fizetése meghaladja a 142500 forintot, szintén nem százalékban kell számolni, hanem konstans értéken. Tehát akármilyen magas a fizetése az adósnak, 33%-os levonhatóság esetén 95475, 50%-os levonhatóság esetén 71250 forintot kaphat kézhez.” És itt a pont. Az extrém magas gyermektartásra vonatkozó mondatot visszavonom.

ilyen fizetés mellett is legfeljebb 71250 forintot kaphatsz kézhez mindaddig, amíg több végrehajtás folyik ellened, s ha már csak 1 végrehajtás marad folyamatban, akkor 95475 forintot.” Detto.

gerbera317 # 2013.09.04. 15:15

Első ránézésre szabálytalannak tűnik, de nem azért, amire te gondolsz.

Ha eddig a 220 ezernek az 50 százalékát, vagyis 110 ezer forintot vontak a 148750 Ft levonható maximum helyett több végrehajtási ügyedben, az eleve szabálytalan. Ha ezt valamelyik végrehajtást kérő megszimatolja, már küldi is a fizetési meghagyást a munkáltatódnak, aki készfizető kezesként felel a le nem vont összeg erejéig a végrehajtást kérőnek.

A 61-63. §-ok szerint a munkabérből 33% vonható le, több végrehajtás vagy gyermektartás esetén 50%.
Ha az adósnak 33% esetén kevesebb a fizetése 86364, vagy 50% esetén 57000 forintnál, akkor a levonást nem százalékban, hanem konstans értéken kell megállapítani úgy, hogy 28500 forintot mindenképpen kézhez kapjon, de gyermektartás esetén ez az érték csak 14250 Ft.
Ha az adósnak a fizetése meghaladja a 142500 forintot, szintén nem százalékban kell számolni, hanem konstans értéken. Tehát akármilyen magas a fizetése az adósnak, 33%-os levonhatóság esetén 95475, 50%-os levonhatóság esetén 71250 forintot kaphat kézhez, sőt, extrám magas gyermektartás esetén ez lemehet akár 57000 forintig is.

Tehát most, hogy augusztus hónapra hirtelen lett egyszeri 450 ezer forint nettód, akkor járt el helyesen a munkáltató, ha levont 378750 forintot (kézhez kaptál 71250 forintot). A továbbiakban akkor jár el helyesen, ha a nettó 240 ezerből levon 168750 forintot (kézhez kapsz továbbra is 71250 Ft-ot). És ahogy írtam, eleddig 148750 forintot kellett volna vonnia, ismétlem: kellett volna - kívánom neki, hogy ússza meg.

Sérelmezed még, hogy az augusztusi nagyfizuból kicsifizu lett. Veled itt a 62. § (3) szerinti speciális szabály szúrt ki rendesen: Ha az adós ugyanattól a munkáltatótól egyidejűleg több jogcímen kap munkabért, ezeket az (1) bekezdés szerinti mentesség szempontjából összevontan kell figyelembe venni.

Akárhogyan is rugdalózol, ilyen fizetés mellett is legfeljebb 71250 forintot kaphatsz kézhez mindaddig, amíg több végrehajtás folyik ellened, s ha már csak 1 végrehajtás marad folyamatban, akkor 95475 forintot, ha pedig ez az egy végrehajtás gyermektartásra folyik, akkor a gyermektartás összege az elvonás (te tudod, az mennyi), de ha az extrém magas, 57000 forintot akkor is kézhez kell kapnod. Ezek közül, ha bármelyiknél is többet kapsz, annak örülnöd kell, csak nehogy a munkáltatód faragjon rá...

Tibor67 # 2013.09.03. 13:31

Üdvözlet mindenkinek!
A problémám a következő:
Közalkalmazotti 220 ezer nettóm 50%-át havonta gyerektartás, és egyéb jogcímen levonják. Az augusztusi fizetéssel kaptam januárig visszamenőlegesen havi nettó 30 ezer Ft fizetésemelést (a bérjegyzéken minden hónap külön soron szerepel). A munkáltatóm úgy számolta el, mintha az egész az augusztusi fizetésem lenne, és a netto 142.500 Ft (az öregségi min. nyugdíj 5x) feletti részt levonta. Az egyes havi fizetésemeléseket, nem a mindig aktuális hónaphoz kellet volna számolnia?? Nem mindegy, hogy az emelésből (240 ezer) 120 ezer Ft-ot, vagy 32 ezer forintot kapok meg. Köszönöm segítségeteket.

WWallace # 2013.09.02. 12:35

Írj egy levelet a Nyufignak!

pepe28 # 2013.09.02. 09:55

Üdv!

A segítségeteket szeretném kérni letiltással kapcsolatban. Rokkantsági járadék címén kapok ellátást amit postai úton folyósítanak illetve vakok járadékát, ebben az esetben már ez(FOT).

Jogtárban a bírósági végrehajtásról forrás:http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

74.§ Mentes a letiltás alól

  1. a rokkantsági járadék és a vakok személyi járadéka.
  2. a fogyatékossági támogatás.

Nos abban az esetben mégis, hogy lehetséges 33% letiltás a mentes jövedelemből?

Banki tartozás pontosabban személyi kölcsön ami természetesen jogos!

Ha jól értelmezem sőt biztos vagyok benne nem a végrehajtó járt el az ügyben rosszul hanem a NYUFIG?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.02. 04:31

Már az is hoz érdekes eredményeket, amikor a laikus egy szál jogtárral felvértezve próbálkozik, hát még, amikor jogtára sincs, csak úgy "hallottam valamit" formán akarja helyre tenni a hozzáértőt.

Vht. 63. § A 61. § szerinti levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét.

luck-666 # 2013.09.01. 18:41

A levonás maximális százaléka
Letiltás alapján a munkaviszonyból származó munkabérből legfeljebb 33 százalékot lehet levonni.
A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50 százalékáig terjedhet az alábbi követelések fejében:

tartásdíj,
az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér-követelés,
jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás, több letiltás esetén.

a másik,amit számoltál,az az inkasszó

bár lehet,hogy ez is változott

gerbera317 # 2013.09.01. 09:33

200 ezres nettó fizetésből 104525 Ft a levonás:
(28500 x 5 x 33 / 100) + (200000 - (28500 x 5)) = 104525.

fel kell mondanom azonnal, s a szürkegazdaságba menekülni

És ezzel a fórumot akarod megfenyegetni?

andras33 # 2013.08.29. 08:20

Tisztelt Szakértő,

továbbra sem tiszta számomra, hogy pl. 200 ezer forintos nettó munkabér esetén melyik szabály érvéyes, ha egy darab letiltást kapott a munkáltató a végrehajtótól.

A 33%-os? Azaz 66 600 Ft tiltható csak?

Vagy a második? Azaz a nyugdijminimum 5-szöröse feletti összeg tényleg korlátlanul vonható?
Azaz ez esetben 115 000 Ft körüli levonásra számíthatok a munkáltatómtól? Utóbbi esetben a bejárási költségem sem fog megtérülni, s fel kell mondanom azonnal, s a szürkegazdaságba menekülni...

Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.29. 05:04

Érdekes gazdálkodása van annak a kft.-nek. Mondjuk ez már abból is sejthető, hogy "igazgatója" van.

gerbera317 # 2013.08.28. 23:06

Igen.

Imre6262 # 2013.08.27. 14:47

Üdvözlöm azt szeretném megkérdezni hogy vonhat-e le végre hajtó tőlem tartozást ha én egy cég ügy vezető igazgatója vagyok ( nemtulajdonos) de a számla amelyre a cég bevétele érkezik a z én nevemen van?

zorsi75 # 2013.08.22. 19:56

Tisztelt Válaszadó!

Sajnos lett bejelentett munkám így a behajtó megtalált szépen vonnak is , A kérdésem hogy elévül-e a hitel amit 1998-ban vettem fel??????
A másik,hogy a munkáltatónál bejenkezett az APEH IS diákhitel tartozás miatt vagyis így 50% is lehet már levonni vagy csak bírósági végzéssel lehet??? Kihez forduljak kérem SEGÍTSENEK!!!!!!ÉLJEN A DIÁKHITEL!!!!!!!!!

czeneeva # 2013.07.25. 16:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Czene Józsefné vagyok Salgótarjánból. Van egy unokatestvérem, aki testi és szellemi fogyatékos. Az édesanyja 2005-ben meghalt. A halála után én és a férjem gondoskodtunk mind a mai napig róla és a szintén beteg édesapjáról. Sajnos 2011-ben meghalt az édesapa is akit én gondoztam az otthonában, pelenkázás, stb. Otthon is halt meg. Én akkor elmentem a Gyámhatósághoz bejelentettem a lányt. Mi vittük el pszichológushoz, az idegsebészetre és megvizsgálta az Igazságügyi Orvosszakértő is. A lány teljes cselekvő képtelen. Megvolt a két Bírósági tárgyalás és kineveztek végleges gondozójának. Van a lánynak egy takarékbetétkönyve is, amiből a gyámhatóság az örökösödési illetékeket engedélyezte kivenni. A lánynak van rokkant nyugdíja és kapja a fogyatékossági támogatást is. Borzasztó a helyzetem, mert szörnyű pazarlásokat folytat. A rezsi költségei kiteszik a havi 58 ezer forintot, na és persze nagyon erős dohányos és minden nap meg kell vennem neki a cigarettát. Ha nem veszem meg rendesen elvonási tüneteti vannak. Ez még a kisebbik baj. A nagy baj az, hogy a magas gázszámlát most utolsó (április és május) nem tudtam befizetni, ami 57ezer forintot tett ki az átalány. Bevittem a gyámhatósághoz a csekket, hogy a takarékból szeretnék kérni pénz, hogy kifizessen. Elutasítottak, hogy az nem azért van, hogy a rezsi költséget fizessük belőle. Na most a Gázszolgáltató július 3-n kikapcsolta a gázszolgáltatást nála. Azóta nincs nála gáz. Nekem telefonon szóltak, hogy ott vannak nála. Mondtam, hogy Ő egy fogyatékos személy ne kapcsolják ki a gázt, kérek segítséget a gyámhatóságtól. NEM is voltam jelen, mert mondtam, hogy most nem tudok felmenni hozzá. Azt szeretném megtudni, hogy jogosan kapcsolták-e ki nála a gázszolgáltatást? Mert eddig bárhová fordultam, minden honnan elutasítottak. Kértem lakásfenntartási támogatást is neki, azt is elutasították. Voltam jogsegély szolgálatnál, ott is azt a választ kaptam, hogy jogosan jártak el. Egyszerűen Salgótarjánban bárhová fordulok, mindenhol falakba ütközöm. Tisztelettel kérném segítségét, hogy lehet-e orvoslatért fordulni valamilyen fórumhoz, vagy valóban szabályos minden!? Tisztelettel Czene Józsefné telefon: 06204191850 Segítségüket előre is megköszönöm


Segítséget szeretnék kérni, szolgáltatóval kapcsolatosan.