Ingatlan adás / vétel


mezosi # 2010.07.04. 13:36

Kedves Fórumozók!
Lakáscsere mellett döntöttem. A csere egy az egyben lenne. Mindkettőnknek van a jelenlegi lakásán deviza hitele. A ház értéke kb. 14,5-15 M Ft. Nekem kb. 2,5 M Ft a hitelem (K&H) cserepartneremnek 10.5 M Ft OTP.
Érdeklődni szeretnék, hogy van-e valamilyen következménye annak , ha a szerződésben 16 M Ft -ot írunk, mivel a cserepartnerem így könnyebben megkapná az átvitelhez szükséges banki segítséget. Továbbá mire kell odafigyelnem a szerződés írásakor, és hogyan kellene ezt az egészet elindítani? A szerződés megírásakor már rögtön le kell mondanom a tulajdonjogomról, vagy ez egy későbbi folyamat lesz ha a bankok hozzájárulnak a cseréhez.
Az én lakásom már 12éve a nevemen van,a másik félnek pedig csak 3éve,akkor neki kellesz adózni?És ha én úgy döntök,hogy 5éven belül elakarom adni az ingatlant,de kevesebbért mint amennyiért most cseréltük/vettük meg kell-e utánna adózni?
Segítségeteket előre is köszönöm!

farok666 # 2010.06.29. 13:23

Köszönöm.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.06.29. 12:19

21. § (1) Lakástulajdon szerzése esetén a visszterhes vagyonátruházási illeték alapja - ha e törvény másképp nem rendelkezik - a lakástulajdon forgalmi értéke. Az illeték mértéke - lakásonként - 4 millió forintig 2%, a forgalmi érték ezt meghaladó összege után 4%. Lakás résztulajdonának szerzése esetén a 4 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére alkalmazható a 2%-os illeték, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 4% illetéket kell fizetni.

(5) Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete.

Mivel résztulajdonosok vagytok, 2,4m Ft - 2,4m Ft-ot kell alapul vennetek külön-külön a nejeddel.
2mFt-ig 2%, 400e Ft után 4%, azaz 56e Ft fejenként.

farok666 # 2010.06.29. 12:00

Most adtuk el 2 hete és most vettünk 1 hete.

Ha egy kb. összeget tudna/tudsz mondani azt nagayon megköszönném.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.06.29. 11:52

Ez a sok hatos itt a neved mellett a görbületét jelenti, vagy a sokaságot:)

Az eladott ingatlan után nem kell fizetni szja-t.

A vétel az eladáshoz képest, mennyi idő után volt?
A vételnél illetéket kell fizetni, de a dátum nélkül nem tudom pontosan mennyit.

farok666 # 2010.06.29. 11:43

Tiszteletem.

Feleségem ls én 1/2,1/2 arányban lévő házunkat mely saját tuljdonú volt 30 éve, eladtuk 16.8 M forintért

Vásáróltunk 1/2,1/2 arányban egy 12 M forint értékű ingatlant
Tehát maradt 4,8 M forintunk.

Kérdésem az lenne mennyi adót stb.-t kell majdanán fizetnünk?

Segítségük köszönöm.

Stakkabo # 2010.06.28. 16:06

Koszonom az infokat Monalisa 1..

monalisa1 # 2010.06.26. 14:09

Stakkabo

Egy adásvételi szerződés ügyvédi költsége függ az ügyvédtől magától, valamint az ország keleti részében valószínűleg alacsonyabb., általában 2-5% közötti a várható költség, és megegyezésen alapul.

Egy 96-ban vásárolt ingatlan eladásából realizálódó másik ingatlan vásárlása után megmaradó részösszeg már nem szja köteles, szabadon rendelkeznek vele. A szerzési illeték 4 M Ft 2%, az azon felüli rész 4%.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.06.26. 14:02
monalisa1 # 2010.06.26. 13:56

Édesanyjának az adásvételből származó jövedelem után nem kell szja fizetnie mert a szerzés 5 éven túli. Az édesapjának 2% illetéket kell fizetnie (4 M Ft-ig ennyi az illeték).

Külön: a közjegyző mindezt elmondhatta volna, elvégre az adásvételi okirat elkészítésén kívül a felek tájékoztatása is kötelessége - még fizetnek is érte neki...

"Mona"
laikus hozzászóló

attila82 # 2010.06.26. 11:13

tisztelt segitö.
szüleim 1986 építtetek egy házat.fele fele arányban birtokolták.kb egy honapja hivatalosan közjegyző előtt édesapám megvette édesanyám tulajdon jogát .kell e fizetni illetéket ? 2.500000 Ft ért vásárolta meg.
kérem ha tud segítsen .

elöre is köszönöm

Stakkabo # 2010.06.25. 15:46

Felesegemmel 1996-ben vasaroltunk egy panellakast 1.3M Ft-ert (jelenlegi erteke kb.7M Ft).Most szeretnenk eladni es valamilyen ujabb epitesu kis hetvegi hazat vasarolni,viszont penzunk csak annyi lenne amennyit az eladott lakasert kapnank.Hitelt nem szeretnenk felvenni.A kerdesem az lenne a forumtagokhoz hogy milyen kiadasokra kell,hogy szamitsunk-illetek,ado(?),ugyvedi koltsegek,stb? Par honapon belul szeretnenk valami uj ingatlant vasarolni es max.5-6M Ft ertekben.Kell-e adot fizetnunk a kulonbseg utan es ha igen,mennyi ido utan? Mennyi az illetek nyaralo,hetvegi haz utan,ha allando lakhelyul szolgal? Nem vagyunk jartasak lakaseladasban,ez lesz az elso lakascserenk..Elnezest,ha a kerdes mar elhangzott itt tobbszor,de meg uj vagyok ezen a forumon..

fanti # 2010.06.01. 14:46

Ingatlan vásárlásból való visszalépésem miatt szeretnék jogi tanácsot kérni!
Vevőként ingatlanvásárlási szándékommal 200000 ft foglalót fizettem az eladónak egy 7000000ft-os lakásra a szerződés megkötésekor!
Banki kölcsön meghiúsulása miatt kényszerültem a visszalépésre!
Ezt a szándékomat az eladó nem volt hajlandó elfogadni, és jogi útra tereli az ügyet, további anyagi követelés miatt! Bár azt nem tudom mennyit akar még és milyen jogon követelni! kérem segítsenek hogy mi tévő legyek!
Köszönettel!


fantörp

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.06.01. 14:03

Mindlevery!

Akkor a kamat és az elállás kimaradhatott a szerződésedből, pedig ezek nagyon fontos dolgok.

suzy # 2010.06.01. 09:34

Kedves Dr. Mohos Gábor!

Köszönöm a választ. Tehát a vevőnek, azaz a vagyonszerző félnek kell aláírnia az Apeh-adatlapot.
Nem kötözködésképpen, tényleg csak érdekel, hogy akkor mely esetre vonatkozik az Art. 21. § (2) bek. b.) pontja? Azt mely esetekben kell alkalmazni?

mindlevery # 2010.06.01. 09:24

Ha a vevő hibájából nem történik meg az adásvétel, akkor nem kell visszafizetni a pénzt. De úgy tudom, ha lenne szerződés módosítás, akkor abba bele lehetne venni kötbért. De nekem meg kéne minél előbb a pénz, a másik lakás miatt, nem lehet vmivel "meggyőzni", hogy fizessen?

Rexor # 2010.06.01. 09:17

Mi van a szerződésben fizetési késedelemre vonatkozóan?

mindlevery # 2010.06.01. 07:31

Kedves Fórumozók!
Mit lehet tenni, ha a lakásom vevője a tegnapi határidőt nem tartotta be, és nem fizette ki az utolsó részletét a vételárnak? Három részletben fizet, de eddig az előző kettőt is húzta halasztotta, mindennel kellett már "fenyegetni", hogy végre kifizesse őket, szerintem ez is csak időhúzás, össze vissza beszél, és mindenféle hülye kifogásokat talál ki. Nekem meg jövő héten már fizetnem kéne a másik lakásért, amit vettem:(

MajorDomus # 2010.05.31. 19:02

......ballag el a csonttal ( a főldhivatalhoz)

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2010.05.31. 11:23

suzy: a vevőnek kell aláírnia

MajorDomus # 2010.05.28. 21:23

Erösebb kutya .......

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.05.28. 19:24

A földhivatalnak mindig igaza van, ha nem így lenne, akkor is teljesíteni kell, amit kér.

Egyebekben most is igaza van. Illetéket a vevőnek kell fizetnie.

suzy # 2010.05.28. 07:42

Kedves Fórumozók!

Amikor egy ingatlan-adásvételi szerződést benyújtok a Földhivatalhoz és csatolom a szükséges 10B400 Apeh adatlapot, akkor annak legelső oldalát(ahol alá kell írni)kinek kell kitölteni és aláírni?? Nem az ingatlant értékesítő félnek???
Mi így tettünk, hiszen az Art. 21. § (2) bek. b.) pontja alapján szerintem így kell eljárni.

A Földhivatal azonban visszadobta hiánypótlásra, mert álláspontjuk szerint a legelső oldalt a vagyont szerző félnek (vevőnek) kell kitöltenie és aláírnia, tehát ők az Art. 21. § (2) bek. a.) pontjára hivatkoznak.

Akkor most kinek van igaza?

Köszönöm előre is a válaszokat.

MajorDomus # 2010.05.27. 20:38

1./- nem
2./ nem
3./-igen
4./ nem épitkezhetsz rajta

petyura # 2010.05.27. 09:58

Az lenne a kérdésem, hogy milyen hátrányai vannak a gazdasági épületként nyilvántartott, egyébként családi ház jellegű ingatlanoknak zártkertben, azon kívül, hogy alacsony a forgalmi értéke, nehezen értékesíthető és nem hitelezhető, valamint magasabb az adásvételi illeték. (900m2 telken 64 m2 gazdasági épületként nyilvántartott ház vásárlásán gondolkozunk)

  • be lehet e jelentkezni ide állandó lakcímre?
  • nem rendeletetésszerű használat (ott lakás) miatt várható e bármilyen szankció?
  • ha van rajta fennmaradási engedély, az mit is jelent pontosan? Akkor jogilag már rendben van és nem ítélhetik bontásra, nem bírságolhatnak meg engedély nélküli, vagy nem tervnek megfelelő építkezésért, stb?

Egyéb hátrányok?

Előre is köszönöm a választ!
üdv
Péter