Szocpol kérdés


emma # 2012.01.31. 11:14

A garázs nem számít bele a hasznos alapterületbe.

Amit márti86 belinkelt, lakásvásárlásra vonatkozik, az 5. oldal alján-6. oldal tetején részletezi, mi számít hasznos alapterületnek. Újépítésű lakás esetén, ha a lakáshoz tartozik garázs, az külön helyrajzi számon van.

Ha valaki maga építkezik (házat), arra a lentebb már megadtam a választ, de belinkelem ide a hivatalos tájékoztatót, ott meg lehet nézni:
https://www.otpbank.hu/…/hu/LAHI_LEK
(Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatói az állami lakástámogatásról, építés)

Ercsi71:
Kifejtenéd bővebben a problémát?

lewho # 2012.01.31. 11:08

Fogalmazzunk úgy, hogy bizonyos feltételek bekövetkezte esetén vissza kell fizetni.

Maga a támogatás felhasználásával megszerzett ingatlan pozitív vagyon, aktíva:)

De magánszemély miért akar mérleget csinálni?

Ercsi71 # 2012.01.31. 11:00

Tisztelt fórumozók!
Önök szerint ha valaki /vagy házaspár/ szocpol támogatást kap, akkor az mindjárt vagyona lesz, vagy csak ha letelt a 10 év, amíg a feltételeknek meg kell felelni/gyerekek lakhelye legyen a lakás, nem szabad elidegeníteni addig...stb/, mert kamatos visszafizetés esedékes, ha nem felelnek meg a feltételeknek folyamatosan.
Tehát ha még nem telt le a kiszabott idő, és fenn a lakáson a jelzálogjog,akkor a szocpolon mint negatív vagyon, vagy mint pozitív vagyon szerepel a vagyonmérlegben?
Köszi előre is!


Ercsi

márti86 # 2012.01.31. 10:28

https://www.otpbank.hu/…20120101.pdf

Amit valóban a Nemzetgazdasági Minisztérium adott ki, abban én nem látok gépkocsitároló helyiséget.

márti86 # 2012.01.31. 10:18

Tisztelt Szakértő és Kedves Fórumozók!

Szeretném tudni, hogy le van e írva valahol, hogy a hasznos alapterületbe beleszámít-e a garázs, mert látom vannak különböző vélemények, számomra is fontos kérdés lenne, mert pont lecsúsznánk a szocpolról, ha beleszámít, akkor ugyanis nagyobb a hasznos alapterület, mint 160 m2. Előre is köszönöm, ha tudnak segíteni.

Nyuszkó123 # 2012.01.25. 12:56

Adra: én sajnos nem tudtam. Csak most láttam azt a közlönyt, gondoltam hátha valakinek hasznos lehet még.

adra # 2012.01.25. 12:24

Emma, köszi! Épp tegnap hívott egy bankos ügyintéző, aki hitelek, így szocpol kihelyezésével is foglalkozik, ő pedig azt mondta, hogy mivel egy szinten van a lakás és a garázs, továbbá az alaprajzon is úgy néz ki, mintha az egy szoba lenne, így szerinte beleszámít és a legmagasabb összeg jár...

Valamint azt mondta, hogy tudomása szerint a bankok február 18-tól kezdik meg élesben a szocpol-folyósítást.

Nyuszkó123, a Közlöny 145. számában, 2011. dec. 6-án hirdették ki a szocpolt és a feltételeket. Ezt eddig is tudtuk...

emma # 2012.01.25. 11:03

Adrának:

"Hogy kell kiszámítani a hasznos alapterületet?
A hasznos alapterület a lakás alapterületének azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m.
A hasznos alapterület számításánál a lakás alábbi, huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségei vehetők figyelembe: lakóhelyiségek (lakószoba, étkező stb.), főzőhelyiségek (konyha, főzőfülke), egészségügyi helyiségek (fürdőszoba, mosdó, zuhanyozó, WC), közlekedő helyiségek (előszoba, előtér, belépő, szélfogó, közlekedő, folyosó) és tároló helyiségek (kamra, gardrób, lomkamra, háztartási helyiség stb.).
A lakás hasznos alapterületének meghatározásánál a gépkocsitároló helyiség, az erkély, a loggia és a terasz alapterülete nem számítandó be."

A Nemzetgazdasági Minisztérium adott ki egy tájékoztatót, ahol "közérthető nyelven" írják le az új szocpol szabályait, ott találtam meg a fenti kérdésre a választ.
Természetesen a jogszabályban is benne van.

Nyuszkó123 # 2012.01.25. 06:57

Magyar Közlöny 145. számában (2011)található leírás a szocpolról. Nem túl kecsegtető,előre leszögezem....

adra # 2012.01.23. 12:15

Kedves Szakértő!

Egy gyors kérdés: a lakás hasznos alapterületébe beletartozik a garázs? Konkrétan: a lakás egyszintes, garázzsal egybeépítve-tervezve. Beépített alapterület: 118 nm. Hasznos alapterület: 80,35nm+15,56 nm a garázs. Akkor melyik kategóriájú ill. összegű szocpolt lehet erre az ingatlanra igényelni 2 gyermek esetén? 80 nm-re járót, vagy a 90 nm fölött járó maximumot?

üdv!

Nyuszkó123 # 2012.01.23. 11:31

Sziasztok!

Szóljatok, ha találkoztok olyan bankkal,ahol lehet már szocpolt igényelni! Ahhoz képest, hogy január 1-től elvileg már van... Röhej...

emma # 2012.01.22. 15:00

Tothnea!

Valószínűleg rossz tájékoztatást kaptál, az új lakásépítési támogatást fiatal házaspárok igényelhetik, vagyis házastársak (bejegyzett élettársak), melyek közül a lakásépítési támogatás iránti kérelem benyújtásának időpontjában egyik fél sem töltötte be a 40. életévét.

(256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet, 1.§ :értelmező rendelkezések).

Tothnea # 2012.01.21. 20:21

Érdekelne hogy aki 35 felett szül az miért nem érdemli ezt meg??? Nagy ész volt aki ezt kitalálta !!! Remélem ezen azért lesz aki még kiakad a fejesek közül és változtatnak???
Van rá egy kis remény?
Üdv: Tothnea

solegaby # 2012.01.19. 11:29

Igen, ez jól ki van találva. Nehogy véletlenül igénybe tudjuk venni. Falura meg hogy menjen az ember, ha a munka a városban van. Falun munkát találni még nehezebb. Vegyünk autót, hogy be tudjunk járni? De miből? És sorolhatnánk még.
Érdeklődtünk az önkormányzatnál még kamatmentes kölcsön után, de az is megszűnt.
Minden megszűnik. Hitelt felvenni sem könnyű.

Nyuszkó123 # 2012.01.18. 07:58

solegaby: úgy érzem ennek az új szocpolnak elég jól ki vannak találva a feltételei. Tudod, mi a röhej? A következőt találtam:
"Az igénylőnek, házastársának, élettársának és gyermekének, valamint a vele együttköltözõ családtagjainak nem lehet lakástulajdona, állandó lakáshasználati joga, illetve e jogok ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére irányuló kérelme folyamatban, továbbá önkormányzati tulajdonban lévő, vagy szolgálati jogviszonyhoz vagy munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonya vagy lízingbe vett lakása."
Mi jelenleg szociális bérlakásban élünk, ami önkormányzati tulajdonban van. Akkor hol éljen az ember, hogy kapjon szocpolt? Az utcán???? Vagy albérletben? Tiszta röhej. Ez alapján mi sem fogunk kapni. Plusz, számoljunk csak azzal, hogy két gyerekre állítólag 2.400.000 Ft lesz. Mondjuk azt, hogy felveszünk hozzá egy hitelt, aminél általában min. 25%-át kérik alaptőkének. Mondjuk azt, hogy 9 milliót megkapnánk. Abból hogy építek új házat? Vagy hol veszek új házat? Sehol......... Főleg nem városban. Falun meg nem sok új ház van sajnos, amit ennyiért adnának. Max. ami nincs kész,de azt meg miből fejezed be, ha ennyiért megvetted? Látom már, hogy halott ügy ez a szocpol a legtöbb ember számára....

solegaby # 2012.01.16. 11:06

Nyuszkó123: Használt lakásra nem lehet szocpolt felvenni. Egyébként az Államkincstárnál lehetne érdeklődni.
Sajnos mi is így jártunk, de nálunk már megvan a két gyerek. Utánajárkáltunk, küldözgettek ide-oda. Semmilyen támogatást nem kapunk esetleg kamattámogatott hitelt kérhetünk.
Így legyen otthona a kispénzű embernek...
Még mindketten 35 év alatt vagyunk, két kisgyerekkel.

Nyuszkó123 # 2012.01.15. 09:13

Teljesen röhej amit csinálnak. Amit írtál, arra meg nem is tudom mit mondjak...
Ja, és nekünk még azt mondták az Erste Bankban (akkor is kiírom a nevüket), hogy ha újra lesz szocpol, akkor úgyis megjelenik a híradóban, és az interneten is. Mondtam a nőnek, hogy nem véletlenül jöttünk, mivel az interneten rengeteg oldalt tudnék mondani, ahol már úgy van fent, hogy újra van szocpol. Nem úgy, hogy lesz, hanem hogy van. Hát akkor hol van? Szeretném tudni, mivel majd szükségünk lenne rá az előrelépéshez. A két bank, ahol jártunk: Erste, és K&H.

Gabicsek # 2012.01.14. 19:29

Ja, és követelték, hogy írjunk pár sort (mivel letelt náluk a három hónap, ami náluk a határozatlan idő határideje), hogy a vételi szándék továbbra is fennáll. Mert náluk csak akkor érvényes az adásvételi szerződés. Egyszerűen önhatalmúlag felülbírálják a Ptk-t.

Gabicsek # 2012.01.14. 19:27

Na, ez azért érdekes:

nekik még nem jelezte senki, hogy mehet a dolog.

Ha egyszer van hatályos rendelet, kötelességük betartani.

Mondjuk arra már rájöttem, hogy nem az agyak ülnek ott. Tavaly benyújtottam egy ingatlan adásvételi szerződést (mindegy, mi miatt), amely úgy volt kötve, hogy nem szabtunk meg határidőt az ingatlan kifizetésére. Három hónap múlva hívtak telefonon, hogy már nem érvényes a szerződésünk. Megkérdeztem, ugyan miért nem, amikor nincs határideje az utolsó részlet kifizetésének? Erre tudod mit mondtak? Náluk a határozatlan idő három hónap:) Majdnem leestem a székről, úgy röhögtem. Mondtam, akkor lapozgassák kicsit a törvényeket, mert a határozatlan idő az határozatlan idő úgy, ahogy le van írva. Ezek a bankok érdekes módon értelmeznek dolgokat.

Nyuszkó123 # 2012.01.14. 19:12

Igen, amúgy tök röhej, hogy januártól hatályos a rendelet, a bankok ennek ellenére nem tudnak semmit, és nekik még nem jelezte senki, hogy mehet a dolog. Okés, mi is gyorsak voltunk, mert elvégre még csak január 14. van, de gondoltuk információt csak kaphatunk, nem akartuk kapásból felvenni a szocpolt, csak érdeklődtünk. Remélem kis idő elteltével azért többet fognak tudni a bankok is, elvégre rajtuk keresztül is megy majd az egész.

Dániel78 # 2012.01.14. 16:54

Tisztelt szakértő!

Régebben olvastam a szocpol felhasználásával kapcsolatban, hogy új építésű ház esetén legfeljebb 130 nm alapterületig lehetséges a támogatást igényelni. Mi legalább 2 vagy 3 gyereket tervezünk és úgy tűnik, hogy az építendő házunk meghaladja 130 négyzetmétert. A kérdésem az lenne, hogy van-e ilyen szabályozás most érvényben, vagy nem gond ha a terven 140 nm szerepel?

Dániel

Gabicsek # 2012.01.14. 12:38

Ennek a cikknek az utolsó előtti bekezdése utal arra, hogy januártól hatályos a rendelet:

http://atv.hu/…i_allitja_ki?…

Már csak meg kellene keresni:)

Nyuszkó123 # 2012.01.14. 08:58

Kedves Mindenki!
A 2012-es szocpolt még nem lehet igénybe venni. Két banktól kaptuk az információt, mely szerint ők még nem kaptak pontos tájékoztatót, hogy mik a feltételek, illetve hogy mikortól lehet szocpolt felvenni. Úgyhogy még türelemmel kell lennünk. De tervben van, és lesz. (Remélem minél előbb.)

HoBe # 2012.01.13. 13:22

Üdvözlöm!

2009 júliusában vettünk egy házat, ehhez államilag támogatott hitelt vattünk fel.
Szocpolt is igényeltünk, 1 gyermekünk megvolt, és még egyet bevállaltunk, tehát a megelőlegezövel együtt 2,400,000 ft-ot kaptunk, a nejem teherbe esett, és most nagy örömünkre ikreket vár, tehát a kérdésem az lenne, hogy a harmadik gyerekre is jár e még a szocpol?

köszönettel

emma # 2012.01.12. 14:19

Lippaiéva kérdésére a válasz:

A lakáscélú állami támogatásokról szóló Korm. rendelet (12/2001.) szerint:
5/A. § (7) Amennyiben az igénylő házaspár gyermekvállalását nem vagy csak részben teljesíti, úgy a megelőlegező kölcsön meg nem született gyermekre eső részét köteles - a gyermekvállalási határidő leteltét követő hónap első napjától kezdődően, a futamidő végéig - a hitelintézet részére visszafizetni. E kölcsöntartozás visszafizetésének kamatfeltételeire, valamint kamattámogatására a 13. § szabályai az irányadóak azzal, hogy a támogatásra való jogosultság maximális időtartamát a megelőlegező kölcsön folyósításának napjától kell figyelembe venni.

(11) Amennyiben az igénylő házaspár a gyermekvállalását nem teljesíti, de a 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet szerinti egészségügyi szolgáltató igazolja, hogy az igénylő házaspár

  1. a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásokról szóló 49/1997. (XII. 17.) NM rendelet szerinti maximális alkalommal in vitro fertilizáció (a továbbiakban: IVF) kezelésen részt vett, vagy
  2. a gyermekvállalását azért nem tudta teljesíteni, mert vele szemben az IVF kezelés megkezdése előtt, vagy az IVF kezelések közben a 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet 1. § (2) bekezdése szerinti kizáró egészségügyi ok merült fel,

a megelőlegezés ideje alatt az állam által megfizetett - 13. § (2) bekezdése szerinti - ellenszolgáltatásokat nem, hanem kizárólag a megelőlegező kölcsön tőkeösszegét kell visszafizetnie, feltéve, ha a (14) bekezdésben foglaltak is megvalósultak.

Amennyiben valóban egészségügyi probléma miatt nem született meg a vállalt gyermek, érdemes utánanézni, fennállnak-e az Önök esetében a jogszabályban meghatározott feltételek.