Szocpol kérdés


Zoltán5 # 2013.03.08. 08:14

Tisztelt Szakértő!

Már hallani mindenfelől, hogy kedvezően módosulnak a szocpol feltételek, értem alatta, hogy emelkednek az igényelhető összegek.
Mi 2012 decemberében írtuk alá az FHB banknál a szocpol szerződésünket, 1 meglévő és két vállalt gyerekre, új lakás építésére.
Az építkezés tavaly óta folyik, de a szocpol összegét (mivel önerőből és egyéb hitelből építkezünk) csak 90 %-os készültségi fok után, tehát idén ősszel kapnánk meg. Lehet, hogy még korai a kérdés, de van rá esély, hogy az újabb emelt összeget kapjuk?
a különbség elég jelentős, mintegy 1,7 M forint.
Esetleg szükség lehet valami szerződésmódosításra?
Köszönöm!

ancsapancsa22 # 2013.03.04. 09:16

Sziasztok, tudna valaki tanácsot adni?
Röviden: Jelenlegi lakásunkon szocpol van, 2 gyerekre vettük fel. Szeretnénk költözni, a szocpolt átvinni a másik ingatlanra. A másik ingatlan jelenleg épülőfélben van, használatbavételi nincs, a lakásunk árából szeretnénk befejezni. Addig letéti számlára helyeznénk a szocpol összegét,(1 évünk van rá elvileg az adásvételtől).
Azt mondták az államkincstárnál, hogy az eladott lakás teljes összegét fel kell használni a következő ingatlanra, és építkezés esetén számlával kell igazolni. Csakhogy mi már az évek során lassanként elkezdtük a házat építeni, és nem biztos , hogy a teljes összegről tudunk számlát bemutatni, kérdés az lenne, hogy az adásvétel előtt keletkezett számlákat is elfogadja az államkincstár?

babuja # 2013.02.21. 12:15

Tiszteletem!
Segítséget (tanácsot) szeretnék kérni. Röviden : 2009-ben megelőlegező szocpolt vettünk igénybe 1 gyerekre. Sajnos kiderült, hogy meddőség áll fenn (anyai)ellenanyagot termelek a spermiumok ellen. Járom az orvosokat épp HSG-re várok, de megtagadják a magas vérsüllyedés miatt. Régi leleteim vannak, mindig magas volt a vvt. Góckutatásom leletei negatívak mégis elzárkóznak. Ezért az inszembe sem tudunk belekezdeni. Minden csúszik az idő meg telik. Nem rajtunk múlik az orvosi beavatkozás én saját felelősséggel is vállalnám. Ilyenkor is kötelezhetnek a fizetésre? Van valami megoldás? Méltányosság? Én (mi) mindenre készek vagyunk, de az orvosi szabályok meggátolják a teherbe esés reményét.

hally # 2013.02.19. 11:52

Kedves Fórumozók, Szakértők

2009-ben a lakáshitelünk szocpol-lal kombinált volt. 2 gyermekre tettünk ígéretet a banknak, amiből egy már megvolt ő 2008-ban született. A másik gyerek születéséig megelőlegező kölcsönként szerepel 1,5 millió Ft. Kérdésem az lenne ebben az esetben nálunk a 8 év a teljesítési határidő a 2.gyermek megszületésére?

Köszönöm a választ előre is

LCNet # 2013.02.18. 07:46

Sziasztok!
42 és 38 éves házaspár vagyunk, 3, 2 év alatti gyermekkel. Építkezni szeretnénk, van egy 52 nm-es lakásunk, amin hitel van. Ezt eladnánk, a hitelt átvinnénk az új házra és igénybe vennénk a szocpolt. A kérdés, hogy az életkor miatt jár e nekünk a szocpol? Vagy a 40 éves korhatár csak a megelőlegezett szocpolnál van? Illetve jól számoltam e, hogy 3 gyerekre 3.8 M vehető fel, A besorolású házra?
A válaszokat előre is köszönöm! LCNet

JordanXc # 2013.02.09. 18:22

lewho

Ez a (mínusz visszafizetett lakáskölcsön) mit takar? 2 millió volt a bankos kölcsön+1,6 a szocpol. De a bank az már ki lett fizetve. Kénytelen vagyok eladni mert hogy elköltözzek jelzálog lett rá felvéve amit volt férjem nem fizetett "mert ő csak él ott" címszóval. Így vagy viszi a bank vagy eladom én. Szóval akkor 800ezret kell nekem letétbe helyezni? Vagy ebből jön le valamennyi? Nagyon köszönöm a választ!

lewho # 2013.02.09. 18:05

Ezt a 1,6mft-ot a kincstár szerint vissza kell fizetnem ha eladom a lakást. vagy esetleg fel is lehet függeszteni 1-3 évre attól függ hogy építkezek-e majd vagy másik lakást veszek ebből az összegből. Kérdésem az lenne hogy mivel meg van a 2 gyerek ami elvileg a feltétel volt így semmi lehetőségem nincs hogy ezt az összeget ne kelljen ennyi idő után is még befizetnem?

Ne add el a lakást 2014.11. hóig:)

Ha eladjátok a 10 év előtt, és nem vásárolsz azonnal másik lakást/házat, akkor letétbe kell helyezned a pénzt - illetve annak rádeső részét pl. felét -, amit akkor kapsz vissza, ha legalább rád eső vételárért (mínusz visszafizetett lakáskölcsön) másik lakást veszel, vagy építesz. Ha nem akarsz, vagy nem tudsz másikat venni/építeni 1 ill.3 év alatt buktad a pénzt

JordanXc # 2013.02.09. 14:41

Senki, semmi? Még annyit az hátha segít hogy egy bankos kölcsön mellé volt a szocpol. A hitelt több mint egy éve kifizettük teljesen. Fontos lenne hogy tudjuk lehet e valamit kezdeni.

JordanXc # 2013.02.06. 16:58

Üdv.
2004 ben vásárolt új ingatlanra 1 már meglévő s 1 születendő gyermekre vettünk igénybe szocpol támogatást új lakás vásárlására összesen 1,6 millió forintnyi összeget, ebből 400eft adó visszatérítési támogatás. Jelenleg úgy áll a helyzet hogy a 2 gyerek meg is volna de elváltunk a férjemmel jogerősen 1 éve. Most a lakást eladnánk de 2014,11 hó-ig rajta a szocpol a magyar állam kincstár javára bejegyezve. Ezt a 1,6mft-ot a kincstár szerint vissza kell fizetnem ha eladom a lakást. vagy esetleg fel is lehet függeszteni 1-3 évre attól függ hogy építkezek-e majd vagy másik lakást veszek ebből az összegből. Kérdésem az lenne hogy mivel meg van a 2 gyerek ami elvileg a feltétel volt így semmi lehetőségem nincs hogy ezt az összeget ne kelljen ennyi idő után is még befizetnem? Illetve ha felfüggesztem akár 3 évre de ezalatt lejár a kölcsön ideje akkor én azt kézhez kapom vagy mivel nekik adtam így mindenképp csak felhasználásra kapom vissza ahogy ők mondják? Mindenki mást mond sajnos. van aki szerint már nem kérhetik a pénzt de van aki szerint igen is letétbe kell tennem. Tudnátok segíteni hogy mi is a valós helyzet? s ha lehetséges akkor hogy tarthatnám magamnál azt az amúgy is maradék kis pénzt? Előre is köszönöm.

Cherry55 # 2013.02.06. 16:37

Tisztelt Szakértő!

2008-ban igényeltünk új ház építésére két gyerekre megelőlegező szocpolt.2012-ben megszületett a második gyermekünk, a hitelünket törlesztettük a bank felé így teljesítettük,amit vállaltunk.A kérdésem az lenne,hogy az elidegenítési tilalom ilyen esetben is 10 év,hogy a vállalt szocpolt teljesítettük vagy a Kincstárnál lehet kérvényezni ennek törlését?Szüleim háza mögé építkeztünk egy telekre,de a két ház önálló.Amikor felvettük a szocpolt,a mi házunkon kívül az övéket is megterhelték ezzel a tilalommal.Ebben az esetben mindkét háznál meg kell várni a tíz évet?
Válaszát előre is köszönöm.

emma # 2013.01.31. 14:05

Kérvényezni kell.

kalamajka13 # 2013.01.31. 13:32

Kedves Fórumozók!
A bejegyzett szocpolt automatikusan leveszi az Államkincstár (10 évvel a használatbavételi engedély kiadása után), vagy kérvényezni kell?

judit2013 # 2013.01.15. 16:10

Tisztelt Szakértők!

Az interneten sok helyen olvasható, hogy 2013-tól ismét lehet tetőtér beépítésre szocpolt igényelni valamint használt lakás vásárlásra. Ez mennyire valós vagy esetleg mikortól várható? Segítségét előre is köszönöm.

csongiangi # 2013.01.14. 13:37

Tisztelt Szakértők!
2008. áprilisában vettünk egy lakást, amit most sikerült elcserélnünk egy sorházra. Mivel anno kiestünk a szocpol igénylésből (gyerek nélkül nem szerettünk volna megelőlegező kölcsönt felvenni) most az lenne a kérdésem, hogy utólag fel lehet-e venni? A sorházban a tetőteret szeretnénk beépíteni, két fél szoba férne el.
Jelenleg két gyermekünk van, de tervezünk még egyet.
A sorház E minősítést kapott, de tervben van, hogy leszigeteljük, ezáltal a B minősítést is elérhetjük.
Köszönöm válaszukat!

Toemi # 2013.01.10. 20:51

Tisztelt Szakértők!
2006-ban 2,5 szobás új építésű lakásra megelőlegező szocpolt vettünk fel 2 gyermekre. Az első gyermekünk megszületett, sajnos a második legnagyobb akaratunk ellenére sem sikerül.
Amennyiben a második gyermekre járó rész visszafizetését megkezdjük, és akkor születik meg, akkor az utólagos igénylésre lenne lehetőségünk? Lakáshitel még lesz akkor.
Hogyan alakulna, ha véletlenül egy 3. gyermek is születne?
Igénybe lehetne venni rá is?(amennyiben a 2.-ra is)
Vagy csak rá? (amennyiben a másodikra nem)
(feltételezve akár egy esetleges lombik programban születendő ikerpárt).
Köszönöm segítségüket

banfigy2 # 2013.01.09. 18:35

Sziasztok,

A menyasszonyom szüleinél a tetőteret építettük be (2 szoba, konyha, fürdő, wc, nappali stb...)komplett lakássá. De a tetőtér feljárója (lépcső) a lenti helységből nyílik. Ilyenkor valamelyikünk igényelhet-e szocpolt? 12 éve vagyunk együtt, én 37 éves vagyok, menyasszonyom 32, van egy 7 éves kisfiunk és most jön a 2.-ik gyermekünk.

Sok köszönettel.:-)

Vera80 # 2013.01.07. 08:13

Tisztelt Szakértők!

A követekzőkben szeretném a segítségüket kérni:
Lakásunkat 2010-ben vásároltuk. Pontosabban a szerződés szerint a vételár 50%-át 2005-ben fizettük ki, a maradék 50 %-ot pedig 2010-ben (testvértől vásároltuk). Ha most szeretnénk (2013-ban) eladni, mennyi adót kellene fizetni? Figyelembe vehető-e, hogy a felét már 2005-ben megvettük?
Akkor is kell-e adót fizetni, ha új ház építése miatt kerül sor az eladásra?
Ha nem lesz a nevünkön lakás, miután eladtuk, igénybe vehetjük-e a szocpolt?
Segítségüket köszönöm!

MajorDomus # 2013.01.03. 21:54

csak igyekezzetek a gyerekekkel.
az én nyugdijamat is ki kell termelni valakinek.

lajcsó # 2013.01.03. 20:15

A "szocpolt" át lehet vinni a másik lakásra. Ennek mentéről az illetékes kincstár nyújt tájékoztatást. Ha jók az információim akkor az eljárás idejére a "szocpol" összegét a kincstárnál letétbe kell helyezni, amit majd visszakaptok. Azonban a kiadásokba ezt is bele kell kalkulálni.

Tamás73 # 2013.01.03. 20:07

Eladunk egy lakást amin szocpol van és veszünk egy másik lakást akkor a szocpolt át lehet vinni az újonnan vásárolt ingatlanra?
Magyarul milyen feltételnek kell teljesülni,hogy a szocpolt átvigyük az új lakásra?

Dexter81 # 2013.01.02. 17:42

Kedves szakértők és fórumozók!

A feleségem és én használt lakás vásárlása előtt állunk, a párom idén Júliusra várja a babát.
Az én nevemen most van 2 kissebb lakás, ebből az egyiket még idén Januárban értékesítem. Mi lenne a feltétele-módja, hogy vissza nem térítendő Szocpolhoz jussunk? Érdemes gondolkodni a másik lakás elajándékozásában, majd "visszaajándékozásban?"
A Szocpolnak feltételei bankonként változnak (pl hitelt kell hozzá felvenni) ? Mi a lakásvásárlást hitelt nélkül képzeltük el.
Köszönöm előre is a segítséget.

elchy # 2012.11.23. 13:59

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi ügyben kérnék a tanácsot illetve,
aki vállalja akkor javaslatot és árajánlatot is.

Édesanyám 2001 évben szocpol támogatást kapott két
gyermeke után lakásépítésre. A lakás fel is épült,
be is költöztünk. Az elévülési idő 2012 májusában
lejárt, így Édesanyám kérte a Magyar Államkincstártól
a jelzálogjog törlését az ingatlanról.

A törlési kérelemnél felmerült, hogy Édesanyám lakcíme 2005 óta
Szolnokon található, mivel súlyos beteg Nagymamámat ápolja.

Egy kormányrendelet értelmében a MÁK követeli Édesanyámtól
a támogatás és a kamatok megfizetését.
Méltányossági lehetőség nincs.

Az épület egy lakótanya amely Mezőtúr külterületén található.
Legközelebbi kövesút 1 km, vasútállomás 3 km,
lakott település 6 km. Sajnos a jelen állapotok miatt
Nagymamámat nem vehettük magunkhoz, mivel a mentő rossz
időben nem tudja megközelíteni a házat. Ezért is kellett
költöznie Édesanyámnak. Bár nem tudtunk a bejelentési és
visszafizetési kötelezettségről, de ha sarkítjuk az esetet
akkor anno Édesanyámnak választani kellett volna Nagymamám
ápolása és 1.6 millió forint visszafizetése között.

Édesanyám elmondása alapján megkérdezte a jegyzőt,
aki csak annyit kérdezett, hogy saját tulajdonban
marad-e az ingetlan. Erre Édesanyám igennel válaszolt,
mire azt a választ kapta, hogy akkor nem kell tennie semmit.

A szocpol szerződésben (erről sajnos nincs másolatunk,
az OTP elvette) együttköltözőként van megjelölve öcsém
és én is. Én lakcím szerint jelenleg is
erre a tanyára vagyok bejelentve.

A gyors segítséget előre is köszönöm!

vajonmilesz # 2012.09.11. 13:44

kaphat, otp-s ügyintézői infó alapján.

válasz erre:

jó napot, kérdeznék:

férj 41 éves, feleség 33 éves, 2 gyerek van, 3 ill. fél éves.
szocpolra jogosult-e a család?
ha nem, akkor váljanak el, s ekkor már a (volt) feleség igen?

vajonmilesz # 2012.08.28. 10:57

jó napot, kérdeznék:

férj 41 éves, feleség 33 éves, 2 gyerek van, 3 ill. fél éves.
szocpolra jogosult-e a család?
ha nem, akkor váljanak el, s ekkor már a (volt) feleség igen?

moncsika666 # 2012.08.24. 06:44

Üdvözlöm!

A kérdésem az lenne, hogy a párom elvált, 2012. májusában, a volt feleségével 2007ben vásároltak ingatlant melyhez megelőlegező kölcsönt igényeltek 2 gyermekre. Gyerek nem született a házasság alatt, a tulajdoni hányad akkor 1/2-1/2 volt. Az ingatlan 100%-a párom tulajdonában maradt. Így a szoc.pol teljes egészét neki kell vissza fizetnie?
Jelenleg terhes vagyok, lehetséges, hogy a későbbiekben, mikor megszületik a baba, kapjunk utólagos szocpolt? Valahol olvastam, hogy aki egyszer, szocpolt igényelt, függetlenül attól, hogy gyermeke született vagy sem, más nővel/férfival már nem igényelhet soha, ez igaz?