Társasházak jogásza!


oligaliga # 2018.05.11. 19:02

timea78

Először azt kellene tudni, hogy társasház vagytok-e. Ha igen, akkor az alapító okirat szerint van-e elővásárlási jog. Ha nincs, akkor a külön helyrajzi számú albetétedet annak adod el, akinek akarod, a szomszédod nem tud megakadályozni benne.

Ha nem vagytok társasház "csak" osztatlan közös tulajdon, akkor a tulajdoni hányadodra a tulajdonostársadnak elővásárlási joga van.

Szomorú örökös # 2018.05.11. 18:58

F.Laca

Már folyna az agymosásuk, és a "megdolgozásuk"?

Nem hinném, mert akkor pont olyanokká válnának, mint te.
Szerencsére nálad jóval több eszük van. :-D

ragyasdezso # 2018.05.11. 17:59

Elemér77

Építésfelügyelet!

tímea78 # 2018.05.11. 13:52

Tisztelt Társasházi Jogász!

A következő kérdésem lenne:
Van egy két lakásból álló társasház,közös kapubejáróval.
A mi lakásunk a "belső" lakás tehát ha bemegyünk akkor el kell mennem a másik lakás előtt ahol egyébként orvosi rendelő működik.
A lakásunkat szeretnénk értékesíteni és a vevő szintén orvosi rendelőt szeretne nyitni,de a "szomszéd" ebbe nem egyezik bele mondván idegenek ne járkáljanak a portáján.
A kérdésem az lenne ebbe valóban beleszólhat?
Mi lehet a megoldás?
Válaszát előre is köszönöm!

osmi # 2018.05.11. 12:22

A meggyőzés. Ha ez nem megy, birtokvédelem a kerületi jegyzőnél, melyben a káresemény egy éven belüli legyen.

Elemér77 # 2018.05.11. 10:07

Kedves Jogászok!

A következő a kérdésem. Egy kis létszámú társasházban lakunk, ahol egy erős beázás érinti a földszinti lakásokat, de csak azokat. A szigetelés költsége elég jelentős, több milliós tétel, ezért a többiek nem szavazzák meg a javítást. Náluk semmilyen probléma nincsen.

A közgyűlésen a munka megrendelését konkrétan leszavazzák (nem támogatják).

Azt olvastuk, hogy a határozatot érvénytelenné lehet nyilvánítani bíróságon, de ez azt is jelenti, hogy a bíróság megfordítja a határozatot? Mert ha a leszavazó határozatot érvénytelenítik, azzal nem jutunk előrébb, mert megint ugyanezt fogják csinálni a következő közgyűlésen is.

Mi a javaslatotok? Előre is köszönöm.

drbjozsef # 2018.05.11. 06:10

Ha meg mégis azok lennének, akkor is csak egyenlők az esélyek...

Szomorú örökös # 2018.05.11. 05:19

F.Laca

Óó, hát persze!

Ne vedd a lakótársaidat fél vállról!
A bíróságon még a végén kiderülhet, hogy annyira nem is „rém ostobák”. ;-)

Szomorú örökös # 2018.05.11. 04:29

F.Laca

"a java még csak ezután jön...Ami ezeddig volt, az csupán a kóstoló...

Az tuti, de készülj fel rá, hogy magánvádas eljárásban is eléggé meg tudnak téged bélyegezni. ;-)

MajorDomus # 2018.05.10. 21:52

Lázadni lehet,de nem mindig érdemes.

,,a lázadásra csak egy mentség van ha a lázadó győz..
(Andzsin szan -Sogun)

Szomorú örökös # 2018.05.10. 05:43

F. Laca

Ez egyáltalán nem gondolatolvasás, hanem simán LOGIKA!

Ez nálad nem igazán létezik, max. elméleti szinten. Ugyanis ha tudnád alkalmazni is, akkor nem lázadoznál annyit széllel szemben a házatokban. ;-)

MajorDomus # 2018.05.09. 17:36

Itt vannak balra!

egyesu # 2018.05.09. 05:51

Tisztelt fórumtagok,

Társasházi határozat megtámadásához keresek ügyvédet, sajnos utolsó pillanatban nem fértem már be ahhoz az ügyvédi irodához, akikkel dolgozni szoktam, ezért keresnék valakit aki tudja vállalni az ügyet.

pitt[kukac]jss.hu

Udv,
Peter

MajorDomus # 2018.04.17. 18:32

Nem dijazzák a házon belüli botrányokat.

mondjuk egy rtl klub riport.

drbjozsef # 2018.04.17. 05:43

Tényleg! Mekkora ötlet!!4! Nyilván ez eszükbe se jutott, nekem se.

MajorDomus # 2018.04.16. 19:20

De van,megkeresni személyesen a tulajdonost.
Ezt követően a polgármestert!

drbjozsef # 2018.04.16. 10:04

A gyakorlatban erre nincs más : megszoksz vagy megszöksz.

leslieh # 2018.04.16. 09:36

@drbjozsef

Sajnos csak egy helyben tudok toporogni. Nem rövid távú lakáskiadásról lehet szó, mert szerintem a tulajtól egy cég vagy egy munkaerő közvetítő cég bérli hosszú távra a lakást és a bérlő cég cserélgeti a benne lakókat. Én azt vettem észre, hogy a bérlő cég szerintem átmeneti szállásként használhatja ezt a lakást. Pl.: Külföldről idecsábított munkaerőnek ad egy-két hét próbaidőt és ha beválik, akkor mehet a cég végleges szállására vagy elküldi a munkaerőt, így a lakásból is, tehát mindenképpen kiköltöznek az ott lakók 1-2 hét alatt és jön az újabb turnus. Gondolhatod milyen emberek ezek, ha nekik megéri Romániából/Ukrajnából eljönni ide és minimálbérért műszakba dolgozni egy gyárban.

drbjozsef # 2018.04.16. 09:02

leslie,

Sajnos érvényesen nem. Megszavazhattok bármit, de sajnos nem korlátozhatjátok a tulajdonost. Egyet tehettek : megtiltjátok az SZMSZ-ben a rövid távú lakáskiadást, de ha nem tartja be a tulajdonos, akkor is legfeljebb bírósághoz fordulhat a társasház, saját hatáskörben természetesen nem szabhat ki bírságot. A közös költséget elvileg meg lehet határozni a lakásban lakók száma szerint is, de ugye elég nyilvánvaló, hogy ezek a "lakók" nincsenek bejelentve sehova.

leslieh # 2018.04.16. 07:58

@nonolet
Ezek közül egyik sem járható út.

@drbjozsef
Köszi a praktikus tanácsokat.
Ha összefog a lakógyűlés egy emberként, akkor arra az egy lakásra megszavazhatók olyan dolgok, amik számára kedvezőtlenek?

drbjozsef # 2018.04.16. 07:26

leslieh,

a hivatalos út a helyi jegyzőhöz beadott birtokvédelem. De ez bürökratikus szarság, erre a problémára megoldást nem fog hozni.

Ha egységes a ház, akkor keressétek meg a tulajdonost, hogy intézze úgy, hogy normálisan viseldjenek a lakói, vagy Ti sem fogtok normálisan viselkedni.

Lehet közgyűlésen mindenféle szabályt hozni, amivel megpróbálhatjátok szívatni az ilyen tulajt. Mondjuk 10x közös költség. De ha megtámadja bíróságon, a nagyon aránytalant úgyis megsemmisítik.

Én spec. összefognék a többi lakóval, és rendszeresen, módszeresen zaklatnám a lakókat, videófelvétellel, szép szóval. Ha nem használ, akkor behegeszteném a gecibe a lakásajtót amikor nincs otthon senki. Először. Másodszor már betörnék, természetesen tanúkkal, hogy beázás van, és a lakók nyitvahagyták a csapot biztos, vagy ilyesmi.

Szóval ha nem használ a szép szó, én harcolnék.

nonolet # 2018.04.16. 07:14

Pedig ez az egyik valós megoldás...
A másik, hogy elköltözöl onnan.
A harmadik, hogy bérbe veszitek

- -

Persze szaladgálhatsz a jegyzőhöz is, hogy birtokháborítás ér...

leslieh # 2018.04.16. 06:03

Kovács_Béla_Sándor
Esetleg más életszerűbb jogi megoldás létezik?

drbjozsef # 2018.04.16. 05:52

Tehát a fórumozóknak mostmár gondolatolvasó szerepét is be kell tölteni. :-D

Van aki esetén ez fogalmilag kizárt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.15. 22:02

Vegyétek meg a lakást.