tulajdonjog - haszonélvezeti jog


drbjozsef # 2018.05.27. 07:48

ildocska,

még mindig nem érted, de sebaj. KBS nem azt kérte, hogy írd le azokat a kérdéseket röviden, amiket már feltettél, és meg is válaszolom, csak azzal az ég világon semmire sem fogsz menni. Hanem azt kérte, hogy azt próbáld megfogalmazni magadban, aztán 5 mondatba süríteni, hogy mi a célod ezzel az egésszel. Mert nekem se igen világos azóta se. Hidd el, a jószándék miatt kérdezünk vissza, nem azért, hogy szívassunk (kivétel erősíti a szabályt, de azt hagyjuk).

Tehát lássuk :

A nevemen lévő ingatlant a gyermekemnek ajándékoznám és nekem haszonélvezeti jogom lenne. (Együtt élünk jól, de az élet ugye bármit hozhat..) Esetleg ezt "fordítva" is lehet ?
Persze. Azt csinálsz az ingatlanoddal amit akarsz. Megtartod a tulajdonjogot, alapítasz a gyereknek haszonélvezetet. De a két eset teljesen més jogokat és kötelezettségeket jelent neked is, a gyereknek is. De ezt is már mondtuk.

Úgy, hogy maradnék én a tulaj, és a gyerekemnek lenne haszonélvezeti joga. Mi történne az után az ingatlannal kapcsolatos jogokkal, ha én már nem lennék ?
Ebben az esetben halálod után gyermekeid felesben örökölnék a tulajdonjogot, de az egyiknek ugyanúgy megmaradna a haszonélvezeti joga az egészre. Az nem változna. Ő lakhatna ott.

Kié lenne az ingatlan tulajdonjoga ?
Ha elajándékozod, és magadnak tartod a haszonélvezeti jogot, akkor marad az ajándékozotté, a haszonélvezeti jog megszűnik haláloddal. Ezzel a másik gyerekedet kvázi kizárod az örökségből, legfeljebb köteles részre lesz jogosult.
Ha megtartod a tulajdonjogot, akkor a fentiek szerint felesben öröklik azt.

Mitől akarod megvédeni egyik, és másik gyereket? Veled lakót attól, hogy a testvére kitegye, vagy adóssága miatt elárverezzék a házat?

ildocska # 2018.05.27. 09:57

Kedves drbjozsef !

Köszönöm válaszod :)
Igen, azt tudom, hogy egy tulajnak és haszonélvezőnek mik a jogai és a kötelezettségei..Mivel nagymamámmal éltünk együtt és haláláig én gondoztam, ( Őt is ) így haszonélvezetet alapítottunk a lakásra Neki, mert előzőleg volt egy pici lakása , ami a mienk lett..abból lett ez a valamivel nagyobb és Neki haszonélvezetet alapítottunk , hogy idős korára még ebből a szempontból se érezze magát rosszul...
Azokban a családokban, ahol MINDEN rendben megy, ezeknek a dolgoknak nem túl nagy a jelentősége..( volt a családnak olyan része, akik semmiből nem akarták kivenni a kötelezettségeiket, csak a jogaikat...anno azért lett ez így..de ez nem is ide tartozik igazán...bocsánat )

"Mitől akarod megvédeni egyik, és másik gyereket? Veled lakót attól, hogy a testvére kitegye, vagy adóssága miatt elárverezzék a házat?"

Igen, ilyesmi..:) De én mindkettőt szeretem, bármi van és azt szeretném, ha mindkettőnek egyformán juthatna utánam...
Ők is szeretik egymást és alapból egyik sem tenne a másikkal gonosz dolgot, de sajnos az egyik nagyon befolyásolható...az idősebb....Ha Ő esetleg egyszer olyan helyzetbe kerülne, hogy a párja kitenné, ( mert ott Neki semmi joga nincs), a kisebbik befogadná, elférne az én helyemen, de csak Őt...) Ezért az lenne a lényeg, hogy ha mégis vita alakulna ki a testvérek között, akkor se tudjon olyat csinálni befolyásolás miatt egyik sem, ami a másiknak rossz lenne...és az se legyen ez által, hogy egyik "rátelepedjen" a másikra....
Jaj, lehet, túl sokat szeretnék....

nonolet # 2018.05.27. 14:52

"Jaj, lehet, túl sokat szeretnék...."

Bizony...
De amikor ezt írtam,
akkor megsértődtél inkább
a gondolkozás/elgondolkozás helyett.

Amit akarsz arra nincsenek jogi utak.
Nem dönthetsz egy másik önálló ember helyett az életéről ráadásul előre...

ildocska # 2018.05.27. 17:45

Kedves nonolet :)

Nem sértődtem meg, tudod miért....:)
Az első hozzászólásodban bárdolatlan, modortalan stílusban szóltál, ami nem is lett volna olyan baj, ha lett volna benne valami érthető válaszféle a kérdésemre...( nem mindenki egyforma:) )
Hidd el, gondolkodom....
Abban igazad van/lehetne, hogy :

A valóvilágban ugyanis a felnőtt emberek

felelősek magukért
ÉS

gondoskodnak magukról ( normál/általános/átlagos esetben )

Hidd el, nem kúrom el egyik gyerekem életét sem, halálom után sem célom baszkódni velük.
Lehet, hogy túlbuzgó mániás vagyok, de azt szeretném, ha mindkettőnek jó élete lenne, legalábbis ilyen gondok nélkül....Én szültem Őket erre a világra, ahol a "kapott" "keresztet" egyiknek se szántam....
Nem szólok bele az életükbe, teljesen úgy és akkor csinálnak amit akarnak, amikor akarják....max ha kérdeznek és hála Isten kérdeznek...habár van , amikor egyik kicsit késve....de imádom Őket és másért mindkettőre ugyan, de büszke is vagyok rájuk...
De nincs is miért magyarázkodnom Neked :)

drbjozseftől kaptam már olyan választ, amiből indult újabb gondolat, így már tudom mit hogyan...és annak biztos vagyok benne, hogy van jogi útja is...:)

Köszönöm Neked az "oktatást" és tanácsod :)

nonolet # 2018.05.27. 18:51

"Nem szólok bele az életükbe,"

Aha és...

Most mégis arra törekszel,
hogy
MÉG a halálod után is a te döntésed érvényesüljön.
Az ő majdani akaratuktól függetlenül.
Előre eldöntve! ÁLTALAD.

Ez lenne a nem beleszólás?
Hmmm?!

Tudod: "A pokolba vezető út a jószándék köveiből épül!"

ildocska # 2018.05.27. 21:24

:))))))))

MajorDomus # 2018.05.28. 21:01

A saját vagyonáról rendelkezik.....

BodorErika # 2018.05.30. 07:39

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!

A következő ügyben szeretnék felvilágosítást kérni. Van egy lakásom, amin édesapámnak holtig tartó haszonélvezeti joga van, illetve még hitel is van a lakáson. Ezt a lakást szeretnénk eladni. Amikor eladásra kerül a sor, az adásvételi szerződésbe is bele lehet foglalni a haszonélvezeti jogról való lemondást? Esetleg a szerződés mellékleteként? Vagy mindenképp még az eladás előtt el kell intézni a lemondást és a tulajdoni lapról való töröltetést?
Köszönöm a segítséget.

Rexor # 2018.05.30. 08:04

Bele lehet foglalni a szerződésbe is.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 09:20

Sőt célszerű is.

BodorErika # 2018.05.30. 10:43

Köszönöm.

Örökös96 # 2018.08.10. 07:55

Üdvözlöm!

Édesapám halála után a feleségével 50-50%-ban lettünk tulajdonosok, az özvegynek holtig tartó haszonélvezeti joga van.
Ő most el akarja adni a házat, és követeli rajtam a haszonélvezeti jog kiváltását.
Én nem akartam ezt az eladást, kötelezhet-e arra, hogy belemenjek az eladásba, illetve (miután 50%-ban ő a tulajdonos) ki kell-e fizetnem a haszonélvezet díját (az egyévi érték/20x4)?
Mondhatom, hogy így nem vagyok hajlandó belemenni az eladásba?
(Ha pl. az özvegy is meghal, akkor az ő örökösével már 50-50%-ban osztozunk, így viszont az ő örököse majd jóval többet kap)
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.10. 08:50

Mikor halt meg az örökhagyó?

Örökös96 # 2018.08.10. 11:40

2017.április -

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.10. 13:24

Akkor az özvegy bármikor kérheti a jövőre nézve a haszonélvezete megváltását. Eladás nélkül is. (A közös tulajdon megszüntetését is követelheti.)

Viszont a haszonélvezet értékét nem úgy kell számolni, sőt tulajdonképpen kiszámolni nem is lehet.

nonolet # 2018.08.10. 14:20

Örökös96

A te részed eladására nem kötelezhet (senki).

A haszon élvezet megváltását BÁRMIKOR kérheti tőled.
(a haszonélvezet megváltási értéke egy fogas kérdés... alku tárgya is)

CSAK az ő részét bármikor eladhatja, ha akad rá vevő.
Kicsi az esélye, bár az 1/2 rész és a másik 1/2 haszonélvezetébe beengedés nem túl rossz ajánlat.

Te is eladhatod CSAK a te részed bármikor, ha akad rá vevő.
Nagyon kicsi az esélye, hisz haszonélvezet terheli!

A közös tulajdont bármikor megszüntethetitek, ha

  • megveszed a részét a tőle (ami ugye tehermentes)

vagy

  • eladod a részed neki (ami ugye haszonélvezettel terhelt)

vagy

  • közösen eladjátok és pénzen osztozkodtok (lásd az előző két megjegyzést az osztozkodáshoz)

vagy

  • perre mentek és az ítélet megmondja a tutit

(idővel és egy rakás pénzért cserébe)
és
(lásd az előző két megjegyzést az osztozkodáshoz)

- -

Ezekből kisakkozható a közös megoldás, az alku kerete.
De nem te vagy a nyeregben... sőt elég rossz a helyzeted.
kb. ő diktál, mert: ha akar szívathat amíg él.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.10. 14:55

a haszonélvezet megváltási értéke egy fogas kérdés... alku tárgya is
Ebben az esetben nem. A törvény határozza meg: egy gyerekrész. Ami itt - ha jól figyeltem - 1/4 hányadot jelentene természetben vagy pénzben. Könnyen lehet, hogy ez több, mint amit most követel az özvegy. (Ráadásul most az állagörökös is pénzhez jutna, míg az özvegyi jog megváltása nem járna közvetlenül ezzel az eredménnyel.)

nonolet # 2018.08.10. 16:21

De nem tilos eltérni az 1/4-től...?

Közösen alakítva ki az értéket.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.10. 20:46

Egyezséggel mindent lehet. De nem nagyon látom be, miért engedne valaki abból, ami bombabiztosan megilleti.

nonolet # 2018.08.11. 09:06

Mondjuk mert a vevő nem veszi meg az ő 1/2 részét, mert a másik 1/2 nem eladó, ha túl sokat kér a megváltásra?

A cél+lehetőség határozza meg az alku kereteit...
HA nem csak a megváltási pénz a cél.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.11. 09:46

Nem érted? Az özvegy követelheti a haszonélvezete megváltását. És követelheti a közös tulajdon megszüntetését is kényszer-értékesítéssel. Ha nem nagyon sürgős neki, akkor egyszerűen nincs miért engednie.

Az ajánlata ehhez képest méltányos, a háborgás helyett jobban tenné a kérdező, ha megfontolná.

Ildikó 07 # 2018.08.16. 20:33

Üdvözlet mindenkinek! Segítséget szeretnék kérni egy elég kacifántos ügyben...
Próbálok rövid lenni...
1983-ban születtem, van egy öcsém, ő 1985-ben született... 1986-ban meghalt az édesanyám, apukám nevelt tovább minket Budapesten. 1995-ben gyámságba kerültünk az anyai nagyszülőkhöz vidékre és 1998-ban el kellett adnunk azt a pesti lakást, ahol korábban laktunk és az árából a gyámhatóság engedélyével 1999-ben vettünk egy 35 nm-es panelt Budapesten, melyre haszonélvezeti jog került a keresztapám javára... A szerződésben nyoma sincs annak, hogy ő fizetett volna a haszonélvezeti jog alapításáért...
Kérdéseim:

  1. Kiskorú gyermek ingatlanàra így kerülhet-e haszonélvezeti jog?
  2. Ilyen esetben nagykorúvá válás után miért nem került sor a haszonélvezeti jog levételére?
  3. Milyen jogi lépéseket tehetek, hogy eladásra kerüljön az ingatlan?

Saját családom van, külön életet élek, mégsem tudok önálló életet élni, mert mindenbe belekötnek, beleszólnak...
Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.16. 20:58
  1. Látod: került.
  2. Miért törölnék.
  3. Nem fogod elhinni: keress vevőt.
Attila1900 # 2018.10.08. 04:18

Üdv! Előre is köszönöm a segítőkész hozzászólásokat! János vagyok 32 éves. Adott egy lakás teljes jogú tulajdonos én vagyok. 2 teljes jogú haszonélvező van a lakáson. Hárman élünk benne már 12 éve. A rezsi fizetése alól az egyik teljesen kivonja magát ? Amúgy se szeretnénk már vele élni nem túl jó a viszony mit lehet tenni?

Szomorú örökös # 2018.10.08. 04:49

Attila1900

Arról nem igazán írtál, hogy a másik két személy, akivel a lakásban élsz, azok a két haszonélvező vagy teljesen másik személyekről van szó?