Osztatlan közös tulajdon


Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.19. 07:37

A zártkert külterület. És ott szerintem nincs legkisebb teleknagyság. (Tulajdonképpen telek sincs.)

gyendre # 2017.08.19. 09:04

Akkor földnek számít,és akkor az 1500 vagy 3000m2-nél osztható?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.19. 09:16

Nem tudok róla, hogy lenne ilyen feltétel. (Ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy nincs.)

nonolet # 2017.08.19. 16:06

Szokott lenni a HÉSZ-ben kialakítható legkisebb méret.

adamovics # 2017.08.20. 07:27

Üdv!
Tanácsot szeretnék kérni a következő ügyben:
Adott egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan, melyet három család birtokol. Van egy írásban kötött használati megállapodás. A harmadik tulajdonostárs (a legkisebb rész tulajdonosa) területileg nagyobb részt birtokol, a közösből mint amennyi arányosan (négyzetméterre leosztva) ráesne. Ez az állapot lett rögzítve a megosztásban és a kerítések is így készültek el. Kérdés: A másik két tulajdonosnak van-e reális esélye arra, hogy a harmadik tulajdonost visszaszorítsa, elérje, hogy csak annyit használjon, amennyi területileg ráesik. Felrúgható-e a megállapodás, kikényszeríthető -e egy új megállapodás? A tulajdonosok az évek során változtak, jelenleg is változik a harmadik tulaj. Természetesen, ő sem hajlandó újratárgyalni. Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.20. 08:56

Szokott lenni a HÉSZ-ben kialakítható legkisebb méret.
A hész aligha vonatkozik a zártkertekre.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.20. 08:58

van-e reális esélye
Ha bizonyítani tudja, hogy a megállapodás megkötése óta valamely körülmény olyan jelentős mértékben megváltozott, hogy amiatt az egyezség már nem tartható fenn.

(Mielőtt kérdeznéd: a tulajdonosváltozás nem ilyen.)

nonolet # 2017.08.20. 09:36

„Szokott lenni a HÉSZ-ben kialakítható legkisebb méret.”
A hész aligha vonatkozik a zártkertekre.

Aztán mé' ne vonatkozna?!!!

A HÉSZ a település teljes TERÜLTÉRE vonatkozik.
A volt zárkertekre is.

Ugyanis már évek óta NEM LÉTEZIK olyan, hogy zártkert.
Csak beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területek vannak. Ezeken belül pedig övezetek.

Megj: miért szólsz bele, ha ennyire fogalmatlan vagy a témában?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.20. 09:56

Kötekszel, ráadásul nagyon otrombán.

A HÉSZ tárgyi hatálya valóban kiterjed a külterületre is. Csakhogy alapvetően két részre osztja a közigazgatási területet: beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területre. Az utóbbiban - ahova a zártkertek is tartoznak - nincs legkisebb telekméret, mivel a telek sem igen értelmezhető (az ugyanis szűkebben értelmezve "építési telket" jelent.)

OFF
Az a nagyobbik baj, hogy úgy sejtem, nem hülye vagy, aki nem érti, amit írok, hanem krakéler, ha jobban tetszik, tipikus kocsmai kötekedő. Így aztán nem ígérem, hogy a jövőben is veszem a fáradságot, hogy megmagyarázzak neked bármit is.)
ON

nonolet # 2017.08.20. 16:26

" Az utóbbiban - ahova a zártkertek is tartoznak - nincs legkisebb telekméret, mivel a telek sem igen értelmezhető (az ugyanis szűkebben értelmezve "építési telket" jelent.)"

Egyszer azért meg kéne nézned végre pár HÉSZ-t a maga valóságában...

A volt zárkertek helyén ugyanis
a gyakorlatban MINDENFÉLE övezet előfordul!

Az enyém környéke esetén pl. ezek lett belőle.

  • Vt (vegyes, azaz városi) a mosatni városszéli oldalon
  • Lfk (kertes, falusias egy kicsit kintebb
  • Mkv (város környéki kertes) a várostól messzebbi részen ami ~2+ km a város mostani szélétől

Ezekből a Vt és az Lfk övezetre van méret minimum a HÉSZ-ben. Pedig zártkert VOLT, anno ugyebár.

A szemléleted-logikád tehát téves.
Mert nem lehet úgy általánosítani, ahogy te próbálod.

-

Megjegyzem a telek sem értelmezhető szűken vetten.
Mivel orbitális a különbség a két fogalom a között.

Hiszen,

Telek:
Egy helyrajzi számon nyilvántartásba vett földterület
[1997. évi LXXVIII. tv. 2. § 21. pont] - a telek egyéb jogszabályi fogalmát

Ezzel szemben...

Építési telek:
Az a telek !!!!,

  1. amely beépítésre szánt területen fekszik,

(és ez lehet a volt zártkert is, sőt gyakran az)

  1. az építési szabályoknak megfelelően kialakított,
  2. a közterületnek gépjármű-közlekedésre alkalmas részéről az adott közterületre vonatkozó jogszabályi előírások szerint, vagy önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánútról gépjárművel közvetlenül, zöldfelület, illetve termőföld sérelme nélkül megközelíthető, és
  3. amelynek a közterülettel vagy magánúttal közös határvonala legalább 3,00 m
nonolet # 2017.08.20. 16:30

" és beépítésre nem szánt területre. Az utóbbiban - ahova a zártkertek is tartoznak - nincs legkisebb telekméret,"

Szóval: EZ az állítás nem igaz így!

A zártkertek jelentős része lett beépítésre szánt terület.

Egyébként továbbra is külterületen.

Mert az az elképzelés, hogy:

a beépítésre szánt terület
ÉS
a belterület

egybeesik nem igaz, ezért téves gondolat.

nanemaaa # 2017.08.21. 07:58

Hiányos tudással az ember könnyen elveszik a jogszabályok sűrűjében.
A zártkert a mezőgazdasági területek egyik speciális fajtája, ami mezőgazdasági terület lévén mindig beépítésre nem szánt területnek minősül. Helyi építési szabályzatban valóban lehetne telekméret követelményt meghatározni rá, bár én még olyat nem láttam.
Ugyanakkor helyi építési szabályzatban az önkormányzat egykori zártkertek területét természetesen átsorolhatja beépítésre szánt területbe, de az onnantól nem is lesz zártkert. Egy telek egyszerre egy időben nem lehet beépítésre szánt és beépítésre nem szánt.

lajcsó # 2017.08.21. 12:49

"A zártkert a mezőgazdasági területek egyik speciális fajtája, ami mezőgazdasági terület lévén mindig beépítésre nem szánt területnek minősül."
Ezzel azért vitatkoznék. A zártkertben is lehet létesíteni olyan építményt ami a terület rendeltetésével összhangban áll (üdülő, présház, stb.)

nonolet # 2017.08.21. 14:40

NEM LÉTEZIK zártkert már évek óta.
Az idézet ezért idejét múlt és téves is.

Főleg ez a része...

"ami mezőgazdasági terület lévén
mindig
beépítésre nem szánt területnek minősül."

Nagy_István # 2017.08.22. 06:48

Tisztelt Fórumozók!

Egy külterületi telek 2/3 tulajdonosa vagyok.A másik 1/3 rész tulajdonosával nem vagyunk jóba.Ha én szeretném a telket megosztatani hivatalos úton akkor annak a mi a gyakorlati menete?Ennek a költségeit közösen viseljük,vagy mivel én kérném ezért csak én?Értéktelen terület,eladni nem akarja,de engem csak hátráltat a telepítésben,művelésben.

köszönöm ha válaszolnak!

nanemaaa # 2017.08.22. 07:41

lajcsó
természetesen lehet, de ez nem azt jelenti, hogy maga a terület, vagy a telek beépítésre szánt. Az elsődleges cél a művelés, és nem a beépítés.
Üdülőt nem lehet építeni, azt gazdasági épületnek hívják. ;)

nanemaaa # 2017.08.22. 07:43

nonolet
Nem azért nem vitatkozom veled, mert igazad van....

nanemaaa # 2017.08.22. 07:46

Nagy_István
Ha a közös tulajdon megszüntetésére a társtulajdonosod is hajlandó, akkor keress egy földmérőt, aki elkészíti a vázrajzot. A telekalakítási kérelmet a földhivatalhoz kell benyújtani. A közös tulajdon megszüntetéséhez pedig egy szerződés is kelleni fog, különben mindkét telekre az eredeti tulajdonosok, eredeti tulajdoni aránnyal fognak felkerülni. A költségviselés is megállapodás kérdése.

Nagy_István # 2017.08.22. 09:34

nanemaaa!

Nem hajlandó.Ezért akarom bíróságtól kérni.

nonolet # 2017.08.22. 09:48

"Nem azért nem vitatkozom veled, mert igazad van...."

Nem is tudnál...mert.

Sajnos: igazam van.

Ennyi.

nanemaaa # 2017.08.22. 13:38

Nagy_István
Akkor abból per lesz, közös tulajdon megszüntetésére.
Régebben ha megosztással történt a megszüntetés, akkor a perhez be kellett nyújtani a jogerős telekalakítási engedélyt, de mióta megváltozott a rendszer és a földhivatal lényegében egy eljárásban végzi a telekalakítás engedélyezését és annak telekkönyvi átvezetését, így gondolom ma ez már nem fog így menni. A megoszthatóságot legfeljebb a települési jegyzőnek a telekalakításhoz adott előzetes szakhatósági hozzájárulásával tudod igazolni.
Tehát első lépcső a vázrajz elkészíttetése, és a jegyzőtől telekalakítási engedélyhez adott előzetes szakhatósági állásfoglalás kérése.

Nagy_István # 2017.08.22. 13:53

Nanemaaa,

a telek értéktelen (nekem is csak érzelmi alapon kell),de semmihez nem járul hozzá önszántából.
Többségi tulajdonosként van ilyenkor valamilyen elsöbbségem?Ha nincs akkor mi alapján dönt a bíróság?
Van a telken egy romos pince amit szeretnék felújítani.Amíg nincs megosztás addig én tehetek ezzel kapcsolatban valamit?vagy ha ő nem járul hozzá akkor semmit?

nonolet # 2017.08.22. 19:09

Szerezd meg az ő részét IS.
Aztán azt teszel amit akarsz, egyedül.

Tegyél rá reális vételi ajánlatot.
Ha eladja, meg is vagy.

Ha nem akkor pert indítasz a
"közös tulajdon megszüntetése" iránt.

  • *-

A másik tulajt ugyanis nem igazán tudod
olyasmire kényszeríteni, amit ő nem akar.

(van pár kivétel, de az most nem játszik)

MajorDomus # 2017.08.22. 19:18

Ez tűnik logikusnak.

dorka11 # 2017.08.22. 20:06

nonolet!

"A másik tulajt ugyanis nem igazán tudod
olyasmire kényszeríteni, amit ő nem akar."

(van pár kivétel, de az most nem játszik)

Azok a kivételek engem érdekelnének.....

Köszi, ha válaszolsz.