Gépkocsi adás - vételi szerződés


guba" # 2012.03.11. 08:03

Már, ha te vagy a vevő a jogügyletben...

atika10 # 2012.03.27. 10:52

Tisztelt Jogi Fórum!

Azzal kapcsolatban kérdezném Önöket, hogy mi akkor a teendő, ha ügyesen vásároltam egy olyan autót, melyen az apehnek is rajta van a keze?

A kocsit a tulajtól vettem!

Milyen lehetőségeim vannak?

Ha perelek akkor annak van értelme?

Válaszukat előre is köszönöm!

atika10 # 2012.03.27. 16:48

Tisztelt JogiFórumot látogatók!

Azzal kapcsolatban kérdeznélek benneteket, hogy szerintetek mit tehetek, akkor ha vásároltam a tulajdonostól egy olyan gépjárművet amin több teher is van de ez csak az átíratásnál derült ki az okmány irodában?

A tulajdonos nem hajlandó visszaadni a pénzt, tehát valószínűleg ez megtervezett dolog volt!

Mit tanácsoltok?

Válaszotokat előre is köszönöm!

guba" # 2012.03.28. 07:38

369. § (1) Ha harmadik személynek az adásvétel tárgyára olyan joga van, amely a vevő tulajdonszerzését akadályozza, a vevő elállhat a szerződéstől, és kártérítést követelhet.
(2) E jogainak gyakorlása előtt a vevő köteles az eladót megfelelő határidő kitűzésével felhívni arra, hogy tulajdonszerzésének akadályait hárítsa el, vagy adjon megfelelő biztosítékot.

Ha esetleg hatóságilag ki is van vonva a forgalomból a kocsi, akkor már az adásvételi szerződés is érvénytelen, tehát evidens módon a teljesített szolgáltatások visszajárnak.
Felmerülhet a csalás alapos gyanúja is szándékos megtévesztés esetén.

atika10 # 2012.03.28. 08:53

Tisztelt guba!

Köszönöm válaszát!

Sajnos a kocsi nem volt kivonva forgalomból! :(

Miután a pénzt kifizettem és az okmányirodában kértem volna az átírást akkor derült ki a dolog!

Ön szerint mit tehetek ha a tulaj valószínűleg erről tudott és a pénzt nem akarja visszaadni?

Válaszát és segítségét előre is köszönöm!

guba" # 2012.03.29. 10:00

Közelebbről kellene ehhez ismerni a tényállást, azt sem írtad milyen teher van a kocsin. Mindenesetre elállhatsz, és kártérítést követelhetsz, a beidézett a jogszabály szerint.

jozsefhevesi@gmail.com # 2012.04.01. 10:11

Üdvözlöm a fórum tagjait.
Egy érdekes kérdésem lenne.
Kettös állampolgár vagyok Román-Magyar,a kérdés az lenne hogy hogyan tudnék Magyarországon személygépkocsit névre iratni ha nincsen Magyarországi lakcimem csak Romániai, Lakcim kártyával rendelkezem de ezen cask az áll külföldi lakcim.
Elöre is köszönöm a válaszokat

Karesz42 # 2012.04.01. 12:57

Üdvözlet mindenkinek!
Olyan kérdésem lenne,ha egy olyan gépkocsit szeretnék megvásárolni,amit átirás elmulasztása miadt 2 hónapra kivontak a forgalomból,ha igy megveszem,nekem átirják a nevemre,és vissza tudom helyeztetni a forgalomba?Vagy meg kell várni a 2 hónapot?Köszönettel.

oxika # 2012.04.02. 08:20

üdv. érdeklődnék hogy 16 éves gyerek nevére lehet gépkocsit vásárolni és átiratni a nevére? még nincs jogositványa.köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 10:22

Lehet.

djkay # 2012.04.06. 07:14

sziasztok. egy autóeladást csináltam. cég nevére irják az autót (vmi kereskedés veszi meg). mire figyeljek oda? eddig csak magánszemélynek adtam el kocsit.

guba" # 2012.04.07. 11:02

Arra, hogy az a személy írjon alá, aki a cég képviseletére jogosult. Ezen túlmenően mindarra, amire magánszemély esetében is.

sanyoka90 # 2012.04.13. 19:28

Üdv.
Nekem olyan problémám lenne,hogy vettem egy autót kereskedőtől,így nem kaptam törzskönyvet a kocsihoz (mert tán azt neki le kellett adnia) de a gpjárművet tovább szeretném adni úgy hogy nem íratom át,de a vevő kéri a törzskönyvet! Mit tegyek?

A megbízott # 2012.04.28. 19:11

Tisztelt Fórumozók!
Sgítségre volna szükségem.Vettem egy autót,az átírás sikertelen volt,mivel egy Önálló Bírósági Végrehajtó "keze rajta van".
Kiderült,hogy az előző tulajnak van tartozása,amit a kocsira terheltek.Nem átiratható.2010-es ügyszámmal.
Kértek tőlem egy kis türelmet.Kaptak két hetet,ami szerdán lejár.
Kérdésem az,hogy mit tegyek,ha nem tudják rendezni a sarukat?
Előre is köszönöm a válaszokat!!!

vizslás # 2012.04.29. 12:24

Tiszteletem!A következő lenne a kérdésem:vásároltam tegnap egy gépjárművet.Nálam van az én nevemre szóló adásvételi eredeti példánya,a forgalmi,a törzskönyv,de még semmi többet nem tettem!közben meggondoltam magam és szeretném ha inkább a 18éves fiam nevén lenne,el tudom én a fiamnak adni csak a rendelkezésemre álló dokumentumokkal az autót?És utána ő folytatná az átírást?
Az eladó egyébként még nem jelentette a tulajdonosváltozást!válaszokat előre is köszönöm!

gerbera317 # 2012.04.29. 13:05

A tartozást nem ráterhelték az autóra, hanem foglalás alatt áll. A Vht. 104. § (3) szerint A lefoglalt ingóságon elidegenítési és terhelési tilalom áll fenn. Az adós a lefoglalt ingóságot köteles gondosan megőrizni. A lefoglalt ingóság elhasználása, elzálogosítása, elidegenítése, megsemmisítése vagy a végrehajtás alól más módon való elvonása a Btk. 249. § szerinti bűncselekmény. Tehát az adós az autót nem adhatta volna el neked.

Következmény nélkül marad az ügylet, ha a vételárból az adós rendezi a tartozását, és akkor feloldásra kerül, és átírhatóvá válik az autó. Nyilván erre kért tőled haladékot.

Ha viszont a vételár nem fedezi az adós tartozását, kipótolni pedig nem tudja, vagy pedig nem az adósság rendezésére fordítja a vételárat, és nem is adja vissza a pénzedet, akkor elveszett a pénzed, ráadásul köteles vagy tűrni, hogy az autóval a végrehajtó rendelkezzen továbbra is, és akár árverést tűzhet ki rá, ha olyan szakba jut az ügy. Csakhogy itt kanyarítható vissza a történet a 104. § szerinti zártöréshez. Kilátásba kell helyezned, hogy jelented az ügyletet a végrehajtónak, aki azonnal indítványozni fogja a bíróságnál a büntetőeljárás megindítását. Ehhez elegendő bemutatnod a szerződést. Ha erre nem mozdítja a füle botját sem, akkor tényleg jelenteni kell a dolgot a végrehajtónak, egyidejűleg vissza kell perelned a pénzedet.

A megbízott # 2012.04.29. 19:16

Gerbera317!
Köszönöm szépen a kimerítő választ.
Pont most volt nálam az eladó és egyezkedtünk.
Mivel kifizettem az eredetiség vizsgálat árát.Ezt is ugye visszakérhetem tőle?
Plusz,azt sem tudom,hogy a vagyonszerzési illetéket ki kell-e fizetnem,mert lassan egy hónapja nálam van a kocsi....

A megbízott # 2012.05.01. 14:49

Szép napot mindenkinek!
Két kérdésem volna még,ha az eladó visszaadja a pénzt,nekemakkor is ki kell fizetnem az illetéket vagy stornosnak tekinthető a tranzakció?
2-Ha a közeljövőben veszek autót hogyan lehet ezt vagy hasonlót elkerülni???
Köszönöm!

guba" # 2012.05.02. 08:23

Nem kell kifizetned, a szükséges kiadásaidat pedig követelheted az eladótól.

zsana82 # 2012.05.02. 09:52

Kedves Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni. Párom 2011. szeptemberében vett egy 1 millió Ft értékű gépkocsit. Az adás-vételin egy cég neve szerepelt, de a kocsit igazából egy magánembernél néztük, és vettük meg. 1 hónapra rá kiderült hogy motorcserés és még egyéb hibás a kocsi. Vissza vittük a srácnak akitől hoztuk, írtunk egy átadás-átvételit, és megbeszéltük hogy, visszafizeti októberben. Nem fizette, úgyhogy hozott hozzánk (szerinte 1.050e Ft értékben ) árut (húsdaráló, 3d-s játék) hogy amíg nem fizet az itt lesz biztosítékkén, és leírtuk, hogy ő fogja (nem a cég aki az adásvételin szerepel) visszafizetni a kocsi árát. Azóta se fizetett semmit, csak hiteget. Se kocsink se pénzünk. Az áru mint kiderült kb 3-400e-et ér. Mit tudunk csinálni?
Segítséget előre is köszönöm!

guba" # 2012.05.02. 19:31

Az autót átadni a vételár visszafizetése nélkül, könnyelműség volt. Tisztázni kellene, hogy kitől vetted az autót. Ez nem feltétlenül az a személy, aki a törzskönyvben szerepel, viszont szavatossági igényed vele szemben lehet.

piper # 2012.05.07. 18:12

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi ügyben szeretném a segítségüket kérni. Kb. 1 hónapja vettünk egy 6 éves dízel személyautót kereskedőtől 2009-ig vezetett szervízkönyvvel, elvileg 186 e km-rel. A kereskedő javaslatára a vezérműszíjat azonnal lecseréltettük, ezen felül elvégeztettük az olajcserét, pollen szűrő cserét (szervízkönyv szerint cserélve volt, gyakorlatban azonban kétséges), stb. Kiderült, hogy mindkét oldalon a kerékagy csapágyat is cserélni kellett (a javítási költség kb. 150 000 Ft volt). Az autó a múlt héten megállt az autópályán, trélerrel kellett felhozni. A diagnózis szerint a nagynyomású szivattyúval van baj, melynek javítási költsége még kb. 150 000 Ft. Mi a javaslatotok? Lehet-e érvényesíteni vmit a felmerült költségekből? Ha igen, ezt milyen úton tehetjük meg? Az autó visszaadása sajnos azért sem jöhet számításba, mert az adás-vételi szerződés 400 e Ft-tal kevesebbről szól, mint amennyiért a kocsit valójában vásároltuk, nem beszélve az eddig kifizetett javítási költségekről.
Válaszaitokat előre is köszönöm. Üdv, Pipe

guba" # 2012.05.08. 16:36

Lehet-e érvényesíteni vmit a felmerült költségekből?

Nemigen.

főzős laci # 2012.05.19. 09:05

Tisztelt Fórumozók!
Ez év április 03-án vásároltam a Formont Autó Kereskedésben egy 11éves,használt 301.000 km-es,Opel Omega B dízel kombit.
Egy hónap,és 200 km megtétele után kiderült,hogy az adagolóját(ez egy fő alkatrész) teljesen fel kellett újítani 180.000 ft-ért,és a ki és beszerelés díja pedig 93.700 ft.
Milyen jogaim vannak a kereskedővel szemben,egyáltalán neki kell-e valamilyen szavatosságot,garanciát vállalni egy ilyen autóra?
Tisztelettel: Főzős Laci

RBandi # 2012.09.06. 08:48

Keresek gépkocsi adásvétel kapcsán felmerült jogvitában járatos ügyvédet, jogi képviselőt, Budapesten vagy annak környékén.

Köszönettel,
András