Válás, vagyonmegosztás


vera11 # 2009.09.02. 11:24

Köszönöm. Mennyi időn belül kell érvényesítenem?

ObudaFan # 2009.09.02. 11:19

Van.

vera11 # 2009.09.02. 11:16

Nagyon kérem, valaki segítsen...ma vettem észre, hogy a váláskor kapott ház elkezdett süllyedni az egyik oldalon, a másik oldala - ennek megfelelően megbillent és ázik be. Bő egy éve váltam, a hibák akkor még nem jelentkeztek. A házon még tetemes hitel van,és eléggé durva áron számolta föl nekem a volt férjem. (millió szemétkedéseinek egyikeként...)
A hiba - úgy néz ki - csak irgalmatlan munkával javítható, ha egyáltalán javítható. Van valamilyen szavatossági jogom, amit érvényesíthetek? Az ingatlan egyébként közös tulajdonban volt.
Köszönöm.
Vera

_Wasp_ # 2009.09.02. 09:56

ennek a tipikus "megoldása" a válás a vagyon megosztásával.

Vita esetén a különvagyonon felül, a házasság alatt szerzett vagyon a házastársakat egyenlő arányban illeti meg.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Bánat # 2009.09.02. 08:47

Tisztelt Cím!

Segítséget szeretnék kérni. Férjemmel 13 éve vagyunk házasok, 2 gyermekünk van(12 és 10 évesek).
Az utóbbi időszakban a házasságunk megromlott, férjem 5 napból hatot részeg, minden pénzt kocsmába visz.
Részegen erőszakos, nem ritka, hogy tetlegességre is vetemedik.
Gyermekeim szeretik, de félnek tőle, azt mondják, jobb lenne ha nem lenne velünk, de rendszeresen látnák.
Házunk közös 50-50%, hiteles autónk van, melyet én fizetek.
A teljes rezsi az én nevemen van, én is fizetem.
Mi a jogi útja annak, hogy megszüntessem ezt az áldatlan állapotot, éa biztosíthassam a nyugalmat gyermekeim számára?
Megegyezésre nincs esély, elmenni nem akar, féltékeny, és durva.
A hozzászólásokat előre is köszönöm.

Bánat # 2009.09.02. 08:46

Tisztelt Cím!

Segítséget szeretnék kérni. Férjemmel 13 éve vagyunk házasok, 2 gyermekünk van(12 és 10 évesek).
Az utóbbi időszakban a házasságunk megromlott, férjem 5 napból hatot részeg, minden pénzt kocsmába visz.
Részegen erőszakos, nem ritka, hogy tetlegességre is vetemedik.
Gyermekeim szeretik, de félnek tőle, azt mondják, jobb lenne ha nem lenne velünk, de rendszeresen látnák.
Házunk közös 50-50%, hiteles autónk van, melyet én fizetek.
A teljes rezsi az én nevemen van, én is fizetem.
Mi a jogi útja annak, hogy megszüntessem ezt az áldatlan állapotot, éa biztosíthassam a nyugalmat gyermekeim számára?
Megegyezésre nincs esély, elmenni nem akar, féltékeny, és durva.
A hozzászólásokat előre is köszönöm.

Bánat # 2009.09.02. 08:46

Tisztelt Cím!

Segítséget szeretnék kérni. Férjemmel 13 éve vagyunk házasok, 2 gyermekünk van(12 és 10 évesek).
Az utóbbi időszakban a házasságunk megromlott, férjem 5 napból hatot részeg, minden pénzt kocsmába visz.
Részegen erőszakos, nem ritka, hogy tetlegességre is vetemedik.
Gyermekeim szeretik, de félnek tőle, azt mondják, jobb lenne ha nem lenne velünk, de rendszeresen látnák.
Házunk közös 50-50%, hiteles autónk van, melyet én fizetek.
A teljes rezsi az én nevemen van, én is fizetem.
Mi a jogi útja annak, hogy megszüntessem ezt az áldatlan állapotot, éa biztosíthassam a nyugalmat gyermekeim számára?
Megegyezésre nincs esély, elmenni nem akar, féltékeny, és durva.
A hozzászólásokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.02. 06:31

Aztán a bank elengedte-e a kötelemből?

Egyébként ennek nem sok köze van tulajdonjog-fenntartással történő eladáshoz.

-Dexter- # 2009.09.02. 05:07

Tisztelt ügyvédek!

Szeretnék érdeklődni, hogy mit jelent az ingatlan tulajdonjog fenntartással való átruházása? Ez egy ismerősöm válása utáni vagyonmegosztásnál merült fel. Miszerint a volt férj a néhány éve hitelből vásárolt ingatlanról lemond, csakúgy, mint az ingatlanon levő hitel fizetéséről is. Így az ismerősöm fizeti az egész havi törlesztést.

Válaszukat előre is köszönöm

_Wasp_ # 2009.09.01. 11:54

A Bt vagyona nem különül el élesen a beltag vagyonától, de nem is rendelkezhet vele szabadon, így nem számít a házastársad vagyonának a bankszámlapénz. A Bt értékének növekedése azonban házasság alatti vagyongyarapodás, aminek a fele megillet téged, azonban az állításodat bizonyítani kell majd tudni.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.09.01. 11:52

.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Amargada # 2009.09.01. 11:43

Tisztelt Ügyvédek!

Valószínűleg szakszerűtlenül, és talán zavarosan fogalmazok, de remélem érthető: a feleségem és egy másik személy által alapított bt. bankszámláján lévő pénz ill. annak valamennyi része, amit még nem "vettek ki" a közterhek miatt, bele számít a közös vagyonba? Amíg ott gyarapodik a pénz, addig gyakorlatilag az én jövedelmemből éltünk. Én nem vagyok tagja a bt-nek.

Köszönettel: A.C

ObudaFan # 2009.09.01. 10:14

Nem ez így más, csak ezek a kérdésből nem derültek ki. Ezek követelhetők.
A kifizetett hitel egy részét követelheti, olyan arányban, amilyen arányban ő az összes szerzéshez hozzájárult.

MARA57 # 2009.09.01. 06:17

Kedves ObudaFan!

Nem azt a rezsit kérem tőle, amit én használtam el, hanem amit még együttélésünk alatt közösen használtunk és mire fizetni kellett, akkora ő már nem volt sehol, így azt nekem kellett kifizetnem, holott a felét neki kellett volna szerintem.
A gyerektartást én fizettem helyette amig ő nem dolgozott az ő két gyereke után. Úgy gondolom, hogy ez nem az én kötelességem lett volna. Ha nem fizettem volna, akkor az ő vagyonából hajtották volna végre. A gyerektartásdíj csökkentésére indított perben a bíró azt mondta, hogy minimum a minimál bért egy egészséges embernek meg kellene keresnie. Ő egyáltalán nem is akart dolgozni.
Most úgy érzem a válaszából, hogy én jogtalanul kérném ezt az összeget.
Az autós kérdésemre is válaszoljon valaki, kérem.

Katakomba # 2009.08.31. 20:07

Kedves Miklós!

Egyáltalán nem szükséges az ügyvéd, bontóperben nincs kötelező jogi képviselet.

telekm # 2009.08.31. 18:24

Üdvözlet!

Az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy a feleknek feltétlenül szükséges-e ügyvédet igénybe venniük a válás megindításához illetve lebonyolításához, amennyiben közös megegyezéssel válnak és mindenben megtudnak egyezni?

Köszönettel
Miklós

szomorukutyaszem # 2009.08.31. 18:00

Ha jól értelmezem akár a nyugdíjam felét is fizethetem tartásdíj gyanánt. ( 2 gyerek esetén)

köszönöm

ObudaFan # 2009.08.31. 17:21

Gyermektartásra nyugdíjból is lehet 50%-ot vonni.
A lakást önként elhagyó házastárs nem tarthat igényt a lakáshasználati jog ellenértékére.

szomorukutyaszem # 2009.08.31. 17:05

Tisztelt Dr. Grád András!

Köszönöm gyors válaszát. Ami részemre még nem tiszta :

"A tartásdíj nyugdíjasnál is általában a jövedelem 20%-a egy gyermek esetén, de nyugdíjból csak 33% tiltható le, úgyhogy ez két gyermeknél már némileg csökkenti a százalékos mértéket."

  • Tehát két gyermek esetén is csak max. 33 % lehet a letiltás? Én valahol azt olvastam ,hogy a nyugdíj 50 %-ából kell ezt is kiszámolni.

Még egy kérdésem lenne: - a lakásunkban meddig tartózkodhatok,vagy ha időközben elköltözök albérletbe ez Rám nézve jár-e valami negatív dologgal?

tisztelettel

Grád András # 2009.08.31. 16:41

Kedves Szomorukutyaszem!

a gyermektartás megítélése nyugdíjas esetén ( ez vagyok Én)?

A tartásdíj nyugdíjasnál is általában a jövedelem 20%-a egy gyermek esetén, de nyugdíjból csak 33% tiltható le, úgyhogy ez két gyermeknél már némileg csökkenti a százalékos mértéket.

az így megállapított összeg leszámításra kerül az ingatlan értékéből ?

Semmi közük egymáshoz. ASz egyik tartásdíj, a másik közös vagyon megosztása. Elvben lehet ilyen tartalmú egyezséget kötni a bíróság előtt, hogy a vagyon fejében nem fizet tartásdíjat, de bíróság ilyen ítéletet sohasem hoz.

El kell ezt a formulát fogadnom?
A válás kb. időtartama? ( ma volt az ügyvédnél)

Nem tudom, milyen formulára gondol. A válás időtartama attól függ, hogy közös megegyezéses lesz-e, illetve attól, hogy hol tárgyalják. Közös megegyezés esetén Pesten és Pest megyében nagyjából 6-8 hónap, vidéken 3-4. Ellenzéses esetén Pesten és Pest Megyében 3-5 év, vidéken 1,5-2,5 év. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

szomorukutyaszem # 2009.08.31. 16:23

Üdvözlök Mindenkit!

Válás előtt állok. Pár dolgot szeretnék tisztán látni ezzel kapcsolatban, előre megköszönöm a tiszteletteljes hozzászólásaitokat. Tömören a helyzet: A feleségem ügyvéd útján indította el a procedurát. Két kiskorú gyermekünk van 9 és 12 évesek.
Jelenleg családi házban élünk tulajdonilag 50-50% , ezen kívül anyósom haszonélvezete. Ő egy különálló lakrészben él. Igazából a közös megegyezés is szóba jöhetne. Az ingatlan értéke 20-30 mill. közötti, ezen kívül személygépkocsi a nevemen kb. 1 mill és az ingóságok. A gyermekeim mindennél fontosabbak ezért a pereskedést nem látom jó megoldásnak, azt viszont nem szeretném ha úgymond "csupasz fenékkel" a hátsó ajtón kullogva kellene eljönnöm.

Kérdéseim:

  • a gyermektartás megítélése nyugdíjas esetén ( ez vagyok Én)?
    • az így megállapított összeg leszámításra kerül az ingatlan értékéből ?
  • El kell ezt a formulát fogadnom?
  • A válás kb. időtartama? ( ma volt az ügyvédnél)

Ezen kívül minden praktikus és hasznos tanácsot szívesen fogadok.

Még 1* nagyon köszönöm előre is.

József

_Wasp_ # 2009.08.31. 14:57

ha nem lesz közös megegyezés, akkor számba veszik a vagyont, összeadják az aktívákat és a passzívákat, és ezeket egyenlően szétosztják.

a házasság alatt felvett hitel közös, de a különvagyonból az egyik félnek jutó vagyontárgyba történő ráfordítás kötelmi megtérítési igényt keletkeztet.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Zsani81 # 2009.08.31. 14:21

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Éppen válás előtt állunk a férjemmel. Azt hittem sikerül közös megegyezéssel megoldanunk, de adódott egy probléma.
4 éve hitelre vettünk egy lakást. A bank nem adta meg a teljes vétel árat, így az édesanyám felvett 1 millió forint személyi kölcsön, hogy a különbözetet ki tudjuk fizetni. Megkértük, hogy segítsen és úgy egyeztünk meg, amíg anyagilag nem jövünk helyre addig ő fizeti ki havonta a törlesztőt. Ez a mai napig sajnos nem változott, mi nem tudtunk eddig egy havi törlesztőt sem átvállalni Tőle. Most, hogy elválunk a férjemmel, a lakás nála marad, az én hitelszerződésem szerinti 50% a rokonságáé lesz. Én ebből a házasságból csak az autót vittem magammal. Kérdésem az lenne, hogy a 6 évre felvett személyi kölcsön fennmaradó tartozását kinek kell tovább fizetnie? A férjemnek, mert nála marad a lakás, vagy én és a családomnak kell az egészet kifizetni?

Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2009.08.31. 12:41

Kérhetek-e késedelmi kamatot ezekre?

A törlesztőrészletre igen. A rezsihez viszont - az alapdíjakat leszámítva - neki semmi köze.

Kérhetem-e én a gyerektartás visszafizetését arra az időre amikor nem dolgozott.

Nem. A felvetést sem nagyon értem.

ObudaFan # 2009.08.31. 12:40

Kérhetek-e késedelmi kamatot ezekre?

A törlesztőrészletre igen. A rezsihez viszont - az alapdíjakat leszámítva - neki semmi köze.

Kérhetem-e én a gyerektartás visszafizetését arra az időre amikor nem dolgozott.

Nem. A felvetést sem nagyon értem.