Örökség visszautasítása - lehetséges?


monalisa1 # 2009.01.28. 21:57

Az eddig ki nem adott hagyaték dolgában új eljárás lesz a közjegyzőnél, ahol is majd le lehet mondani az erdőről mint örökségről - ha ekként a döntés.

Végső soron örököl majd az állam.

mamusz # 2009.01.28. 21:24

Póthagyatéki végzés,az mi lenne?
Kapni kellett volna,vagy kérni kell?

ObudaFan # 2009.01.28. 19:12

Póthagyatéki végzést?

mamusz # 2009.01.28. 18:09

A hagyatéki tárgyaláson még ez a föld terület nem szerepelt.Erről később kapott értesítést.

ObudaFan # 2009.01.28. 18:00

Gyanítom, hogy megvolt, mert különben ő aligha kapott volna bírságot.

Egyjogász # 2009.01.28. 17:04

A közjegyzői eljárás már megvolt?

Az örökös külön is visszautasíthatja a mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezés, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését, ha nem foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel. (Azt ugyan nem tudom, hogy az erdő ebbe beleértendő-e, de a közjegyző biztos meg tudja mondani.)

mamusz # 2009.01.28. 16:31

Kereszt lányom 19 éves.Elhunyt apja után örökölt erdő területet,Vagyis felszólítást kapott,hogy 20évvel ez előtt be kellett volna erdősíteni a területet/32 tulajdonosa van/mert hogy a kivágott fát nem pótolta.Oda utaztak a faluba,még meg sem találták hol van a föld.A fát hogy ki vágta ki senki nem tudta megmondani.Most ujjabb levél fizessen be 400ezret ,vagy jön a végrehajtó! Mit tudna tenni?Még tanuló, pénze sincs!

alekszandrosz # 2009.01.20. 18:24

Az Őrséget nem ismerem,Bács-Kiskun megyei vagyok de jó lenne tudni mi a művelési ág és mekkorák a területek mert akkor lehet hogy tudok tanácsot adni a hasznosításban.

heni1979 # 2009.01.20. 18:01

Az őrségben fekszik, pontosan nem tudom, mekkorák, de igen kicsik. A család szerint némelyik nem ér annyit sem, mint amibe az átírás kerül.
2 örökös van, a másik nagybácsi (gyerek, feleség nélkül, agglegény), és a férjem, testvér nélkül

bmónika62 # 2009.01.20. 17:54

Köszönöm az eddigi válaszokat, de még vannak homályos részek!

Megpróbálom másképpen megfogalmazni aggodalmamat.
Konkrétan arról van szó, hogy több részletből adódó kölcsöntartozást,/ több mint 1.000.000,-Ft/ úgy próbál/nak/ enyhíteni, hogy xy bank adóságrendező hitelkonstrukcióba teszi át, így csökkentve a havi törlesztőrészletet, és mint tulajdonostársnak szükség van az aláírásunkra. Természetesen tisztában vagyok vele, hogy kölcsöntartozás nem lesz fizetve - esetleg újabb hitellel. Ha ne adj Isten bekövetkezik a legrosszabb, csak egy hatalmas kölcsöntartozást fogok örökölni, melyet nem fog fedezni az örökség /ingatlan/. Kérdésem a következő, a megörökölt tartozás átszáll-e rám illetve a családomra.

alekszandrosz # 2009.01.20. 17:28

Kedves Heni.Hagy kérdezzem meg hol fekszenek ezek a földterületek és mennyire aprók?Az állam csak végső örökös ha lemond róla akkor a nagybácsié lesz vagy megy tovább a törvényes öröklés sorrendjében.

Lyonee # 2009.01.20. 17:18

Folytatnám Monalisa1 gondolatait. Azt sem tudod mire akarja anyukád felvenni a hitelt, de lemondanál a jogos örökségedről ajándékozással, és ha majd megöröklöd anyukád halála után a megterhelt lakás felét, kezdődik elölről a cirkusz. Ne menj bele semmibe, így legalább megakadályozhatod az eladósodást.

heni1979 # 2009.01.20. 17:15

A Következő problémával fordulok Önökhöz: A férjem nagybátja elhunyt, és a férjem és a másik nagybátyja örökölne 43 apró földterületet, valamint egy romos házat, amiben jelenleg a másik nagybátyja lakik. A férjem nem szeretne örökölni, szeretne lemondani az állam javára. Viszont úgy tudom, mivel van 2 gyerekünk, így a gyámhatóságnak adják tovább a dolgot, aki nem szokott ebbe beleegyezni, azaz az ottani ügyintézőn múlik, hogy engedi-e vagy sem. ( az egyik gyermekünk tartósan beteg)
De nem tudom, mi alapján dönti el az ügyintéző, hogy beleegyezik.

A gond csak annyi, hogy azok a földek parlagon vannak, senki nem gondozza őket, és mi nem tartunk rá igényt, mert gond lenne vele. Nem beszélve a névreiratási költségekről. A ház egy romos valami, ami 30 éve nem volt még tatarozva sem.

Úgy hallottam, hogy le tudok mondani a másik nagybátyám javára, de sajnos olyan viszonyban vagyunk, hogy neki csakazért se fog kelleni, mert csak a házra tart igényt a földekre ő sem.Úgy tudom, hogy vagy mindent el kell fogadni, vagy mindenről le lehet mondani, de olyan, hogy csak erre, vagy csak arra tartok igényt, olyan nincs.

A hagyatéki tárgyalás előtt el szeretném kezdeni intézni a gyámhatósági ügyet, hogy a tárgyaláson ezzel már ne legyen gond.

Előre is köszönöm minden tanácsukat!

bmónika62 # 2009.01.20. 16:50

Köszönöm gyors válaszodat!
Tegnap este beszélgettünk erről anyával és felajánlottam neki az ajándékozást is mert nem akartam aláírni a kölcsönszerződést, gondoltam még kitárgyaljuk. Ma munka után hívott is anya, hogy komolyan gondoltam az ajándékozást, mert aki az adóságrendező hitelt intézi neki, azt mondta, hogy ez még jobb és felhívta az ügyvédjét és már írják is az ajándékozási szerződést. Azt feleltem, hogy jó csak mindent látni akarok és elolvasni. Nem értem miért kell sietni. Nehéz erről beszélni, mert 18 éves koromtól szinte nincs is kapcsolatunk egymással, mert férjhez mentem. Mindenből kihagytak, ünnepek, ház eladás, betegség, stb. Most hogy az öcsém is bajba került, anya is megöregedett egyedül maradt jönnek a gondok, ilyenkor megtalálnak. Én szeretnék kimaradni, ha már a jóból kihagytak, még azon az áron is hogy lemondok az apai és anyai részemről is a családom nyugalmáért.
Ebben szeretném kérni a segítséged, hogy hogyan kell.

Válaszodban olvasom, hogy csak az 1/4 részt veszíteném el, de még akkor is ha az nem fedezi a költségeket, ha anya nem tudja fizetni a kölcsönt, a saját lakásom nincs veszélyben ha nem adóstársként írok alá?
Köszönettel:

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.20. 14:01

Nyilván nem lehet az átvett örökséget utólag visszautasítani. Ha gondolod, akkor nekiajándékozhatod az 1/4 tulajdoni hányadodat akár édesanyádnak, akár a testvérednek. Bár nem látom, miért kellene ilyen nagylelkű gesztust gyakorolni.

Ugyanis valószínűleg félreértettél valamit. Vélhetőleg nem kezesként kellene aláírnod, hanem zálogkötelezettként; vagyis legrosszabb esetben is csak azt az 1/4 hányadot veszíthetnéd el, amit amúgy is oda akarsz adni ingyen.

Mindamellett nagyon nézd meg mit akarnak aláíratni veled, egyenesen rá is kérdezhetsz. Mert az OTP-nek például egy időben gyakorlata volt, hogy a zálogkötelezettet, sőt a zálogingatlan haszonélvezőjét is bevonták adóstársként. No, azt ne vállald el semmiképpen.

monalisa1 # 2009.01.20. 13:13

A lakás haszonélvezője viseli annak terheit és élvezi hasznát. Nos jelen esetben "haszon" az nincs a lakáson, ellenben teher az igen: rezsiköltség - ha lakáskölcsön régebbről esetleg már nem.

Számold ki, hogy anyukád nyugdíja elég-e a havi megélhetésére, a rezsire, és azon felül a felvenni kívánt kölcsönt is fizetni havonta x éven keresztül majd.

A testvéred vélem nemigen fog tudni beszállni a rezsibe és a lakáskölcsönbe, és biznyára Te sem.

Beszéld át az anyukáddal, hogy mire is kívánja felvenni/felhasználni a hitelt, és valóban anyira szükség lenne arra?!

Ha a lakásodatra rákerül a jelzálog, onnantól nem lesz egy nyugodt éjszakád - mint hasonló helyzetben lévő sok másoknak sem.

Vagyis mindenki a sajátját kockáztassa csak...

Külön még annyit, ha a mamádnak ajándékozod az 1/4-ed tulajdonrészedet ez egyrészt illetékköltség másrészt ügyvédi munkadíj, de készpénzhez akkor sem jut - csak "papíron" lett értéke.

Zárójelben: egyáltalán anyukád hitelképes? (A mai megszorítós időkben a bankok nem ritkán 2-3 jelzálogot is kérnek mire azt az egy hitelt megadják.)

Monalisa
laikus hozzászóló

bmónika62 # 2009.01.20. 12:44

Tisztelt Fórum, jogi tanácsot szeretnék kérni!

2000. október 25-én meghalt apukám és az öcsémmel örököltük a kb.6.000.000,-Ft értékü panellakás 1/4-1/4. részét, anyukám teljes haszonélvezettel rendelkezik. A napokban édesanyám arra kért, hogy kölcsönt akar felvenni, és az öccsémmel írjuk alá a kölcsönszerződést, hogy engedélyezzük a jelzálogot a lakásra. El kell mondanom, hogy az öcsém most vált el és odaköltözött édesanyámhoz, mert két gyerek után fizet gyerektartást és nem tud lakást venni, ő azt mondta, hogy azzonnal aláírja a kölcsönszerződést. Én még nem tudom, mert anyukám nyugdijjas és mi lesz ha esetleg nem tudja fizetni a kölcsönt, és az öcsémnek sincs sok keresete, hogy segítse, és kijelentette nem is akarja ,és nekem is van két gyermekem akiket nevelni kell, de ha a jelzálogot ráteszik az én külön álló lakásomra is, mint ahogy pmónikával történt, akkor mi lesz. Úgy gondoltam, hogy visszautasítom az örökséget az anyukám javára és ezért nem kell az engedélyem, hogy tudjon boldogúlni. Talán a családomnak nem kell egy kilakoltatást átélnie, vagy az adóság így is örökölhető. Azt szeretném kérdezni, hogy lehet jogilag ilyet csinálni és mi lehet a következménye.
Köszönettel:

pmónika # 2009.01.19. 14:57

Jó napot kivánok

Köszönöm az egyértelmü választ ,igy már megértettem.Tisztelettel Pmónika

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.19. 13:05

Szvsz elég egyértelmű volt, de akkor ismét: az örökös elsősorban az örökség tárgyával tartozik. Mivel a konkrét esetben az örökség tárgya megvan, nincs másodsorban; pont.
Úgyhogy mégegyszer: nyugi.

pmónika # 2009.01.19. 13:01

Jó napot kivánok
Köszönöm az eddigi segitséget,de a saját ,meglévő házamat is lefoglalhatják ,és a benne lévő vagyontárgyakat?Miért nem a szülői házat foglalják ,és ingóságot?Az OTP-nek mi köze van az én megvásárolt lakásomhoz ,amikor nem ez a terhelt ,hanem az örökölt ház?Én nem vagyok kezes ,mert akkor azt mondanám ,jogos ,de csak örököltem sajnos a hitelt,Kérem Önöket egyértelmü válasz adására, mert laikus vagyok ebben a témában.Megértésüket ,és segitségüket köszönöm! Tisztelettel Pmónika

ObudaFan # 2009.01.18. 20:08

Lásd: 2009.01.17. 10:51

pmónika # 2009.01.17. 13:47

Jó napot kivánok
Köszönöm gyors válaszukat .Még azt szeretném megkérdezni, hogy akkor az én jelenlegi ,saját lakásommal is és vagyontárgyaimmal is felelek,a fennálló tartozás rámeső részével,vagyis foglalhatnak-
e tőlem,vagy csak a szülői (megörökölt)lakást.
Válaszukat előre is köszönöm Pmónika

ObudaFan # 2009.01.17. 13:15

Attól még tájékoztatási kötelezettsége van.

Egyjogász # 2009.01.17. 12:21

"a közjegyző miért mondott mást." ?

Mert több munkája van vele?

ObudaFan # 2009.01.17. 09:51

A hagyatéki tárgyaláson visszautasíthattad volna az öröklést, nem tudom, hogy a közjegyző miért mondott mást. De te legfeljebb addig az értékig felelsz a hagyatéki tartozásért, amennyit örököltél, ha sem adóstárs, sem kezes nem voltál.