Örökség visszautasítása - lehetséges?


Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.16. 19:31

Nyugi...

pmónika # 2009.01.16. 18:50

Jó estét kivánok

Nagyon fontos kérdéssel fordulnék Önökhöz.Szüleim 1989-ben vettek fel 540000.ft OTP hitelt ,amelyet később rendszertelenül fizetett édesanyám ,édesapám halála után ,amely 1994-ben történt.1997-ben édesanyám is elhunyt ,igy a hitelt a 6 gyerekei örökölték. A hagyatéki tárgyaláson a közjegyző szerint nem mondhattam le az örökségről,miszerint ilyet nem lehet tenni.Igy megkaptuk sajnos az OTP-vel terhelt lakást,ami a mai napon már 3200000 ft-nál jár .De ez a lakás nem ér már ,esetleg 500000ft-ot
Szüleimnek 4. szülött gyereke vagyok ,és a második gyereke a kezes.Mostmár ott tart az ügy, hogy eddig több felszólitást kaptunk a testvérek ugyszintén ,de a napokban végrehajtótól jött az értesités,miszerint fizessek 3200000ft-ot ,vagy kérjem a részletfizetési lehetőséget,ellenkező esetben meginditják a birósági eljárást ill. foglalást.Azóta én férjhez mentem,3 gyerekünk van ,külön saját lakásunkban élünk ,amely a nevünkön van.azt szeretném kérdezni ,mivel önhibánkon kivül estem ebbe a helyzetbe ,foglalhatják-e a mostani lakásunkat is ,és benne lévő vagyontárgyainkat?Vagyis hová forduljunk segitségért? Azt szeretném kérni ,és egyben elnézést kérni a többi fórumozótól,hogy ha lehetséges,szakügyvéd válaszoljon ,vagy aki volt már ugyanebben a helyzetben. Válaszaikat előre is nagyon szépen köszönöm Tisztelettel Pmónika

ObudaFan # 2009.01.16. 12:25

Nincs mit.

istvan74 # 2009.01.16. 08:04

Igen, ezt tudtam, de a tartozás majdnem ugyanannyi, mint a hagyatéki érték.
Nagyon köszönöm a gyors választ.

ObudaFan # 2009.01.15. 20:04

De, lehet. A kiskorú helyett a törvényes képviselője utasíthatja vissza (ha az anya él még ő, ha nem, de már van gyám, ő, ha gyám sincs, a gyámhatóság által kirendelt eseti gondnok), de csak a gyámhatóság hozzájárulásával. Egyébként az örökös legfeljebb a hagyaték erejéig felel a hagyatéki tartozásokért.

istvan74 # 2009.01.15. 12:16

Sziasztok!
Az öcsém és én örököltünk édesapánk után egy ház részének tulajdonjogát. Mint kiderült emelett elég sok tartozást is örököltünk. Mivel a házból csak egy rész a mienk, nem tudjuk eladni, így a tartozást saját vagyonunkból kellene kifizetni. Szeretnénk visszautasítani az egész örökséget, de azt mondták nem lehet. Ez tényleg így van?
Az öcsémnek van egy kiskorú gyermeke. Írhatnak ők az ő nevében visszautasító nyiltakozatot?
Megnéztem a korábbi hozzászólásokat és láttam, hogy kiskorú esetében elég nehéz visszautsítani, de itt mégiscsak tartozásról van szó.

Maddie # 2009.01.11. 16:12

Köszönöm Egyjogásznak a szeptember 25-i választ.
A kulcsszó -"visszautasítás" működött, és kimaradtam a nem kívánt örökségből nagykorú gyermektelen leszármazottaimmal együtt. A Közjegyző valóban megoldotta.
Még egyszer köszönöm, nagy segítség volt a jó tanács!

ktibike # 2008.09.30. 07:59

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.30. 06:07

Még magára az eladásra se lehet kötelezni, a vételár meg végképp szabad megállapodás tárgya.

A fenntartási költségek viselésére pedig a haszonélvező köteles.

ktibike # 2008.09.30. 06:04

Köszönöm a válaszokat. A vásárlásnál lehet-e őt kötelezni,hogy az örökségével nem foglalkozott, vagy erre nézve nincs semmi lehetőségünk, hogy a vételárnál ezt figyelembe legyen véve?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.29. 17:11

Ha eladja.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.09.29. 15:22

Megvásárolják a részét.

ktibike # 2008.09.29. 15:20

Sziasztok!
Családi nyaralónkról lenne szó. Édesanyám 11éve hunyt el.Akkoriban a hagyatéki tárgyalásra előkerült az előző házasságából származott fia is,aki soha nem tartotta az édesanyjával a kapcsolatot (nem Anyu hibájából),de igényt tartott az örökségére. Jelenleg a nyaraló tulajdoni megoszlása a következő:3/6rész édesapámé,1/6rész az enyém, 1/6rész az édestestvéremé,és 1/6 a fél"testvéremé".Őt azóta sem láttuk,nem is tudjuk merre él.Kérdésem az lenne,hogy milyen lehetőségünk van az ő részét visszaszereznünk? Ő az eltelt időben nem tett semmit sem,pedig az épületet karban kell tartani,még ha ez saját munkával is történik,a kertrészt gondozni kell,de ő erre mégcsak szándékot sem tett. Milyen lehetőségeink vannak vele szemben?(Édesapámnak a mi részünkre haszonélvezete van.)
Köszönettel: Tibi

Bogimogi # 2008.09.25. 15:12

köszönöm szépen a segítséget. Igazából ráció tényleg nincs benne, de a tudomásomra jutott egy háttérinfó - amelyet valószínűleg egyébként anyu halála utáni hagyatéki tárgyaláson tudtam volna meg - miszerint anyu úgyis az öcsémre hagyná az ő egész részét, így viszont szívesebben utasítottam volna vissza,akkor hadd vigyen mindent. Sajnos ha a gyámhatóságot nem tudom meggyőzni akkor viszont nem "szabadulhatok".
Mégegyszer köszönöm a segítséget!
Szép estét!
üdv BOgi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.25. 14:17

De igen, tartozás örökléséről is szó van. Az örökhagyó kölcsöntartozása ugyanúgy az örökösökre száll, mint a vagyontárgyak.
Ha pozitív az örökség, akkor a gyámhatóság nemigen fogja hozzájárulását adni ahhoz, hogy a gyereked nevében is visszautasítsd a hagyatékot.

Egyébként sincs sok ráció abban, hogy a visszautasítással édesanyád kapja meg az egész hagyatékot - és aztán majd tőle örököljétek mégis. Az kétszeres illetékteher egy helyett. (Sőt: kevesebb, mint egy helyett.)

Az az örökös, akinek nincs jövedelme, kérhet haladékot, részletfizetési kedvezményt. Vagy kaphat kölcsönt, vagy eladhatja a tulajdoni hányadát.

Bogimogi # 2008.09.25. 13:16

Bocsánat, még valami eszembe jutott,: ha az öcsém is visszautasítja az örökséget, akkor anyu lesz mindennek az örököse? (tegyük fel, hogy én visszautasítom és a kisfiamnak is sikerül ezt megoldani)
mégegyszer köszönöm!
üdvözlettel:
Bogi

Bogimogi # 2008.09.25. 13:08

Sziasztok!

kérlek, segítsetek. Most próbálok utánaolvasgatni a visszautasítás mikéntjéről és hogyanjáról, de még mindig nem teljesen tiszta a fejemben. Édesapám meghalt hó elején, édesanyám, öcsém és én öröklünk utána.Illetve most csak öcsém és én, anyu ha jól tudom haszonélvező lesz mind felett. A házat banki hitel terheli ,de marad még felette rész , kicsit több mint a ház értékének a fele. Ez lesz az alap ha jól tudom, tehát anyué 1/2 , öcsémé és enyém 1/4 - 1/4 rész. Eddig jól tudom , ugye?
Na most, ha én visszautasítom az örökséget, akkor az kire "száll" át? az öcsémre , aki ugyan 19 éves de nincs önálló keresete ( itt az illetéket is kérdezném, hogyan kell fizesse?) avagy az én visszautasításommal az egyéves kisfiam lesz a másik örökös? és ha őt sem akarom örökösnek mit tegyek? (Nem adósság öröklésről van szó.)
Előre is köszönöm a segítséget!
Szép napot!
Bogi

Egyjogász # 2008.09.25. 03:31

Akkor szerintem adjátok be mindjányan a visszautasító nyilatkozatot a közjegyzőnek, ő meg csináljon, amit akar.

Maddie # 2008.09.24. 19:11

Nincsenek unokák.

Egyjogász # 2008.09.24. 17:57

Unokák vannak?

Maddie # 2008.09.24. 16:49

Nagykorúak a gyerekek.
Tehát ha mindannyian visszautasítjuk, akkor nem kell fizetni senkinek sem, ugye? Közjegyzői költséget sem?

(További csavar a témában, csak úgy mellesleg, hogy édesanyám még mindig él, és őt nem vonták be mint özvegyi haszonélvezőt. De lehet, hogy mezőgazdasági területnél ez nem is érdekes.)

monalisa1 # 2008.09.24. 13:09

Rövid távon igen, de ha megtartja és nem hasznosítja/használja, a következő évre már belepi a gaz, aztán onnantól évről évre - és évente többször is - vagy kaszál(tat) vagy fizeti a parlagfű miatt rendre kivetett bírságot.

Egyjogász # 2008.09.24. 13:07

Helyesbítek:
Jó lenne tudni, hogy a gyerekek nagykorúak-e, abban az esetben ugyanis ha nem szinte reménytelen a visszautasítás.

Egyjogász # 2008.09.24. 13:06

Jó lenne tudni, hogy a gyerekek nagykorúak-e, abban az esetben ugyanis szinte reménytelen a visszautasítás.

Ha te visszutasítod, a gyerekeidre száll az örökség, ők viszont ha kiskorúak, csak gyámhivatali engedéllyel utasíthatják vissza. (Ill. te a képviseletükben.)

Arról pedig elég nehéz meggyőzni a gyámhivatalt, hogy miért szolgálja az a kiskorú gyerek érdekét, hogy egy értékkel bíró vagyonról ellenérték nélkül lemondj a nevükben.

ObudaFan # 2008.09.24. 12:07

Annak az a hátránya, hogy akkor ki kell fizetni az öröklési illetékes és a közjegyzői díjat.