Örökléssel kapcsolatos kérdés


Viola1957 # 2013.10.25. 11:08

Köszönöm a választ, sajnos az idő rövidsége miatt fordultam a Hozzátok a segítségért (már többször kértem és kaptam is iránymutatást itt a fórumon)
Derült égből villámcsapásként ma kaptam meg az idézést, jövő héten lesz a tárgyalás. Már nincs időm ügyvédhez fordulni.
Még egyszer köszönöm a választ.
Üdv. M. Viola

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 10:47

Ha megváltod a haszonélvezetet, akkor gyakorlatilag felezitek a temetési költséget (meg a hagyatéki eljárásét is); ha nem váltod meg, akkor te viseled az egészet.

De nem kellene ebben ügyvéd nélkül dönteni, nyilván nem húsz forintról van szó.

Viola1957 # 2013.10.25. 10:19

Bocsi, de még azt szeretném tudni, hogy ha belemegyek ebbe a öröklősösdibe, akkor a temetési költséget teljes egészében nekem kell állni, vagy fele-fele részben az apám özvegyével?

Köszi

Viola1957 # 2013.10.25. 10:11

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ.

Üdv. Viola

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 10:07

Akkor végrendelet hiányában tiéd a bankbetét fele. De az özvegy haszonélvezetével terhelten. Úgy pedig nem sokra mész vele, amíg ő él. (Vagy amíg nem köt új házasságot, de a legtöbb özvegy épp ezért nem szokott.) Megfontolandó a haszonélvezet megváltása. Úgy csak az egyenleg negyede a tiéd - de az tehermentesen és most.

Az ajándéknak utána kellene nézni, mert ha 15 éven belül történt, akkor beleszámít a köteles rész alapjába, és valószínű, hogy a köteles részed meghaladja a bankbetét felének az értékét.

Viola1957 # 2013.10.25. 10:03

Bocsánat, tényleg elfelejtettem megírni.
Nincs testvérem, egyedüli gyermek vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.25. 09:56

Nem felejtettél el valamit? Mondjuk, azt, hogy hányan vagytok testvérek. Már apáról.

Viola1957 # 2013.10.25. 09:54

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésre szeretnék választ kérni:

A szüleim régen elváltak, apám új házasságot kötött, nem tartottam vele a kapcsolatot.
Most kaptam egy behívó parancsot a hagyatéki tárgyalása, ebből értesültem a haláláról.
Az ingatlan, mely az örökségemet képezte volna, már nem szerep a hagyatéki eljárásban, valószínűleg elajándékozta már valakinek.
Szerepel viszont egy jelentősebb összegű bankbetét, amely az új házastársával közös megtakarítás.
A házastársa igényt jelentett be felém, a temetési költségre, ami azért is meglepő, hiszen nem is értesített az apám haláláról.

Én eddig nem szándékoztam örökölni az apámtól semmit, de ha már a temetési költséget rám akarják terhelni, felmerül bennem az a kérdés, hogy a közös bankbetétből örökölhetem-e az apám részét? Illetve az is a kérdés, hogy a bankbetét hány %-a lehet az örökségem, és a temetési költség hány %-át vagyok köteles fizetni?

Válaszukat előre is köszönöm.
Üdv. M. Viola

ObudaFan # 2013.10.15. 19:22

Lehet, hogy kevésbé volt otthon családjogban.

zoliprim # 2013.10.15. 10:03

Üdvözlöm! Hitellel terhelt lakás, jelentős közös költség elmaradással, két személy 50-50% tulajdonrész esetén,nem házastársak, ha az egyik tulajdonos elhalálozik, akkor mi történik a tartozásokkal, úgy,hogy az elhunyt után nem marad örökölhető jelentős érték, és a másik tulajdonos nem kéri az örökséget, mivel az csak tartozás? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.15. 05:24

A szövegező nem érezte, hogy bizonytalan. :)

ObudaFan # 2013.10.14. 18:58

Nem ott húznám meg, a (2) bekezdés alapján semmiképpen nem ott, ha tizenakárhány évig nevelte, csak éppen már nagykorú.
Nem veszélytelen dolog adózással kapcsolatos jogszabályban bizonytalan fogalmat használni.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.14. 18:55

Komolyan mondom, hogy nem rég egy másik rovatban megvolt.
Most nem találom.

Te hol húznád meg a fogalom határait? Mert ha egy nyolcvanéves úr elvesz egy hetvenéves hölgyet, akkor annak a hatvanéves fia csak nem lesz az ú nevelt gyermeke. Szerintem mostohagyereke se. Ha azt kötjük ki peremfeltételként, hogy saját háztartásában nevelte - de nem kell, hogy ez még fennálljon, akkor felvetődik, hogy mennyi ideig kell nevelnie? Elég-e két hét? (Mert ez manapság megesik.) Vagy egy év kell? De akkor miért nem másfél?
Továbbá a saját háztartásban nevelkedés megszűnése után mennyi ideig tekinthető még nevelt gyermeknek? Örökké? És ha a szülője is elvált az egykori nevelőszülőtől?

ObudaFan # 2013.10.14. 17:57

Hát az sem egészen fogalommeghatározás:

Csjt. 62. § (1)A házastárs vagy bejegyzett élettárs köteles háztartásában eltartani a vele együtt élő házastársának vagy bejegyzett élettársának olyan tartásra szoruló kiskorú gyermekét (mostohagyermek), akit házastársa vagy bejegyzett élettársa az ő beleegyezésével hozott a közös háztartásba. A tartási kötelezettség mindkét házastársat, illetve bejegyzett élettársat egy sorban terheli.

(2) A mostohagyermek akkor köteles eltartani tartásra rászoruló mostohaszülőjét, ha a mostohaszülő az ő eltartásáról hosszabb időn át gondoskodott.

Nekem ebből sokkal inkább úgy tűnik, hogy a mostohagyermek akkor is az marad, ha már kirepült.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.14. 16:07

És más törvényből, amely jobb híján háttérjogként szolgálhat? Rémlik, hogy nem rég megtaláltuk a fogalommeghatározást.

ObudaFan # 2013.10.14. 14:29

Szerintem az Itv-ből ez nem feltétlenül következik, hogy csak ebben az esetben járna a kedvezmény.

pazs # 2013.10.14. 14:05

Hogy majd egyszer, amikor majd meghal a nevelőapád, ne kelljen illetéket fizetned? Két ötletem van, de félek, megharagszol érte: 1. kezdj el félretenni 2. lobbizd ki a törvényalkotónál, hogy változtassa meg a jogszabályt.
Ha már életében rádírná a bt. akármekkora részét, akkor ajándékozási illetéket kéne fizetned, az sem jobb.

kode # 2013.10.14. 13:40

Szóval hiába nevelt bizonyíthatóan 2 éves korom óta, mivel nagykorú vagyok nem részesülhetek illetékkedvezményben?:-(
Nincs valami ötletetek, hogy tudnék minél jobban kijönni ebből?

pazs # 2013.10.14. 11:48

KBS: köszi, ezt nem tudtam és ennyire nem mélyedtem el az illetéktörvényben.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.14. 10:36

Hadd egészítsem ki azzal, hogy az illetéktörvény vonatkozásában csak a saját háztartásban eltartott kiskorú minősül nevelt gyermeknek.

kode # 2013.10.14. 10:26

Nagyon köszönöm mégegyszer!

pazs # 2013.10.14. 09:45

Nehéz megmondani, mennyi az illeték, hiszen még él és nem tudjuk, meddig, no meg hogy a jogszabályok addig hogy változnak... a mostani szabályok szerint mindenesetre nevelt gyermekként 20 millió érték fölött 18% az illeték (lakás esetén 9%). 20 millió értékig nem kell illetéket fizetned.
Ha visszautasítod az örökséget, azt a másik örökös (a testvéred) kapja. Ekkor neked illetéket sem kell fizetned.

kode # 2013.10.14. 09:26

Köszönöm szépen pazs!
Azt még meg tudod írni,hogy mennyi illetéket kell fizetni ilyen esetben? És hogy le tudok-e mondani róla, ha mégis úgy döntök,hogy nem szeretném?
Előre is köszi!

pazs # 2013.10.14. 08:18

Csak akkor jár az öcsédnek több, ha nem kapná meg a törvényes örökrésze (a 100%) felét (azaz 50%-ot). De megkapja, ha ketten örököltök, úgyhogy feleztek.
Keletkezik illetékfizetési kötelezettséged, hacsak nem fogadtak örökbe, de azt mondtad volna. Kérni kérheted, de senki nem köteles neked előlegezni.

kode # 2013.10.14. 08:12

Tisztelt Szakértők!

A következő helyzet megoldásához szeretném a segítségeteket kérni!

Nevelőapám (2 éves korom óta nevelt) 80%-os tulajdonosa egy Bt-nek. Az édesanyám és az ő kapcsolatából született egy öcsém. Ennek ellenére a nevelőapám úgy végrendelkezett, hogy utána én is az öcsémmel egyenlőképpen örököljek. (Úgy tudom, hogy a vér szerinti gyermeknek a köteles rész miatt több jár.) Csak ennek a Bt.-nek a rám jutó részét örökölném tőle,remélem még sok év múlva!

A Bt. vagyona több milliót ér.
Kérdésem, hogy nekem ezután milyen öröklési-illetékfizetési kötelességem keletkezhet?

Kérhetem-e, hogy az illetéket a cég előlegezze meg a részemre, merthogy annyi pénzt nem fogok tudni előteremteni?

Ha én úgy döntök, hogy nem kérem az örökséget, akkor lemondhatok-e az öcsém javára?

Segítségüket előre is köszönöm!

D.