Örökléssel kapcsolatos kérdés


Massat # 2014.06.14. 08:52

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Pont azt nem értem én sem,hogy a részhagyaték miért ideiglenes.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.14. 08:02

De hát éppen azt állította, hogy a hagyaték mindkét részét ideiglenes hatállyal adta át a közjegyző, csak az egyiket részhagyaték-átadó végzéssel. És ennek nemigen van értelme.

Massat # 2014.06.13. 19:53

Köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2014.06.13. 19:51

Akkor még egyszer. A hagyaték egy része is átadható ideiglenes, illetőleg teljes hatállyal, ha az átadásnak az előfeltételei a hagyatéknak erre a részére már fennállnak. Ez a rész-hagyatékátadó végzés.
Mondjuk ez valószínűleg elírás, és a rész-hagyatékátadó teljes hatályú.

Massat # 2014.06.13. 18:38

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Pedig így van a hagyatéki jegyzőkönyvben. Az örökség 25 tételéből az 1-20 ideiglenes hatályú, a 21-25 ideiglenes részhagyaték. Én sem értem, hogy mi a különbség a kettő között.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.13. 13:16

Massat, ennek semmi értelme. Szerintem szükségetek lenne egy ügyvédre.

ObudaFan # 2014.06.13. 10:04

aga77

A leírtak alapján azt mondanám, hogy nem jogosan, de az azért elgondolkodtató, hogy honnan lelt volna fel titeket a hatóság. Nézzetek be az ingatlan tulajdoni lapjába.

ObudaFan # 2014.06.13. 10:03

Kérdés132

Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

  1. a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
  2. egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

A gyermekek fejenként egyenlő arányban örökölnek, függetlenül attól, hogy ki melyik házasságból, vagy más kapcsolatból származik.

Természetesen végrendelettel mindettől el lehet térni.

ObudaFan # 2014.06.13. 10:01

Massat

A hagyaték egy része is átadható ideiglenes, illetőleg teljes hatállyal, ha az átadásnak az előfeltételei a hagyatéknak erre a részére már fennállnak. Ez a rész-hagyatékátadó végzés.

ObudaFan # 2014.06.13. 09:59

Tarsó Dániel

Ha az a kérdésed, hogy abban az esetben, ha ez a lány nem lesz fellelhető, akkor nem is fog-e örökölni, akkor az a válasz, hogy ettől függetlenül örökölni fog.

Tarsó Dániel # 2014.06.12. 18:13

Jó napot! Tarsó Dániel vagyok. Olyan kérdéssel fordulok önökhöz, hogy a nagypapám nem rég meghalt neki volt egy lánya akivel nem tartották a kapcsolatot kislány kora óta. Most volt a hagyatéki tárgyalás és a közjegyző azt mondta hogy megtalálták a lányát küldtek neki egy levelet , de az vissza is ment bontatlanul. A tárgyaláson nem jelent meg és azt mondta a közjegyző, hogy ez az ügy addig függőbe lesz míg meg nincs a lánya. A kérdésem az lenne, hogy nincs valami elévülési idő arra, ha a lány a nem jelentkezik/találjuk, mert így övé a lakás egy része és a nagymamám nem tud majd később se csinálni vele semmit se eladni se semmit. Remélem tudnak segíteni benne!

aga77 # 2014.06.12. 18:02

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Édesapám 2000-es halála után testvéremmel örököltünk több nagyobb ingatlant, melyek többszörösen, az értéküket meghaladóan terheltek magánhitelezők felé.
Az ingatlanok öröklési szerződéssel voltak lekötve, így Szüleink az ingatlanokat 1999-ban -a testvéremmel és én- hozzájárulásunkkal eladták egy hitelezőnek.
A bíróság ezeket a szerződéseket érvénytelenítette,
azzal a feltétellel, hogy szüleink megfizetnek a vevőnek
20m Ft-ot és annak kamatait, csak ebben az esetben az eredeti állapot visszaállítható. Szüleink nem fizették vissza ezt az összeget és kamatait, így a mai napig nem állt vissza az eredeti állapot.
Az azóta eltelt 14év alatt mi nem jártunk a területen, mivel az eredeti állapot hiánya végett úgy hisszük,nem vagyunk tulajdonosai a területnek jelenleg.
A Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség levélben értesített, h eljárást indított az ingatlanokra került nagy mennyiségű hulladék miatt.
A kérdésem, a Felügyelőség jogosan kéri a mi nyilatkozatunkat, és akar felelősségre vonni mint tulajdonost? Ha büntetést szab ki a Felügyelőség, ez csak az öröklésre és annak mértékéig vonatkozik (arra terhelhető) vagy a fizetésemből is levonásra kerülhet?

Előre is köszönöm, elnézést a hosszú levélért.
Köszönettel:
Aga

Massat # 2014.06.12. 16:14

Van egy hagyatéki hitelező(bank), de az csak 1-20 tétételt támadta meg a 21-25 nem. Azért lett részhagyaték. Még mindig nem értem a részhagyatékot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.12. 16:08

Kérdezed a közjegyzőt!

Az ideiglenes hatály egyébként minden bizonnyal azt jelenti, hogy valaki megtámadta a végintézkedést - amit egyébként nem is említettél -, vagy legalábbis bejelentette, hogy meg fogja támadni.

Massat # 2014.06.12. 13:09

Tisztelt Válaszadó!
Szeretném a segítségét kérni!
A közjegyző által kiadott kiadott hagyatéktárgyalási jegyzőkönyv szerint az örökségem 25 tételből áll.
Az 1-20 tételre ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzést kaptam, a 21-25 tételre ideiglenes hatályú részhagyaték átadó végzést.
Meg szeretném kérdezni, hogy mi a kettő közötti különbség!
Köszönettel

Kérdés132 # 2014.06.12. 11:48

Tisztelt Uram/Hölgyem!

Kérdésem, hogy a családtagok milyen százalék arányban örökölnek egy ingatlant HA
ingatlan kizárolag az én nevemen szerepel.
Első házasságomból van egy gyermekem.
Második házastársammal élek 20 éve ebből is van egy közös gyermekünk.
Százalék arányban meghatározható, ki hogyan örököl?

  1. gyerek
  2. gyerek

házastárs

köszönöm

ObudaFan # 2014.06.12. 11:03

Nincs kihatással.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.12. 11:00

Nincs.

opus # 2014.06.12. 10:55

Üdvözletem!

Elvi kérdésem lenne.
Férjem halála után örökbefogadott gyermekünk örökölte meg az apai részt.
Pár éve alapos indokok miatt bíróságon megszüntettem az örökbefogadást, a már felnőtt gyermek visszakapta eredeti születési nevét.
Kihatással van-e ez a körülmény a már megörökölt apai részre.
Köszönöm válaszukat.

ObudaFan # 2014.06.12. 07:55

csabika592

Először célszerű lenne próbálkozni a közjegyzőnél. Ha az nem jön be, akkor mérlegelni kell, hogy érdemes-e úgy is megindítani a pert, hogy nem vagy minden információ birtokában.

ObudaFan # 2014.06.12. 07:53

ercsi68

Kitagadást is tartalmazó érvényes végrendelettel.

csabika592 # 2014.06.11. 17:48

Tisztelt ObudaFan!
Köszönöm válaszát, de akkor mit tudok tenni? Ügyvéd ,közjegyző kikérheti, hogy milyen összeget vett fel Apám, és kinek a nevére került vissza ugyanazon a napon? Vagy le kell nyelnem hogy a nővéreim átvágtak, rosszhiszeműen iratták át? Várom válaszát.

ercsi68 # 2014.06.11. 08:56

Kedves ObudaFan!
Érdeklődöm, hogy mond-e valami újat az új törvény az elvált szülők gyereke utáni öröklésről. A konkrét helyzet: 23 éves fiamat gyakorlatilag egyedül neveltem fel. Volt férjem sem anyagilag, sem másképp nem vette ki részét a neveléséből. Gyerektartást nem fizetett, mert másik közös gyerekünket nála helyezte el a bíróság. Most édesanyámmal közösen vennénk egy lakást a fiamnak, csakhogy úgy tudom, ha ő utód nélkül elhalálozna, akkor az utána maradó lakás fele az apját illeti. Ez nagyon igazságtalan! Hogyan lehet ezt kikerülni?
Válaszát köszönöm!

ObudaFan # 2014.06.11. 08:01

Hát, próbálkozhatsz a közjegyzővel, de szerintem erre nem fog póthagyatéki eljárást elrendelni. Esetleg akkor, ha sikerülne igazolni, hogy a nővéred az osztályra bocsátás kötelezettségével kapta, amit kapott, akkor a hagyatéki eljárás megismétlése kérhető a közjegyzőtől, de nekem nem úgy tűnik, hogy itt ez lenne a helyzet.

csabika592 # 2014.06.10. 19:51

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kérni/kapni.
Édesapám 2013 januárban elhunyt.Édesanyám 8 évvel korábban.
Spórolós emberek voltak, Anyu halála után másfél millió maradt Apámnak.Sokáig dolgozott nyugdíj, özvegyi nyugdíj mellett,tudott félre tenni.Édesanyámat én gondoztam haláláig,fizettem az orvosokat saját zsebből.Hárman vagyunk testvérek, a két testvér összefogott ellenem, és rábeszélték Aput,hogy 2013 októberében a kincstárjegyét vegye ki, és a nővérem nevére tegyék vissza, amit Ő meg is tett. Én csak halála után tudtam meg, azt mondták, hogy minderre azért volt szükség, hogy a temetést ebből fedezzük.Hittem nekik, de most olyan jelek mutatkoznak, hogy több pénzzel rendelkezett Apám, mint amit nekem bevallottak, és amit kaptam. A hagyatéki tárgyalás már megtörtént,ott csak a házról volt szó, mint hagyaték.
Most azt szeretném megtudni, hogy van-e mód arra, hogy megtudjam milyen összeget vett ki annó Apám, kinek /kiknek a nevére került, és eltudjam dönteni hogy jogi útra tereljem-e.Vagy esetleg a közjegyzőt értesítsem erről, és újratárgyalják? Mit tehetek, mert a nővéreim többször hangoztatták, hogy ha módjukban áll kizárnak a jogos örökségből.
Köszönöm a segítséget.