Válás, vagyonmegosztás


nonolet # 2017.11.04. 09:17

"Egy 1 Millió ft-os,amiben párom az adóstárs,"

Ezért első körben te felelsz.
Csak HA te NEM fizetsz akkor jön szóba az adóstárs, mint fizető.

"a második személyi hitel, 2 Millió ft pedig csak az én nevemen."

Ezert pedig csak te felelsz.

- -

"3 évvel ezelőtt 1 évre különváltunk."

Tehát most CSAK 3 éve éltek együtt!!! ez fontos.
(azaz, ami régebben volt az már nem számít az elszámolásnál, hisz a szétmenés lezárta a múltatokat
ha nincs miatta per köztetek...)

"Mindent itt akarok hagyni neki,"

Mivel CSAK együtt éltek,
így NINCS vagyonközösség köztetek!!!

Tehát a tisztán látáshoz csinálni kell egy vagyon leltárt Ami jól jön az elszámoláshoz is.

Összeírtok MINDENT, amitek csak van egy listára.

Mellé írjátok, hogy az cucc kié is ...

Alapban AZÉ a cucc AKI

  • 3 éve bevitte a háztartásba (saját cuccként)

vagy

  • azóta Ő vette meg CSAK a SAJÁT pénzéből !!!

Saját pénz a felvett hitel is, amiből vette.
(ez esetben mind 3 millió te pénzed volt)

Amit nem tudtok besorolni valakihez azt a jövedelmek arányában elosztjátok.

A jövedelem arány
élettárs: 75/(75+180)=0,29 tehát 29% az élettársé
te: 100%-29%=71% a tied

Amikor összeállt a vagyon leltár, akkor:
azt elfogadjátok és aláírjátok + 2 tanú is aláírja

Innen lehet tovább lépni az elszámoláshoz, egyezkedéshez.

Hisz ki derült mennyi vagyonod is van éppen.
Amit ha akarsz el is vihetsz onnan...
Mert az a rész a tiéd.

- -

"Mindent itt akarok hagyni neki és a fiamnak"

Mivel te a vagyonod neki akarod adni ezt is rendezni kell jogilag, lehet

  • csak úgy otthagyod
  • az élettársnak ajándékozod (18% illeték köteles lesz)
  • megveszi tőled az élettárs
  • a gyermeknek ajándékozod (illetékmentes)

Te most a csakúgy otthagyásban gondolkodsz...
Azonban a törlesztést fizetnéd tovább.

Megteheted, de a matekban-egyezkedésben, azért
érdemes az otthagyott vagyon értékével is számolni.
Pláne, hogy az még sok törlesztőbe kerül neked a jövőben is.

"a kettő együtt 75.000ft/ hó"

Ez kizárólag a te fizetni valód, tehát ez törlesztési teher nem játszik az alkutokban.
Cserébe a hitelekből vett cucc is tiéd.
Amivel persze az teszel amit akarsz...
(lásd fentebb)

"nem tudom a gyerektartással kapcsolatban hogyan tudnék megegyezni vele."

Az attól függ, hogy...
A fentebb összeírt vagyonodról miként döntesz.

A tartásdíjad úgy 30 000 Ft/hó szintről indul.
De inkább 40 0000 Ft/hó körüli (20%) lenne egy perben.

A tartásdíj alapban független

  • a vagyoni kérdésektől

és

  • a hiteleidtől is!!!

Ezektől függetlenül kell fizetned a tartásdíjat.

- -

Az csak egy alku lehetőség köztetek, hogy

  • HA!!! az élettársnak hagyod ott a te vagyon részed,

(vagy annak egy részét) akkor a tartásdíjat (vagy annak egy részét) elszámoljátok-e egy ideig az otthagyott vagyon részed "ára"-ként.

- - - *-

Szóval, válogasd szét a dolgokat!

  • van a tartásdíj, ami mindentől függetlenül jár neki

tőled

  • van a hitel tartozás, ami CSAK te sarad és neked kell fizetni mindentől függetlenül
  • van a rád jutó vagyon részed

Amivel azt teszel ami akarsz...
ESETLEG részben/egészben "megvetetheted" vele a tartásdíjból törlesztve, ha beleegyezik ős is.

- -

Azonban úgy tűnik az lesz végül, hogy

  • otthagyod ajándékba a gyermeknek a vagyonrészed, ingyen

(jövőbeni vita ellen: erről szerződés és bejelentés, nulla illeték)

  • fizeted a 75 000 Ft törlesztőt

(mert mindkettő csak a te hiteled ezért neked kell fizetni)

  • fizetsz ~40 eFt tartásdíjat is

(mert muszáj, az összeg persze alku tárgya)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.04. 10:05

Az "adóstárs" egyetemlegesen felel. Igazából az egész kifejezés csak annyit jelent, hogy nem egy adós van, hanem több.

nonolet # 2017.11.04. 13:17

A hitelező szempontjából, egyetemleges.

De egymás közötti elszámolásban
ez csak annak hitele, aki felvette.

Legalábbis tipikusan így a szokás gondolkodni róla.

Mert az adóstárs tipikusan nem is akart hitelt.
Csak ő is kellet plusz "fedezet"-nek, mert anélkül nem kapott volna hitelt egyedül a hitel felvevő.

Ez esetben is (bár nem írt róla), de az a valószínű,
hogy valójában egyedül vette fel a hitelt anno.
(a szándéka szerint)

Ha mégsem, akkor majd azt az 1 milliót is elosztják egymás között a vagyon felmérésekor.

  • felesben
  • jövedelem arányosan
  • ahogy éppen ők akarják

Aztán módosítják vele a leírt vagyon mérleget és a pénz matekot is.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.04. 14:21

Az a kisebb baj, hogy rosszul tudod, de a kérdezőt nem kellene félrevezetned.

Mazsi67 # 2017.11.04. 15:32

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Az élettársam exe 2007-ben elköltözött Nagy-Britanniába, itthon maradt a párom a 17 éves lányával. 2009-ben a párom elvált tőle. Egy 1/2-1/2 tulajdoni arányú házuk van, mely megvásárlásakor a párom egy fél lakás árából származó örökségét, mely 500 ezer Ft volt, valamint a szülei 1982-ben átadtak egy önkormányzati lakást neki és azt, amikor megvehetővé vált megvásárolta,majd a ház vásárlásakor annak az árát is beleinvesztálta, egy fél évig tartó külföldi munkából való keresetét is, így 4,2 millióért megvették 1992-ben a házat. A válás után a közös gyermekük nappali évfolyamon, fizetős egyetemre járt. Az ex soha nem fizetett gyermektartást. A párom kénytelen volt jelzálog alapú hitelt felvenni a gyermek taníttatására. A hitelt azóta is a párom fizeti. A házat nyolc évig próbálták értékesíteni. Nem sikerült. Másfél évvel ezelőtt azt mondta az exe, hogy ha 20 millióért megy el a ház, akkor annyiért, de legyen kifizetve. Ezért megállapodtunk vele emailben, hogy eladom a lakásomat és kifizetünk neki 10,5 millió Ft-ot, kivásárolom a tulajdonjogát. Bele is egyezett. A páromnak volt NAV tartozása a vállalkozásából, így először azt kellett rendezni, addig nem tudtam megvásárolni a fél házat. Miután ezt rendeztük, az ex előállt azzal, hogy többet akar. Nem elég neki a 10,5 millió. Most hívtunk független értékbecslőt, igazságügyit. Kérdésem a következő: Az emailben való megegyezést elfogadja-e a bíróság, ha arra kerül sor? Kérheti az ex azt, hogy ő fizethesse ki a páromat és mégsem én őt? Valamint az eddig mintegy 5 millió Ft hiteltörlesztés, melyet a párom fizetett egyedül, annak a fele levonódik-e az ex részéből illetve ami még hátra van belőle kb. 1 millió Ft annak is fele az ő részéből jön le?
Válaszukat köszönöm előre is!

Mazsi67 # 2017.11.04. 15:39

Még annyit hozzátennék az előző bejegyzésemhez, hogy a 3,5 millió Ft jelzálog alapú hitel felvételénél az exe az adóstársa. A közös gyermek taníttatására lett elköltve.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.04. 15:54

Az emailben való megegyezést elfogadja-e a bíróság,
Nemigen. De miért nem elég a peren kívüli egyezség?

Mazsi67 # 2017.11.04. 16:12

A válás közös megegyezéssel történt. Másfél éve megegyeztünk a fél ház vételárában is. Most mégis felrúgja a békés megállapodást az ex. Tulajdonképpen azért adtam el a lakásomat, mert megegyeztem vele a fél ház vételárában. Össze is pakolta az ingóságait a ház egy szobájába mondván, ha kifizettem a neki járó összeget, akkor elviszi a holmiját. Most, amikor arra kerülne a sor, hogy szerződést kötnénk, már több pénzt követel. Ráadásul 500 ezer Ft-ot már beleinvesztáltam a ház felújításába. A kommunális adót is én fizetem már két éve, a párom pedig minden költséget a házra (állagmegőrzés, fűtés e miatt, villany, kertgondozás stb.).

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.04. 16:41

Nem értem. Azt az egyezséget, amely nincs, és ahogy kinéz, nem is jön létre, nem mindegy, hogy jóváhagyná-e a bíróság, ha e-mailben jelentik be? (Egyébként nem is lehet emilezni a bírósággal.)

Mazsi67 # 2017.11.04. 16:46

Nem a bírósággal akarunk emailezni. Az ex emailben írta le, hogy mennyit kér a fél ház áráért. Erről meg is van az email. Az volt az egyik kérdés, hogy ezt elfogadja-e a bíróság? A másik kérdés pedig az volt, hogy felboríthatja-e azt a megegyezést, miszerint én vásárolom meg a házrészét, azzal, hogy inkább ő fizeti ki a párom fél házrészét?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.04. 18:01

Ja, hogy azt állítanátok a perben, hogy elfogadta emilben az egyezséget?
Nos, ez egyrészt nem egy egyszerű egyezség - mert te is benne vagy. Ingatlan adásvételi szerződést (így előszerződést is) pedig csak írásban lehet érvényesen kötni.

Mazsi67 # 2017.11.04. 19:12

Köszönöm a válaszokat! Felkeresem az ügyvédem.

Jani1987 # 2017.11.04. 19:33

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő választ!
Sokkat segített!

Annyiban javítanám az előző leírásom,hogy igen,így gondoltam volna,hogy amiket a hitelből vettünk a házunkba,bútorokat,műszakicikkeket stb azt összeszámolnánk,és abban az esetben hagynám itt,ha meg tudunk ezáltal egyezni.
És így már tiszta,hogy a ~ 3 évet kell csak néznem.
Mivelhogy pont az utolsó 3 év leforgása alatt vettem fel a hiteleket,így akkor minden egyes tárgy,amit a hitelből vettünk az 100%-ban az én tulajdonomnak minősül.

A következő nagyon fontos kérdésem...

Jelenleg még velük lakom,amennyiben nem hajlandó elismerni,hogy,amiket a hitelekből vettünk az én tulajdonom,még is mit tehetek ezügyben?
Akkor már muszály lesz ügyvédhez fordulnom,vagy van más lehetőség is?
Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat!

Jani1987 # 2017.11.04. 20:30

Még azt feljetettem el megkérdezni,hogy az anyagiakat addig kell letudnunk,amíg el nem sikerül költöznöm,igaz?
Ezt utána már nem lehet?
Ha igen,akkor milyen papírt kell írnunk erről?

nonolet # 2017.11.05. 07:58

Ami a tiéd azt el is viheted, ha úgy adódik.
Legfeljebb pert indít ellened...

Erősen javasolt a megegyezés, még némi veszteség árán is.
Mert a per ilyen ügyekben hosszú (több év) és főleg drága!!!

Ezért jobban megéri
még némi veszteség is az alku során, mint egy per....

Ha létrejön az egyezség köztetek, mint már írtam
leírjátok, aláírjátok, két tanú tanúsítja.

- -

Valami ilyesmi ...

EGYEZSÉG

Alulírottak a mai napon
az 199.... óta fennállt élettársi közösségünk megszűnése miatt a közöttünk létrejött EGYEZSÉG alapján az alábbiak szerint rendezzük a tulajdonjogi és pénzügyinket.

Lista, hogy

  • mi, kié lesz-marad
  • ki fizet és kinek, ha fizet, mikor és mennyit
  • ki költözik ki és mikorra
  • stb. stb.

Minden, amiben megegyeztetek.

A felek nyilatkoznak, hogy ezen egyezséggel MINDEN a fennállt élettársi közösséggel kapcsolatos vagyoni és pénzügyi kérdést lezártnak tekintenek.
A jövőben újabb igénnyel annak kapcsán nem állnak elő.

Kelt....
Aláírások...

Jani1987 # 2017.11.06. 08:16

Köszönöm szépen ismételten a fáradozását!! :-)

A gyerektartással kapcsolatban kérdeznék.
Amennyiben megegyezünk az anyagiakról; hogy a hitelekre való tekintettel, és amiket otthagyok a hitelből vásárolt bútorokat,műszakicikkeket,amikre igényt tart,ezeket mind beleszámolva megegyezünk egy összegben,arról milyen papírt írjunk így mindent belevéve?
Meglehet csinálni ügyvéd nélkül két tanúval?
Előre is köszönöm.

Sammrita # 2017.11.06. 09:46

Jani1987

nonolet válaszát nem köszönd, mert sületlenségeket írogatott le. Csak azt érte el, hogy hozzáértőnek még válaszolnia sincs kedve. Nonolet nem jogász, de még csak józan paraszti ésszel sem rendelkezik.
Inkább célozd meg Kovács Béla Sándort, vagy Óbudafant, akik ügyvédek.

Jani1987 # 2017.11.06. 10:33

Rendben.
Akkor kikérem a véleményét.

ObudaFan # 2017.11.07. 11:13

Amennyiben megegyezünk az anyagiakról; hogy a hitelekre való tekintettel, és amiket otthagyok a hitelből vásárolt bútorokat,műszakicikkeket,amikre igényt tart,ezeket mind beleszámolva megegyezünk egy összegben,arról milyen papírt írjunk így mindent belevéve?
Meglehet csinálni ügyvéd nélkül két tanúval?

Formálisan meg lehet csinálni. Hogy megfelelő lesz-e, és azt éred-e el vele, amit szeretnél, az már más kérdés.

Egyébként élettársi jogviszonyban éppen a közösen felélt hitelek vonatkozásában az egymás közti viszonyotokban ez aligha csak a te sarad, tehát ha te fizeted egyedül, lesz vele szemben igényed valószínűleg.

A gyermektartásdíjba való beszámításhoz bíróság előtt kötött egyezség kellene és erősen kérdés, hogy a bíróság ehhez hozzájárul-e.

Jani1987 # 2017.11.08. 13:31

ObudaFan

Az igényem az volna,hogy amit otthagyok a hitelből vásárolt cuccok közül,ismerje el papíron,tanúkkal,hogy az én tulajdonom.
Mivel az ő jövedelme kevés,így a gyerekre való tekintettel úgy sem kapálózhatok,hogy márpedig azt ketten költöttük,éltük fel.
Most akkor még is mit csináljak?
Mik a lépései ennek az egésznek?
Miért nem lehet a bíróságot kihagyni ebből egy közös megegyezéssel?
Elsőnek mikor 1 évig külön voltunk,megegyeztünk szóban a fizum 20%-ában.
És rózsaszín csekken minden hónapban feladtam,a bizonylatot meg eltettem (máig megvannak)
Most mindent papír formában akarnék elintézni tanúkkal!
A vagyonunkat,a gyerektartást,a láthatási és "elvihetési" jogot...
Mindenképp kell ügyvédet fogadnom?

nonolet # 2017.11.08. 14:02

Mindent intézhetsz ügyvéd nélkül is...
Amíg betartjátok semmi gond nem lesz!

HA nem tartjátok be, akkor is

1.
A vagyoni kérdésekben az egyezségetek SZENTÍRÁS lesz kb.
Mert azt kb. csak akkor tudja sikeresen megtámadni bárki közületek, ha bizonyítja!!!, hogy kényszer/erőszak hatására írta alá.

Ezért fontos, hogy az iromány címe
és tartalma is "EGYEZSÉG" legyen...

2.
A tartásdíj is OKÉ így alapban.
Annál azonban a körülmények változása
indokolhat egy későbbi jogos módosítást.
Ami, ha perré fajul, mert nem egyeztek meg újra,
akkor abban a perben keveset fog számítani
a mostani tartásdíj alkutok...

ObudaFan # 2017.11.09. 05:51

Jani1987

Azért nem lehet a bíróságot kihagyni, mert a tartásdíjról való lemondás csak gyámhatósági vagy bírósági jóváhagyással érvényes.
És a bíróság azért nem fogja jóváhagyni azt, hogy gyerektartás helyett te a hitelt fizesd, mert abból a gyerek nem fog megélni.
És ha jóváhagyja, akkor is ha az anya pert indít ellened, hogy mégis fizess gyerektartást, mert nélkülöz a gyerek, sikerrel járhat.
Tehát célszerű lenne valamilyen olyan megoldást kitalálni, ami jogilag is megállja a helyét. Na, ezért kellene ügyvédhez fordulnod.

Jani1987 # 2017.11.10. 20:59

Kedves ObudaFan!
Természetesen nem akarom azt csinálni,hogy egy fillért sem fizetek,mint gyerektartás.
Mindössze annyit akartam elérni,hogy pl: megegyezünk 15 - 20%-ban,és abból vonnánk le egy fix összeget minden hónapban,amivel úgymond az otthagyott cuccokat törlesztené nekem.
Ami azt jelentené,hogy pl: 15% = 10% ,az 5% meg a törlesztése lenne...

Nos az új történetem.....

Keresek átlag kb 180.000
75-öt ki kell adnom a hitelekre...
marad 115
60 ezer albérlet egymagamra,míg nem találok bérlőtársat
marad 55
min. 30 ezer rezsi
marad 25,és nem lenne hülyeség enni sem...
így hogyan fogok gyerektartást fizetni?

Ha én fordulok a bírósághoz a gyerektartás ügyében,az mennyibe kerül kb?
Nem járnánk jobban,ha az anya adná be a kérelmet?

Jani1987 # 2017.11.10. 21:11

ObudaFan!

Nonolet által készített leírás mennyire lehet hiteles,hogy elismertessem az anyával,hogy a hitelből vásárolt cuccok,az enyémek,mikor miket viszek el,mik maradnak és,amikre igényt tart,azt hogyan is rendeznénk..
Ez így jó,vagy még ki kellene egészíteni valamivel?
Vagy ehhez is ügyvéd kell???

EGYEZSÉG

Alulírottak a mai napon
az 199.... óta fennállt élettársi közösségünk megszűnése miatt a közöttünk létrejött EGYEZSÉG alapján az alábbiak szerint rendezzük a tulajdonjogi és pénzügyinket.

Lista, hogy

mi, kié lesz-marad
ki fizet és kinek, ha fizet, mikor és mennyit
ki költözik ki és mikorra
stb. stb.

Minden, amiben megegyeztetek.

A felek nyilatkoznak, hogy ezen egyezséggel MINDEN a fennállt élettársi közösséggel kapcsolatos vagyoni és pénzügyi kérdést lezártnak tekintenek.
A jövőben újabb igénnyel annak kapcsán nem állnak elő.

Kelt....
Aláírások...

ObudaFan # 2017.11.11. 13:21

Jani1987

Amíg néhány kis értékű ingóságról van szó, addig rendben van. Bonyolultabb kérdésekre nem érdemes ezt a megoldást választani.