Öröklés és haszonélvezeti jog


ObudaFan # 2014.03.17. 10:19

Elég nagy félreértésben vagy. Ha nincs végrendelet, akkor a tulajdonjogot gyermekként te örökölted, így aztán kötelesrészről nincs is értelme beszélni.
Amennyiben az özvegy szükségleteit meghaladja az örökölt haszonélvezet mértéke, akkor pert indíthatsz az özvegyi jog korlátozása iránt.

stargirl # 2014.03.18. 22:11

Tisztelt Szakértők!
Egy ingatlanon (vendéglátóegység) özvegyi haszonélvezete van egy hölgynek. Ő nem kívánja folytatni a vendéglátóegység üzemeltetését, hanem bérbe kívánja adni. Ilyen esetben kell-e az állagörökösöktől hozzájárulási nyilatkozat, hogy bérbe adhassa?
A másik kérdés: a szóban forgó vendéglátóegységet az állagörökösök "bezárhatják-e" felújítás címén. (természetesen a haszonélvező akarata ellenére)
Köszönet a válaszokért!
Szép estét!

ObudaFan # 2014.03.18. 22:15

Nem kell.
Ha az ingatlan felújításra szorul, ezt természetesen kivitelezhetik az örökösök, de nyilván csak a szükséges mértékben zavarhatják a haszonélvezőt.

skandi50 # 2014.03.19. 07:03

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A férjem 2013-ban meghalt! Most lesz a hagyatéki tárgyalás. A házon több 10 millió adósság van. (másnak segítettem lakást venni) Az lenne a kérdésem, hogy én, mint haszonélvezeti joggal rendelkező, maradhatok e a házamban, vagy a bank végrehajthatja. Állítólag már végrehajtás alatt van.A gyermekeim lemondanak az örökségről. Mit lehet most tenni? hogy én maradhassak. Van kettő kiskorú unokám, velem laknak ők is.
köszönöm, nagyon várom válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.19. 07:38

Mi köze a te tartozásodnak a néhai hagyatékához? Ha csak annyi nem, hogy a hagyatékba tartozó tulajdoni hányadot is terheli a jelzálog meg a végrehajtási jog. (Ha jól értem azt, hogy "tartozás van a házon".)

Egyáltalán kié az az ingatlan a telekkönyv szerint?

skandi50 # 2014.03.19. 08:48

T. Ügyvéd Úr!
A ház még a saját tulajdonunk. Igen, a férjemmel közösen is vettünk föl jelzálogot, amit nem tudtunk fizetni, mert letiltották a nyugdíjam a vadidegen lakására, de ez a több 10 millió (kamat), csak engem terhel.

ObudaFan # 2014.03.19. 09:40

Ha az együttélés alatt vetted fel a hitelt, akkor a férjedet is terheli, így végső soron a hagyatékot is, így valószínűleg nem fogsz tudni bent maradni.

beziske # 2014.03.19. 10:40

Ismerősöm kérdezi,ezt tolmácsolom!
Kérdésem a következő!
Közel 20 éve elváltam.Az első házasságomból,született 2 gyermekem.
A lányomnak édesanyjával közös vállalkozása van,amely nem sikeres.
Sőt adótartozásuk van és még Diákhitel tartozás is van a lányomnak.
Az összeg több milliós!A 2. házasságom emiatt megromlott,mert
a feleségem attól tart,ha én halok el hamarabb Őt kitehetik e a közösen szerzett házból?
A volt feleségemnek van saját ingatlana amit még tudomásunk szerint
nem árvereztek el.Mit tehetünk?Jogos e a feleségem félelme,hogy ha a
gyermekemnek tartozása van akkor arra ráteheti a kezét a végrehajtás halálom után?
Vagy ugyan úgy van haszonélvezeti jog?Jogos a félelem?Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.19. 12:56

Ptk. 7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]
(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

  1. a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
  2. egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.
(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.
7:59. § [A házastárs megváltási igénye]
(1) A házastárs - a jövőre nézve - bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.
(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat - természetben vagy pénzben - egy gyermekrész illeti meg.

OFF
Ezt a "ráteszi a kezét" szöveget nem hanyagolhatnánk? Valahogy harapok miatta.
ON

berke # 2014.03.21. 19:35

Szép Estét!

Egyszerű és gyors kérdésem van: az özvegyet illető haszonélvezeti jog esetén az örökös lakhatja-e az ingatlant, ha igénye merül fel rá?

Köszönettel: berke

berke # 2014.03.21. 19:46

lemaradt, hogy az örökhagyó 2010-ben halt meg...

köszönettel: berke

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.21. 19:51

Ha a haszonélvező megengedi neki.

Kalash # 2014.03.23. 09:05

Tisztelt Fórumozók!

Szüleim 2010-ben váltak el, de azóta is egy lakásban élünk(Édesanyám, öcsém, húgom, én és apám). A ház fenntartásához apám évek óta(mióta a házasságuk megromlott ~2006) nem járul hozzá, és a gyerektartást sem fizeti húgom után. Tartozásai is vannak melyek már több millió Ft-ra nőttek(személyi kölcsön, mobiltelefon tartozás)amit már a tulajdonrészére(50%) is ráterheltek. Kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnánk apámat kitenni a házból, pl. el lehet e perelni a tulajdonrészét az adóssága átvállalásával?

Segítségüket előre is köszönöm

ObudaFan # 2014.03.24. 10:44

Pert indíthat a tulajdonostárs a közös tulajdon megszüntetése iránt. Ebben az esetben a bíróság feljogosíthatja, hogy megváltsa a másik tulajdonos tulajdoni hányadát.

vkrry # 2014.03.31. 15:42

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi témában kérném szíves segítségüket. Hosszú sztori nagyon rövidre fogva: Édesanyámnak tartozása van, amit bírósági úton már a fizetéséből vonnak le (nem tudok összeget). Nagypapám tehermentes ingatlannal rendelkezik, amit édesanyám nevére szeretne iratni (nem tud a tartozásól). Kérdésem, ha megtörténik az átírás, és édesanyám nevére kerül az ingatlan - nagypapám mint haszonélvező - a tartozását ráterhelhetik az "újonnan szerzett" ingatlanra?

Előre is köszönöm válaszukat, segítségüket.

ObudaFan # 2014.04.01. 13:29

Attól függ, mekkora összegről van szó. Ha a munkabérből az egész megtérül belátható időn belül, akkor nem.

anzi73 # 2014.04.01. 13:29

üdvözletem! Egy kérdésem lenne ha tudna valaki segíteni.Édesanyámnak 50%-os özvegyi haszonélvezeti joga van egy házon,amit szeretne megváltatni a tulajdonossal.Aki viszont követeli,hogy a közüzemi tartozások felét(amit nem édesanyám halmozott fel) ebből az összegből fizesse ki.Kérdésem:Lehetséges ez?


anzi73 Üdv Fórumozók! lenne egy kérdésem,mivel teljesen meg vagyok keverve!Arról lenne szó,hogy szeretném megvásárolni a közvetlen szomszédságomban

monalisa1 # 2014.04.01. 14:01

Édesanyád annyit kér a haszonélvezeti joga megváltásáért amennyit nem szégyell... A más által felhalmozott közüzemi tartozás részbeni megfizettetése nem jogos igény. / Próbáljanak kompromisszumra jutni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.01. 14:07

A tulajdonos meg annyit fizet, amennyit jónak lát. Kötelezni nem fogják rá.

harmati1982 # 2014.04.01. 14:09

Tisztelt Szakértő!
Édesapám tavaly nov.15.-én elhunyt.Van egy özvegy utána akivel 6 évig voltak házasok.A ház amiben éltek az fele-fele arányban az enyém és az özvegyé,édesapám volt a haszonélvező.Ebben a házban lévő ingóságokra ingó leltárt kértünk.Az illetékes önkormányzatnál azt mondták ,megcsinálják de szerintük felesleges,mert az ingóságra özvegyi jog van.Vagyis amíg ő használni tudja az ingóságokat addig használhatja(ezt mondták).Nem tudom,hogy ez mit takar.
A közösen szerzett ingóságokból nekünk nem jár semmi?"Csak" a közösen szerzett ingóságokra van özvegyi joga vagy az édesapám ingóságaira is?Ez ellen lehet tenni valamit?(Az ingó leltár felvételekor mi nem tudtunk ott lenni.)
Válaszát előre is köszönöm.

monalisa1 # 2014.04.01. 14:11

A helyzetük róka fogta csuka, vagyis csak muszáj lesz valahogy megegyezniük.

anzi73 # 2014.04.01. 14:49

Köszönöm szépen a válaszokat.


anzi73 Üdv Fórumozók! lenne egy kérdésem,mivel teljesen meg vagyok keverve!Arról lenne szó,hogy szeretném megvásárolni a közvetlen szomszédságomban

vkrry # 2014.04.01. 19:10

Kedves ObudaFan!

A tartozás kb 7-800.000 forint és ha jól tudom olyan 25-30.000 per hó vonnak. mi általában a belátható idő? max 5 év? Szerintem az reálisnak tűnik.

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.02. 09:35

Inkább egy év. Ha csak öt év alatt térülne a tartozás, akkor szerintem indokolt az egyéb végrehajtási cselekmény is.
Más kérdés, hogy a földhivatal nem értesíti hivatalból a végrehajtót, a végrehajtónak pedig nem biztos, hogy eszébe jut időnként belenézni a telekkönyvbe olyan ügyben, ahol ha nem is csurran, de cseppen valami havi rendszerességgel.

Barabás Lajos # 2014.04.04. 11:51

Üdvözlök mindenkit!

Az a kérdésem lenne hogy édesanyámnak a házunkon van a haszonélvezeti joga mert édesapám meghalt 7 éve és leszeretne mondani a nevemre és nem tudom hogy mennyi illetéket kellene fizetnem. Ha valaki tudná hogy hogyan zajlik ez az egész azt megköszönném.