Kényszertörlés


Zak1 # 2014.06.17. 17:19

Szinte ugyanaz történt velünk, mint Edit22-vel.

Beltag halála után nem lett újabb beltagja a cégnek, így a cégbíróság kényszertörlést kezdett el a céggel szemben.

A cégnek már nincs alkalmazottja, nincs tartozása, adózott és minden díjat befizetett.

Apám 2012.09.13-án halt meg. A hagyatéki tárgyalás kb 9 hónappal később volt.
Közben, 2013.03.13-án megszűnt jogilag a cég, de ezt a tényt most tudtam meg, mivel a cégbíróság 15 hónapig várt ezen tény közlésével.
Azért ez önmagában is elképesztő, akkor is, ha nincs erre semmilyen határideje.

A cégnek ezen idő alatt (még 2013 májusáig) volt némi bevétele, de azóta semmi, csak rendszeres havi kiadások.

Ilyen esetben, mi történik a 2013.03.13-as megszűnés után keletkezett bevételekkel és kiadásokkal?
Ha a kiadásokat nem lehet elszámolni pl. autók költségét (hiszen a cég megszűnt), akkor a befizetett cégautóadó is visszaigényelhető?

Van-e valamilyen felelőssége a vezetőnek (Bt-ről van szó), mivel jóhiszeműen ugyan, de már megszűnt cég adott ki számlát/számolt el költséget?

A végelszámolást/ felszámolást mely időpont szerint kell elvégezni?
Kötelező-e a felszámoló az eljárásban, ha nincs se köz- se egyéb tartozása a cégnek senki felé?

Ha segítene valaki választ kapni a kérdéseimre, azt nagyon megköszönném, mert ez az egész nagyon idegesítő, főleg így belecsöppenve.

Zak

ObudaFan # 2014.06.18. 14:29

Nem végelszámolás, vagy felszámolás lesz, hanem kényszertörlés (ami felszámolásba fordulhat, ha a cégnek van vagyona). Az időpontot nem te határozod meg, ha kell felszámoló, annak a személyét sem.

pejan # 2014.07.07. 20:52

Üdvözletem! Ezen az oldalon először, más oldalon már öreg motoros vagyok.
Kérdésem lenne. Előzmény: bizonyos építőipari tevékenység elvégzésére kértem ajánlatot egy ismerős tanácsára, akinek az illető céggel korábban kedvező tapasztalata volt. A cég által adott ajánlat valóban kedvező, azonban a keresőbe beírva a cég nevét az adatok között a "kényszertörlés alatt" szöveg szerepel februári dátummal, illetve a jogi státusza jelenleg "törlési eljárás alatt".
Érdemes-e, szabad-e a cég kedvező ajánlatával foglalkoznom?
A segítséget, tanácsot köszönöm.

ObudaFan # 2014.07.07. 20:56

Könnyen lehet, hogy nem érdemes. Bár persze ettől még lehet a cég éppen fizetőképes és a majdani felszámoló még így teljesítheti a vállalásokat, de erre azért nem alapoznék.

pejan # 2014.07.07. 21:19

Köszönöm.

olorsi # 2014.07.09. 14:50

Tisztelt Fórumozók!

Bt-met 2012 novemberében a cégbíróság megszüntette. A NAV még nem zárta le (bevallásokat kell még benyújtani),de kényszertörlés alatt van.
Két éve nem is volt bevétele a cégemnek, a tartozások (meg az ügyvédi,könyvelői díj) miatt nem tudtam megszüntetni.
Valamelyik nap kíváncsiságból beütöttem a cég nevét a google-ba,hátha kiír valami újdonságot.
Hát ki is írt legnagyobb meglepetésemre. A kényszertörlés alatt megjegyzés még ott van természetesen. Csak úgy megnéztem a tevékenységi körök beírását és akkor láttam, hogy 2013 februárjában (a kényszertörlés előtt 2 hónappal) valaki új tevékenységi kört jelentett be: " mezőgazdasági termék ügynöki nagykereskedelme". Na ez köszönő viszonyban sincs az én tevékenységi körömmel. Persze sejtem ki lehet az, egy régebbi könyvelőm, aki pár éve a tudtom nélkül használta kp-és számlákkal a bt-t. Sertéstenyészettel kapcsolatban,nem kevés pénzről volt szó (egy évben 8 millió, amíg n kb 3 milliót kerestem akkor). Kártérítést kértem, hogy ne jelentsem fel,ügyvéd előtt lerendeztük a dolgot. De most ezek szerint megint használja vagy akarja a bt-t, hiszen ő nem tudja, hogy nemhogy nem működik, már meg is szűnt.
Mit tegyek? Hagyjam a fenébe vagy jelentsem fel a NAV-nál? Mivel amúgy is képben vagyok a kényszertörlés miatt,nehogy még nekem legyen belőle bajom.
Azt tudom van bélyegzője és aláhamisította régebben a kp-s számlán a nevemet.De az is lehet,nem használja a bt-t,bár nyilván nem szórakozásból vezette be ezt a tevékenységi kört.
Köszönöm ha valaki válaszol!

ObudaFan # 2014.07.11. 10:55

Elsősorban a cégnyilvántartást nézd meg, ne a Google keresőből tájékozódj, utána lehet eldönteni, mit kell tenni.

olorsi # 2014.07.13. 16:53

Köszönöm a választ, bár mivel tök hülye vagyok a dolgokhoz, azt sem tudom, hol kell megnézni a cégnyilvántartást.
Azt hiszem bemegyek a kerületi NAV-hoz, ők is látják nyilván, amit én és megkérdezem, ilyenkor mi a teendő.
Annyit hozzá kell tennem, nem szívesen juttatnék senkit börtönbe, még akkor sem, ha okirathamisítást követ el és használja (az amúgy már nem létező) bt-met.

ObudaFan # 2014.07.13. 17:07

Ha máshol nem, a www.e-cegeljaras.hu oldalon.

Déva2014 # 2014.08.03. 16:40

Kedves ObudaFan!

2 éve ügyvezetője lettem X Kft-nek, (családi problémák miatt) ami évek óta veszteséges, 3 éve nem működik, tulajdonosok tőkével tovább nem finanszírozzák, számláját bank megszüntette, adószáma 2 éve felfüggesztve.

Kft-nek Adóhivatal felé járulék tartozása van, kb.200 e.Ft.

Most a Cégbíróság „Kényszertörlési eljárást” indított Kft ellen, és 50 ezer forint illeték megfizetésére szólította fel.

Sem a tulajdonosok, sem én, mint ügyvezető kifizetni nem tudom.

Milyen következményei lehetnek, ha nem tudjuk megfizetni az illetéket, és az adótartozást sem?
(ügyvezetői tisztségemre nézve, valóban eltilthatnak -e évekre más társaságoknál vezetői tisztségektől?

Mit tegyek, hogy ne tiltsanak el további vezetői tisztségektől?

Köszönettel: Xemel

ObudaFan # 2014.08.04. 10:44

A legbiztosabb az lenne, ha ez a kényszertörlési eljárás megszűnne. Ha van még mód fellebbezésre, akkor ki kellene használni és rendezni az adószámmal kapcsolatos problémát. Ha ez már nem megy, akkor szerintem lehet számolni az eltiltással. Az illeték, adótartozás, egyéb tartozások vonatkozásában pedig felmerülhet a vagyoni helytállási kötelezettséged.

sissy074 # 2014.09.07. 19:41

Tisztelt Fórumozók!
2009-től munkaviszonyban állok egy kft-nél.2010.06-tól GYED-en voltam,most jelenleg 12.28-ig GYES-en vagyok.Megnéztem a céginfóban a cégemet és meglepődve olvastam,hogy "kényszertörlés alatt" van beírva.Kérdésem,hogy ez rám milyen hatással lesz?Ráadásul most ismét babát várok decemberre.Van-e bármiféle teendőm?Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2014.09.08. 04:56

Hát, ha ezt jogerősen elrendelték, akkor nem biztos, hogy vissza lehet fordítani. Felmerülhet, hogy eltiltanak az új cég alapításától, és az is, hogy a cég tartozásaiért a magánvagyonoddal is felelsz. Részleteiben kellene utánanézni a cégbíróságon, hogy mi is történt és ha a mérlegek nem lettek beadva, legalább utólag beadni mindent. Egyebekben akkor lehet valami okosabbat mondani, ha kiderül az iratokból, hogy pontosan mi történt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.08. 05:13

Nem mondta, hogy ügyvezető. Csak azt, hogy munkaviszonyban áll.

sissy074 # 2014.09.08. 09:39

Ha nekem írtak,akkor én csak egy "sima munkás" vagyok annál a kft-nél ami most kényszer törlés alatt áll.Ezért is nem tudom milyen teendőm van ha van?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.08. 09:53

Be kellene jelenteni, hogy igényed van a munkaviszony megszűnésére tekintettel fizetendő járandóságaidra.

sissy074 # 2014.09.08. 11:41

Köszönöm a választ.És azt,hol tudom bejelenteni?

ObudaFan # 2014.09.08. 12:47

Egyelőre a cégbíróságon. Aztán ha felszámolás lesz belőle, a felszámolónál.

Zak1 # 2014.09.29. 19:54

Tisztelt fórumozók!

Nekem az az egyszerű kérdésem, hogy a kényszertörlés (még nem jogerősen) alatt lévő cég eladhatja az autóit, felmondhatja a telefon szerződéseit, vagy sem? Azaz még lehet ilyenkor igazgatni, vagy lesz majd a jogerőre emelkedő eljárás során felszámoló, aki ezeket megteszi?
Ez lassú folyamat?

ObudaFan # 2014.09.30. 10:07

Ha még nem jogerős, akkor lehetni lehet, de ha várhatóan kényszertörlés lesz belőle, akkor én azért az ügyvezető helyében minden lépést alaposan meggondolnék.

Zöld # 2014.10.10. 19:32

Tisztelt Fórumozók!
Nekem olyan problémám van, hogy 2008-tól egy Kft. üzletrész tulajdonosa és ügyvezetője voltam, feladataimat próbáltam tisztességesen ellátni. 2011-ben üzletrészemet eladtam egy 3. személynek, és 2012-ben pedig lemondtam ügyvezetői tisztségemről, melyet a tagoknak és a cégbíróság felé is bejelentettem. A cégnek addig nem volt semmilyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége. A bevallásokat is időben elküldtem. Lemondásom után a cég minden papírját postáztam az egyik tulajdonos részére. Ezt követően a két tulajdonos nem választott új ügyvezetőt a cégbíróság felhívása ellenére sem, a beszámolókat sem küldték be az adóhivatalnak. Most a Kft. kényszertörlés alatt áll. A napokban kaptam a NAV-tól egy levelet, melyben tájékoztatnak, hogy a cégnek 420.000.- adó- és járulék tartozása van amely a lemondásom után keletkezett be nem adott bevallásokból tevődik össze. Mulasztásai bírság, illetve bírósági illetékek. A NAV kötelez ez összeg kifizetésére, mint magánszemélyt. Írtam nekik egy levelet, melyben közöltem, hogy ügyvezetői tisztségem gyakorlása alatt én jóhiszeműen jártam el, a cég érdekeit figyelembe vettem, ez alatt nem volt adótartozás és tekintsenek el a fizetési kötelezettségtől. Kérdésem az lenne, hogy behajthatják-e rajtam, mint magánszemélyen ezen követelésüket? Hogyan tudtam volna beadni az éves beszámolókat és a további bevallásokat, hogy már nem voltam a cég ügyvezetője?
Válaszukat előre köszönöm!

ObudaFan # 2014.10.13. 09:43

Hacsak nem abban a 60 napban keletkezett ez a tartozás, amíg még a cég megkövetelhette, hogy ügyvezető maradj, szerintem nem lehetsz felelős, de mindezt igazolni is kell a NAV felé.

Zöld # 2014.10.14. 13:28

Nagyon köszönöm a válaszát! 2012. szeptember 21-ig tartott a 60 napos felmondásom. Ez a tartozás a 2012. évi beszámolóból keletkezett, amit 2013. évben kellett volna leadni.
Igazolni is tudok mindent a NAV felé.
Köszönöm a segítséget!

ilona63 # 2014.11.13. 08:22

Üdvözlöm a Fórumozókat. Kérdésem: Jelen állásban munkaügyi perben vagyok a volt munkáltatómmal, én vagyok a felperes. Most jutott tudomásomra, hogy kényszertörlés alá került 2014. júniusban, tehát lekéstem arról, hogy a cégbíróság fele jelezzem az eljárás tényét, illetve az esetleges kártérítési igényemet. Mit tehetek? polgári perben kaphatok-e még valami kártérítést?
Köszönöm a választ.

Dr.Attika # 2014.11.13. 09:45

Tisztelt "ilona63"!
A kényszertörlést követő 20. napon a munkáltatónak ki kell fizetnie az elmaradt munkabért. ha ezt nem teszi meg, akkor a tartozás az egyébként korlátozottan felelősséggel tartozó munkáltató felé is érvényesíthető, mert a cégbíróság megállapítja a korlátlan felelősségét. Forduljon bizalommal a lakóhelyén praktizáló valamelyik ügyvédhez, ő tudni fogja a jogi megoldást.