szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


gyzsm # 2008.04.10. 07:36

Kedves Szakvizsgázók!

Én hétfőn voltam írásbelizni és szerdán szóbelizni C részből.

Az írásbeli a következő volt: (alk.-közig.-ből 513. számú tétel)

Z. zsinat egyházi vezetőt választ. A zsinat tagjait az egyház tagjai delegélják.
X.Y. szeretett volna vezető lenni, de aztán mást választottak meg. X.Y. azt sérelmezte, hogy a zsinat tagjainak megválasztása nem az alapszabályban meghatározottak szerint történt.
Milyen jogorvoslati lehetőséget biztosít az állam X.Y.-nak?

A válasz az, hogy semmilyet, mert az állam és az egyház egymástól elválasztva működik és az egyház belső szabályzatainak érvényre juttatására állami kényszer nem alkalmazható.

A szóbeli az OIT-nél volt. A bizottság nagyon rendes volt. Egy fiatalember az Alkotmánybróságról jött, ő kérdezte az alk.-közig.-et. Először az írásbeli beszéltük meg, aztán a köztársasági elnök és az Országgygűlés kapcsolatáról kellett beszélnem. A közt. elnök mit tehet a törvényekkel aláírás előtt. Közig.-ből az újrafelvételi és a méltányossági eljárást kellett elmondanom, különös tekintettel arra, hogy mi a különbség a kettő között.

Az EU-t egy fiatal ügyvéd kérdezte. A Bizottságról, tagjairól, hatásköréről, feladatairól kellett beszélni, majd a másodlagos jogforrásokról, aztán a közvetlen hatályról és alkalmazandóságról.

A bizottság elnöke egy idősebb hölgy volt, aki az OIT-nél dolgozik. Ő volt a munkajog és a TB cenzora.
Munkajogból az elévülési időről és a rendes felmondásról kellett szinte minden, aztán a közalkalmazottak fegyelmi felelősségéről és a fegyelmi eljárásról, a legsúlyosabb fegyelmi büntetésről és annak jogkövetkezményeiről.
TB-ből a GYED szabályait kellett elmondanom.(Csak a főbb szabályok)

A bizottság nagyon rendes és méltányos volt. Arra voltak kíváncsiak, hogy mit tudok és nem arra, hogy mit nem.

Remélem tudtam nektek segíteni. Ha bármi kérdésetek van, nyugodtan írjatok, szívesen válaszolok.

Én most pihenek és dolgozom tovább és majd ősszel megyek a következőre, ami a büntető lesz. Ha valakinek van valamilyen jó tanácsa a tanulással kapcsolatban, vagy az anyagokról, azt szívesen veszem.

További jó tanulást, kitartást és a vizsgához sok sikert kívánok.

Üdvözlettel: Zsuzsi

gyzsm # 2008.04.10. 07:19

x

napraforgó # 2008.04.08. 09:51

Sziasztok!

A lentebb említett EU kidolgozott tételsort elküldenétek nekem is? Esetleg TB-hez van valami rövid és jól használható anyagotok? (Vagy ebben a kérdésben a Novissimás könyv az etalon?)

Köszönöm!

ordym@freemail.hu

jogszaby # 2008.04.07. 07:18

Sziasztok!

Április 2-án volt a szóbelim. Három tök rendes cenzort fogtam ki, sokat segítettek, türelmesek voltak, a munkajogos hölgy volt, hogy háromszor is átfogalmazta a kérdést, mire megértettem, hogy a tb-s megtérítési kötelezettségre kíváncsi. Hagytak gondolkodni, értékelték is, ha látták, hogy nem tudom, de vannak ötleteim. Mondjuk, a gondolkodni tudáshoz nekem nagyon kellett az, hogy láttam rajtuk, nem esznek meg, és nem szigorú vizsga van, hanem inkább beszélgetős számonkérés. Már az indulás jó volt, mert az egyik cenzor kijött, és előre megnyugtatott, hogy az írásbelim tökéletes, nem is fog kérdezni belőle, ráadásul én voltam az első vizsgázó, nem kellett még órákig rágnom a körmöm.
A végén aztán mindenből ötöst kaptam, nem kis meglepetésemre, mert ennyire azért nem ment jól szerintem. Ja, egy hónapot tanultam, nagyon keményen.
És akkor a kérdések:

Alkotmány–Közig

1.A miniszter mikor alkothat rendeletet? (feladatkörében, törvényi vagy kormányrendeleti felhatalmazás alapján, származékos jogalkotás)
2.Ha álláskiírásnál előírom, hogy érettségizett takarítónőt keresek, ez mi? (Diszkrimináció. Melyik fajtája? Közvetett.)
3.Ismerek–e a diszkriminációval kapcsolatos Ab–határozatot? (Mondtam kettőt, de a cenzor egy harmadikra volt kíváncsi, amelyik arról regél, hogy a d. megállapításához kell egy összehasonlítható helyzetben lévő csoport.)
4.Ket: mi a jogi helyzet (pl. a tb. jogviszony)
5.Mi a hatásterület?
6.Mi van, ha a végrehajtási eljárás sehogy nem vezet eredményre? (meg kell szüntetni)
7.Mit tehet a közighivatal, ha törvénysértő önkormányzati rendelettel vagy határozattal találkozik?
8.Nyugdíjemelésről hoznak–e határozatot a nyugdíjszervek (nem)
9.A végrehajtás fokozatai (Megtakarítás, bér, ingó, ingatlan)

Tb–Munka

1.(Maga köztisztviselő, ugye? Na akkor egy ktv–s kérdés) Hogy jön létre a köztisztviselői jogviszony? (Kinevezés+elfogadása+eskü)
2.A rendkívüli felmondás lényege
3.Besorolási fokozatok felsorolása
4.Beszéljen a rehabilitációs járadékról… (ezt szerencsére nem tőlem kérdezték, hanem az utánam következőtől. Mondta, hogy erről nem volt semmi az anyagban, mire a cenzor hölgy: Igazán utána olvashatott volna…)
5.Megtérítési kötelezettség
6.Özvegyi nyugdíj részletesen
7.Nyugellátások felsorolása

Eu

1.Ha a Bizottság egy tagállam szerződésszegése miatt a Bírósághoz fordul, akkor ki képviseli a Bizottságot (Jogi Főigazgatóság)
2.Meddig tartózkodhatok Rómában álláskeresési céllal? (nincs rá jogszabály, a Bíróság szerint 3 hónap kevés, 9 elég)
3.Az irányelvet mikortól lehet alkalmazni? (transzpozíciós idő)
4.Eu–s állampolgársági jogok lényege, tartalma
5.A Bizottság és kinevezése
6.Konzuli védelem
7.Másodlagos jogforrások felsorolása
8.Egyedi ügyben mit ad ki a jogalkotó? (határozatot)
9.A KLM–Air France egyesülésbe miért és milyen aktussal kötött bele a Bizottság? (versenyjogi okokból, határozattal)

Mindenkinek sikeres felkészülést kívánok!
Üdv

berndt.kornelia # 2008.04.06. 10:06

sziasztok,

3-án voltam c-ből, és a kérdéseim ezek voltak:
munka: leltárhiány kicsi, tanulmányi szerződés teljes körűen. mivel az írásbeli kérdésben nem értettünk egyet (és azután sem), át is váltott tb-re: özvegyi nyugdíj részletekbe menően; ha két munkahelyem van, hogy fizetem utánuk a nyugdíjjárulékot és tbjárulékot. (az írásbelimet 2re értékelte, és végül 4est adott, szóval nincs gond, ha nem jó annyira az írásbeli)
közig-alk: gyülekezési jog, Ket. jogforrási rdszr, meg pár kapcsolódó apró, azokra nem emlékszem.
Eu: jogforrási rdszr és EuTanács, Európai Tanács

kitartás mindenkinek, tényleg arra kíváncsiak, amit tudsz, és nem szívatnak, bár mindemellett nem volt egy fáklyásmenet:))

Üdv Chris,

Era, Zsuzsa, újra csak gratulálni tudok magunkak!!

shiiva # 2008.04.04. 07:45

szia jogszaby!

GŐZÖM SINCS, ugyanis erre a vizsgára én majd csak jövő tavasszal tervezek menni, és nem is ezen a területen dolgozom.

én csak bemásoltam, amiket a többiek írtak, hogy meglegyenek egy kupacban.

erask # 2008.04.03. 16:44

Sziasztok,

én is ma voltam a C-ből, OIT-nél, sikerrel.
Kérdéseim: kollektív szerződésről minden, rendkívüli felmondás és joghatásai, tb: jogalap nélkül felvett ellátás megtérítése, alakzatai.
Alkotmány: élet és emberi méltósághoz való jog, kisebbségek jogai, hogyan lehet valaki kisebbségi önkormányzati képviselő, választójogi eljárás, választási szervek, kihez fordulok, ha nem szerepelek a névjegyzékben. Ket: határidők
EU: tagállami kötelezettségsértés esetén bírósági eljárásról minden, uniós állampolgárság, munkaerő szabad mozgásának korlátai, közszolgálati kivétel, irányelv közvetlen hatálya, kártérítés.
Talán nem hagytam ki sok mindent.
Kitartás mindenkinek.
Era

Zsuzscsika # 2008.04.03. 15:51

Sziasztok!
Ma voltam C részből, sikerült. A Legfőbb Ügyészségen voltam, nem mondom, hogy könnyű volt, megosztom veletek a kérdéseket:
Munkajog: kirendelés, kiküldetés, átiránytás, rendes felmondás, nyugdijasok (nincs a gépemen hosszú i:))), felsőfokú tanulmányokat végzőkre vonatkozó rendelkezések
TB: öregségi nyugdij, arról mindent
EU: elsőbbség, Alapjogvédelem, elsőbbség, jogesetek
Alk: élet, emberi méltóság, halálbüntetés (alk.birói határozatok is), magzati élet védelme
közig: önkormányzat vagyona, átruházás, Ket-ből a szakhatóságról mindent.
Röviden ennyi.
Segitőkészek voltak, de nem adtak túl jó jegyeket, ami nyilván nem számit. Mindenkinek sok sikert.

Hasselbaink # 2008.04.02. 09:40

Megvan kösz.

C-290/06. Nádasdi és C-333/06. Németh ügyek regisztrációs adó-ennek megvan a szövege valakinek+ a74. tételhez mi kell?

Köszi előre is.

angelis # 2008.04.01. 12:12
Hasselbaink # 2008.04.01. 11:46

Angelis: nincs ilyen, hogy gyakori kérdések.

Tedd meg hogy benyomod a linket.

Kösz.

angelis # 2008.04.01. 07:57

Ha nem sikerül:
IRM honlap> Szakmai munka> Európai Uniós ügyek> Európai Bírósági ügyek> Gyakori kérdések és hasznos dokumentumok> Útmutató jogi képviselők részére

angelis # 2008.04.01. 07:52

A 46-os tételhez:
http://www.im.hu/?…

Az előzetes döntéshozatalhoz tökéletes és minden tétel benne van a 2003. évi XXX. tv. indokolásásban. Jogtárból elérhető. Lyckeskog ügy jogtárból magyarul is elérhető, a Cartesio a netről.

Hasselbaink # 2008.04.01. 07:30

ja és még valami, az előzetes döntéshozatali eljárásról van valami konkrét összeszedett anyag?

Kösz.

Hasselbaink # 2008.04.01. 07:28

Szevasztok,

Megtenné valaki, hogy a 46-os tételhez vonatkozó konkrét linket feltünteti?

kösz.

jogszaby # 2008.03.31. 14:10

Kedves shiiva!

Az összeszedett anyagodban az egyik kartárs Esélyegyenlőségi Hivatalt említ. Ez még létezik? Nem az Egyenlő Bánásmód Hatóságra gondolt?

jogszaby # 2008.03.31. 13:16

Sziasztok!

Ma voltam közjogból irásbelizni. Felügyelet tulképpen nem volt, egy nő volt bent, bár

szólt az elején, hogy a telefonokat kapcsoljuk ki és tegyük a táskába, de utána nem

járkált, nem szólt senkire, pedig sokan nemcsak smseztek, hanem telefonáltak is.
Én jogesetet kaptam:
A lényege: X település megállapodást kötött egy másik településsel az egyik szélső,

húsz házas utca átadásáról, mivel az átvevő település központjához lényegesen közelebb

van. A megállapodás megkötése után az átadást meg is ejtették. A Közig Hivatal kifogást

emelt a megállapodás ellen annak jogszabálysértő volta miatt. Ezután az Önkormányzat

népszavazást tartott. A népszavazásról szóló önkormányzati rendeletben a testület

előírta, hogy 60 %-os részvételi arány, és 60 % azonos válasz kell az érvényességhez,

illetve az eredményességhez. A népszavazást kiíró határozatban pedig előrta, hogy szavazni 8-12 óráig lehet.
55 % szavazott, és 52 % volt az igenek aránya. Az önkormányzat a szavazást érvénytelennek nyilvánította.
A közig hivatalt álláspontja szerint a rendelet a 60 %-os arányok miatt, a határozat pedig a 8-12 óra miatt jogsértő.

Kérdések:

  1. Milyen címen emelt kifogást a közighivatal a megállapodás ellen?
  2. Miért jogszabálysértő a rendelet és a határozat?
  3. Mit tehet a közighivatal, ha az önkormányzat nem ért egyet az álláspontjával?

Leírom, mit válaszoltam.

  1. A területrész átadásához a területszervezési tv. értelmében helyi népszavazás is kell, másrészt az átadás az altalános önkormányzati választások napján történhet meg.
  2. Az Ötv. szerint 50 %-os részvétel kell az érvényességhez, és szintén 50 % azonos válasz az eredményességhez. Az Alkotmány 44/A (2) bek. értelmében az önkormányzati rendelet nem ellenkezhet magasabb szintű jogszabállya, ezért az önkormányzat aktusa törvénysértő.
  3. Amennyiben az Önk. nem fogadja el a Közighivatal álláspontját, és a tv-i ellenőrzés során kitűzött határidőn belül nem orvosolja a törvénysértést, a Közighivatal törvénysértő rendelet felülvizsgálatát és megsemmisítését kezdeményezheti az Ab-nál, valamint a határozat felülvizsgálatát a bíróságon.

Nos, ennyit írtam magamtól. A kollégák viszont sms-ben azt írták, hogy nem a Közig hivatal jár el, hanem a helyi választási bizottsághoz kell kifogást benyújtani.
Szerintem csak nem jól értették (nem jól írtam meg nekik) a kérdést. A közig hivatal hatásköre szerintem megvan itt.
Azért a biztonság kedvéért a végén megjegyeztem, hogy a jogszabálysértő rendelet alapján megtartott választás során bárki kifogást nyújthat be jogszabálysértés és a választás, illetve a választási eljárás alapelveinek sérelme miatt.

A fenébe, lehet, hogy mégsem jó? A közig hivatalnak általában van ugyan hatásköre, de mivel itt a népszavazást meg is tartották, lehet hogy tényleg csak a választási bizottságnak volt hatásköre...? Jajj...

De úgy emlékszem, a jogesetben nem volt benne konkrétan, hogy a Közig Hivatal mikor fejezte ki nemtetszését a rendelettel és a népszavazást kiíró határozattal szemben. Mert ha még a népszavazás előtt, amikor még nem állt fel a helyi választási bizottság, akkor kifogás még nem is nyújtható be, mert nincs hova.

Lehet, hogy magyarázkodnom kell szóbelin?

Mit gondolsz, mit gondoltok, jót írtam?

A szóbelim szerdán lesz, a Legfőbb Ügyészségen. Sokat tanultam, de vannak olyan részek, főleg a munkajogban, amik elég homályosak maradtak. De a Ket-ben is találtam még ma is újdonságot, amit elnéztem eddig.
Be vagyok tojva rendesen.

dettike79 # 2008.03.27. 16:12

Sziasztok!

Április 14-én közig.-alkotmány írásbelivel kezdem a szakvizsgát. Ha valaki ezen már túl van légyszi írja meg, hogy milyen kérdésre, jogesetre lehet számítani. Sajnos ezzel kapcsolatban nem nagyon találtam infót.
Előre is köszi.

berndt.kornelia # 2008.03.27. 08:00

sziasztok,

Zsuzsicska, bűnügyi együttműködéshez
2005 évi CXVI., 2003. évi XXX., 2003. évi CXXX., - t mondanám, meg a Cartesiót-t, meg az előzetes döntéshozatalt.
ja, és van az irm honlapján az a cucc: Főoldal > Szakmai munka > Európai Uniós Ügyek > Európai bírósági ügyek > Gyakori kérdések és hasznos dokumentumok, abban az útmutató jogi képviselők részére, abban vannak jók.

girl power!

Zsuzscsika # 2008.03.26. 20:34

SZia Erask! Nagyon köszönöm:)))
Akkor már 3-an biztos leszünk 31-én:))) Nelli, erask és én. Csajok, ez jó hir:))
Egy kérdés: a Bűnügyi együttműködésről tud valaki vmilyen anyagot?
Köszi, Zsuzscsika

erask # 2008.03.26. 17:09

Sziasztok,

Nelli, küldtem e-mailt, remélem segít.

Era

Edina111 # 2008.03.26. 16:56

Sziasztok!

Olvastam korábban, hogy kering itt a fórumon egy rövidített, kidolgozott EU anyag. Akinek megvan légyszi küldje át nekem is. Nagyon köszönöm!

berndt.kornelia # 2008.03.26. 14:53

sziasztok!

erask, átküldenéd nekem is a cartesio-cuccot, pls!
továbbra is kérdésem a tb-s 1408/71 EGK rendelet kivonata! vagy ez csak nekem probélma:))?

ne is hergeljetek a 8o oldalas eu-s anyaggal... az enyém kb 280 és nem bízom benne:(

mindenkinek kitartás, talákozunk 31-én:))

Hasselbaink # 2008.03.26. 13:07

És még valami. EU-ból az a 80 egynéhány oldalas zanza elég az átmenőre, vagy van esetleg valami aktuálisabb rövidített anyag?

Köszi.

Hasselbaink # 2008.03.26. 12:55

Szevasztok,

Valaki megtenné, hogy átpasszolja a Munkához szükséges MK és KK-kat (MK 18, 19, 79, 95, 112, 170; KK 18, 23, 25, 27) és az Uniós télhez kellő tanácsi rendeletek szövegét az il.capo.crimini@gmail.com ra?

Köszi.