Határozatképes közgyülésen egyszerü többségi döntés.
írásbeli szavazás társasházban
- 1
- 2
Abban az esetben amikor egy közös tárolót akar egyik lakó kiadni bérbe varrónőnek, vagy egyéb vállalkozónak, mondván ő csak jót akar ezzel, hisz bevétel keletkezik. Ezzel a kisgyerekesek szorulnának ki a tárolóból, hisz ez babakocsi tároló.
Ilyen esetben mennyi szavazat kell?
zsuzsu1977
Az előzőleg hozott közgyűlési határozatot az újabb felülírja. Az, hogy milyen szavazati arány kell, azt az dönti el, hogy mihez kérik a döntést.
Tisztelt Fórumozók!
Kérdésem az lenne, hogy írásbeli szavazásnál, mennyi az az arány amivel elfogadhatunk egy döntést?
Illetve, ha már két évvel ez előtt döntött a társasház ezzel a dologgal kapcsolatban, akkor most módosítható? Úgy értem, újra elő lehet venni a témát és újra szavaztatni az üggyel kapcsolatban?
Várom a válaszokat, nagyon fontos lenne!
Köszönöm
MajorDomus
Én is ezt mondom: a törvényt értelmezni tudni kell!
Értelmezni hogy a Th. tv. ill. az SZMSZ mit enged a közgyűlési határozat hozatalának formájaként. Az írásbeli szavazást egyértelműen engedi! Az, hogy neked más a véleményed róla, attól még az igaz.
Nem értünk egyet. A-törvényt nem csak olvasni kell hanem értelmezni is. Mit szólnál hozzá-ha a Kormány úgy -irna ki egy népszavazást,hogy a Parlament nem is tud róla. Más kérdés-hogy vannak olyan házak ahol a ház fele üzlet, a tulajok szerte az országban. A bérlők müködtetik de nem szavahatnak. Itt úgy készült az Szmsz hogy a tulajoknak megküldjük az anyagot és a szavazólapot is meg a válaszboritékot mert a 100 milliós üzlet tulajdonosának nincs pánze postaköltségre. Ebben az esetben ez müködhet- más esetben nem. Tisztelem mindenki véleményét, a Tiédet is természetesen, de én tartom magam Dr. Rakvács József (a legfelsőbb biróság birája)jogértelmezéséhez, amit a Társasházi törvűnyről irt könyvűben irt..
MajorDomus
Nem! Az idézett törvény szerint a k.k. (és én is alkalmazom) bármikor dönthet úgy, hogy írásbeli szavazást ír ki. Főleg akkor, amikor a törvény minősített többséget ír elő, tehát rendes közgyűlésen kivitelezhetetlen. Csak meg kell beszélni az SZB-vel!
De akkor is, ha csak 1 kérdésben kell dönteni!
Természetesen, de nem a közgyűlés előtt. A képviselő ugyanis nem tudhatja előre hogy nem-e lesz ott a gyülésen a szükséges 51 %. Ugye nem véletlenűl szerepel az idézetben a közgyűlési napirend kitétel. Tehát csak olyan témáról lehet irásban szavazni ami szerepelt a közgyűlés napirendjén,mert ez az első kompetens fórum. Ezt -azért-találta ki a törvényalkotó hogy olyan esetekben is dönteni lehessen ahol a ( részvételi )létszám miatt ez nem megoldható
Én nagyon remélem, hogy Dezsőnek van igaza ez ügyben. Nagyon alacsony részvételi arányok vannak közgyűléseken, arról nem is beszélve, hogy egy-két tulajdonostárs csak ingyencirkusznak tekinti a k.gy.-t. Köszönöm a válaszokat, jöjjön aminek jönnie kell!
MajorDomus
„Szavazni csak akkor lehet irásban ha za szmsz tartalmazza, s a közgyülés egy adott témában elrendeli.”
Nana! Azért nem teljesen van így.. Sőt...
40. § (1) Az e törvényben meghatározott eseteken kívül más közgyűlési határozat is meghozható írásban. Ebben az esetben a közgyűlési napirendre vonatkozóan a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke felhívásához mellékelt írásbeli határozati javaslatról - ha számvizsgáló bizottság működik, írásbeli véleményének ismeretében - a tulajdonostársak írásban szavaznak.
Szóval nincs igazuk az "okostojásoknak"!
Tonik.ez egy marhaság. Közgyülési határozat csak közgyülésen hozható. Irásbeli szavazás akkor van ha a közgyülés az alacsony részvétel miatt nem illetékes dönteni. Például az szmsz elfogadása amihez az össz. Tul. Hányad több mint 50 -% a kell. Ekkor a k.gy. A z szmsz-röl nem dönthet de az irásbeli szavazást elrendelheti. Az a logikus ha közgyűlésen megtárgyaljátok, s utána minden tulajdonos irásban szavaz,a minél szélesebb körű konszenzus érdekében. A szavazás k.gyűlés nélkül nem törvényes,mert a t.házban a döntéshozó szerv a közgyűlés. Szavazni csak akkor lehet irásban ha za szmsz tartalmazza, s a közgyülés egy adott témában elrendeli. Az okostojásoknak igazuk van
Természetesen értem én, hogy nem közgyűlésen szavazunk, hanem otthon. Azért ennyire nem keveredtem még el. :D
De!
Az SZMSZ-ünkben ez szerepel: " A közgyűlési határozat a tulajdonostársak jelenléte nélkül, írásban is meghozható."
Tehát nem az van oda írva hogy, "...Határozat közgyűlés tartása nélkül is hozható..." !
Most ebbe kötöttek bele az okostojások, hogy jó-jó legyen írásbeli szavazás, de csak miután összehívtuk a közgyűlést!
Mint már írtam, ráférne az SZMSZ-re egy kis módosítás, mert nem elég egyértelműen fogalmaz, ezért néhányan ott kötnek belénk, ahol tudnak.
Köszönöm a választ és a segítséget, ment az email!
Tonikos
Valamit nagyon keversz!
Az írásbeli szavazás azért írásbeli, mert nem közgyűlésen határoznak, hanem a szavazás szavazólapon igen-nem aláhúzással történik.Nincs meghívó, mert nincs közgyűlés. Küldök neked (ha adsz egy e-mail címet) egy szavazási értesítőt, szavazólappal.
Tisztelt Mindenki!
Ismét segítségeteket szeretném kérni, sajnos még mindig a néhány hozzászólással alább olvasható témában. Egy-két lakótársunk kukacoskodásával már mindenkinek tele van a hócipője, de nem tehetünk mást mint hogy felvesszük a kesztyűt velük szemben (a hócipőhöz az illik).
Lezajlott az írásbeli szavazás, eredményes is lett volna, de most abba kötöttek bele, hogy formailag nem volt megfelelő a közgyűlési meghívó . Számomra szőrszálhasogatásnak tűnik, mert egy írásbeli szavazásnál hogyan tüntessük fel napirendi pontnak a Ttv.-ben előírtak szerint a levezető elnök, jegyzőkönyvvezető, és a hitelesítők személyét? Léteznek egy kizárólag írásbeli szavazás miatt összehívott közgyűlésen?
Örömmel venném, ha kaphatnék egy meghívó mintát ez ügyben, hátha van valakinek elfekvőben egy ilyen. Most szavaztunk először írásban az épületünkben és elég népszerű volt. Alig akadtak eltépett/kidobott szavazólapok! :)
Előre is köszönöm.
mamarga
Majd írj, és segítek!
Köszi Ragyasdezso! Nem túl biztató, de ez van... SzMSz módosításra lesz szükség a házunkban, ez is egy pont, amin változtatnunk kell...
mamargi
Mivel nincs szabályozva bármibe beleköthetnek.
Valóban nincs részletesen szabályozva az szmsz-ben az írásbeli szavazás.
Mégis mik azok az indokok, amikkel meg lehet támadni egy ilyen szavazást? Mire lehet számítani, vagy mire kell, hogy nagyon odafigyeljünk?
mamargi
az írásbeli szavazás kiírásához, nem kell közgyűlési határozat, hiszen azt a szavazás eredményeként fogják meghozni!
De a lentebb írt dolgok miatt (mivel nektek nincs meghatározva az SZMSZ-ben az írásbeli szavazásnak és az eredmény megállapításának a részletes szabályai) erősen támadható az így hozott határozat!
Sziasztok!
Újabb problematikában kérem a segítségeteket.
Számvizsgáló bizottság írásbeli szavazást szeretne. Azt mondta az egyik tag, hogy ha csak 1 db nem szavazatot lesz, össze kell hívni a közgyűlést. Valóban így van? Én azt gondolnám, mindenki szavaz, ahogy gondolja, azt összesítjük mint szvb és kész.
Lentebb azt is olvastam, hogy csak akkor lehet írásbeli szavazás, ha előtte volt közgyűlés. Nos a mi házunkban már több kgy volt idén, de a kgy-ek nem ezekre a pontokra vagy nem teljesen ilyen határozati javaslattal lettek összehívva.
Előre is köszönöm!
Tonikos
40. § (1) Az e törvényben meghatározott eseteken kívül más közgyűlési határozat is meghozható írásban.
Ebben az esetben a közgyűlési napirendre vonatkozóan a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke
felhívásához mellékelt írásbeli határozati javaslatról - ha számvizsgáló bizottság működik, írásbeli véleményének ismeretében - a tulajdonostársak írásban szavaznak.
(2) Az írásbeli szavazásnak és az eredmény megállapításának részletes szabályait a szervezeti-működési szabályzatban kell meghatározni.
Csak olyan személy nevét szabad felvenni a szavazó ívre, aki el is vállalja! A "maradék" SZB és a k.k. mérje fel hogy ki az aki el is vállalja, és csak azokat a neveket kell megszavaztatni.
Ha valakit kihagytok, azt utólag felvenni már nem lehet.
Mivel elmondásod szerint az SZMSZ-ben részletesen nem szabályoztátok az írásbeli szavazás szabályait, a ‚mindenlébenkanál‘ tulajdonosok akár jogosan is protestálhatnak!
A mi társasházunkban sajnos olyan kérdésről kellene írásban szavazni, amiről az SZMSZ nem rendelkezik egyertelműen.
58 lakásos társasház vagyuk.
Új számvizsgálóbizottságot kell választanunk, ugyanis a régi bizottságot sok támadás érte és az egyik tag visszalépett. Igy nincs meg a Ttv által előírt egy fő elnök + 2 tag.
Jelentkezőből nincs hiány szerencsére, de a közgyűlés hagyományos formája az általános érdeklődés hiánya miatt nem lenne célravezető.
Közös képviselőnkkel konzultálva az írásbeli szavazást fontolgatjuk, de ebben a kérdésben hogyan szavaztassuk meg a lakókat? Tudtommal írásbeli szavazás előtt a SZVB-nak véleményezni kell a kérdést. Véleményezhet, javasolhat lakótársakat a tagjai közé?
Mi lenne a legcélravezetőbb? Soroljuk fel a jelentkezők neveit? Esetleg pontozzuk ki a neveket és minden lakó maga javasoljon valakit? Ha felsorolást választjuk és valakit véletlenül kihagyunk, akkor mi legyen a következő lépés? Hogyan nézzen ki a szavazólap?
Egy-két 'mindenlébenkanál' lakótárunk miatt különösen figyelnünk kell a törvényességre, de ezekre a kérdésekre sehol sem kaptam még egyértelmű választ.
A választ előre is köszönöm.
Köszi.
Az SZMSZ a tartózkodást nem szabályozza.
Nem is bonyolítom túl a dolgot. Mindenesetre jobb körbejárni a témát részletesebben, mielőtt a "fontos" döntéseket meghozom. :)))))
Miért ne lehetne? Legfeljeb értelmetlen. Nem küldi vissza a szavazólapot és már tartózkodott is. A részletes szabályoknak az SZMSZ-ben lenne a helye.
Ott kellene pl szabályozni azt is, hogy a kitöltött szavazólaptól elvárás-e, hogy a magánikratokkal szemben támasztott követelményeknek megfeleljen. Természetesen, akinek teljes körű meghatalmazása van, ugyanúgy szavazhat írásban, mint ahogy pl egy lakógyűlésen szavazhat szóban is.
Még abban kérek segítséget, hogy írásbeli szavazásnál is lehet tartózkodni?
Köszi!
- 1
- 2
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02