Először is, mint érintett szomszédnak célszerű lenne betekintened az építési engedélyes ügyiratba, majd a határozat kézhezvételét követő 15 napon belül jogodban áll az építési engedély ellen fellebbezést benyújtani. A területileg illetékes közigazgatási hivatal - ha a fellebbezés egyben a szakhatósági hozzájárulásokat is kifogásolja, akkor az érintett másodfokú szakhatóságok bevonásával fogja felülbírálni az ügyet.
Véleményem szerint ponyvákat gyártó varroda, illetve lakatos-, vagy asztalos műhely már nehezen nevezhető kézműipari tevékenységnek, de javaslom, hogy a műszaki leírások között keresd meg a létesítmény üzemeléstechnológiai leírását. Ha netán ilyen nem lenne, akkor eleve jogos a fellebbezés, hiszen ennek hiányában elbírálni (megítélni) egy tevékenységet elég nehézkes lehetett. Ha tudsz, vigyél magaddal a betekintésre szakembert, de jó ha tudod, a fellebezés nincs indokolási kötelezettséghez kötve. Persze nem árt némi indok, nehogy azt mondják, csak kukacoskodni, netán nyerészkedni akarsz.
ipari épület kertvárosi lakóövezetben???
Na, ahol 50 ipari varrógép működik - ponyvák varrása - ott azért van zaj rendesen. Az asztalosság sem zaj nélküli szakma: sikít a körfürész stb., stb. A lakatos meg mindig kalapál... És ha a jó időben valamenyien kinyítják az ajtót/ablakot, hát grátisz a "koncert"...
70 emberre méretezve az már bizony üzem, mondhatni kisebb gyáregység. És majd jönnek - mennek a teherautók, meg a dolgozóknak is valamivel járniuk kell majd...
Nem tudom hogy egy ipari parkban bérelt adott terület m2 áron mennyi lehet, de vélelmezhető hogy a beruházónak ITT a kertvárosi lakóövezetben kevesebből megvan.
És ahol az első fecske megjelent...
Ha még mód van rá tiltakozni: kérni az engedély visszavonását, vagy bírósághoz fordulni. (Igaz ebben az esetben mire vége a pernek az üzem már javában termel - legfeljebb utólagos bírságolás történhet.)
Az adott telek kertvárosi lakóövezetnek minősül, melyben (az építési szabályzat szerint -neten megtaláltuk) építhető kézműipari létesítmény, csak azt nem tudjuk, hogy ez a beruházás beletartozhat ebbe a kategóriába, vagy nem? Hol a határ a kézműipari illetve az ipari üzem közt létszám ill. alapterület tekintetében?
Bonyolult ez a szitu, mert ugyan az építési szabályzat alapján:
"Kézműipari épület: Olyan gazdasági célú épület, melyben a fő termelő tevékenység gépesített munkavégzés nélkül történik, elsősorban a hagyományos kézművesség termékeinek előállításával. Az épületben hagyományos kézműipari, gépesítés nélküli termelő tevékenység, kismértékű gépesítéssel folyó, környezetet nem zavaró, jellemzően kézműipari tevékenység folytatható."- a polgmest-i hivatalban ennek ellenére pedig ki is adták már az engedélyt!!!
Zajkibocsátás tekintetében "természetesen" állítólag nem fogja meghaladni a megengedett értéket.
Legelőször is annak kell utána nézni (az építésügyi hatóságnál), hogy az adott telek milyen övezetbe tartozik, s ehhez képest mit szabad ott építeni. Legtöbb település építési szabályzata az Interneten is hozzáférhető.
Ha ez tisztázódik, akkor van értelme tovább vizsgálni a problémát.
Még annyi, hogy az önkormányzatoknak zajkibocsátási határértékeket kell(ett) megállapítani a különféle övezetekre; erről is tanácsos érdeklődni.
A közvetlenül mellettünk levő (szomszédos) telekre építési engedélyt adott ki egy megyei jogú város önkormányzata egy „asztalos, lakatos kerámia és varroda műhelyekből” álló épületre. Az eddiginél jóval nagyobb, kétszintes épület kerülne megépítésre: összesen kb. 750 négyzetméter bruttó alapterülettel. Az épületekben tudtommal kezdetben kb. 70 fő dolgozna, melyből 50 fő varrodai dolgozó volna. A varroda fő profilja ponyvák gyártása külföldi exportra.
Tudomásunk van arról, hogy kézműipari létesítmény elhelyezhető kertvárosi lakóövezetben, de úgy gondolom, hogy egy ekkora létesítmény már ipari üzemnek minősül- mérete, dolgozók száma, és a várható áruszállítási forgalom miatt. Ezért szerintem megfelelő helye a város egyik jól megközelíthető ipari parkjában lenne.
Kérdésünk a következő: - Helyesen gondolom –e, hogy ez a létesítmény inkább ipari épületnek minősül, ezért nem helyezhető el kertvárosi lakóövezetben? Ha mégis, van e szabályozás arra, hogy éjszakai tevékenységet ne folytathassanak?
- Meg van -e határozva, hogy mekkora alapterületű és hány főt foglalkoztató üzem minősül ipari létesítménynek? Ha igen, mely dokumentum tartalmazza ezeket a feltételeket?
Az információkat és a segítséget előre is köszönöm!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02