Munkavállalói rendes felmondás


Balazs # 2002.07.19. 11:35

Megköszönöm, ha valaki röviden tud válaszolni erre a kérdésre.

A munkaszerződésemben 3 hónapos felmondási idő áll. Ha én mondok fel kötelező mind a három hónapot ledolgoznom, vagy a fele időről köteles felmenteni a munkaadóm ha én azt kérem.

Minden tanácsot szívesen fogadok, ez sajnos nagyon hosszú felmondási időre sikerült.

Köszi és üdv,

Balázs

Evetke # 2002.07.22. 10:49

Kedves Balázs,

Bár nem tudom fejből biflázni az idevágó paragrafust, köteles vagy letölteni a felmondási idődet. Az egyetlen lehetőséged a rövidítésre a közös megegyezés, ha látsz erre esélyt.


Evetke

Két Lotti # 2002.07.23. 12:38

Ha Te mondasz fel, akkor köteles vagy letölteni.

üdv.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

Alma74 # 2008.10.09. 04:14

Megköszönném, ha valaki gyorsan tudna válaszolni a kérdésemre.
Esetem kissé bonyolult. A munkahelyemen évek óta egyre romlik a helyzet. Egyre rosszabb a közhangulat, egyre több a stressz. Egyre több munkát kell elvégezni egyre kevesebb embernek, ráadásul egyre több, sokszor értelmetlen szigorítást vezetnek be. Egyre kevésbé bírom. A közvetlen főnököm nem elégedett a munkámmal, én is érzem, hogy nem tökéletesen végzem,de úgy érzem, messze nem olyan rosszul, mint ahogy azt ő állítja. Nem tudok róla azonban, hogy ennek lenne írásos bizonyítéka. Most ott tartok, hogy az üzemorvos talált nálam kisebb eltéréseket, és emiatt eljöttem táppénzre. Magánéleti problémáim is vannak, folyton ideges vagyok, ha rágondolok, hogy vissza kell mennem dolgozni, jelentkezik a gyomorideg. Úgy gondoltam, ha visszamegyek, beadom a felmondást. A párom azt mondja, ne tegyem, mert elesek a végkielégítéstől, és természetesen a felmondási időt is le kell dolgoznom. Érjem el helyette, hogy ők mondjanak fel nekem, rendes felmondással.
Van erre esélyem, ha ők sem voltak elégedettek a munkámmal? Egyáltalán, hogyan lehet ilyesmit elérni?
Köszönettel várom gyors válaszukat!

nandy # 2008.10.09. 09:00

Nem biztos, hogy a munkáltató fel akar mondani. Inkább arra játszhat, hogy te tedd meg ezt a szívességet.

Nem esel el a végkielégítéstől akkor, ha rendkívüli felmondást adsz be. Ez esetben még a felmondási időt sem kell ledolgoznod.

De a rk. felmondást meg kell indokolni! Pl. a munkáltató a munkaszerződésben meghatározott időpontig nem fizeti ki a munkabért, csak később. Vagy ha folyamatosan más munkakörben is dolgoztat, nem csak a szerződésed szerintiben.

Érdemes lenne személyesen konzultálni egy ügyvéddel.

Egyjogász # 2008.10.09. 09:10

nandy, szerinted amit Alma leírt munkavállalói rendkívül felmondási ok?

Óvatosan az ilyen tanácsokkal, mert ez együttjár a várhatóan évekig tartó, most már költséges pereskedéssel (ha a munkáltató annyit mond, hogy nem fogadja el, ill, jogellenesnek tartja a rk. felmondást, perelhet a munkavállaló), illetve, ha a rk. felmondás nem áll meg, még fizetheti a jogellenes munkaviszony megszüntetés jogkövetkezményit is.

Amit Alma leírt, nagyon sok munkahelyen van így, nem biztos, hogy a munkáltató azt akarja, hogy a munkavállaló mondjon fel.

Mikica # 2008.10.09. 11:23

Véleményeteket szeretném kérni:

munkáltatói rendes felmondással szünt meg a munkaviszonyom néhány hete.

indoklás: megszünt a munkaköröm

történetem:

termékmenedzser munkakörben dolgoztam a cégnél több éven át. Belépéskor x és y termékkel foglalkoztam. Pár év múlva megkértek, hogy A termékkel foglalkozzam, 3 éven keresztül. Időközben még B és C új termék is feladatom lett (írásban csak x és y feladatot kaptam meg, a többi szóbeli utasítás volt).
Az A termékkel a tevékenység megszünt, de a B,C új termékkel nem és a forgalmazást a jövő évben megkezdik.

Kérdéseim:

Jelen esetben mi számít munkakörnek? (több termékmenedzser is dolgozik a cégnél)
Ha a termék forgalmazása szűnik meg, de marad még két termék ill. a cégnek több terméke is van, amelynek menedzselését el tudnám látni, jogszerű-e az indoklás?

Minden vélemény érdekel! Előre is köszönöm.

Mikica

monalisa1 # 2008.10.09. 13:18

Lehet hogy beszűkült a piac, lehet hogy a forgalmazandó termékek menedzselésére a továbbaikban elég eggyel kevesebb területi képviselő, de az is előfordulhat, hogy nincsenek megelégedve a teljesítményeddel.

Tessék megkérdezni a céget!

Általánosságban: legjobban a létszámon, vagyis munkabéren és annak adóvonzatán lehet spórolni.

Monalisa
laikus hozzászóló

nandy # 2008.10.09. 15:38

Egyjogász:

Nem bíztattam Almát arra, hogy rk. mondjon fel. Csak vázoltam egy lehetőséget. (A munkáltató is gyakran hibázik, talál lehet rajta fogást találni.) És arra külön felhívtam a figyelmét, hogy személyesen keressen meg egy ügyvédet.

De ha már itt tartunk, te mit tudnál tanácsolni Almának? :)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.09. 17:48

Félreérthetően fogalmaztál, tényleg lehetett úgy érteni, hogy megalapozott a rendkívüli felmondása. Különösen akkor érthette könnyen úgy a kérdező, ha épp egy ilyen válaszra vágyott.

nandy # 2008.10.10. 10:06

Ok, elnézést kérek.

Egyjogász # 2008.10.10. 11:41

Nandy, Te is tudod, hogy arra nincs jogi tanács, hogyan lehet azt elérni, hogy ugyan a munkavállaló akarja megszüntetni a munkaviszonyt, de ezt a munkáltató tegye meg, azért, hogy még fizethessen végkielégítést is...

Kezdeményezhet a munkavállaló közös megegyezést is, de ha a munkáltató látja, hogy ez azért van, mert ő akar elmenni, általában nem fizet végkielégítést.

(Nálunk általában az a gyakorlat, hogy ha a munkáltató kezdeményezi a közös megegyezést, felajánljuk a rendes felmondás esetén járó végkielégítést, ha viszont a munkavállaló, nem kap végkielégítést, esetleg nem kell letöltenie a felmondása esetén számítandó felmondási időt.)

nandy # 2008.10.10. 11:52

Persze tudom, nem lehet kiharcolni egy munkáltatói rendes felmondást.
Hiszen ha a munkavállaló harcolni kezd, annak könnyen lehet a vége egy rendkívüli munkáltatói felmondás, ami jogos is általában.

A válaszadás során egyből a legrosszabb esetet feltételeztem (ezt az első két mondatommal jeleztem is). Azt, hogy a munkáltató valójában el akarja küldeni az alkalmazottat, de rendes felmondás helyett inkább "finoman" rákényszeríti arra, hogy maga mondjon fel.
Ez egyáltalán nem ritka eset!

Azt is tudom, hogy jogilag nagyon nehéz megfogni, ezért is tanácsoltam Almának, hogy forduljon ügyvédhez. Talán ő talál valami okot a rendkívüli felmondásra.

Eklismerem, félreérthető volt, amit írtam.:(

yosephine # 2008.11.08. 15:24

a következőkben kérném véleményeteket:
júniusban rendes felmondással hagytam ott munkahelyemet, majd augusztus 1-től ismét állásban vagyok.
kérdésem, hogy közös megegyezés esetén jogosult lennék-e munkanélküli járadékra, figyelembe véve, hogy az előző munkahelyen én mondtam fel.
köszönettel,
yosephine

hunfrakk # 2008.11.08. 15:59

a munkanélküli járadék/segély új megnevezése:
álláskeresési járadék

ez annak jár aki legalább 200 napot dolgozott

annak nincsen jelentősége, hogy a munkaviszony hogyan szűnt meg (felmondás vagy esetleg közös megegyezéses)

garkata # 2008.11.08. 18:58

Egy ismerősöm problémáját közlöm.

Dec. 31-ig határozott idejű szerződése van.
2 héttel ezelőtt szóban közölte a főnökével, hogy felmond, mert külföldi munkát talált.

A főnöke a napokban mondta, hogy nem engedi el, mert szóban közölte csak és írásban nem rögzítették.

Melyik felmondás lenne előnyös számára, hogy nov. 20-án már külföldre tudjon utazni?
Ha írásban közli, akkor ez ellen lehet még valami kifogása a főnökének?

válaszát előre is köszönöm

nandy # 2008.11.09. 10:53

hunfrakk:

  • van álláskeresési járadék és
  • van álláskeresési segély

A járadék folyósítása biztosítási jogviszonyt keletkeztet (a szolgálati időbe is beleszámít), a segély folyósítása már nem.

A járadék kérelmezéséhez a kérelmezést megelőző négy éven belül 365 nap munkaviszony szükséges, a segély kérelmezéséhez négy éven belüli 200 nap.

További infók itt:
http://www.cvcentrum.hu/questions.php?…

nandy # 2008.11.09. 10:54

annak nincsen jelentősége, hogy a munkaviszony hogyan szűnt meg (felmondás vagy esetleg közös megegyezéses)

De van jelentősége, mert munkavállaló általi rendes felmondás ill. munkáltató általi rendkívüli felmondás esetében csak 90 nap elteltével lehet ák. járadékot folyósítani.

nandy # 2008.11.09. 10:59

garkata:

Az ismerősöd valóban hibát követett el azzal, hogy csak szóban közölte a felmondás tényét. Azt utólag nem - vagy csak nagyon nehezen - lehet bizonyítani.

Ha a munkaadó nem egyezik bele a közös megegyezésbe, akkor csak a rendes felmondás marad, ebben az esetben le kell dolgoznia a felmondási időt - kivéve akkor, ha a munkáltató ettől eltekint.

Az ismerősöd közölje írásban a felmondását, és kérje a munkaadóját a felmondási idő elengedésére (de erre a munkaadó nem kötelezhető).

Maculata # 2013.02.25. 20:43

Sziasztok! Huszonegy éve dolgozom a munkahelyemen, fizetetlen szabadságra szeretnék menni, de nem akarnak elengedni. Van valamilyen lehetöségem, vagy jogom a rendes kereteken túl ezt kérni? Ès a "rendes keretek" a betegápoláson kívül mik még? Köszi

fanni13 # 2013.02.27. 16:30

Tehet-e olyat a cégvezető, hogy nem fogadja el/írja alá a rendes felmondást? Ebben az esetben mit tehetek?

felmondás # 2014.07.14. 12:53

Üdv !

Gyors segítségre lenne szükségem !!
Holnap szeretnék felmondani a jelenlegi munkahelyem
egyéni vállalkozónál dolgozom 6hónapja 4órára vagyok bejelentve ( de fű alatt 8 órát dolgozom .....)
Mennyi felmondási időt kaphatok ?
Köszönöm ha válaszolnak szép napot !

Üdv :_ Andrea

kmary # 2014.11.25. 13:58

Üdvözletem !

Pedagógus vagyok, határozatlan idejű kinevezéssel.
Januártól máshol szeretnék dolgozni.

Mikor és hogyan közöljem lemondási szándékomat,
hogy a lehető legkorrektebb legyek a munkáltatómmal,
de én se járjak rosszul ?

Köszönöm szépen !

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.25. 14:09

Ha jól emlékszem, akkor a közalkalmazottnak 60 nap a lemondási ideje. Az akkor sem telik le januárig, ha holnap közlöd.
Meg kellene egyezni.

lopakodó # 2014.11.26. 09:39

Kedves Mindenki !
Az következőt szeretném kérdezni: nekem okt.31-én felmondtak, rendes munkáltatói felmondással, 9 évet dolgoztam itt,50 nap a felmondási időm, és a felét kellett ledolgoznom, nov.25-ig( tegnapig) dolgoztam, állományban ugye december 20-ig vagyok.
A HR-es tegnap a kilépő papírok átadásánál azt mondta, hogy dec. 21. előtt is el tudok helyezkedni, mert most már engedi a törvény! Nem nagyon találtam erre vonatkozóan semmit, hogy pl. ha én dec.1-én akarok belépni valahová, mert van egy jó ajánlatom , akkor ezt megtehetem -e , szabályosan persze ! ?

köszönöm előre is !