Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Munkavállalói rendes felmondás

wers # e-mail 2020.08.14. 12:29

Milyen törvényes lehetőségeim vannak ,ha nem akarom ledolgozni a felmondási időt

Közös megegyezéssel, azaz ha elengednek.

Vagy fizetsz:

84. § (1) A munkavállaló, ha munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni.

(2) A munkavállaló, ha a határozott tartamú munkaviszonyát szünteti meg jogellenesen, a határozott időből még hátralévő időre járó, de legfeljebb háromhavi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni.

(3) A munkáltató követelheti az (1) vagy (2) bekezdésben meghatározott mértéket meghaladó kárának megtérítését is. Ezek együttesen nem haladhatják meg a munkavállaló tizenkét havi távolléti díjának összegét.

(4) A jogellenes munkaviszony-megszüntetés szabályait kell megfelelően alkalmazni, ha a munkavállaló munkakörét nem az előírt rendben adja át.

Zotya1 # e-mail 2020.08.14. 12:04

Tisztelt Fórumozók!
Segítségre lenne szükségem.Postás vagyok azonnali hatállyal szeretnék felmondani,mert 1 hét múlva kezdhetnék egy másik cégnél.Milyen törvényes lehetőségeim vannak ,ha nem akarom ledolgozni a felmondási időt.Előre is köszönöm aki válaszol érdemben.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.08.04. 11:00

Azt se tudjuk, havibéres vagy-e, teljesítménybéres, órabéres vagy mi.
Az biztos, hogy távolléti díjat fogsz kapni.

www.kbs-ugyved.hu

bermuda háromszög #   2020.08.04. 08:04

mivel ha Szombaton is dolgozni kell
Most nem kell

Aminafannika # e-mail 2020.08.04. 08:00

Igen.Augusztus 30 ig állományban maradok.Csak a felmondási idő alatt nem kell dolgoznom.Viszont nem tartom korrektnek ezt mivel ha Szombaton is dolgozni kell akkor ugye én attól a pénztől elesek a túlórákról nem is beszélve.Azért gondolom vagy úgy lenne logikus ha naptári nap szerint lenne elszámolva a 30 nap.

wers # e-mail 2020.08.04. 07:47

A kérdésem az lenne hogy ezalatt a 30 nap alatt csak a munkanapok lesznek kifizetve vagy ilyenkor naptári nappal kell számolniuk?

Leegyszerűsítve úgy leszel kifizetve mintha dolgoznál. Ha jól értem a kérdésedet.

Aminafannika # e-mail 2020.08.04. 07:39

Tisztelt Fórumozók!
Augusztus 1.-től a munkáltatóm felmondott nekem a cég átcsoportosítása miatt,30 napos felmondási idővel.A munka alól teljes egészében felmentett (30nap).
A kérdésem az lenne hogy ezalatt a 30 nap alatt csak a munkanapok lesznek kifizetve vagy ilyenkor naptári nappal kell számolniuk?Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.01.27. 23:26

Nem tudjuk. Látni kellene mindkét okiratot teljes egészében. Akkor talán.

www.kbs-ugyved.hu

Bioboom # e-mail 2020.01.27. 18:48

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbiban szeretnék segítséget kérni.
Kevesebb, mint 2 éve dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, és a felvételkor a főnök szóban mondta, hogy 3 hónap lesz a felmondási idő, mert nehéz erre a pozícióra embert találni...
(az most jogilag nem releváns, hogy hülye voltam, hogy ilyet aláírtam)

Ebbe akkor szóban belementem.

A konkrét munkaszerződésemben az egyik pontban "A felmondásra és a munkaviszony egyéb megszűnésére a Munka Törvénykönyve szabályait kell alkalmazni."

Tehát esetemben 30 nap, amennyiben én mondok fel.

Viszont van egy tájékoztató (amit szintén aláírtam), amiben a munkaidő, bér, szabadság, stb van, illetve szintén az egyik külön pontban:
"A munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapítása az Mt. X. fejezetben foglaltak, különösen e fejezet 69. § (2) és (3) bekezdése szerint történik.
A felmondási idő kilencven nap.
69. § (2)" (itt a munkáltató felmondása esetén történő felmondási időket sorolja a munkaviszonyban töltött évek alapján)

Lassan eljött az idő, hogy felmondok, viszont úgy gondolom, hogy 3 hónapig nem sok munkáltató várna rám.

Kérdésem az, hogy a fent idézettek alapján a 90 nap felmondási idő jogilag áll, vagy támadhatom valahogy, ha a munkáltató ragaszkodik a 90 nap kitöltéséhez?

Ezt még felmondás előtt meg akarom kérdezni a munkáltatói jog gyakorlójától, hogy ragaszkodnak-e a 90 naphoz, de esélyes, hogy fog, mivel az is lehet, hogy 90 nap alatt sem fognak találni utódot.

Persze utolsó lehetőségként fel tudok mondani még azelőtt, hogy másik munkát keresnék, de ha nem muszáj, akkor nem ezt tenném.
Köszönöm a segítséget.

wers # e-mail 2020.01.17. 13:18

Ma még is megíratta a közöst, sajnos a dolgozó belement,aláírta, ezzel már nem lehet mit kezdeni.

Most komolyan, mit tett volna a munkáltató, ha nem írja alá? Nádpálca? Lelövi?

Rabszolgatartó társadalom mikor is bukott meg? (Ha egyáltalán igen)

Katácska13 # e-mail 2020.01.17. 13:08

Köszönöm mindenkinek a válaszokat! Sajnos a cég fenyegetőzik sok mindennel, ezért kellett a dolgozónak aláírni egy új felmondást, ami közös megegyezés lett.
Felmondott a dolgozó, aláírta a munkáltató, közben a munkáltató szóban közölte a dolgozóval, hogy nem kell letöltenie a felmondási idő maradékát, azaz a felét.
Ma még is megíratta a közöst, sajnos a dolgozó belement,aláírta, ezzel már nem lehet mit kezdeni.
A csavar annyi, hogy én munkaügyes vagyok, a munkavállaló meg rokonom, ezért kérdeztem. én itt maradok, féltem a munkám, ami érthető úgy hiszem.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.01.17. 09:04

arra kell orvosi alkalmassági igazolás, amilyen munkát végez.

Pontosabban arra, amit munkaviszony keretében végez. (Létezik egyéb munkavégzésre irányuló jogviszony is, ahhoz jellemzően nem kell üzemorvosi alkalmassági vizsgálat.)

A kérdésed egyébként a lényegre tapintott. :)

www.kbs-ugyved.hu

wers # e-mail 2020.01.17. 07:34

munkahelyen vállal(hat) más munkakört is, a munkaidőn kívül?
Mi az, hogy munkaidőn kívül? (Társadalmi munka feléledt?)

Egyébként szerintem arra kell orvosi alkalmassági igazolás, amilyen munkát végez.

bertok77 # e-mail 2020.01.17. 07:23

Kedves Szakértők!
Olyan kérdésem lenne, hogy munkaköri alkalmassági beutaló papíron a státusznál milyen munkaköri beosztást kell megadni, amennyiben a közalkalmazott ugyanazon a munkahelyen vállal(hat) más munkakört is, a munkaidőn kívül? Csak a fő munkaköri státuszt kell megjelölni vagy az üzemorvosnak feltétlen ismernie kell azt a munkakört is, amit munkaidőn kívül ellát?

wers # e-mail 2020.01.17. 07:20

:) az eleje idézet lenne KBS-től. Csak elbénáztam. :(

wers # e-mail 2020.01.17. 06:37

„igaz szóban, ”
Na, azt nemigen lehet utólag bizonyítani.

Kedves Béla, azt nem értem, hogy akkor mit írt alá a munkáltató?

Munkavállaló felmondott, aláírta, a munkáltató tudomásul vette, szintén aláírta.

Most akkor szóban, vagy már előtte aláírta? Érdekes ez a munkáltató. Van egy érvényes felmondás, akar még egy közöset is?? (vagy mit).
Tudomásul vette az az elsőt, de utána meg szóban.. mit is akar? (valahogy így hámozom ki Katácska leírásából)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.01.16. 20:14

igaz szóban,
Na, azt nemigen lehet utólag bizonyítani.
Ha viszont a munkavállaló nem jelentkezik munkára a beosztása szerint, az a felmondási idő alatt is azonnali hatályú felmondási ok lehet.

www.kbs-ugyved.hu

wers # e-mail 2020.01.16. 18:47

Én a magam részéről köszönöm, hogy válaszolhattam. Ha nem értetted meg sem azokat, sem amiket töröltettél, nem okolom magamat.

drbjozsef #   2020.01.16. 18:04

Katácska13,

A hülye kérdés nem konkrétan neked szólt, csak általánosságban írtam, de ha már itt tartunk, végülis mégis : szerinted, komolyan értelmes az a kérdés, hogy kötelező-e valamit aláírni? Mondd azt, hogy azt gondoltad, hogy kötelező, és ha nem írja alá, lecsapják egy kis bárddal a kisujját. Akkor elhiszem, hogy szerinted nem az.

Egyébként meg egy konkrét esetet írtál le, és semmi olyat nem kérdeztél, amit kbs válaszolt, de mindegy, lépjünk tovább.

Lesz még így se.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Katácska13 # e-mail 2020.01.16. 14:04

Szerintem nem tettem fel hülye kérdést, konkrétan leírtam az estet.
Nálunk minden esetben, ha a munkavállaló beadja a felmondását, egyértelmű, hogy a munkáltatóval aláíratjuk, ez alól nincs kivétel.
Ezért mertem feltenni a kérdésem, h a munkavállaló beadta a felmondását, ezek után aláakarnak íratni vele egy újabbat, ami közös megegyezés lenne.
Van olyan munkáltató, aki nem veszi át a munkavállaló felmondást írásban?

Katácska13 # e-mail 2020.01.16. 11:19

Kedves Kovács Béla Sándor!
Köszönöm a válaszát, erre voltam kíváncsi. Felmentette a további munka alól, igaz szóban, de a felmondási idő végéig szerintem is ki kell fizetni a dolgozót.
Ne találja ki utólag, hogy akkor írjon alá egy közös megegyezést a dolgozó.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.01.16. 11:08

Nincs azzal a felmondással semmi baj. Érvényes, hatályos.

A munkavégzés alóli felmentés egy másik dolog, az a munkáltató egyoldalú döntése. Csak nehogy azt higgye, hogy ezzel mentesül a bérfizetés alól.

www.kbs-ugyved.hu

Katácska13 # e-mail 2020.01.16. 10:15

Munkavállaló felmondott, aláírta, a munkáltató tudomásul vette, szintén aláírta.

wers # e-mail 2020.01.16. 09:57

Na, kicsit elgondolkodtam rajta, úgy érted, ha a munkavállaló beadja a felmondását, amiben kéri felmentését a munkavégzés alól, akkor ha a munkáltató nem menti fel, akkor a felmondás nem is felmondás?

wers # e-mail 2020.01.16. 09:42

Akkor ez sem munkavállalói felmondás. Hiszen eltérés van benne
Ez viszont igaz, átröppentem felette :)