9 napos betegség kontra 5 nap meló


Majordomus # 2023.04.13. 20:05

A 9 nap táppénz több mint 5 napi munkabér.
Ez matek kérdése.

SaireyVMK # 2023.04.13. 19:12

Effi.Abban az egyben igazad van,hogy ha már táppénzes az ember,akkor pihenőnapra kaphat pluszpénzt betegségre -elméletben. De ezt nyilván nem lehet eljátszani a végtelenségig és kibukik ha valaki csak erre játszik, illetve a háziorvosok is figyelnek az ilyesmire amennyire tudnak. Szoktam látni néha,hogy egy kiskönyvet vezetnek és írnak bele valamit -ismeretlen indokkal- mikor már 2hét alatt második alkalommal megyek vissza. Ez csak úgy feltűnt. Volt hogy jobban voltam, dolgozni akartam és visszamentem lezárni,aztán pár nap múlva mehettem vissza mert elhamarkodtam. Nyilván nem tetszett nekik , ott vettem észre hogy veszik elő azt a rejtélyes kis könyvecskét. Nyilván félnivalóm nincs,mert hát tényleg szarul voltam,de akkor is.

De amúgy meg a "nincs igazad a matekban" részt arra értettem amit az elején írtál,hogy 9nap táppénz több lenne mint 5 nap rendes meló.
Amit meg írsz,hogy ha valaki csak és kimondottan pihenőnap miatt megy el táppénzre, az már kilátszik a rendszerben,hisz indokolatlan. Akkor már inkább legyen benne 2 pihenő és 1 munkanap, akkor viszont tényleg jobban járhat az ember anyagilag,de az sem indokolja,hogy pihenőnapi kezdettel táppénz iránti kérelmet adjon le. A kérdés szerintem az ,hogy van-e esetleg jogszabály,hogy táppénzkérelem csak munkanappal kezdődhet-e? Persze az orvos nem fogja ellenőrizni,de ahova továbbküldik a táppénzes papírodat, ott már lehet hogy igen. (Jogszabály ügyileg amúgy informálatlan vagyok hogy válaszoljak a kérdésedre)

Majordomus # 2023.04.12. 20:28

Azt rögzíteni kellene a kollektív szerződésben nem?

efi99 # 2023.04.12. 18:40

Nem bukott meg a matekom.
Én is táppénzről beszélek. Áprilisban 1,2-re "nem fizetnek" havibéresnek havibért, mert nem munkanap, ellenben, ha ez volt egy betegség a 2 utolsó napja, táppénzt azt fognak. Így végeredményben áprilisban több lesz a bevétele, mint annak, aki nem volt beteg, holott mindketten pont ugyanannyit dolgoznak. És ez egyáltalán nincs rendben.
Eleve nem is értem, hogy mit szívott az, aki egy elborult pillanatában eldöntötte, hogy a havibéresnek - akinek teljesen másképp esnek az órái és a munkanapjai, mint folyamatos munkarendben, másképp kell kiadni a szabadnapjait és a szabadságait - a táppénze ugyanúgy számítódjon.

SaireyVMK # 2023.04.12. 14:59

Amúgy amit én írtam az a táppénzre vonatkozik. Betegszabadságot meg munkanaponként fizetik. Szóval hiába vagy 9napig táppénzen,ha ezalatt még betegszabadságra vagy jogosult,akkor csak arra az 5napra kapod , a távolléti díjad szerinti 60%-ot. Ott akkor tényleg csak 60%át kapod annak a résznek. (Illetve amiket írtam ,hogy esetleg még elbuksz hiányzás esetén,az előferdülhet extraként)

SaireyVMK # 2023.04.12. 14:57

Extra még ,ha a távolléti díjadon felül bónuszok is vannak amiket nem kapsz meg a hiányzó időre ,vagy úgy egyeltalán hiányzás esetén bukod az egészet az egész hónapra. Pl jelenléti,cafetéria,prémium, kajapénz és egyéb juttatások. De, lehet,hogy neked még így is megéri betegnek lenni.
Csak a végtelenségig nem lehetsz beteg,mert az meglátszik,noha próbálkoznak vele,de ha kiderül a turpisság akkor annak következményei vannak. Ha hébehóba beteg az ember az előfordul.

SaireyVMK # 2023.04.12. 14:42

Ott bukott el a matekod hogy 9napos betegség alatt csak az adott hónapra számított átlagbéred jár alapnak. Vagyis,ha te keresel 300ezret, adott hónapban ami 30napból áll akkor 1 nap hiányzásra 10ezer forintnak a 60%-át kapod meg, míg ha bemész dolgozni ezt a 300ezret a 176órás keretben kapod ügye(ami mondjuk 22 munkanap) vagyis 1 munkanapra nem 10ezer a béred,hanem 13636 Ft (8órás munkaidővel). Ezzel szemben 1 betegnapra kapsz 6000Ft-ot, 9-re 54ezret, 9 nap alatt ha tényleg úgy jön ki a 40munkaóra ,akkor arra meg 68182Ft. Persze még így is megérheti betegnek lenni,de igazából én se számoltam végig.

drbjozsef # 2023.03.31. 06:02

Ezt szabályozza a Munka törvénykönyve.
Ezt egyáltalán nem szabályozza a Munka törvénykönyve.
Eggyel a hozzászólásod alatt ott van a törvény neve is.
Nem próbálnád meg csak néha hanyagolni a felesleges szófosást?

efi99 # 2023.03.30. 20:43

drbjozsef
Semmi baj. Akkor legyen még a 3-a is táppénz. Április 1-2-3 táppénzes nap, 4-étől teljes bér. Ez áprilisra így is több lesz 3 nap betegséggel, mint a 3-tól végig teljes bér.
Sőt igazából ez kell legyen a jellemző, vasárnap nehezen lehet visszaírni egy beteget (mivel nincs rendelés), hétfőn annál inkább.

Majordomus # 2023.03.30. 19:44

Ezt szabályozza a Munka törvénykönyve.

drbjozsef # 2023.03.30. 19:28

Semmi baj.

Ebtv. 47. §.(2) "b"

Nem jár táppénz a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha az azt követő munkanapon (munkaszüneti napon) a keresőképtelenség már nem áll fenn.

efi99 # 2023.03.30. 18:42

A táppénz naptári napokra jár, sorry.

drbjozsef # 2023.03.30. 18:29

efi99,

PLUSZ 2 napi táppénz április 1-2-re.
Nem, ez tévedés.
Ha általános munkarendben dolgozol, és szombat-vasárnap pihenőnap, ÉS hétfőn már keresőképes vagy, akkor az azt megelőző pihenőnapokra nem vagy jogosult táppénzre.

Szomorú örökös # 2023.03.30. 16:39

efi99

Az egész oka az, hogy eltérő hosszúságú hónapokért azonos bér jár, ami nyilvánvalóan teljesen abszurd.

Aki órabérben dolgozik, annak ez nyilván nem igaz. Havibéres esetében más a helyzet.

ha én a tegnapi hozzászólásod miatt megbetegszem

Hát ha neked ennyi elég egy betegséghez, akkor valljuk be, nem sok van már hátra. :-D

efi99 # 2023.03.30. 16:33

Nézőpont kérdése, hogy hülyeség-e agyalni ilyesmin.
Az egész oka az, hogy eltérő hosszúságú hónapokért azonos bér jár, ami nyilvánvalóan teljesen abszurd. Ezért kell aztán ilyen nyakatekert szabályokat hozni a számításra, meg ezért jönnek ki matematikai furcsaságok.
Mondok egy másik példát is, még szebb lesz:
ha én a tegnapi hozzászólásod miatt megbetegszem, most elmegyek dokihoz és kiír az orvos betegállományba 3 napra, akkor az áprilisi bevételem így fog kinézni: teljes munkabérem meglesz a ledolgozott órák után, hiszen április 3-án kezdek, az összes munkanapot végig fogom dolgozni PLUSZ 2 napi táppénz április 1-2-re. Tehát, aki volt olyan hülye, hogy nem betegedett le, az egyébként percre ugyanannyi munkával kevesebb bevételre fog szert tenni áprilisban, mint az, akinek beüt 2 nap betegszabi április első két napjára és elvileg 60%-os pénzzel "büntetik" a dologtalanságát.
De azért mégsem nyúl senki a rendszerhez, mert mindenki csak legyint, nem számol utána, hanem, mint te is, csak odavetsz egy ez hülyeség kitételt.

Szomorú örökös # 2023.03.30. 04:25

efi99

Na most az a helyzet, hogy 9x0,6 az több, mint 5x1,0, vagyis jobban megéri 1 hétig betegnek lenni, mint 1 hétig dolgozni. Ez normális?

Az, hogy valaki egy álló hétig beteg, az nem egy szabadon választott dolog. Ki kell próbálni!
De hogy te ilyen hülyeségeken agyalsz, az valóban nem normális. :-)

efi99 # 2023.03.29. 16:31

Tegyük fel, hogy a dolgozó szombattól következő hét vasárnapig beteg (9 nap). Erre elvileg 60%-os zsozsó jár (minden naptári napra), a ledolgozott munkanapokra meg ugye 100%. Na most az a helyzet, hogy 9x0,6 az több, mint 5x1,0, vagyis jobban megéri 1 hétig betegnek lenni, mint 1 hétig dolgozni. Ez normális?