GYED, GYES, munkaviszony?


monoszkop # 2020.11.03. 07:41

László88 2020.10.31. 15:49

Üdv, nevelőszülő vagyok 5 éve, hamarosan megszületik a gyermekem, igényelni szeretném rág a GYED-et, de megszületése után szeretnék munkáltatót váltani. Befolyásolja e a munkáltató váltás a 2 évig kapott GYED ÉS GYEDet? Úgy értem megszakadhat, vagy vissza menő leg számít ami volt?

Főszabály, hogy a már megállapított GYED (gyermekgondozási díj)összege jogviszony váltás esetén nem változik.

(Amit nem értek, hogy saját gyermek esetén miért GYED-et igényel a megszületés után.)

monoszkop # 2020.11.03. 07:37

Dóri26 2020.11.02. 23:07

Tisztelt Szakértő!

Jelenlegi munkahelyemen 2019. Májusban kezdtem dolgozni 8 órában. 2020. Márciusában 2 órára lettem bejelentve a vírus miatt. Közben kiderült hogy babát várok. Szeptemberben eljöttem táppénzre onnan.
Ha most váltok új munkahelyet csak az új munkahelyen bejelentett bér összege fog számítani CsED-nek és Gyed-nek? Február végére várom a babát.
Köszönöm előre is!

Igen, főszabály, hogy az ellátás összegét csak az ellátásra való jogosultság időpntjában fennálló jogviszonyban elért kereset alapján lehet/kell megállapítani, az előző, megszűnt jogviszony jövedelmét figyelembe venni nem lehet.

Dóri26 # 2020.11.02. 22:07

Tisztelt Szakértő!

Jelenlegi munkahelyemen 2019. Májusban kezdtem dolgozni 8 órában. 2020. Márciusában 2 órára lettem bejelentve a vírus miatt. Közben kiderült hogy babát várok. Szeptemberben eljöttem táppénzre onnan.
Ha most váltok új munkahelyet csak az új munkahelyen bejelentett bér összege fog számítani CsED-nek és Gyed-nek? Február végére várom a babát.
Köszönöm előre is!

László88 # 2020.10.31. 14:49

Üdv, nevelőszülő vagyok 5 éve, hamarosan megszületik a gyermekem, igényelni szeretném rág a GYED-et, de megszületése után szeretnék munkáltatót váltani. Befolyásolja e a munkáltató váltás a 2 évig kapott GYED ÉS GYEDet? Úgy értem megszakadhat, vagy vissza menő leg számít ami volt?

Gabcsó # 2020.10.23. 10:51

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor !
Hálásan köszönöm a korrekt válaszokat! Így megnyugodhatnak a gyerekeim! :-)
Köszönöm !

monoszkop # 2020.10.21. 07:10

Mádorinka 2020.10.20. 15:03

Üdvözlöm!

Jelenleg (2021. februárig) passzív GYED-en vagyok a 20 hónapos kislányommal, a munkaviszonyom 2019. Oktober 1-el megszűnt, mert lejárt a határozott idejű szerződésem. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben a GYED, illetve a későbbiekben a GYES biztosítási jogviszonynak számít e? Ha a GYES lejárata előtt, tehát 2022. februárig megszületne a következő gyermekem, jogosult lennék valamilyen ellátásra? Jól gondolom, hogy sem a CSED-re, sem a GYED-re nem lennék jogosult ebben az esetben?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Jól gondolja, a megadott adatok figyelembevételével nem lenne jogosult.

Mádorinka # 2020.10.20. 13:03

Üdvözlöm!

Jelenleg (2021. februárig) passzív GYED-en vagyok a 20 hónapos kislányommal, a munkaviszonyom 2019. Oktober 1-el megszűnt, mert lejárt a határozott idejű szerződésem. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben a GYED, illetve a későbbiekben a GYES biztosítási jogviszonynak számít e? Ha a GYES lejárata előtt, tehát 2022. februárig megszületne a következő gyermekem, jogosult lennék valamilyen ellátásra? Jól gondolom, hogy sem a CSED-re, sem a GYED-re nem lennék jogosult ebben az esetben?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.18. 09:09

Miért állapítanák meg újra az egyszer már megállapított ellátás összegét?
A gyedből vonnak járulékot, miért kellene még külön fizetni?

Gabcsó # 2020.10.17. 18:20

Köszönöm a gyors választ kedves Kovács_Béla_Sándor!
De még maradt megválaszolatlan kérdés....

Csökken e a GYED összege ezáltal, hogy munkanélkülivé vált, vagy netán olyan új munkahelyt talál, ahol jóval kevesebb fizetést kap?

Anyuka így, hogy apa van GYED-en jogosult e TB ellátásra , vagy fizetnie kell azt a havi minimum 7 ezer valamennyit?!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.17. 10:44

Miért ne kapná? (Nagyon fiataloknak: a gyedet eredetileg pont csak akkor lehetett igénybe venni, ha nem dolgozott az ember illetve az ember lánya.)

Gabcsó # 2020.10.17. 09:20

Tisztelt Szakértők!

GYED-del kapcsolatos kérdésem lenne! Apuka igényelte a GYED-et, mert anyuka katás vállalkozó volt és neki nagyon alacsony lett volna a GYED. Viszont apukát 2 napja a vírusra hivatkozva nov. 1-el kirúgták. A kérdésem: apuka kapja e továbbra is a GYED-et, ha netán munkanélkülire kerül? Csökken e a GYED összege ezáltal, hogy munkanélkülivé vált, vagy netán olyan új munkahelyt talál, ahol jóval kevesebb fizetést kap?

Anyuka így, hogy apa van GYED-en jogosult e TB ellátásra , vagy fizetnie kell azt a havi minimum 7 ezer valamennyit?!

Segítségüket előre is köszönöm! Gabó

Jusztasz # 2020.10.16. 08:25

Körmöndi Zoltán 2020.10.15. 18:01
Tisztelt Szakértő!
GYED igényléssel kapcsolatos kérdésem lenne. Feleségem igényelte a gyermek születésekor GYEDet a CSEDel együtt. Most viszont én, mint vér szerinti apa és férj főiskolára/egyetemre adom be a jelentkezésemet. Aki gyermekgondozási díjban (GYED) részesül plusz 40 pontot kap a felvételi pontjaihoz. Van olyan lehetőség ,hogy az anya lemond a GYEDről és az apa igényli meg

IGEN

vagy ha az anya igényelte utána már nem módosítható a GYEDet igénylő személy?

DE IGEN MÓDOSÍTHATÓ

Válaszát előre is köszönöm!

Arra azért ügyeljen, hogy GYED-et az apa csak a CSED lejárta után kaphat, illetve, hogy a jogosultsági feltételekkel rendelkeznie kell.

Körmöndi Zoltán # 2020.10.15. 16:00

Tisztelt Szakértő!

GYED igényléssel kapcsolatos kérdésem lenne. Feleségem igényelte a gyermek születésekor GYEDet a CSEDel együtt. Most viszont én, mint vér szerinti apa és férj főiskolára/egyetemre adom be a jelentkezésemet. Aki gyermekgondozási díjban (GYED) részesül plusz 40 pontot kap a felvételi pontjaihoz. Van olyan lehetőség ,hogy az anya lemond a GYEDről és az apa igényli meg , vagy ha az anya igényelte utána már nem módosítható a GYEDet igénylő személy?
Válaszát előre is köszönöm!

monoszkop # 2020.10.15. 11:11

LiliLink 2020.10.15. 12:29

Tisztelt Szakértők!

Jelenlegi munkahelyemen napi 8 órában dolgoztam egészen júliusig, amikor is új részmunkaidős munkaviszonyom lett a cégcsoporton belül egy másik cégnél, és a munkaidőm 6+2 órában lett beosztva a két cég között. Mire aktuális lesz a GYED, mindkét munkaviszonyomban meglesz a 365 nap biztosítási időm. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mindkét munkaviszonyomból jogosult leszek majd a GYED-re, amennyiben meglesz a 365 nap és a biztosítási jogviszonyom mindkét helyen?

IGEN.

Nem járhatok rosszabbul az 2 órás részmunkaidős állásom miatt, igaz?

”IGAZ.

LiliLink # 2020.10.15. 10:29

Tisztelt Szakértők!

Jelenlegi munkahelyemen napi 8 órában dolgoztam egészen júliusig, amikor is új részmunkaidős munkaviszonyom lett a cégcsoporton belül egy másik cégnél, és a munkaidőm 6+2 órában lett beosztva a két cég között. Mire aktuális lesz a GYED, mindkét munkaviszonyomban meglesz a 365 nap biztosítási időm. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mindkét munkaviszonyomból jogosult leszek majd a GYED-re, amennyiben meglesz a 365 nap és a biztosítási jogviszonyom mindkét helyen? Nem járhatok rosszabbul az 2 órás részmunkaidős állásom miatt, igaz?

lilla85 # 2020.10.09. 08:39

Tisztelt Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni. Kisfiam 2019 júniusában született. Jelenleg gyeden vagyok vele itthon. Előtte folyamatos munkaviszonyom volt legalább 10 évre visszamenőleg. Kistestvér érkezése esetén milyen ellátásban részesülhetnék, amennyiben a gyed lejárta után születne? Mi lenne a számítás alapja? 2021 júniusáig vagyok jogosult a gyedre, de vélhetően utána születne (még 2021-ben) a kistestvér. Ilyen esetében hogy járnék a legjobban pénzügyileg? Tanácsukat előre is köszönöm!

Jusztasz # 2020.09.21. 06:31

BarbiSzb 2020.09.19. 00:37

Nem. A GYED-nek két konjuktív feltétele van. (A konjuktív azt jelenti, hogy a jogosultság megállapításához mindkét feltételnek egyszerre fenn kell állni.)

  1. feltétel: Álljon az Újtbj. 6. § szerintibiztosítási jogviszonyban
  2. feltétel: És a gyermek születését megelőző két évben legyen összességében 365 nap biztosítási jogviszonya.

Ha csak az egyik feltétellel rendelkezik a jogosultság nem állapítható meg.

BarbiSzb # 2020.09.18. 22:37

Tisztelt Szakértők!

Apa GYED-del kapcsolatosan kérnék segítséget. Az 1997. LXXXIII. törvény 42/A (1) szerint gyermekgondozási díjra jogosult a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.
Esetünkben apuka jelenleg nem dolgozik, munkaviszonya 2019.12.31. dátummal megszünt. Viszont a gyermek születését megelőző két évben megvan összességében 365 nap biztosítási jogviszonya. Ez esetben jár az apa GYED, vagy sem?
Nagyon köszönöm előre is!

monoszkop # 2020.09.18. 11:08

Pufy0129 2020.09.17.

A GYED ellátásra való jogosultságot jogviszonyonként külön-külön kell elbírálni.

(Azaz meg kell nézni, hogy "A" közalkalmazotti jogviszonyban teljesülnek-e a jogosultsági feltételek. -Úgy, mintha "B" jogviszonnyal nem is rendelkezne.- Ha igen kaphatja az ellátást az "A" közalkalmazotti jogviszonyban elért jövedelemből.

Majd meg kell nézni, hogy "B" megbízási jogviszonyban teljesülnek-e a jogosultsági feltételek. -Úgy, mintha "A" jogviszonnyal nem is rendelkezne.- Ha igen kaphatja az ellátást az "B" megbízási jogviszonyban elért jövedelemből.)

Jogalap:

Ebtv. 43. § (2), 42. § (8)

217/1997 (XII.1) Korm. rendelet. 26/A § (3)

Pufy0129 # 2020.09.17. 08:39

Tisztelt Szakértők!

Egy összetetebb kérdésem lenne.

Apa GYED-et szeretnék igénybe venni, úgy hogy bejárok dolgozni, mert a párom nem jogosult GYED-re, mert saját jogon kap más ellátást, de otthon marad a picivel. Párom Csedet kapott a pici fél éves koráig. Én a fél éves korátol szertném igénybe venni a GYED-et. A pici 2020.01.31 született a CSED 2020.07.16ig volt megállapítva.

A munkáltatóm nagyon nehezen tudta, ezt a tényt elfogadni. Most viszont a GYED számítással kapcsolatban merültek fel kell kérdések.

Én a jelenlegi munkahelyemen 2018. Szeptemberétől dolgozom Fő állásban, közlakalmazotti jogviszonyba. Ugyan annál a munkáltatónál szintén közalkalmazotti jogviszonba létesítettem egy megbízási jogviszont 2019.06.15-től, ez a szerződésem 2021.06.15-ig lesz életben, a megbizási jogviszonyból is vonnak TB-t.

Az lenne a kérdésem, hogy a GYED összegének beszámítása kapcsán ez a második jogviszonyom tényleg semmilyen szerepet nem játszik? HA valahogy figyelembe vetethető, annka mi a pontos menete? vagy ha beszámítható, akkor azt milyen jogszabályra hivatkozva tudom tállani a munkáltatónak?

A választ előre is nagyon szépen köszönöm!

Judit966 # 2020.09.11. 12:57

Tisztelt Szakértő!
Az volna a kérdésem, hogy jogosult vagyoke a GYED-re?
Az utobbi 2 évben volt 2x8 hónap bejelentett munkám közötte 3 hónapig nem voltam biztosított
És munkahelyem sem. A pici most fog születni :)
A válaszát előre is, Nagyon szépen köszönöm!!

Hardegard # 2020.08.24. 15:09

Emberek, ha pénzügyi nehézségei vannak, akkor miért nem próbálja meg, hogy menjen ezen az oldalon http://www.eco.hu/…jatek-ipart/, ahol mindig sikerül megoldani az összes problémát a pénzzel, próbálja ki, és te, biztos vagyok benne, hogy biztosan elégedett lesz

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.20. 15:58

A munkahelyemen előre láthatólag nem lesz hely.
Legyen!

Bernadett18 # 2020.08.20. 13:30

Tisztelt Tagok!

Jeleleg mêg gyeden vagyok. Novembertől mivel 2 éves a gyerkőc csak gyest kapok. A munkahelyemen előre láthatólag nem lesz hely. Mivel szeretnénk kistesót arra gondoltam, hogy 4 órás munkát vállalnék gyes mellett amíg nem jön össze a baba és nem tudok táppénzre menni. A jelenlegi munkáltatóm maradna a fő munkaadóm, és máshol lennék 4 órában. Úgy olvastam ilyet lehet. A kérdésem az, hogy a későbbi csed,gyed megállapításat befolyásolja e a 4 órás munkám vagy akkor is a fő munkaadó által megállapított béremet veszik alapul?
Előre is köszönöm!

Athos30 # 2020.08.17. 09:50

Tisztelt Fórumozók, Szakemberek!
Segítségüket szeretném kérni. 12 éve dolgozom egy cégnél, jelenleg GYESen vagyok, ami 2021 tavaszán fog lejárni.
E-mailben, telefonon jeleztem, hogy szeptembertől szeretnék újra munkába állni.
A bölcsődei beiratkozáshoz kellett egy munkáltatói igazolás munkakezdési dátummal, azt ki is adta számomra a cégvezető.
Ezt követte később egy személyes megbeszélés.
Itt saját kérésemre beleegyezett, hogy egy másik telephelyükön dolgozhassak (a régi posztom egyébként is megszünt) és 6 órában dolgoznék a korábbi 8 helyett.
Némi gondolkodás után telefonon jeleztem, hogy nem szeretném elfogadni ezt az ajánlatot mivel kevesebb lenne az órábérem, mint régen és a munkakör is felelősségteljesebb az ott dolgozókhoz képest (egyenbér lenne).
Azóta, egy hete várom a főnököm visszajelzését. Mit tehetek ebben az esetben? Kérhetek állásidő pénzt szeptembertől, ha nem jelez vissza illetve ha nem tudunk megállapodni?
Mennyi az állásidő pénz? Jogosult vagyok rá?
Mikor írjak levelet, hogy nyoma maradjon annak, hogy nem fogadom el a kedvezőtlenebb feltételt és így nem tudom felvenni a munkát szeptemberben?
Amennyiben nem fogadom el az ajánlatukat maradhatok passzív állományban vagy kötelességem felmondani?
Egyáltalán milyen további lehetőségeim vannak ebbe a helyzetben?
Válaszukat előre is köszönöm.