Örökölt ingatlan tulajdonrész, fedezetként ?


ObudaFan # 2009.03.30. 12:36

Jogszerű. Az más kérdés, hogy ha a haszonélvező nem adóstárs és a haszonélvezet törvény erejénél fogva jött létre, vagy az ingatlan-nyilvántartásba be van jegyezve, akkor az árverési vevő tulajdonjogát a haszonélvezet továbbra is terhelni fogja.

Ritucci # 2009.03.30. 08:14

Hasonló ügyben kérném segítségeteket.

Mi a helyzet akkor, ha a végrehajtás alá vont ingatlanrész felett, valaki haszonélvezeti jogkört gyakorol?

Ebben az esetben is végrehajtható, azaz árverezhető az ingatlan?

XY haszonélvező ingatlanára végrehajtást, illetve árverést tűztek ki, mert az ingatlan 1/8 részben tulajdonosának (örökléssel szerzett tuljog.) ZZS-nek tartozásait, ilymódon kívánják behajtani.

ZZS adós öregségi nyugellátásban részesül, azonban ebből nem próbálták letiltani az adósságot.

Jogszerű ez ebben a formában? Mit tehet XY haszonélvező, és mit kell tennie ZZS adósnak, hogy az árverést felfüggesszék?

Köszönöm, ha válaszoltok!

ObudaFan # 2009.03.25. 12:24

Összesen ennyi a speciális szabály:

Vht. 161. § (1) Ha az osztatlan közös tulajdonban levő ingatlanra nem valamennyi tulajdonostárssal szemben van a végrehajtási jog bejegyezve, az árverést csak az adós tulajdoni hányadára lehet kitűzni.
(2) Az adós tulajdonostársai az árverés kitűzéséig együttesen kérhetik, hogy az egész ingatlant árverezzék el. A kérelmet a végrehajtó által jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozatban vagy közjegyzői okiratban kell előterjeszteni.256
(3) A (2) bekezdésben szabályozott esetben

  1. az ingatlanra az adós kivételével bármelyik tulajdonostárs is árverezhet,
  2. az árverező tulajdonostárs a tulajdoni hányadának megfelelően arányosan csökkentett előleget köteles letétbe helyezni, és ha az ingatlant megvette, nem kell megfizetnie a vételárnak azt a részét, amely az ő tulajdoni hányadára esik,
  3. a tulajdonostárs hozzájárulásával lehet az ő tulajdoni hányadát a becsértékénél alacsonyabb áron elárverezni,
  4. a tulajdonostárs tulajdoni hányadának értékesítéséből befolyt összegből a végrehajtó levonja az értékesítésnek a tulajdoni hányadra eső, külön jogszabályban meghatározott költségét.59
Pjotr # 2009.03.25. 11:19

Ha nem önálló és nem értékesíthető önállóan, akkor szinte sehogy nem zajlik egy ilyen, mert nem fog vele foglalkozni a végrehajtó, csak legutolsó lépésben.
Ha idáig jut, akkor megpróbálja majd értékesíteni párszor majd a többi tulajdonostárs megveszi az értékének a töredékéért neked meg megmarad a tartozásod.

b.sanyi # 2009.03.25. 10:53

Még egy kérdésem adódott ebben a témában. A gyakorlatban hogyan zajlik le, amikor egy tulajdonrészt végrehajtás alá vonnak?

Más résztulajdonosok és hasznonélvező esetén milyen akadályai lehetnek ennek?

ObudaFan # 2009.03.25. 09:25

A végrehajtó elég nagy döntési kompetenciával rendelkezik abban a kérdésben, hogy mit von végrehajtás alá, mert attól, hogy papíron egy ingatlanban fennálló tulajdoni hányad valamennyit ér, még nem biztos, hogy annyiért el is lehet adni.

b.sanyi # 2009.03.24. 20:49

monalisa1,

Ha kimerítettük az életvezetési tanácsokat, akár az eredeti kérdésnél is maradhatunk :)

b.sanyi # 2009.03.24. 20:43

Kedves Immaculata!

Köszönöm, hogy kiváló távolba látásoddal rávilágítottál az életformámra most ugyan ez nem volt tárgya a kérdésemnek.

Nyilvánvalóan tisztában vagyok a döntésem emberi vetületeivel is, ennek tudatában merült fel ez a lehetőség.

Mégis hasznos volt a postod, mert válaszoltál.

Köszönet érte!

monalisa1 # 2009.03.24. 20:38

b.sanyi!

Közel két éve az egyik "szomszédom" azért költözött a nagyvárosba - a messzi távolban lévő szülőfalujából -, hogy végre munkája- rendes megélhetése legyen. Feladva a röghözkötöttséget...

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.24. 20:20

Ez a gondolat hasonló az életformádhoz.

Annak az ingatlannak bizonyára több tulajdonosa is van, és baromira örülni fognak az ötletednek.

Egyébként járható úgy, mert minden ami a tulajdonodban van és lefoglalható, arra a végrehajtó ráteszi a kezét.

Másik:
Megkeresed a tulajdonostársakat és átbeszéled velük, hogy váltsák magukhoz a te tulajdoni hányadodat a közüzemi tartozásod fejében.

b.sanyi # 2009.03.24. 20:06

Kedves Szakértők,

2008 nyarán tulajdonrészt örököltem egy Pest megyei ingatlanban, ennek az értéke, kb azonos vagy meghaladja, azt az összeget, ami az évek alatt felgyűlt és mára végrehajtóhoz került közüzemi tartozásaim jelentenek.

Más lehetőségem nem lévén kifizetni ezeket (nhány 100 fős faluban élek, munka nélkül csupán szociális támogatásból) - arra gondoltam, hogy felkeresem a kirendelt végrehajtót, és felajánlom neki hogy vonja végrehajtás alá az örökölt ingatlan szóban forgó hányadát.

A kérdésem az, hogy járható útja -e az adóságom rendezésének, vagy egyáltalán alapvetően szóba jöhet-e ilyen megoldás Önök szerint?

Válaszukat köszönöm.