Magánnyugdíjból visszalépés az államiba


lenolaj1 # 2009.05.08. 17:29

Azt, hogy a mai szabályozás szerint ki, milyen feltételekkel léphet vissza az állami nyugdíjba, azt tudom. Azok alapján, én már nem vagyok jogosult erre a manőverre.
De.
Az alábbi, reményt adó idézet egy 2009.04.19-i Index cikkből való.
A baj csak az, hogy azóta néma csend.
Vagy tud erről valaki többet?

A kormány fontolóra veheti, hogy megengedné a magánnyugdíjpén­ztárakból való visszalépést az állami nyugdíjrendszerbe bizonyos korhatár felett. Hogy mennyit jelentene ez idén a költségvetésnek, nehéz megbecsülni, de a dokumentum szerint 20 milliárd forintnyi bevételre ebből is szert tehetne az államkassza. Jövőre még nagyobb a pluszbevétel, akár 70 milliárd forinttal is gazdagodhatna a büdzsé azzal, hogy a magánnyugdíjpén­ztári tagok egy része a pénztárból kilép és az állami pillérbe fizet csak járulékot.

lenolaj1 # 2009.05.11. 19:04

Eszerint erről senki semmit nem hallott?

pécsi # 2009.05.13. 19:00

Én is olvastam ezt.De tavaly azt is közölte egy újság, hogy van egy elfogadott rendelet a visszalépéssel kapcsolatban (feltétel nélkül), de ezt nem hozták nyilvánosságra.A cikk íróját megkerestem, de nem válaszolt.Én is szeretnék visszalépni a TB-be, mert jól átráztak a magánnyugdíj-pénztárral!

aperten # 2009.05.13. 22:03

Melyik újságban olvastad, és ki írta? Engem is érdekel a dolog, bár kicsit más oldalról.
Sajnos még nem eszmélt rá a társadalom, milyen szörnyűséges következményei lesznek a nyugdíjbiztosítás részleges privatizálásának.
A befizetéseket átirányították részben a magánnyugdíjpénztárakhoz, ahonnan a pénzmaffia kiszivattyúzza a pénzeket, jelenkori kötelezettségeket meg nem osztották el a befizetés arányában, hanem az állami nyugdíjbiztosításon maradt. Az meg felemeli a korhatárt annyira, hogy az emberek ne érjék el, hanem elpusztulnak előtte. A rokkantsági/baleseti rokkantsági nyugdíjasokat meg Mengelét megszégyenítő módszerekkel kiszelektálják a rendszerből. Legalábbis a csekélyebb érdekérvényesítő képességű rétegeket, döntően a becsületes kétkezi munkásokat, bányászokat, parasztokat, akik jellemzően a munkában rokkantak meg, de mégis "természetes kórokú"-ként százalékolták le őket. Azokat a volt pártkádereket, és egyéb simlis elemeket, akik pénzért vették meg a leszázalékoló orvosbűnözőket, na azokat nem szórja ki a rendszer, mert azoknak véglegesen adták meg, hogy ne lehessen nekik felülvizsgálni, hiszen akkor éppen azok bukhatnának le akik most is döntenenek. Ha nem csak a nicked pécsi, akkor gondolom hallottál már az ottani OOSZi/ORSZI gazemberségeiről.


# aperten

lenolaj1 # 2009.05.14. 11:22

Arra az újságcikkre én is kíváncsi lennék!

pécsi # 2009.05.14. 18:19

A cikk: Baksa Roland írása- 2007.10.17.- http://index.hu/gazdaság/magyar/nyugd071016

Lényege:"Egyszeri akció keretében 2008.jan.1. és 2010.dec.31. között a legalább 50 évesek ott hagyhatják a magánnyugdíj-pénztárukat. Erről hamarosan levelet is fognak kapni."

aperten # 2009.05.15. 17:05

Az újságíró kész tényként, és lényegében kormánydöntésként harangozott be egy törvénymódosító javaslatot, amit az tövény általános vitára bocsátásának napján nyújtottak be. Két nap múlva meg visszavonták. Szerintem kaptak egy nem visszautasítható ajánlatot.

http://href.hu/x/916c

De még ha bekerült volna is a törvénybe, akkor is csak az 50 év felettieknek biztosított volna visszalépési lehetőséget. Kitalálták ezt rendesen a törvényhozó pénzmaffia ügynökök. A liberalizmusra, hatékonyságra hivatkozva kötelezően átirányítják a befizetések felét a magánpénztárakba. Arra már nem terjed ki a fene nagy liberalizmus, hogy aki akarja az szabad akaratából válaszhassa az állami nyugdíjpénztárat,korhatártól függetlenül, ill. a szabad visszalépés lehetőségét. Éppen nemrég néztem egy magánpénztári egyenleget befizetés 24 ezer volt, eredmény több mint ötezer. CSAK ÉPPEN MINUSZBAN. Namármost az anyagmegmaradás törvényei szerint ezeknek a pénzeknek is lennie kell valahol. Soros féle pénzmaffiózók talán többet tudnak róla, mert ő "befektetett" a politikai elibe a rendszerváltás körül...


# aperten

lenolaj1 # 2009.05.15. 21:35

Igen, aperten, ez egy régebbi történet amire pécsi-vel hivatkoztok, ami egy el nem fogadott javaslat.
Azóta leszabályozták a visszalépés feltételeit:

A magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló 1997. évi LXXXII. törvény értelmében 2002. december 31-ig volt lehetőség önkéntes döntéssel visszalépni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

Más a helyzet azon pénztártagok esetében, akik öregségi vagy előrehozott öregségi nyugdíjra váltak jogosulttá. Esetükben ugyanis - a jogszabályi feltételek fennállása esetén - lehetőség van a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépésre. Amennyiben a pénztártagsági jogviszony időtartama nem éri el a 120 hónapot, továbbá a megállapítható járadékszolgáltatás havi összege alacsonyabb az őket megillető társadalombiztosítási nyugdíj 25 százalékánál, kérésükre a magánnyugdíjpénztár a visszalépés igazolására szolgáló dokumentumot ad ki, amely tartalmazza ezeket a tényeket, továbbá azt is, hogy a tagsági jogviszony mely időpontban szűnik meg. (A 120 hónap számításánál 30 naptári napot kell egy hónapnak tekinteni.) A visszalépés legkésőbb a nyugdíjigény elbírálása tárgyában hozott elsőfokú határozat kézhezvételét követő legfeljebb 30 napon belül kezdeményezhető.

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépésre a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra jogosult személyeknek van még lehetőségük, akiknek e szándékukról a társadalombiztosítási nyugdíjigény benyújtásával egyidejűleg írásban nyilatkozniuk kell.

Én előrehozottba mennék, de tagsági jogviszonyom meg fogja haladni a 120 hónapot - sajnos :(

aperten # 2009.05.16. 04:48

Trükkös a dolog. Gyakorlatilag senki nem lesz már erre jogosult.
Csodálatos ez a álliberalizmus. Kötelezően rákényszerítették az emberekre, hogy a magányugdíjpénztárba is be kell lépniük. Nem hagyva meg nekik a döntést, hogy az államit választhassák kizárólagosan, vagy visszaléphessenek szabadon. Aztán meg a pénzeiket lenyúlják tőzsdetrükkökkel. A következmények már lassan szivárognak. Nyugdíjkorhatáremelések, kirekesztések a baleseti és a rokkantsági nyugdíjakból, stb...
Csak ha jogi oldalról közelítjük meg ezt a kérdést, akkor teljesen jogellenes a dolog. Az dolgozó munkát vállal adott feltételekkel, hogy bizonyos korhatár után nyugdíjba mehet, vagy ha bizonyos mértékű egészségkárosodás éri, akkor a meghatározott ellátásokra jogosult. Ez egy társadalmi szerződés.
Aztán egyszer csak az állam felrúgja az emberek belegyezése nélkül. Felemeli a korhatárt, lecsökkenti a nyugdíjmegállapítás összegét, kirekeszti a baleseti rokkantsági nyugdíjasokat az ellátásból stb.. Az állam teljesíti a társadalmi szerződésben vállalt kötelezettségeit az emberek felé. A kötelezettségeit, csak a bankok felé teljesíti maradéktalanul, azoknak nem mondja, hogy leszállítom az államadósság kamatát. Azt csak a nyugdíjmegállapítás százalékával teszi meg. Csak mert a pénzmaffia szivattyúnak lefölözi az emberek nyugdíjpénztári befizetéseit, törvényhozói bűnsegédlettel.


# aperten

aperten # 2009.05.16. 04:52

Pontosítás: „Az állam NEM teljesíti a társadalmi szerződésben vállalt kötelezettségeit az emberek felé.


# aperten

Veci # 2009.05.16. 07:17

Kedves lenolaj1

Az általad idézett törvényt megnéztem, de te biztos átbogarásztad már:

A tagsági viszony megszűnése
23. § (1) A pénztártag tagsági jogviszonya
a) más pénztárba való átlépéssel, az átlépés napját megelőző nappal;
b) elhalálozással, az elhalálozás napjával;
c) zárt pénztárban a tagsági viszony SzMSz szerinti feltételének megszűnésével; vagy
d) a Tny. szerint megállapított rokkantsági nyugdíjra jogosulttá válásával, a rokkantsági nyugdíj megállapításának napját megelőző nappal, a tag döntése szerint; illetőleg
e) a törvény 123. §-ának (2) bekezdése szerinti visszalépéssel;
f) a törvény 123. §-ának (6) bekezdése szerinti visszalépéssel, a nyugellátás megállapításának napját megelőző nappal

g) ...
h) a törvény 123. §-ának (8) bekezdése szerinti visszalépéssel i) a 28. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti egyösszegű szolgáltatás igénybevételével
szűnik meg.
” stb.

Átmeneti rendelkezések
123. §
(1) 448
(2) 450
(3) 453
(4) 457
(5) 458
(6) Azok a 120 hónapot meg nem haladó - különböző pénztárakban eltöltött és összeszámított - tagsági jogviszonnyal rendelkező pénztártagok, akik - a 23. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott eset kivételével - nyugdíjszolgáltatásra szereznek jogosultságot, 2012. december 31-ig kezdeményezhetik a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe való visszalépést. A visszalépésre abban az esetben van lehetőség, ha a magánnyugdíjpénztár tájékoztatása szerint a pénztártag részére megállapítható, a 27. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt járadéktípusnak megfelelően számított magánnyugdíjpénztári járadékszolgáltatás várható összege nem éri el a pénztártag Tny. 12. § (7) bekezdése szerinti nyugellátásának 25 százalékát.

Ezt tanulmányozzad. Úgy értelmezem, hogy te, mivel 59 évesen 2012-ben elmehetsz előrehozott nyugdíjba, akkor visszaléphetsz? Ebben a témában nem vagyok járatos, az ONYF-nél érdeklődj, mert lehet, hogy ez az életkorra vonatkozó nyugdíjkorhatárt tekinti nyugdíjjogosultságnak, ami neked 63 év.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2009.05.16. 10:59

Aranyos vagy, köszönöm, és igen, átbogaráztam, és éppen akkor keseredtem el.
Mert 3 feltételnek kell teljesülni, hogy valaki visszaléphessen:

1./ 2012. dec. 31-ig meg kell szereznie a nyugd.jogosultságot (ez nálam rendben, én már 2012 februárban betöltöm az 59-et)
2./ a magánnyugdíji kifizetés kevesebb kell hogy legyen mint a csak állami nyugdíj kiszámításának a 25%-a (logikus, tehát hogy ne járjon rosszabbul a delikvens, sajnos ez is teljesülne nálam - különben nem foglalkoztatna a téma :))
3./ a 120 hónap tagsági viszont nem szabad elérni (na, ez nálam már az idén teljesülni fog, de hogy miért épp 10 évnél húzták meg a határt, még senki hozzáértő nem tudta megmagyarázni)

Mivel a 3 feltélel között ÉS kapcsolat van, én a jelen szabályozás szerint kihullok, mivel 1998-tól vagyok tag, vagyis 2012-ben már 13 éves pénztári tag leszek. Vagyis a 3./ ponton elbukok.

Persze van egy biztos módja a visszalépésnek:
rokkantságiba kell menni, és bár van egy csomó nyavalyám, azért ezt a tortúrát valahogy kihagynám.

A topik indító idézet némi reményt adott, csak hát ugyebár azóta síri csend honol.

Üdv.
lenolaj1

Veci # 2009.05.21. 18:41

lenolaj1

Ezt nézd meg:
http://www.adozona.hu/…ag_2010.aspx

A Népszabadság szerint az előterjesztésből kiderül, hogy a jövő évi adócsomaggal a kormány egy évre megteremtené a lehetőséget az 52 évnél idősebbek számára arra, hogy visszalépjenek a magánnyugdíj-pénztárakból a tb-nyugdíjrendszerbe.

http://nol.hu/…adocsomagban

Válságcsapás a magánpénztárakra
Mégis visszaléphetnek a tb-nyugdíjrendszerbe azon idősebb munkavállalók, akik nem elégedettek a magánpénztáruk teljesítményével - ezt tartalmazza az adóváltozásokról szóló pénzügyminisztériumi előterjesztés. Az indok, hogy a válság nyomán borzalmassá váló magánpénztári eredmények miatt olyan lépésekre van szükség, amelyek helyreállítják a pénztárak iránti bizalmat. A kormányzati előterjesztés szerint azok, akik 2009. január 1-jén elmúltak 52 évesek (vagyis 1957 előtt születtek) és önkéntes döntésük alapján léptek be egy magánpénztárba - vélhetően valamikor tíz évvel ezelőtt - jövőre, egy éven át, utolsó alkalomként még választhatják azt, hogy nyugdíjukat teljes egészében az államtól szeretnék kapni. Ezenkívül a kormányzat számos bizalomépítő lépést is tesz. Így például hozamgaranciát léptetnének életbe, amely a megtakarítások reálértékének fenntartását biztosítja, csökkentenék a pénztárak által felszámolható vagyonkezelési költség maximumát és szigorítanák a magánpénztárak közötti váltás lehetőségét.

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.05.21. 19:18

lenolaj1

Itt sokminden le van írva, olvasd el:

Az 52 év felettiek visszaléphetnének az állami nyugdíjrendszerbe
http://index.hu/…jrendszerbe/

Ha a parlament is elfogadja a kormányzati adó-salátatörvénybe ágyazott elképzelést, akkor azok a magánnyugdíjpénztári tagok hagyhatják ott pénztárukat és tartozhatnak teljesen az állami nyugdíjpillér alá, akik 2008. december 31-ig betöltötték 52. életévüket és önként léptek be a magánnyugdíjpénztárba. A tervek szerint augusztus 15-ig erről az érintetteket levélben értesítik, és a döntést idén év végéig kell meghozni. Aki úgy dönt, hogy visszalép az állami pillérbe, annak ezt a magánnyugdíjpénztárának be kell jelentenie, a pénztár pedig a befizetett díjat átutalja a nyugdíjkasszába.

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2009.05.22. 04:52

Nocsak! :)
Ez nagyon jó hír!
Már "csak" azért kell imádkozni, hogy megszavazzák.

S nem von le a hír értékéből az sem - bár kissé zavaros -, hogy a két cikk két különböző időszakra datálja az átlépés idő intervallumát. Az egyik a teljes 2010-es évet, míg a másik a 2009-es évet bezáró időszakot említi. Előbbi az idén nyugdíjba vonulókat érintheti hátrányosan.

Veci, lehet tudni, hogy ezt kb. mikor kellene megszavaznia a parlamentnek?

Üdv.
lenolaj1

Veci # 2009.05.22. 07:02

Kedves lenolaj1

Nem tudom, erre a hírre az adózóna honlapján bukkantam rá, minden nap megnézem az információt. S ez után kezdtem keresni rá, ezért gyorsan megírtam neked. Lényeg, hogy az 52. évüket betöltőkre adna lehetőséget (persze akit érint a dolog). Remélem a hír igaz és napirendre veszi a parlament. Véleményem szerint, ha igen, akkor nagy esélye lehetne, hogy megvalósuljon. A cikkben megjelent indoklás is ezt erősítené. Majd sasoljunk!

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

szinusz # 2009.05.26. 09:08

mikor mehetek nyugdíjba? 1952 ben születtem,. 1970.08.05.óta folyamatos munkaviszonyom van és négy gyermekem van.

Veci # 2009.05.26. 12:48

szinusz
nyugdíjba vonulás időpontja topicban válaszoltam. Vagyis 59. születésnapod utáni naptól.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.05.26. 18:56

Kedves lenolaj1

Láttad a Híradót? Ott is mondták az átlépési lehetőséget, én az ATV-n láttam. Majd csak lesz belőle valami!
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

szamfil # 2009.05.27. 11:19

Szia(sztok) !

Idézet a HetiVálaszból.

"Jó hír! - Mégsem buknak a magánnyugdíjpénztár-tagok"

A Heti Válasz Online információja szerint a kormány ismét lehetőséget ad a magánpénztári tagoknak, hogy visszatérjenek a tisztán társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe. Emellett az állam garantálja, hogy a magánpénztári befizetések nem veszíthetnek reálértékükből.
A fojtatást itt:
http://www.hetivalasz.hu/…_nincs_bukas

Üdvözlettel:Szamfil

Veci # 2009.06.10. 14:30

Kedves Érdeklődők!
Ma ezt a választ adta az államtitkár fogadóórán:

A nyugdíjpénztárak átmeneti konjunkturális vagyonvesztést szenvedtek el. Hosszú távú megtakarítás során ezek a veszteségek pótolhatók. A pénztártag fiataloknak nincs okuk aggodalomra, tekintettel arra, hogy ez a nyugdíjpénztári megtakarítás egy hosszú távú befektetés. Bajban azok az idősebb pénztártagok vannak, akiknek rövidesen pénzzé kell váltaniuk ezeket a megtakarításokat. A kormány tervezi, hogy az ily módon bajbajutottak számára bizonyos korhatáron belül megnyitja a lehetőséget az állami rendszerbe való visszalépésre. A végleges döntés egy-két héten belül várható.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.06.19. 14:23

Változó törvény
Visszalépés magánnyugdíjpénztárból államiba: megéri?

http://www.adozona.hu/…nyugdij.aspx


Üdvözlettel Veci

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.06.19. 19:32

„A nyugdíjpén­ztárak átmeneti konjunkturális vagyonvesztést szenvedtek el. Hosszú távú megtakarítás során ezek a veszteségek pótolhatók. A pénztártag fiataloknak nincs okuk aggodalomra, tekintettel arra, hogy ez a nyugdíjpénztári megtakarítás egy hosszú távú befektetés. Bajban azok az idősebb pénztártagok vannak, akiknek rövidesen pénzzé kell váltaniuk ezeket a megtakarításokat. A kormány tervezi, hogy az ily módon bajbajutottak számára bizonyos korhatáron belül megnyitja a lehetőséget az állami rendszerbe való visszalépésre. A végleges döntés egy-két héten belül várható.”

Megnéztem a magánnyugdíjpénztári éves elszámolásomat. Nem 9,3%-os volt a negatív hozam, hanem az éves befizetésem 79%-a. A guta megüt. Hogy merik azt mondani, hogy hosszú távon a veszteségek pótolhatók, miközben átnéztem 10 évre visszamenőlegesen a saját kimutatásukat, melyben 10 év alatt a hozam mértéke 3 alkalommal haladták meg az infláció mértékét. A többi években a hozam az infláció alatt volt. Ha így haladunk a befizetésemet sem fogom visszakapni. De biztos, hogy ez a cél.
Nagyon elegem van már a kizsákmányolásból.

msmarple # 2009.06.30. 11:45

„Az 57 év fölöttieknek azt kell tanácsolni, hogy lépjenek vissza, a fiatalabbaknál megfontolandó ez a döntés” – mondja Borza. Az intézkedés mintegy 150 ezer nyugdíjpénztári tagot érint Magyarországon, közülük tízezren már nyugdíjba vonultak, rájuk visszamenőlegesen vonatkozik majd a törvénymódosítás."

A Világgazdaságban olvastam.

Hát engem ez a visszamenőleges törvénymódosítás érdekelne! Tavaly mentem 57 évesen előrehozott öregségi nyugdíjba és szomorúan szembesültem, hogy nem léphettem vissza!!! Vajon rám vonatkozna-e ez a visszalépési lehetőség???

lenolaj1 # 2009.06.30. 12:12

Többek között én is erre a törvénymódosításra várok, és igen, a médiában én is úgy hallottam/olvastam, hogy visszamenőleg is érvényes lesz, tehát a közelmúltban nyugdíjba mentekre is vonatkozni fog az új törvény.
Nem tehetünk mást, várunk és reménykedünk.