Szerzödes nelküli munkavégzés! - Fekete munka elönyei és hátrányai.


wers # 2021.01.04. 08:50

Közben drbjozsef is válaszolt.

wers # 2021.01.04. 08:48

Most komolyan az a kérdésed, hogyan szabályozza a jog a (írásbeli) szerződés nélküli munkavégzést?

Hogyan jön ide az egyenlő bánásmód? Szerintem sehogyan.

Az én véleményem szerint előbb szerződök azután a benne foglaltak szerint végzem a munkát és várom a munkabért. Nem kell a munkatársak szerződéseivel foglalkoznod csak a sajátoddal. A többiekéhez semmi közöd.

drbjozsef # 2021.01.04. 08:41

Malgorzata,

A munkavégzésre irányuló jogviszonyt írásba kell foglalni.

Evidensnek veszik? Fogadjunk, ha az illető be se menne, csak feltűnne nekik, és aznap elintéződne szerződése (vagy soha nem intéződne el, ha nem akarják annyira a munkáját).

Malgorzata # 2021.01.04. 01:34

Köszi, nyilván ezt tudtam már az elején, hogy amíg nincs szerződés, addig bizonytalan a pénz, de nem olyan a légkör nálunk, hogy ilyenkor erősködni lehetne (mindent óriási csúszásokkal csinálnak meg, lejárt szerződéseket is csak óriási átfutással hosszabbítanak, közben meg evidensnek veszik, hogy az ember ugyanúgy ellátja a napi munkáját, de az esetek nagy részében előbb-utóbb elintéződnek ezek a szerződések). Igazából én arra lettem volna kíváncsi, hogy olyan szabály nincs-e, hogy ha valakivel kötnek szerződést egy munkára és ki is fizetik, akkor egyenlő bánásmód vagy valami ilyesmi alapján nem lehet-e kifogásolni, hogy a másik, aki ugyanazt elvégezte, azzal meg nem szerződtek és nem is fizettek neki.

wers # 2021.01.03. 08:24

Szerződéskötésre nem került sor, de ennek ellenére a munkát elvégeztem

Van-e olyan jogszabály vagy bármi, amire hivatkozni tudok

Sok esélyed nincs. Tanulópénz.

Malgorzata # 2021.01.02. 22:12

Kedves Fórumozók!

Közalkalmazottként több ízben előfordult, hogy plusz feladatokat vállaltam el a munkahelyemen, amelyekért külön térítést ígértek. Szerződéskötésre nem került sor, de ennek ellenére a munkát elvégeztem. A kifizetéséről azonban hallani sem akarnak. Más kolléga, aki szintén elvégezte a maga szakterületén ezeket a pluszfeladatokat ugyanabban a projektben, kapott érte pénzt (keresetkiegészítésként havonta egy meghatározott ideig, más esetben utólag, egy összegben). Van-e olyan jogszabály vagy bármi, amire hivatkozni tudok, hogy hozzájuthassak a nekem járó fizetséghez?
Előre is köszönöm, ha valakinek van ötlete.

drbjozsef # 2019.04.12. 10:03

Jogilag nem sokat, az imán kívül az egyetlen lehetőségnek a munkáltató presszionálása tűnik. Ha ez gyakorlat úgy általában a többi alkalmazottal is, akkor be lehet neki lengetni neki egy esetleges munkaügyi ellenőrzést, és tulajdonképpen bármilyen (NAV, ÁNTSZ, mitutodmén) hatóságot. Hátha nem szeretné.

Amúgy meg ez ilyen dolog, ami jár, az a bejelentett, a többi "adható".

wers # 2019.04.12. 06:58

Mit tehetek ez ügyben hogy megkapjam a teljes összeget?

Foglald be az esti imádba. Sok lehetőséged főként jogilag nincs.

Karika84 # 2019.04.12. 06:53

Kedves Fórumozók!

Előző munkáltatom a fizetésem egy részét utalással egy másik részét feketén borítékba fizette ki minden hónapban. Két és fél éves munkaviszony után, pár napja aláírtuk a közös megállapodásos felmondást. Természetesen a felmondási időszakra kizárólag az utalást szeretné kifizetni, azaz a bruttó bejelentett bért, illetve a múlt hónapra sem hajlandó kifizetni szintúgy csak a bejelentett bért.
Tetemes összegről van szó, mert a bejelentett bér pusztán töredéke a megállapodott teljes bérnek. Mit tehetek ez ügyben hogy megkapjam a teljes összeget?
Előre is köszönöm az összes választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.02. 11:15

Szerinted az, hogy mekkora a FE-d a vázolt leosztás mellett, jogi kérdés.
Egyébként pont ennek a becslése az igazi pókerban is a legbizonytalanabb számítások egyike; csak többezer közös leosztás statisztikáját ismerve lehet jó közelítéssel megmondani.

Drilluminati # 2017.02.02. 09:54

Igazából van pár cég által kiállított nevemre szóló papírom, ezeket majd hétvégén átnézem. Szerintem (laikusként) ezek érhetnek valamit egy esetleges tárgyaláson. Tanukkal tudnám bizonyítani, hogy ott dolgoztam, a céges levelezések nagyon nagy része az én nevem alatt ment ki. Egy esetleges tárgyalást azonban elkerülnék, mert időm sincs rá és tartók tőle, hogy a perköltségek is túlnőnének rajtam.

Ettől eltekintve beblöffölnék egy tárgyalás kilátásbahelyezését, egy perenkívüli ajánlattal.

A kérdés az, hogy ezzel kapcsolatban mik a jogi lehetőségek.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.02. 08:38

Azigaz. De miért ne indíthatna pert, ha neki az jobban tetszik?

Immaculata # 2017.02.02. 07:54

Drilluminati

Fizetési meghagyás kibocsátásával lehet kérni az elmaradt bért.

Immaculata # 2017.02.02. 07:51

Munkaügyi bíróságon pert indítasz a cég ellen.

Mi van?

drbjozsef # 2017.02.02. 06:44

Hogyne. Munkaügyi bíróságon pert indítasz a cég ellen.
Hogy értelme van-e? Nem túl valószínű, de ez sok mindentől függ.

Drilluminati # 2017.02.01. 19:59

Tisztelt Fórumozók!

A korábbi munkahelyemen egy éven keresztül álltam foglalkoztatottságban, feketén. A felmondásiidőm másfél hónaposra nyúlt, ezt az időt a volt munkáltatóm ki sem fizette. Ennek lassan már egy éve. Felmondani korábban is felmondtam, de azt a volt főnököm "elutasította", családfenntartóként pedig nem voltam nagyon abban a helyzetben, hogy érvényesítsem az akaratom. A munkaadóm felmondásom alatt többször megfenyegetett, hogy "elkaszálja" a szakmai karrierem, így méginkább kiszolgáltatott helyzetben éreztem magam, többek között ezért is nem léptem ezzel kapcsolatban semmit ez idáig, mert féltem. A túl óráim rendszeresek voltak, szabadságom nem volt.

A kérdésem, hogy érdemes-e ezzel foglalkoznom annak tudatában, hogy a főnököm csak "megbízott ügyvezető" volt és még ott létem alatt a céget eladta és új céget indított.
Lehet-e valamit ilyenkor tenni?

Köszönöm segítségüket, várom válaszukat!

zsibis # 2017.01.27. 10:57

Köszönöm a segítséget, akkor azt hiszem az ilyen fajta keresetkiegészítés már nem az én világom. Többe kerül a leves, mint a hús. Még egyszer köszönöm. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.27. 10:31

Most is van egyszerűsített foglalkoztatás.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.27. 09:03

Több lesz a bírság, mint amit keresel. És örülhetsz, ha nem indul büntető eljárás is.

zsibis # 2017.01.27. 07:41

Tisztelt Válaszoló!

Nyugdíjas vagyok. Havonta két-három, max. négy alkalommal megkérnek egy kisboltban 2 órás ügyeletre, melyért díjazást kapok. Nem vagyok bejelentve, kérdésem, ha, ne adj isten ellenőrzés történik, azt tudom, hogy a vállalkozót megbüntetik, de a kérdésem az, ha engem megbüntetnek, akkor mire számíthatok. Az ezért kapott összeg 2x1000 Ft. Válaszukat előre is köszönöm.

KJ.

wers # 2016.09.13. 09:50

mit vonnak?

mona3434 # 2016.09.13. 08:26

akkor ha jol értem nem jogos hogy vonják a béremböl.

wers # 2016.09.13. 08:23

Az egyszerüsített foglalkoztatást a munkáltatónak kell bejelentenie adott napon, a foglalkoztatás megkezdése előtt interneten,vagy telefonon.

mona3434 # 2016.09.13. 08:06

Nekem olyan kérdésem lenne hogy segédmunkásként mint alkalmi munka vállalo a bejelentésemet nekem kell fizetni vagy a vállalkozonak mert ezt az én munka béremböl levonják.köszönöm.

Rexor # 2016.08.29. 14:47

..az biztos, vele együtt :)