Január óta nincs fizetés. Pereljek? - érdemes-e munkaügyi bírósághoz fordulni?


the big cat # 2003.05.22. 16:03

A bíróságokon havonta van valami 'panasznap' féle. Ott, ha nincs ügyvéded, és nem értezs hozzá, megszerkesztik neked a keresetet.

Ha valaki nem tud fizetni, attól még épp börtönbe nem kerül.

ThrewMan # 2003.05.20. 16:05

Erdeklodtem egy ket ugyvednel, ugyvedi irodanal, es ugy tunik, tobb tizezer forint kell ahhoz, hogy egyatalan foglalkozzanak a problemaval.

Sajnos nekem ennyi penzem nincs, ugyhogy nem tudom mihez kezdjek.

Radasul most kaptam meg egy-ket fizetesi felszolitast, ugyhogy talan meg bortonbe is kerulok.

Szep kilatasok.

Gondoltam felveszek valami szemelyi hitelt, hogy a felhalmozodott adossagokat torleszteni tudjam, de sajnos sehol nem adnak.

Esetleg ha valakinek van valami otlete, hogy mit lehetne tenni, az ossza meg velem.

Koszonom!

the big cat # 2003.05.14. 13:45

Ha akartok ügyvédet azt nektek kell fizetni, bár ennek a költségnek egy kisebb részét a bíróság a pervesztes alperesre terheli. Ez valójában nem olyen drága, és megállapodhattok úgy is, hogy a ténylegesen befolyt összeg X%-a lesz a honoráriuma.

A Csődtörvény előírja a tartozások kielégítésének sorrendjét. Ebben nagyon előkelő helyen szerepel a munkabér, ha nem az első. A bankok, egyéb szállítók a végén vannak, őket simán előzi az állam, a jelzálogjogosultak, stb. Tehát ha valamicske vagyona is van  Kft-nek, abból jó eséllyel titeket fizetnek ki. (autó, iroda, bútorok, számítógépek, stb.) Szerintem beszéljetek egy ügyvéddel, annyit mindenképpen megér.

ThrewMan # 2003.05.13. 19:13

Köszi az információkat. A cég egy Kft, és legjobb tudomásom szerint rengeteg adóssága van. Ha jól értem, akkor az ügyvédet mindenképpen nekünk kell fizetni? Ez kicsit érdekes lenne a semmib?l... :( Ráadásul van egy olyan érzésem, hogy ha adott esetben felszámolják a céget, akkor el?bb a különböz? bankok, hitelez?k követeléseit igyekeznek rendezni, mi meg végül kapunk pár ezer forintot, amib?l talán az ügyvédet ki tudnánk fizetni. Szépen hangzik a dolog... :(

Úgy hozzávet?leg az ügyvédi munkadíj milyen nagyságrend? lenne?

Említetted, hogy az elmaradt bérek kifizetése el?kel? helyen szerepelne a listában....erre van valami törvény is, vagy csak valakit le kell fizetni...? Bocsi, kicsit pesszimista vagyok az ilyen dolgokkal kapcsolatban.

Összegezve: Magyarul nem lehet semmit tenni, a fizetést valószínüleg elfelejthetjük...vagy nem?

the big cat # 2003.05.13. 17:19

A fizetés tartós elmaradása rendkívüli felmondás indoka lehet, ebben az esetben járnak mindazok a juttatások, amelyek munkáltatói rendes felmondás esetén járnának. Nem kötelező így felmondani, de az esetetekben megáll a rendkívüli felmondás indoka is, ezért így ti jobban jártok. A felmondásban szerepelnie kell, hogy rendkívüli felmondással és hogy milyen indokkal mondotok fel. Ide írjátok be, hogy többszöri felszólítás ellenére is megtagadta a január-február-stb. havi bérek kifizetését.

A rendkívüli felmondás közlése után követeljétek az elmaradt munkabért és az egyéb járandóságaitokat, amit azonnal ki kell fizetni kamatokkal, ha ez nem történik meg másnak ezért beperelhetitek. Nem kell bizonyítanotok, hogy elmaradt a munkabér, nektek csak állítanotok kell,hogy elmaradt, és a munkáltatónak kell bizonyítani, hogy kifizette, persze csak ha vitatja.

Bevétel elmaradására a munkáltató nem hivatkozhat, neki fizetnie kell. Kérdés, hogy miylen cégformájú cégről van szó, és mekkora a vagyona, mert ha beperlitek, és megindítjátok a munkabérkövetelésetek alapján a cég felszámolását, akkor Kft. esetén csak a vagyonával felel, de pl. egy Bt. esetén a beltag a saját személyes vagyonával is felel a Bt. tartozásaiért.

A pert ettől függetlenül érdemes megindítani merta munkabérek a felszámolt cégek vagyonából nagyon előkelő helyen kerülnek kielégítésre, így valami leeshet, az illetékmentes a munkavállaónak, az ügyvédi munkadíj megállapodás kérdése, az itteni adatbázisból is érdeklődhedsz valakinél. Ügyvédet hivatalból nem kaptok, és nem is kötelező, de célszerű, hogy legyen. Mielőtt felmondttok, vele konzultáljatok az ügyről, a felmondás szövegéről, és a követendő stratégiáról.

ThrewMan # 2003.05.13. 13:01

Senki nem tud segiteni?

ThrewMan # 2003.05.09. 11:05

Még annyit szeretnék hozzátenni, hogy a munkaügyi központban azt mondták, hogy csak akkor jár munkanélküli segély, ha nem én mondok fel. Ilyen esetben is így van? Mert ez így elég érdekes lenne...

ThrewMan # 2003.05.09. 08:43

Jelenlegi munkahelyemen január óta nem kaptam fizetést. A cégvezet? ezt azzal indokolja, hogy nem megy az üzlet, nincs bevétel, így nem tud fizetést adni. A dolgot bonyolítja, hogy ez egy kisebb családi vállalkozás, ahol a szüleim is dolgoznak (?k sem kaptak fizetést), és a cégvezet?(-k) is rokonok.

Namost, ezt kb. pont idáig tudtuk vállalni, de mostmár tényleg nem tudunk mib?l élni. Ráadásul a cégvezet?nek más forrásokból megoldott a megélhetése, így ? ezalatt szórakozni, nyaralni jár...míg mi szinte éhenhalunk lassan.

A kérdésem az lenne, hogy érdemes-e munkaügyi pert kezdeni, ha a cégnek alapvet?en nincs bevétele, akkor számíthatunk-e valamiféle anyagi kártérítésre, illetve, hogy nekünk kell-e még majd ezekután esetleg fizetni (ügyvédi díj stb.).

Illetve az is érdekelne, hogy ha elkezdjük a pert, akkor annak mi a módja? Feltétlenül fel kell-e mondani még a per megkezdése el?tt, vagy nem?
Ha fel kell mondani, akkor rendkívüli felmondással kell? Ha elindul a per, akkor milyen bizonyítékot lehet felmutatni. (Nincs fizetéspapír - tehát nincs bizonyíték, illetve pont az a bizonyíték, hogy nincs fizetéspapír)
Ha felmondunk, akkor minek kell szerepelnie a felmondásban mindenképpen?
Illetve mire figyeljünk, milyen papírokat szerezzünk be mindenképpen?

Ha elidnítjuk a pert akkor kapunk-e ügyvédet, illetve mennyit kell az ügyvédnek fizetni?

Ha elindítjuk a pert és ezzel egyid?ben fel is mondunk, akkor elmehetünk-e munkanélküli segélyre?

Lehet-e olyasmire hivatkozni, hogy a szüleim az ? korukban valószínüleg már nem fognak találni munkát? Vagy ezt a dolgot inkább hagyjuk?

A munkaviszony a szüleim esetében tavaly szeptember-október óta áll fenn, az én esetemben idén március eleje óta (én még próbaid?n vagyok).

Ha a cégnek nincs bevétele, ellenben rengeteg adósága, akkor számíthatunk-e valamiféle kártérítésre, mondjuk egy cs?deljárás által?

Az elmaradt fizetések mára összesen kb. 1M forint körül vannak. (A hármunké)
Ebb?l kb. mennyit kaphatunk majd meg?

Kérem aki tud az próbáljon nekünk segíteni minél el?bb, mert már tulajdonképpen nincs mib?l élnünk.

El?re is köszönöm!