Szabadság - Ha nem tudod év közben kivenni....


the big cat # 2003.08.01. 12:27

A szabadságot egy hónappal a szabadság megkezdése előtt ki kell adni. (Ennek némileg ellentmond az a rendelkezés, hogy a munkaválló kérésének megefelelő időpontban kell kiadni a szabadság 1/4-ét, de ezen igényét a munkavállaónak csak 15 nappal előre kell bejelenteni - el nem tudom képzelni hogy adhat ki valamit a munkáltató, amiről majd csak 15 nap múlva szerez tudomást)

A munkáltató bizonyos rendkívül indokolt esteben ezt az időpontot megváltoztathatja, sőt a szabadságot megszakíthatja, így pl. a már kiadott szabadságot is visszavonhatja. Ebben az esetben azonban a munkaválalló összes emiatt felmerülő kárát maradéktalanul, és azonnal köteles megtéríteni. rendkívül indokolt eset pedig tényleg csak rendkívüli dolog lehet, tehát pl. évente nyáron vissza-visszatérő nagy rendelésállomány miatti többletmunka nem lehet, mert az nem rendkívüli dolog, arra a munkáltatónak számítania kell.

Két dolgot tehettek:

  1. beletörődtök, és kéritek, hogy ami károtok felmerült ( abefizetett utazás vissza nem térthető költsége, az esetleges akciós árkülönbözet, ami miatt így elestek, az erkölcsi kár, hogy a család nem tud ebben az évben együtt nyaralni, stb.) megtérítését kéritek.
  2. Kockáztattok, és írásos indoklást kértek a szabadság visszavonásáról, majd ha azt úgy ítélitek meg hogy nem rendkívüli indok, (vagy ha nem hajlandó indokolni) akkor figyelmen kívül hagyjátok a szabadságvisszavonást. Ennek akövetkezménye nyilván felmondás lesz, de ha indokként az egyébként jogellenes visszavonás figyelembe nem vétele lesz, akkor a felmondás is jogellenes lesz, és bíróság előtt ezt meg is védhetitek. A gyenge pont a itt természetesen az, hogy vajon rendkívüli eset-e az indok, ezt csak a bíróság döntheti el, és hogy a férjednek nem lesz munkája, mégha utóbb meg is nyeri a pert, és ki kell fizetniük az összes addigi bérét kamatostul, egyösszegben.
Ilona # 2003.08.01. 09:29

Sziasztok,

az lenne a kérdésem, hogy mi történik akkor, ha a munkaadó a szabadság megkezdése előtt néhány órával közli, hogy innettől kezdve nem lehet szabadságra menni. Előzetesen már május 15-ig le kellett adni a hosszabb időtartamú szabi-igényeket, amik akkor jóvá is lettek hagyva. Mi befizettünk egy külföldi utat is a jövő hétre, és MOST, pénteken délben kapta az információt a férjem, hogy pusztán igazgató engedéllyel lehet szabira menni (és ilyenkor ő teljesen elérhetetlen).

the big cat # 2003.05.27. 16:50

Némi igazságmagja van annak amit írtál, de nagyon kevés.

  1. A munkáltató kivétel nélkül, és mindig, minden szabadsággal rendelkezik, a teljes szabadságot csak ő adhatja ki, igaz, hogy kettőnél több részletben csak a munkavállaó kérésére, és a szabadság kiadás előtt meg kell hallgatnia a munkavállalót, de ez nem köti az időpontra nézve.
  2. A szabadságot, ha  amunkáltató nem tudja kiadni mivel azt kivételesen fontos gazdasági érdeke indokolja (és nem te nem tudod kivenni), akkor a következő év június 30-ig átvihető, de addig ki kell adnia. Ide tartozik, hogy nem minősül kivételsen fontos gazdasági érdeknek az, ha az évben előre tudhatóan rendszeresen visszatérő, mondjuk évzárási tevékenység van, és év végén emmiatt nem tudja ki adni a szabadságot. Ezt előre kell tudnia tervezni, és kiadni előtte.
Oliva # 2003.05.27. 08:03

Szeretném megtudni, hogy mi a helyzet akkor, ha év közben nem tudom kivenni a szabadságom. Én két verziót ismerek a problémára.

  1. Minden további nélkül átvihető következő évre, azonban a munkáltató nem rendelkezhet felette (kivehetem, amikor csak akarom)
  2. Nem lehet átvinni, max. januárban használható fel a maradék.

Mi az igazság ezzel kapcsolatban?
Előre is köszi.
Oliva


OLIVA