A szabadságot egy hónappal a szabadság megkezdése előtt ki kell adni. (Ennek némileg ellentmond az a rendelkezés, hogy a munkaválló kérésének megefelelő időpontban kell kiadni a szabadság 1/4-ét, de ezen igényét a munkavállaónak csak 15 nappal előre kell bejelenteni - el nem tudom képzelni hogy adhat ki valamit a munkáltató, amiről majd csak 15 nap múlva szerez tudomást)
A munkáltató bizonyos rendkívül indokolt esteben ezt az időpontot megváltoztathatja, sőt a szabadságot megszakíthatja, így pl. a már kiadott szabadságot is visszavonhatja. Ebben az esetben azonban a munkaválalló összes emiatt felmerülő kárát maradéktalanul, és azonnal köteles megtéríteni. rendkívül indokolt eset pedig tényleg csak rendkívüli dolog lehet, tehát pl. évente nyáron vissza-visszatérő nagy rendelésállomány miatti többletmunka nem lehet, mert az nem rendkívüli dolog, arra a munkáltatónak számítania kell.
Két dolgot tehettek:
- beletörődtök, és kéritek, hogy ami károtok felmerült ( abefizetett utazás vissza nem térthető költsége, az esetleges akciós árkülönbözet, ami miatt így elestek, az erkölcsi kár, hogy a család nem tud ebben az évben együtt nyaralni, stb.) megtérítését kéritek.
- Kockáztattok, és írásos indoklást kértek a szabadság visszavonásáról, majd ha azt úgy ítélitek meg hogy nem rendkívüli indok, (vagy ha nem hajlandó indokolni) akkor figyelmen kívül hagyjátok a szabadságvisszavonást. Ennek akövetkezménye nyilván felmondás lesz, de ha indokként az egyébként jogellenes visszavonás figyelembe nem vétele lesz, akkor a felmondás is jogellenes lesz, és bíróság előtt ezt meg is védhetitek. A gyenge pont a itt természetesen az, hogy vajon rendkívüli eset-e az indok, ezt csak a bíróság döntheti el, és hogy a férjednek nem lesz munkája, mégha utóbb meg is nyeri a pert, és ki kell fizetniük az összes addigi bérét kamatostul, egyösszegben.