Köztisztviselői jubileumi jutalom


csucsoka # 2012.05.15. 10:11

40 év munkaviszony után Önkormányzatból 2012. június 05-én nyugdíjba vonulok.
1989. 03.-tól közalkalmazott, 1994.05.-tól köztisztviselő vagyok.
2012.februárban adtam be a felmentési időre vonatkozó kérelmemet.
A 2012.03.01-től megváltozott új közszolgálati törvény alapján a június 02-án esedékes 40 éves jubileumi jutalmamat nem fizetik ki e törvényre hivatkozva. Állásfoglalásukat szeretném kérni, hogy van-e lehetőség arra, hogy a jubileumi jutalmamhoz jussak. Előre is köszönöm válaszukat!

Törpilla25 # 2012.07.16. 05:42

Jubileumi jutalom köztisztviselőknek

Szeretném megkérdezni: tudja-e valaki, hogy miért változott meg a korábbi szabályozás? miért esik más elbírálás alá a köztisztviselő, mint a közalkalmazott? Milyen bűnünk lehet, hogy ez a negatív diszkrimináció megtörtént???

Ugyanis amennyiben a közalkalmazott legalább harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, részére a Kjt. 78. § (4) bekezdése alapján a negyvenéves közalkalmazotti jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni. E rendelkezéseket alkalmazni kell azokra a közalkalmazottakra is, akik jogviszonyuk felmentéssel történő megszüntetését az előrehozott öregségi nyugdíj, vagy a nők negyven év jogosultsági idő utáni nyugdíjba vonulási lehetőségének igénybevétele miatt kérelmezik.

Ettől eltérően, a köztisztviselők esetében a Ktv. 49/E. § (7) bekezdése, illetve a közszolgálati törvény 150. § (1) bekezdése kizárja az előrehozott öregségi nyugdíj, vagy a negyven év jogosultsági idő alapján teljes összegű nyugdíj igénybevétele miatt felmentésüket kérelmezőket az előrehozott jubileumi jutalomra jogosultságból."

Persze nem a közalkalmazottaktól irigylem a pozitív elbírálást, de miért módosították a köztisztviselőkre vonatkozó törvényt számunkra ennyire kedvezőtlenre? Elkeserítő és felháborító is egyidejűleg!!!
Kérem, aki tudja az okot, írja meg.
Az illetékesektől meg azt kérem(sok-sok sorstársam nevében is), hogy szíveskedjenek ezt a negatív diszkriminációt megszüntetni. Előre is köszönöm.

Lyonee # 2012.07.16. 16:26

Nem hiszem, hogy jó helyen tetted fel a kérdésedet, hogy miért változott meg a köztisztviselői tv?

Ha már a kjt-re hivatkozol, akkor pontosan tedd! Előrehozott nyugdíj jan.1 óta nincs, még a közalkalmazottaknak sem.
"(4) Ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya - a fegyelmi elbocsátás büntetés vagy a 25. § (2) bekezdés b) 1. pontja szerinti áthelyezés kivételével - megszűnik és legkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül [37/B. § (1) bekezdés], továbbá legalább harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, a negyvenéves közalkalmazotti jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat részére a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni."
30. § (1) A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30B. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha

  1. a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt a felmentési idő leteltekor teljesítő közalkalmazott kérelmezi."

A lényeg ott van, hogy "szüntetheti", és nem az van , hogy "köteles megszüntetni", mint a köztisztviselői tv-ben.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy nem is mentik fel a közalkalmazottat, hiába kérelmezi, és sem felmentési idő, sem jubileumi jutalom nem jár. Legfeljebb, ha napra pontosan megvan a 40 éves közalkalmazotti jogviszony, akkor kell kifizetni a 40 éves jubileumi jutalmat.
A köztisztviselőt kérésére a munkáltató köteles felmenteni. És nincs a közalkalmazottaknak 35 éves jubileumi jutalom, mint a köztisztviselőknek.

Úgy gondolod ez a 'diszkrimináció' a köztisztviselőkre nézve hátrányos?

Törpilla25 # 2012.07.16. 17:35

Kedves Lyonee!

Köszönöm a válaszodat, de megismétlem: nem az irigység beszélt belőlem. Viszont ahogy elnézem a hozzászólásokat, ebben a kérdésben (is) nagy a bizonytalanság, sokan úgy értelmezték a jogi szabályozást, ahogy én.

Nekem kevesebb, mint 1 hónap fog hiányozni a 40 évből (remélem addig is megmarad ez a lehetőség a nyugdíjba-vonuláshoz), és ez csak azért, mert középiskolás koromban egyik nyáron 1 hónapra elmentem pénzt keresni egy ipari vállalathoz, tehát diákként. Mivel bejelentettek, ez is beleszámít a 40 év munkaviszonyba, viszont köztisztviselőként "csak"(!!!) 39 év 11 hónap lesz meg (durván, mert lehet, hogy napokban kifejezve még az 1 hónapot sem éri az a kieső időszak,) ami miatt elesek a 40 éves jubileumi jutalomtól.
Talán érthető, hogy egy "kicsit" bosszant a dolog...

Lyonee # 2012.07.16. 18:51

Nem lehetne még egy-két hónapot ráhúzni, hisz akkor kéred a felmentést amikor akarod. Az a lényeg, hogy amikor letelik a felmentési idő, a 40 éved meglegyen, de ez lehet akár 41 év is.

Lyonee # 2012.08.04. 09:11

Kedves Törpilla25!
Okafogyott volt az értekezésünk, mert a kjt is megváltozott július 1-től. Most vettem észre ezt a fontos részt.
Nem kapják meg a 40 év kedvezményes női nyugdíjasok sem a jubit, ha nincs meg pontosan a 40 év.
Kivették a 37/B -t, ami meghatározta, hogy ki minősül nyugdíjasnak. Nem végeztek rendes munkát, mert több helyen mégis hivatkoznak a 37/B-re.

Törpilla25 # 2012.08.16. 09:43

Kedves Lyonee!
Egyre "jobb" változások! Köszönöm, hogy foglalkozol a kérdéssel.

Pelsoo # 2013.09.10. 08:13

A Ktv.2010. júliusi változásával nem kaptam meg a 40 éves jub.jutalmat, arra hivatkozva, hogy- bár a Ktv első hatálybalépésekor közszférában dolgoztam- előző munkahelyeim nem estek a jub.jutalomra jogosító törvények hatálya alá. Korábban a 25,30,35 éves jub.jutalmakat megkaptam.

2010-ben nem vették figyelembe, hogy az első 3 hónapos munkaviszonyom kivételével valamennyi munkahelyemről áthelyezéssel kerültem az újba. Áthelyezéssel egybefüggő szolgálati időm 1970.12.01-én kezdődött és 2011.08.31-én a nők 40 éves nyugdíjazási lehetőségével szűnt meg. Ha az áthelyezéses munkaviszony úgy tekintendő, mintha azt az új munkahelyen töltöttem volna el,megítélésem szerint 2010.12.01-én jogosulttá váltam a jubileumi jutalomra.

Kérhetem e a volt Munkáltatómat a 3 éves elévülési időn belül az esedékességkor figyelembe vehető illetmény alapján a kifizetést?
Köszönettel: Pelsoo

Lola67 # 2015.09.02. 08:28

1990. szeptember 1-től 1992. március 8-ig dolgoztam a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóságnál (illetve jogelődjénél). A munkaviszonyom rendes felmondással szűnt meg, majd 1992. március 9-től jelenlegi munkahelyemen (Polgármesteri Hivatal) vagyok.

A korábbi munkahelyemen eltöltött idő közalkalmazotti jogviszonynak számít-e - és ha igen, akkor mi alapján? Mert a munkáltatóm azt állítja, hogy a Kjt. 1992. július 1-én lépett hatályba, ezért a korábbi munkaviszony nem vehető figyelembe a jubileumi jutalomra jogosító idő számításánál. Valóban így van?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.02. 10:49

a Kjt. 1992. július 1-én lépett hatályba, ezért a korábbi munkaviszony nem vehető figyelembe a jubileumi jutalomra jogosító idő számításánál
Ez így nem igaz. (Amivel nem mondtam, hogy a te jogviszonyod - a jubileumi jutalom szempontjából közalkalmazotti jogviszony.)

Lola67 # 2015.09.02. 12:13

Nagyon köszönöm a választ.
Vagyis ha a KÖTIVIZIG-nél 1990 és 1992 közötti munkaköröm tekinthető a később hatályba lépő Kjt. szerint közalkalmazotti jogviszonynak, akkor figyelembe kell venni ezt az időszakot is.
A Kjt és a végrehajtására kiadott 24/1992. (XII.2.) KHVM rendelet együtt ebben segíthet?
Vagy esetleg adhat ki nekem a VIZIG ilyen jellegű nyilatkozatot? (Bár ez hülye kérdésnek hangzik most így első olvasatra.)

Lyonee # 2015.09.02. 17:56

Csak azok az 1992 előtti munkaviszonyok számíthatók be közalkalmazotti jogviszonyokká, amelyek 1992. július 1-én a Kjt. hatálya alá kerültek. Pl. a tanácsnál töltött 1992. márc.9 - 1992 jún.30. közötti munkaviszony már közalkalmazotti jogviszonynak számít.
A Vízügyi Igazgatóság nem került a Kjt. hatálya alá szerintem (Járj utána!), ezért csak a fizetési fokozatba lehetett beszámítani az ott töltött időt. A felmentési idő, jubileumi jutalomhoz szükséges idő megállapításánál nem vehető figyelembe.
A Kjt 87/A.§.

Lyonee # 2015.09.02. 17:58

Érthetőbben:
Csak azok az 1992 előtti munkaviszonyok számíthatók be közalkalmazotti jogviszonyokká, amelyeknél a munkáltatók 1992. július 1-én a Kjt. hatálya alá kerültek.

Lola67 # 2015.09.03. 07:35

Nagyon köszönöm a segítséget.

Lola67 # 2015.09.04. 08:16

Bocsánat, hogy ismét ugyanez a téma, de azt hiszem megvan a válasz a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény végrehajtására kiadott 24/1992. (XII.2.) KHVM rendelet 1. mellékletében. (a rendelet hatálya alá tartozó költségvetési szervek megnevezése: ... - vízügyi igazgatóságok)

Most már csak a munkáltatót kell meggyőznöm valahogy. Közben találtam egy 2001. július 1-én kiadott munkáltatói tájékoztatót, amiben rögzítik, hogy a jubileumi jutalomra jogosító szolgálati idő kezdő időpontja 1990. szeptember 1. (Azóta sem adtak ki másikat.) Tudom, hogy, több mint 14 év eltelt, de ahogy én láttam, a jogszabályok változása ezt igazából nem érintette az esetemben.

Lyonee # 2015.09.07. 18:04

Érdemes volt utána nézned. Talán már a munkáltatódat is meggyőzted...

Lola67 # 2015.09.10. 07:47

Igen, nagyon korrekt volt a munkáltató.

bama912 # 2017.03.13. 14:14

Tisztelt Fórumozók!
1978.aug. 15 óta folyamatosan tanárként, közalkalmazottként dolgozom. 2018. aug. 15-én meglesz a 40 évi közalkalmazotti jogviszonyom. A kérdésem az, hogy a gyesen töltött idő beszámít-e a jubileumi jutalom szolgálati idejének számításához, vagy sem? Jár-e a 40 év után fizetendő 5 havi bér, vagy csak annak a 60%-a?
Köszönettel.

Lyonee # 2017.03.13. 18:56

Persze, hogy beleszámít.
Ezt a 60%-t honnét veszed? Nem teljes állásban vagy? Ha 60%-os részfoglakozású közalkalmazott vagy, akkor a jubileumi jutalom is annyi.

dinokacska # 2017.03.28. 06:15

Az volna a kérésem,hogy polgármesteri hivatalnál már megkaptam a 35 éves jubileumi jutalmat, most megyek 40 éves nyugdijba és a ténylegesen eltöltött köztisztviselői jogviszonyom most33 év, igy megjárna a 35 éves jubileumi jutalom. Kérdezem ,hogy már egyszer megkaptam a 35 évest ,ezért más jogviszonyban már nem kaphatom meg?

Lyonee # 2017.03.28. 11:09

33 év után nem jár a 35 éves jubileumi jutalom.
"150. § (1) A kormánytisztviselő 25, 30, 35, illetve 40 évi kormányzati szolgálati jogviszonyban töltött idő után jubileumi jutalomra jogosult. A jubileumi jutalom az említett kormányzati szolgálati jogviszonyban töltött idő betöltésének a napján esedékes."
Ha meglenne pontosan a 35 év, akkor sem járna.
"(4) A kormánytisztviselő nem jogosult jubileumi jutalomra, ha másik foglalkoztatási jogviszonyban azt már megkapta."

vivamanto # 2017.08.09. 19:05

Szeretném megkérdezni, beleszámít-e a 40 éves jubileumi jutalom kiszámításába az 1983-2017-ig (minisztériumban) eltöltött köztisztviselői jogviszonyba a MÉM Repülőgépes Szolgálatnál (MÉM RSZ) 1975-1983. között eltöltött időszak? A 35 éves jubileumi jutalom kiszámításánál a MÉM RSZ-nél eltöltött 8 évet még figyelembe vették. A minisztériumba való áthelyezés 1983-ban történt. A 22/1974. (MÉM É.41. MÉM számú utasítással (1974. október 29-én jelent meg) alapított MÉM RSZ jogutódjaként 1994. december 23-án alakult meg az Air Service Repülőgépes Szolgáltató Rt.

Ha beleszámít, melyik jogszabály alapján?

Köszönettel.

Éva08 # 2017.10.11. 15:55

Tisztelt Munkaügyi Szakértők!

1997 decembere óta dolgozom köztisztviselőként (kormányzati tisztviselőként) egy országos hatáskörű hivatal vidéki telephelyén. Mikor felvettek korábbi állami vállalatnál igazolt munkaviszonyomat úgy vették figyelembe, mintha 1990 márciusától már közszolgaként dolgoztam volna, azaz az elismert közszolgálati jogviszonyom mostanra már 27 évnél is több. Huszonöt éves jubileumi jutalmat nem kaptam, mert - informális forrásból,azaz olyan kollégáktól, akik hasonló cipőben jártak - a hivatalban csak azoknak szoktak jubileumi jutalmat adni, akik effektíve a hivatalban is nyomták le a szükséges éveket, a Ktv szerint elszámolt korábbi munkaviszony nem számít. Egy munkaügyekkel foglalkozó rádiós beszélgetésben azonban azt hallottam, hogy az elismert évek számítanak, tehát nekem bő két éve már járt volna a jutalom. Kihez/mihez kell fordulnom, ha a hivatalom mégis köti magát, hogy nekem ez a pénz nem jár?
Köszönöm a segítséget!

Hazafi90 # 2017.11.12. 13:23

Tisztelt Szakértők! Egy konkrét problémával fordulnék Önökhöz!

Egy közeli hozzátartozómról van szó.

A lényeg röviden:

A rokonom 1984.06.23-1999.09.10. között egy Kft-nél dolgozott nem közalkalmazottként.

1999. 09.13-2010.01.31. között egy általános iskolában dolgozott közalkalmazottként (71-es jogviszonyban 2009.12.31-ig; 20-asban 2010.01.01-01.31-ig).
2008-ban az adott intézmény gazdasági vezetője beszámította a Kft-nél eltöltött éveit a közalkalmazotti jogviszonyába, így 2009-ben megkapta a 25 év után járó jubileumi jutalmát.

2010.02.01-től a mai napig egy másik általános iskolában dolgozik áthelyezés után szintén közalkalmazottként (20-as jogviszonyban 2010.02.01-2011.12.31-ig; azóta újra 71-es jogviszonyban)

A fent leírtak alapján 2014-ben meg kellett volna kapnia a 30 éves jubileumi jutalmat, 2024-ben pedig meg kellene kapnia majd a 40 éveset.

Viszont 2014-ben nem történt meg a 30 éves jutalom kifizetése.
A jelenlegi munkáltató gazdasági vezetője szerint ez azért nem történhetett meg, mert 2008-ban jogtalanul váltották át a nem közalkalmazotti jogviszonyát, és valójában még csak 17 év közalkalmazotti jogviszonya van.

A felmerült kérdéseim:

  • Valóban jogtalan lehetett az átváltás 2008-ban?
  • A 2 év más (de szintén közalkalmazotti) jogviszonyban eltöltött munkaidő a későbbiekben jelenthet problémát a következő közalkalmazotti, jubileumi jutalom kifizetésekor?

Válaszukat előre is köszönöm!

Lyonee # 2017.11.13. 12:03

A jubileumi jutalomba csak a közalkalmazotti jogviszonyokat lehet figyelembe venni. A 2008-as jubileumi jutalom kifizetése téves volt. A 2 év nem közalkalmazotti jogviszonyban történt! A 20-s kód munkaviszonyt jelent, a jubileumi jutalomnál nem lehet figyelembe venni.
A besorolásba pedig a közalkalmazotti jogviszonyon (71-s kód)kívül, az 1992 júl.1 előtti munkaviszonyok teljesen, és a 1992 júl. 1-utáni munkaviszonyoknak az a része számít bele, amikor már rendelkezett a rokonod a tanítói végzettségével.