Édesanyám 7éve dolgozik nyugdijasként egy Kft-ben 7órás munkaidőben. A héten közölték, hogy december eggyel megszünik a munkaviszonya. Kérdésem,hogy szabályos-e az egy hetes felmondási idő , és jár-e számára végkielégités?Milyen papirt merjen aláirni kedden, hogy ne járjon porul?Kérem segitségüket.Köszönettel Bubu 29
végkielégités
„1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről
92. § (1) A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.
- öt év után tizenöt nappal meghosszabbodik
93. § (1) A munkáltató rendes felmondása esetén köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni. Ennek mértéke a felmondási idő fele. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.
(2) A munkavégzés alól a munkavállalót - legalább a felmentési idő felének megfelelő időtartamban - a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.
(3) A munkavégzés alóli felmentés időtartamára a munkavállalót átlagkeresete illeti meg. Nem illeti meg átlagkereset a munkavállalót arra az időre, amely alatt munkabérre egyébként sem lenne jogosult.
95.§ (2) Az (1) bekezdéstől eltérően nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha legkésőbb a munkaviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül [87/A. § (1) bekezdés].
”
"Szakbarbár" Jól értelmezem,hogy nem jár semmi,mert nyugdijas?
Csak végkielégítés nem jár neki, felmondási idő (45 nap) igen.
Csak végkielégítés nem jár neki, felmondási idő (45 nap) igen.
"Szakbarbár" 45napot dolgozhat még és kereshet másik munkát,vagy ennyi napi munkabért kell kifizetni a cégnek ha dec. eggyel már nem kell munkába állnia?Csak ha cég küldi el és nem közös megeggyezéssel?
A 45 nap felére jár felmentés, de a cég mind a 45 napra köteles fizetni.
Ha most közölték a felmondást, a munakviszonya semmiképpen sem szűnik meg egy hét múlva.
Sziasztok!
10 éve dolgozom jogfolytonosan a munkáltatómnál. Költözésem miatt január 1-el megszünik a munkaviszonyom közös megegyezéssel.
Kérdésem: ragaszkodhatom-e a végkielégítéshez?
Köszönöm.
SzaKy!
Közös megegyezés esetén nincs végkielégítés.
A közös megegyezés, ahogy a nevéből is következik, a két fél (munkáltató-munkavállaló) egyezkedése eredményeként jön létre. Tehát, minden benne lehet, amiben a felek közösen meg tudnak egyezni. A tárgyalások során bármit megpróbálhatsz belefoglaltatni a közös megegyezésbe (így ragaszkodhatsz a végkielégítéshez is), aztán a munkáltató majd eldönti, hogy ezt hajlandó-e kifizetni, és mit kér cserébe.
Karika!
Lehet végkielégítés, ha a munkáltató is belemegy a kifizetésébe, ettől közös megegyezés.
Kála!
Túl röviden fogalmaztam.
Pontosítva: Jogszabály szerint nem jár végkielégítés, azaz nem lehet kikényszeríteni.
Sziasztok!
Egy alkalmazottat foglalkoztatok minimálbéren bejelentve 8 órás munkaidöben,munkaszerződéssel.
Sajnos 4 év után már nem tudom tovább foglalkoztatni,és nem tudom hogy mi jár neki ha elbocsájtom.
Végkielégítés,
egyébb dolgok,papírmunka.
Szeretnék tisztán kiszálni a dologból elöre is köszönöm a fáradozásotokat.
Még annyit szeretnék megkérdezni,hogy mennyi fizetett szabadség jár forintban kifejezve 2001,2002,2003,2004-re.
A szabadság a dolgozó étekorától, gyermekei számától, stb. függ. De minimum évi munkanap, ami gyakorlatilag 1 havi fizetés, négy évre így minimum 4 havi fizetés, nem beszélve arról a rendkívül súlyos jogtiprásról, hogy a szabadságot nem datad ki az esedékességének évében.
Most már meg kell váltani, amit a napi távolléti díj összegével kell számolni. Plusz ugye kamatot is kérhet rá. És ha esetleg berág, és felnyom az OMMF-nél, akkor szép kis bírság is kinéz.
négy év után egy havi végkielégítés, és 35 nap felmondásiidő jár, amiből csak a felét kell ledolgoznia, neked meg mind ki kell fizeni. A könyvelődnek tudnia kell milyen paírmunkát kell elvégezni.
...életkorától...minimum 20 munkanap...
Köszönöm a gyors választ!
25 éves gyermektelen....
Sajnos minden évben okozott valami kárt,és hogy ne keljen fizetnie megbeszéltük,hogy Én sem fizetek.
Pisti!
Az rendben van, hogy megállapodtál a dolgozóddal a közös megegyezésben, és így nincs felmondási idő és végkielégítés. Azonban, ha nem tudod dokumentálni, hogy az éves szabadságot rendben kiadtad, akkor egy munkaügyi ellenőrzés alkalmával kellemetlenségeid lehetnek.
Ha meg előjössz azzal, hogy a károkat ezzel kompenzáltad, akkor mégnagyobb kellemetlenségeid leszenk, mert erről 1. gondolom nincs írásos megállapodás, pedig kell, 2. Az ilyen megállapodás semmis, mert a szabadságot természutben kell kiadni, azt beszámítani követelesébe nem lehet.
Valóban nem írtunk papirt de ez pótolható.
A szabadságot dokumentáltuk csak éppen fizetés nélküli volt.
Mégegyszer köszönöm a válaszokat!
Üdv! kicsit off, de biztos tud valaki segíteni :)
Ugye tiszta sor, hogy a felmondási időre átlagkereset jár, melyet az előző 4 teljes naptári negyedévben kifizetett munkabérek alapján számolják.
A kérdésem az lenne, hogy ebbe beletartozik-e a személyi alapbéren kívül a bérpótlék, a 13. havi munkabér valamint a jutalom is?
Segítségeteket köszönöm.
Az átlagkeresetbe minden a munkáltatótól munakbérként kifizette juttatás beletartozik, így többek között az általad említtet tételek is.
Pisti, akkor mégegyszer:
A szabadságot természetben kell kiadni, ettől törvényersen eltérni nem nem lehet, tehát kártérítés beszámításaként sem lehet kiadni. Az, hogy ezt dokumentálod, csak aegy törvénysértés írásoso bizonyítékát hozod létre. A dokumentáció szerint te fizetetlen szabadságot adtál, ezt megteheted, de a fizetettet amellett ki kell adni, nincs semmi kibúvó. Ezt te nem tetted meg. A munkavállaló kártérítési fellelősségére is kógens szabályokat ír elő az Mt., és bármiylen ettől eltérő jogellenes megállapodás semmis.
Big cat!
Ok. Köszi. :)
Jó napot!
Szeretném megtudni mi az igazság mert azt hallottam,hogyha a munkaszerződésben nincs benne a végkielégités akkor az nem is jár.
Sajnos nagyon tapasztalatlan vagyok ebben az ügyben.
Köszönöm!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02