Gyed Extra


Jusztasz # 2019.12.20. 07:16

JozsiToth
2019.12.17. 18:36

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő lenne. Feleségemmel december 1.-én született meg a közös gyermekünk. December 1.-étől igényli utána a CSED-et. A lejárta után szeretném én igényelni a GYED Extrát, anyagi okok miatt, ő eddig minimálbért keresett és ezzel volt táppénzen is, én pedig a minimálbér 2,5x-esét kapom.
Ez esetben neki fizetnie kell az egészségügyi SZOLGÁLTATÁSI járulékot ha jól tudom.

  • IGEN, JÓL TUDJA.

Viszont szeretnénk egy kistestvért is a gyerkőc mellé, jövő év végi születéssel. Ez esetben az anyuka jogosult maradna minden kórházi vizsgálatra és ellátásra?

  • IGEN, HA AZ EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÁSI JÁRULÉKOT MEGFIZETI JOGOSULT.

A második gyermek születéséig pedig nem lenne semmilyen jövedelme?

  • IGEN, EZ ÍGY VAN, TB ELLÁTÁSRA NEWM JOGOSULT.

SŐT TÁPPÉNZRE CSED-RE ÉS GYED-RE SEM LESZ JOGOSULT, AZ ÚJ BABÁRA MIVEL NEM BIZTOSÍTOTT!

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint ugyanis csak az jogosult, aki –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (az Ő biztosítása szünetelni fog) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal. (EZ az időszak nem fog biztosításban töltött időnek minősülni. A egészségügyi SZOLGÁLTATÁSI járulékot fizetéssel nem biztosítást szerez, hanem eü-i szolgáltatásra való jogosultságot!)

Emike30 # 2019.12.30. 11:26

Üdvözlöm

A férjem tavaly igényelte a Gyed extrát amit eddig kaptunk, viszont december elején megszünt a munkaviszonya. A jelenlegi új munkahelyén az ünnepek miatt csak január közepén fogják bejelenteni.
A kérdésem az hogy ez esetben vissza igényelhetem a gyest?
Vagy hogyan tovább... A gyermekünk jövő év december 10-én lesz még csak 2 éves.
Válaszát előre is köszönöm.

mataadam # 2020.01.01. 08:17

Üdvözlöm. Érdeklődni szeretnék apasági Gyeddel kapcsolatban. Kislányunk után mar májustól nem fogom kapni tovább az apasági gyedet mert kislányom elmúlik 2 éves. De májusában születni fog egy öcsikéje. A kisbaba után párom igénybe fogja venni a Gyest és persze nagyobbik lányunk után is miután en mar nem kapom apasági gyedet. Kérdésem az lenne hogy ha a kisbaba fél eves korátol igénybe szeretném venni ujra az apasági gyedet attól függetlenül feleségem a nagyobbik lanyunk után igénybe tudja-e venni egyidejűleg a gyest? Tehát en szeretném kisebbik gyerek utan apasági gyedet parom pedig a nagy után 3 éves koráig a gyest. Ez lehetséges-e?
Válaszát köszönöm előre is.

Jusztasz # 2020.01.06. 13:11

mataadam 2020.01.01. 09:17
Üdvözlöm. Érdeklődni szeretnék apasági Gyeddel kapcsolatban. Kislányunk után mar májustól nem fogom kapni tovább az apasági gyedet mert kislányom elmúlik 2 éves. De májusában születni fog egy öcsikéje. A kisbaba után párom igénybe fogja venni a Gyest és persze nagyobbik lányunk után is miután en mar nem kapom apasági gyedet. Kérdésem az lenne hogy ha a kisbaba fél eves korátol igénybe szeretném venni ujra az apasági gyedet attól függetlenül feleségem a nagyobbik lanyunk után igénybe tudja-e venni egyidejűleg a gyest? Tehát en szeretném kisebbik gyerek utan apasági gyedet parom pedig a nagy után 3 éves koráig a gyest. Ez lehetséges-e?
Válaszát köszönöm előre is.

T. Kérdező!

Nem, nem lehetséges.

A fenti ellátásokat csak az egyik szülő veheti igénybe. Vagy az anya, vagy az apa. Olyat, hogy a kicsi után a GYED-et az apa, a nagy után pedig a GYES-t az anya kapja nem lehetséges.

Jogalap:

Ebtv. 39. § 3) Ha a szülők a közös háztartásukban élő gyermekük után egyidejűleg jogosultak táppénzre, csecsemőgondozási díjra, gyermekgondozási díjra, valamint gyermekgondozási támogatásra (Pl. GYES) választásuk szerint az ellátást csak az egyik szülő veheti igénybe.

Jusztasz # 2020.01.06. 13:26

Emike30 2019.12.30. 12:26
Üdvözlöm
A férjem tavaly igényelte a Gyed extrát amit eddig kaptunk, viszont december elején megszűnt a munkaviszonya. A jelenlegi új munkahelyén az ünnepek miatt csak január közepén fogják bejelenteni.

A kérdésem az hogy ez esetben vissza igényelhetem a gyest?

Vagy hogyan tovább... A gyermekünk jövő év december 10-én lesz még csak 2 éves.
Válaszát előre is köszönöm.

T. Kérdező!

GYED ellátásra a munkaviszony után, passzív jogon is jogosult a férje!

Az ellátást az a szerv/folyósító fogja utalni/fizetni, aki eddig folyósította/utalta.

Ha ismét munkába áll azt a folyósító felé be kell jelenteniük. A folyósító dolga az Ebtv. illetékességi szabályai alapján eldönteni, hogy ezt követően is ők folyósítanak, vagy az ügyet át kell tenni illetékességből egy másik folyósító részére. (Erről írásban tájékoztatják majd Önöket.)

Természetesen visszakérheti a gyest-is, azonban nincs értelme.

Jogalap:

Ebtv. 62. § (2c) A csecsemőgondozási díjat, a gyermekgondozási díjat és a táppénzt

  1. a (2) bekezdés a) pontja szerinti esetben a kifizetőhely,
  2. a (2) bekezdés c) pontja szerinti esetben az egészségbiztosító

folyósítja.

(3) Ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, illetve a baleseti táppénz folyósítása alatt a biztosított biztosítási jogviszonya megszűnik, az ellátás továbbfolyósításáról a (2c) bekezdés a) vagy b) pontja
szerinti szerv gondoskodik.

Ha az ellátás folyósításának ideje alatt a biztosított foglalkoztatót vált, a (2c) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti szerv folyósítja a már megállapított ellátást.

Sári12345 # 2020.01.06. 20:19

Üdvözlöm!

Férjem már igényli a GYED Extrát, viszont átmenne sima GYED-re, tehát itthon maradna a gyerekkel. Milyen határidővel hagyhatja abba a munkát, és maradhat itthon? Akár másnaptól? Vagy itt is van valamiféle 30 napos megkötés?
A sima GYED alatt fel tud mondani úgy, hogy a 30 napos felmondási időt itthon tölti ki? Vagy a felmondási időre vissza kell mennie dolgozni? Ki lehet ezt kerülni valahogy, hogy végig itthon maradhasson?
Ha a felmondási idő letelte után majd új munkahelye lesz, ott ismét igényelheti a GYED Extrát?

Előre is köszönöm válaszát!
Sári

Tennent # 2020.01.07. 13:41

Üdvözlöm,

A GYED extra "apai" igényléséről szeretnék érdeklődni.

A (14 hónapos) gyermekem édesanyja helyett, aki jelenleg

  • alkalmazotti státuszban
  • egyelőre heti 2 * 4 órában
  • alkalmi bejelentéssel
  • illeszkedik vissza a munkájába,

én szeretném igényelni a GYED extrát, mivel magasabb a havi jövedelmem, így kihasználnánk a plafonértéket.

  • Lehetséges ez?
  • Dolgozhat ő tovább, akár napi 4-6-8 órát is?
  • Milyen átfutási időre kell számítani, ha az édesanyja

    lemondja, az apa pedig azonnal igényli a GYED extrát?

  • Milyen bejelentési kötelezettség terheli az anyát?

Válaszát előre is köszönöm.

Dániel

monoszkop # 2020.01.07. 14:29

Tennent 2020.01.07. 14:41

Üdvözlöm,

A GYED extra "apai" igényléséről szeretnék érdeklődni.

A (14 hónapos) gyermekem édesanyja helyett, aki jelenleg
alkalmazotti státuszban
egyelőre heti 2 * 4 órában
alkalmi bejelentéssel
illeszkedik vissza a munkájába,

én szeretném igényelni a GYED extrát, mivel magasabb a havi jövedelmem, így kihasználnánk a plafonértéket.
Lehetséges ez?
Dolgozhat ő tovább, akár napi 4-6-8 órát is?
Milyen átfutási időre kell számítani, ha az édesanyja
lemondja, az apa pedig azonnal igényli a GYED extrát?

Milyen bejelentési kötelezettség terheli az anyát?

Válaszát előre is köszönöm.

Dániel

T. Kérdező!

1. Kérdéseit cészerű az erre a célra létrehozott kormányablaknál feltenni.

2.Igen, ha csak ez az egy gyermekük van lehetséges.

3.Igen, dolgozhat.

4.Ha minden adat/okmány, nyilatkozat rendben van, hiánytalan, akkor elvileg 8 naptári nap.

5. Írásban le kell mondania az ellátást a folyósító szervnél, ennek egy példányát csatolni kell az Ön igényéhez is, illetve azt be kell jelentenie a munkáltatójánál is. (Mt. tájékoztatási kötelezettség.)

intentio # 2020.01.10. 06:54

istvan14 2020.01.09. 18:44
Üdvözlöm!
A GYED Extra "apai" igényléséről szeretnék kérdezni.
Szeretném igényelni a Gyed extrát munkám mellett.
Úgy tudom, hogy a munkahelyemen kell első körben elindítani ezt a folyamatot. Nekik viszont fogalmuk sincs arról, hogy mit kéne beadnom és hogyan.
Feleségem Gyes-t kap a családi pótlék mellett. Munkahelye nincs, főiskolája elvégzése után született 1. gyermekünk, majd 3. gyermekünk most lett 6 hónapos. Ezek alapján jogosult lennék erre?
Annyit sikerült kiderítenem, hogy neki le kell mondania a Gyes-t, hogy igényelni tudjam a Gyed Extrát.
Milyen nyomtatványt kell beadnom és kinek?
Kérem segítsenek ebben.

T. Kérdező!

Igen, a megadott adatok szerint jogosult lehet GYED-re azzal, hogy ha a másik két gyerekre, vagy azok valamelyikére esetleg kapnak GYES-t, úgy azt is Önnek kell igénybe venni.

A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)

Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes, azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy a foglalkoztató köteles egy, a MÁK honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a járási hivatalnak továbbítani. (Vhr. 38. § )

Önnek az igényléshez a munkáltatója felé le kell adni a gyermek születési anyakönyvi kivonatát és az anya lemondó nyilatkozatát.
Az igény foglalkoztatói igazolással történő továbbítása az egészségbiztosítóhoz a munkáltató feladata.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Mert Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás és a TB reformját is) működnek. :)

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

gaboor92 # 2020.01.13. 13:20

Jónapot.
A gyed extra apai igényléséről szeretnék megtudni többet. A párom közfoglalkoztatott volt amikor terhes lett ezáltal táppénzre majd csed-re tudott menni a gyerekkel. Gyedre viszont én mennék a jobb pénz lehetőség miatt. Az önkormányzat őt most leszámoltatja az lenne a kérdésem hogy most akkor ő neki mennie kell munkanélkülire vissza? Mivel ugye a munkaviszonya megszűnt. Járni járna neki 2 éve volt bedolgozva. Azt tudom hogy tb t fizetni kell maga után mert nem lesz biztositva. De mikortól? Jár munkanélküli és utánna? Vagy csak itthon van a gyerekkel fizetem a tb t neki a gyerek 2 éves koráig utánna pedig visszadom a gyest neki. ??

Köszönöm előre is a válaszokat.

intentio # 2020.01.14. 07:09

gaboor92 2020.01.13. 14:20
Jónapot.
A gyed extra apai igényléséről szeretnék megtudni többet.
A párom közfoglalkoztatott volt amikor terhes lett ezáltal táppénzre majd csed-re tudott menni a gyerekkel. Gyedre viszont én mennék a jobb pénz lehetőség miatt. Az önkormányzat őt most leszámoltatja az lenne a kérdésem hogy most akkor ő neki mennie kell munkanélkülire vissza? Mivel ugye a munkaviszonya megszűnt. Járni járna neki 2 éve volt bedolgozva. Azt tudom hogy tb t fizetni kell maga után mert nem lesz biztosítva. De mikortól? Jár munkanélküli és utánna? Vagy csak itthon van a gyerekkel fizetem a tb t neki a gyerek 2 éves koráig utánna pedig visszadom a gyest neki. ??
Köszönöm előre is a válaszokat.

Mindenekelőtt olvasa el az itt található összefoglalót:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Egyebekben:

Amennyiben jogosult rá, természetesen igénybe veheti az álláskeresési járadékot, ami max. 90 nap.

Ezt követően 45 napig még jogosult eü-i szolgáltatásra külön fizetés nélkül.

Ha azonban ez az idő letelik köteles EÜ-i szolgáltatási járulékot fizetni.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Mert Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás és a TB reformját is) működnek.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

A.nita2585 # 2020.01.24. 14:26

Üdvözlöm!
Összetett kérdéssel kapcsolatban kérném a segítségét.
5 hónapos a kislányunk. Apa veszi igénybe a GYED-et, magasabb bejelentett kereset miatt.
Felkerestem a munkáltatóm, aki azt mondta (egyéni vállalkozó) , hogy nincs lehetőségem fizetetlen szabadságra menni, fel kell mondanom ebben az esetben.
Valóban jogszerű ez ? Tényleg nincs lehetőségem ezen opcióra vagy csak így kevesebb a munkáltatóm gondja velem ?
Illetve, ha valóban megtörténik a felmondás, igényelhetem e a munkanélküli segélyt, majd az álláskeresési járadékot ?
A másik része a kérdésemnek pedig az lenne, hogy ha apa veszi most igénybe a GYED-et és én visszamegyek dolgozni, ha a kislányunk 2 éves lesz és a jövőben(belárható időn belül 3-4év) szeretnénk még egy gyermeket, minimum hány évet kell dolgoznom, hogy vele is a megfelelő összegű CSED-et, GYED-et és GYES-t kapjam ?
Mindenképpen szeretnék visszamenni dolgozni, mielőtt a kistesó jönne. De sajnos nem vagyok tisztában azzal, hogy mi lehet az apás GYED buktatója ezesetben.
Remélem nem lett nagyon kesze-kusza a kérdésem.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget !

Aminafannika # 2020.01.26. 17:35

Gyed extra apai igénylése érdekelne!
Most lettem terhes párom szeretne Gyed extrára menni.
Ez mikortól lehetséges?Amikor már a gyermek megszületett vagy már magzati kortól?
Több éve munkaviszonya van.
Köszönöm

Zengőbérci # 2020.01.27. 08:41

A.nita2585 2020.01.24. 15:26
Üdvözlöm!
Összetett kérdéssel kapcsolatban kérném a segítségét.
5 hónapos a kislányunk. Apa veszi igénybe a GYED-et, magasabb bejelentett kereset miatt.
Felkerestem a munkáltatóm, aki azt mondta (egyéni vállalkozó) , hogy nincs lehetőségem fizetetlen szabadságra menni, fel kell mondanom ebben az esetben.
Valóban jogszerű ez ? Tényleg nincs lehetőségem ezen opcióra vagy csak így kevesebb a munkáltatóm gondja velem ?
Illetve, ha valóban megtörténik a felmondás, igényelhetem e a munkanélküli segélyt, majd az álláskeresési járadékot ?
A másik része a kérdésemnek pedig az lenne, hogy ha apa veszi most igénybe a GYED-et és én visszamegyek dolgozni, ha a kislányunk 2 éves lesz és a jövőben(belárható időn belül 3-4év) szeretnénk még egy gyermeket, minimum hány évet kell dolgoznom, hogy vele is a megfelelő összegű CSED-et, GYED-et és GYES-t kapjam ?
Mindenképpen szeretnék visszamenni dolgozni, mielőtt a kistesó jönne. De sajnos nem vagyok tisztában azzal, hogy mi lehet az apás GYED buktatója ezesetben.
Remélem nem lett nagyon kesze-kusza a kérdésem.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget !

T. Kérdező!

  • A munkáltató rosszul tudja. Az Mt.128. § szerint a fizetés nélküli szabadság a gyermek gondozása céljából vehető igénybe és nem függ attól, hogy erre az időre az igénylő kap-e TB ellátást (GYED, GYES), vagy nem.

Ha Ön a gyermek gondozása céljából ezt igényli, úgy a munkáltató köteles azt kiadnia. (Mt. 128. §)

  • Igen, igényelheti. Az álláskeresési járadék ideje legfeljebb 90 nap, a munkanélküli segély, mint ellátás forma évekkel ezelőtt megszűnt. (Az új neve: álláskeresési járadék)
  • Ha nem lát tisztán olvassa el ezt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

  • Legalább 365 napot az új szülést megelőző két éven belül.
Zengőbérci # 2020.01.27. 08:59

Aminafannika 2020.01.26. 18:35
Gyed extra apai igénylése érdekelne!
Most lettem terhes párom szeretne Gyed extrára menni.
Ez mikortól lehetséges?Amikor már a gyermek megszületett vagy már magzati kortól?
Több éve munkaviszonya van.
Köszönöm

T. Kérdező!

Az apa a gyermek fél éves korától, vagy ha az anya csed-ben részesült a csed lejártát követő napjától kaphatja a GYED-et munkavégzés mellett.

Moki90 # 2020.02.02. 10:24

Üdv.
Olyan kérdésem lenne hogy van egy 1.5 éves gyermekem aki után kapom a gyed extrát idén augusztusig. Az elmúlt pár hétben külön mentünk az édesanyjaval. ( nem voltunk házasok, semmifele papír nem köt össze). A gyermek után kapott összeget ugyanúgy atadom az édesanyjának. Azt szeretném megtudni hogy ilyen esetben van e valami teendőm, szükség van e bárkit értesíteni erről. Esetleg az atadott összegről írni valamifele papírt amin nyoma van ennek. Köszönöm a választ.

Jereván # 2020.02.03. 09:37

Moki90 2020.02.02. 11:24
Üdv.
Olyan kérdésem lenne hogy van egy 1.5 éves gyermekem aki után kapom a gyed extrát idén augusztusig. Az elmúlt pár hétben külön mentünk az édesanyjaval. ( nem voltunk házasok, semmifele papír nem köt össze). A gyermek után kapott összeget ugyanúgy atadom az édesanyjának. Azt szeretném megtudni hogy ilyen esetben van e valami teendőm, szükség van e bárkit értesíteni erről. Esetleg az atadott összegről írni valamifele papírt amin nyoma van ennek. Köszönöm a választ.

"Üdv.

Igen. A változást köteles a folyósító szervnél bejelenteni!

GYED ellátásra csak akkor jogosult, ha a gyermekkel életvitelszerűen egy háztartásban lakik.

Amennyiben ez a feltétel megszűnt és Ön jogalap nélkül felveszi az ellátást, valamint ha ez 5 éven belül kiderül a GYED összege ettől az időponttó kamataival együtt visszakövetelhető Öntől.

Angelyn # 2020.02.05. 14:58

Tisztelt Szakértő!
Március végén igényelné a férjem a kislányunkra a Gyedet.Én vagyok jelenleg Gyesen a kislánnyal.Szeretnénk 6 hónapra visszamenőleg meginyégelni a Gyedet.Kérdésem az volna,hogy nekem milyen nyilatkozatot kell írnom vagy formanyomtatványt kitöltenem hogy a Gyes és a Tb összegét 6 hónapra visszamenőleg a gyed összegéből vonják majd le.És ennek kölünbötetét kapnánk meg.

Segítségét előre is köszönöm!

Zsolt-O (törölt felhasználó) # 2020.02.10. 12:06

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Párom GYEDen van kislányunkkal 17 honapja. Augusztus közepére várjuk második gyerekünk. Most ismertem meg a GYED Extra feltételeit, hogy munka mellett is igénybe vehetem. Felmerültek bennem a következő kérdesek. Mivel az én keresetem jóval magasabb ezért párom lemondana a gyedről a következő 5 hónapra. Ekkor megigényelném én a GYED Extrát, majd amikortól a 2. gyerek utan jogosult a CSEDre, lemondanék a Gyedről es a -feleségem igényelni meg ujra az 1. babónk utan a gyedet, és a második akkor mar 9 hónapos magzat után a CSED-et. A kérdésem hogy a jogszabály megengedi e a gyed jogosultság többszöri átadását? A második gyermek utáni CSED, majd kesőbb a GYED meghatározásakor csökkenne a jelenlegihez képest a juttatási összeg? A párom a GYED felmondása után maradhat a munkahelyén fizetetlen szabadságon?

Előre is köszönöm válaszát.

intentio # 2020.02.11. 06:52

Zsolt-O 2020.02.10. 13:06
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Párom GYEDen van kislányunkkal 17 honapja. Augusztus közepére várjuk második gyerekünk. Most ismertem meg a GYED Extra feltételeit, hogy munka mellett is igénybe vehetem. Felmerültek bennem a következő kérdesek. Mivel az én keresetem jóval magasabb ezért párom lemondana a gyedről a következő 5 hónapra. Ekkor megigényelném én a GYED Extrát, majd amikortól a 2. gyerek utan jogosult a CSEDre, lemondanék a Gyedről es a -feleségem igényelni meg ujra az 1. babónk utan a gyedet, és a második akkor mar 9 hónapos magzat után a CSED-et. A kérdésem hogy a jogszabály megengedi e a gyed jogosultság többszöri átadását? A második gyermek utáni CSED, majd kesőbb a GYED meghatározásakor csökkenne a jelenlegihez képest a juttatási összeg? A párom a GYED felmondása után maradhat a munkahelyén fizetetlen szabadságon?
Előre is köszönöm válaszát.

T. Kérdező!

  • Igen, a jogszabály megengedi a gyed jogosultság többszöri átadását.
  • Nem tudom, hogy jelenleg mennyit kap, mennyi a jövedelme, így arra a kérdésére, hogy csökkenne-e, érdemben válaszolni nem lehet. Azt viszont jó ha tudja:
  • Mind az apa, mind az anya esetében a GYED-et külön-külön számolják ki és főszabály szerint akárhányszor is átadják egymásnak a megállapított összeg ugyanaz marad.
  • Igen, párja a GYED felmondása után maradhat a munkahelyén fizetetlen szabadságon, ez esetben viszont kötelezetté válik az EÜ-i szolgáltatási járulék megfizetésére, ami 2020-ban 7.710 Ft/hó, illetve ez időszak alatt felesége biztosítása szünetel, ami az új ellátás igénylésénél jelent majd problémát, ugyanis CSED-re az jogosult aki biztosított, illetve ez az időszak nem vehető figyelembe a 365 biztosítotti nap keresésekor.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Mert Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás és a TB reformját is) működnek.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

BJózsef78 # 2020.02.19. 09:59

Tiszteletem.

A kérdésem.

A maximális bruttó gyed extra mennyi maximális nettót jelent.

Válaszát köszönöm

vaczkor... # 2020.02.19. 11:16

BJózsef78 2020.02.19. 10:59

Tiszteletem.

A kérdésem.

2020-ban a maximális bruttó gyed extra mennyi maximális nettót jelent.

Válaszát köszönöm

Ebtv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj összege

  1. a (2) és (3) bekezdés szerinti esetben a naptári napi alap 70%-a,

b)de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a.

161000270%=225.400 forint,

azaz 225.400 forintot.

vaczkor... # 2020.02.19. 11:17

161.000x2x70%=225.400 forint

Szabbi # 2020.02.28. 11:41

Tisztelt Szakértők!
2019.11.25.-én született gyermekem után apás GYED extrát szeretnék igénybe venni. Az elmúlt időszakban több munkahelyváltásom is volt, de a teljes munkaidős biztosítási jogviszonyom mindig fennállt, minden esetben kimaradó nap nélkül váltottam. Most is épp ezt teszem, március 2-től új munkahelyem lesz. Feleségem már a szülést megelőzően igénybe vette a CSED-et, így a GYED-jogosultság április 22-én kezdődik.
Kérdéseim:

  • A GYED-et megalapozó jövedelemszámítás szempontjából a szülési időponttól vagy a GYED-jogosultság időpontjától kell visszaszámolni?
  • Amennyiben utóbbi, úgy a március 2. - április 21. közé eső időszakból hogy számítanak GYED-alapot. Ebben az esetben az aktuális havi jövedelmem jelenti a számítás alapját, tehát azonos elbírálás alá esik, mintha a GYED-jogosultságot megelőző 2. hónap végétől számolnám vissza a megelőző 180 nap átlagát? Vagy így nem is vagyok jogosult? Tudomásom szerint a már megszűnt munkaviszonyból származó jövedelem nem releváns, csak a fennálló.

Köszönettel,
Horváth Szabolcs

monoszkop # 2020.03.03. 13:53

Szabbi 2020.02.28. 12:41
Tisztelt Szakértők!
2019.11.25.-én született gyermekem után apás GYED extrát szeretnék igénybe venni. Az elmúlt időszakban több munkahelyváltásom is volt, de a teljes munkaidős biztosítási jogviszonyom mindig fennállt, minden esetben kimaradó nap nélkül váltottam. Most is épp ezt teszem, március 2-től új munkahelyem lesz. Feleségem már a szülést megelőzően igénybe vette a CSED-et, így a GYED-jogosultság április 22-én kezdődik.
Kérdéseim:
• A GYED-et megalapozó jövedelemszámítás szempontjából a szülési időponttól vagy a GYED-jogosultság időpontjától kell visszaszámolni?
• Amennyiben utóbbi, úgy a március 2. - április 21. közé eső időszakból hogy számítanak GYED-alapot. Ebben az esetben az aktuális havi jövedelmem jelenti a számítás alapját, tehát azonos elbírálás alá esik, mintha a GYED-jogosultságot megelőző 2. hónap végétől számolnám vissza a megelőző 180 nap átlagát? Vagy így nem is vagyok jogosult? Tudomásom szerint a már megszűnt munkaviszonyból származó jövedelem nem releváns, csak a fennálló.
Köszönettel,
Horváth Szabolcs

T. Kérdező!

A GYED-et megalapozó jövedelemszámítás szempontjából, apa GYED esetén a GYED-jogosultság időpontjától kell visszaszámolni.

A jogosultság nem függ attól, hogy a jelenlegi munkáltatónál hány napi jövedelme van.

Igen, jól tudja, a már megszűnt munkaviszonyból származó jövedelem nem releváns, csak a fennálló.

A GYED számításánál az alábbiak szerint kell eljárni:

A táppénz, csed, gyed ellátások kiszámítása egy bonyolult folyamat, melynek a jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 42-48 szakaszai képezik, és amelynek leegyszerűsített változata így szól:

Táppénzszámítási sorrend 2015.07.01-től
az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, valamint a 2015/2. számú, a TB kifizetőhelyek részére kiadott OEP Tájékoztató alapján, egyben figyelemmel a táppénzre vonatkozó kedvezményszabály 2017.01.01-től hatályos változására (ONYF 2017/1. számú tájékoztatóban foglaltak).

http://www.neak.gov.hu/…_reszere.pdf
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…_reszere.pdf
http://www.neak.gov.hu/…ekoztato.pdf
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…ekoztato.pdf
http://www.neak.gov.hu/…_reszere.pdf
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…_reszere.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!
Ugyancsak fontos, hogy a jövedelem „keresése” során legfeljebb a tárgyévet megelőző év első napjáig (előző év január 01.) lehet visszamenni. Az ezt megelőző jövedelmet figyelembe venni nem lehet. Aki viszont ebben az időszakban jogviszonyt váltott annál a jövedelem „keresése” során legfeljebb a jelen jogviszony kezdetéig lehet visszamenni.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban, a személyi jövedelemadó előleg megállapításához, a NAV felé bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
2015. január 1-jétől tehát, csak azon pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz naptári napi összegének megállapítása során, amely pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került. (Ebtv. 5/C. és 39/A. §)

A MÁK 2019/1. számú tájékoztatója szerint (5. oldal) a 2019.01.01-től hatályos pontosítás (Vhr. 31. § (1a) szerint a jövedelmet arra a hónapra, illetve időszakra kell figyelembe venni, amely hónapra, illetve időszakra a bevallás készült. (Ha pl. a megbízó 2019. júliusban 600.000 forint összegű jövedelmet fizet ki a 2019.01.01-2019.06.30. időszakra, amely jövedelem a 2019. júliusi bevallásban szerepel –az új szabály alapján– azt nem 2019. júliusra, hanem a 2019.01.01-2019.06.30. időszakra kell figyelembe venni.
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…ekoztato.pdf

(Tekintettel arra, hogy a táppénz, csed, gyed, gyáp és a baleseti táppénz összegéből pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem kell vonni, így azok összegét egy következő pénzbeli egészségbiztosítási ellátás (táppénz, csed, gyed, gyáp stb.) összegének megállapításakor nem lehet figyelembe venni.)

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től (a 2017.01.01-es előny szabály módosítással.)

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 (naptári) napi (bruttó) jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 (naptári) napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi, Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosításban töltött ideje. A folyamatos biztosítási időbe nem számít bele a biztosítás szünetelésének az ideje és pl. az az idő, amikor az igénylő az álláskeresési támogatás szünetelése alatt részesül CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 (naptári) napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A számítási időszakban elért tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél a számítási időszakban legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak ettől kevesebb (pl. 29 napi) az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.
(Amikor a jogszabály a nap szót használja az alatt naptári napot kell érteni. Ha a jogalkotó munkanapra gondolt, úgy a jogszabály a munkanap szót használja.)
(Táppénz plafon alatt az Ebtv. 48. § (7) bekezdésében szereplő, a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a 30-ad részét értjük.)

3/B Ha nincs: A számítási időszakban elért tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak attól kevesebb (pl. 29 napi, vagy 1 napi) jövedelme a táppénz alapja a szerződés szerinti jövedelem lesz. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.
Fontos, hogy a 3/A és 3/B esetén a számítási időszakban elért , azaz a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé a jogviszony kezdetéig, de legfeljebb a megelőző év január elsejéig elért keresetet (tényleges jövedelmet) kell érteni.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a tényleges (legalább 30 napi), ha ilyen nincs a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a tényleges jövedelem, vagy ha nincs legalább 30 napi tényleges jövedelme a szerződés szerinti jövedelem. (A 180 napi időbe a méltányosságból megállapított ellátások időtartamát nem lehet figyelembe venni.)

CSED

  • csecsemőgondozási díj- (leánykori nevén terhességi-gyermekágyi segély, azaz thgy)

    alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 (naptári) napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 (naptári) napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje. Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

3. A számítási időszakban elért tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.

5. Azon biztosítottaknál, akik 2015.06.30-át követően válnak jogosulttá CSED-re az alábbi előny/kedvezményszabályt kell alkalmazni.

Ha az anya a GYED, vagy GYES alatt, vagy a GYED/GYES megszűnését követő egy éven belül ismét szül az ezt megelőző gyermekre kapott CSED alapja magasabb, mint az újonnan született gyermekre az Ebtv. 42. § (2)–(4) bekezdés alapján (180 napi, 120 napi, vagy tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján) számított, csecsemőgondozási díj alapja, akkor ezen előző, magasabb alappal kell az új gyermekre járó CSED ellátást megállapítani.

Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. Amennyiben az anya munkahelyet változtatott az előző munkáltatónál elért CSED alapja hiába magasabb mint amit most állapítanának meg azt nem lehet figyelembe venni. (Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó. Lehet valaki az önkormányzatnál kormánytisztviselő, majd közmunkás, a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től:

 betegszabadságra jogosultak esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított távolléti díj, illetve az illetmény egy hónapra járó összege,

 egészségügyi szabadságra jogosultak esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított, egészségügyi szabadság idejére járó távolléti díj,

 egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese,

 a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja esetében a 30 napot meg nem haladó biztosítási jogviszony esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, egyéb esetben a jogviszony alapjául szolgáló szerződésben meghatározott díj,

 mezőgazdasági őstermelő esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér;

(A CSED adóköteles, de abból sem egészségbiztosítási, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni/levonni.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának az ideje, vagy a folyósítás szünetelése alatt (például az első gyermek után GYED-ben részesül az anya, és emiatt szünetel az álláskeresési támogatás folyósítása, és ezen időtartam alatt születik az újabb gyermek), vagy az álláskeresési támogatás folyósításának megszűnését követő 42 napon belül szül, annak a CSED összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

GYED (gyermekgondozási díj) alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 (naptári) napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 (naptári) napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi –Tbj. 5. § szerinti- folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb, az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: 2015.07.01-től ekkor is a számítási időszakban elért tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max) (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem.
4.Előny/kedvezmény szabály változás 2015.07.01-től:

Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy a gyermekgondozást segítő ellátás (leánykori nevén gyermekgondozási segély) igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a 42/D. § (2) és (3) bekezdés alapján ( 180 napi, 120 napi, tényleges, szerződés szerinti jövedelemből) számított gyermekgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az új gyermekre a GYED ellátást megállapítani.

Ez a szabály csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

(Fontos, hogy jogviszonyról (munkaviszony, megbízásos jogviszony, vállalkozói jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, kormánytisztviselői jogviszony stb.) és nem foglalkoztatóról van szó. Pl. Lehet valaki az önkormányzatnál közmunkás, majd közalkalmazott, vagy kormánytisztviselő a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott. Vhr. 28. § (5) bek.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának a szünetelése alatt válik GYED-re jogosulttá a GYED-et a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

(A GYED adóköteles, de abból egészségbiztosítási járulékot nem, viszont 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni/levonni.)
2016.01.01-től minden, maximális összegben megállapított (korlátozott) GYED-et felül kell vizsgálni (meg kell emelni).

NAGYON LEEGYSZERŰSÍTETT PÉLDA AZOKNAK, AKIKNEK A FENTIEK TÚL BONYOLULT:
Az ellátásokat az adott ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelemből kell kiszámolni.

Ha tehát valaki évek óta ugyanannál a munkáltatónál dolgozik és kieső napja (táppénz, igazolatlan távollét stb.) nem volt, majd 2020.02.01-től táppénzre megy a táppénz összegét -nagyon leegyszerűsítve- a 2019.11.30-2019.06.01. közötti jövedelméből fogják kiszámolni.
Ha a 2020.05.01-i szülésig végig táppénzen lesz 9-es betegségi kóddal (veszélyeztetett terhesség), úgy az ebben az évben induló csed ellátás alapja is ez lesz.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)