Előrehozott öregségi nyugdíj


gs50 # 2011.10.24. 17:14

kedves Veci ill. mindenki akit a jubíleumi jutalom érdekel (és kormánytisztviselő)

A jubílleumi jutalomra (is) vonatkozó kérdésmre (2011.10.19)egy ideig abban a hitben voltam, hogy jár a 40 éves a 36 év elérésekor. DE NEM JÁR
Most viszont a munkáltatóm elémtárta a 2010 évi LVIII törvény 23.§ (6):Arra a kormánytisztviselőre akinek a 8 §(2)bek g. alapján szűnik meg a jogviszonya tehát "előrehozottas" nem alkalmazható, az nem kap jubíleumi jutalmat. Én megszokásból köztisztviselőnek jelöltem magamat, holott kb fél éve kormánytisztviselők vagyunk.
Üdvözlet minden fórumozónak, és sok sikert!

Veci # 2011.10.24. 17:12

henike75
2012-től már nem lesz előrehozott nyugdíj. Korhatár előtti ellátás is csak az 1952, 1953-ban született nőket érinti.
Ellenben, ha meglesz a 40 év jogosultsági ideje (munkaviszony+gyerekekkel otthon töltött idő együtt 40 év, ebből minimum 32 év munkaviszony), akkor öregségi nyugdíjba mehet, a holnap tárgyalásra kerülő parlementi törvényjavaslat szerint.
Az édesanyád öregségi nyugdíjkorhatára már 65 év, ezért fontos lenne, a jogosultsági idő megszerzése.


Üdvözlettel Veci

Korall54 # 2011.10.24. 17:06

t.laci
Ezek szerint az általunk megismert T/4663.sz törvényjavaslat megváltozott tartalommal kerül már az általános vitára?


Üdv: Korall (53-as nö)

t.laci # 2011.10.24. 16:57

Kedves VECI !

2012 évben minden megszűnik az általános vitára történt nyugdíj törvény beterjesztése szerint..

Csak a nők esetén maradna a 40 év megléte esetén a nyugdíj lehetősége...

T.Laci...1951

t.laci # 2011.10.24. 16:48

http://penzcentrum.hu/…1030255.html?…

2012-ben senki nem emhet el..kivéve a nők a 40 év megléte esetén...

T.Laci...1951..

henike75 # 2011.10.24. 16:23

Üdvözlöm, Édesanyám 1956-os születésű, hány év szolgálati idő kell neki ahhoz, hogy előre hozott nyugdíjba tudjon menni?

Köszönöm


Üdvözlöm,

Érdeklödni szeretnék a családi kedvezménnyel kapcsolatban.Én rokkant nyugdijas vagyok 53%ban egyedül nevelem 12 éves fiamat.Igényelhete

Jucu52 # 2011.10.24. 15:53

aniko07

Ha betöltötted az 59. életévedet, akkor vélhetően 1952-es születésű vagy, vagyis legalább 37 év szolgálati idővel csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjba mehetsz a jelenleg még érvényben lévő jogszabály szerint. Vagyis a helyedben én biztosan élnék ezzel a lehetőséggel, mert a tervezet szerint:

(1) A 4. § (1) bekezdésében foglaltakon túl – 2011. december 31-ét követő kezdő naptól – korhatár előtti ellátásra jogosult

  1. az az 1952. évben vagy azt megelőzően született nő és az 1951. évben vagy azt megelőzően született férfi, aki az előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez a Tny. 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai szerint szükséges szolgálati időt 2011. december 31-éig megszerezte,
sitimaci # 2011.10.24. 15:20

Réthelyi kiegyensúlyozná a nyugdíjalapot

2 komment| Megjelent: 2011.10.24. 14:58|Frissült: 2011.10.24. 15:42
A nemzeti erőforrás miniszter szerint ez kell a hosszabb és minőségibb élethez.

Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt
Kiegyensúlyozottabb nyugdíjalap kell a hosszabb és minőségibb élethez - mondta a nemzeti erőforrás miniszter. Réthelyi Miklós a Magyar Primer Prevenciós Orvos Egyesület szakmai fórumán közölte: erről a tárgyalásokat holnap kezdi meg a kormány - adta hírül a kormányzati portál. Az utóbbi évtizedekben emelkedett a születéskor várható élettartam – bár Magyarország e tekintetben elmaradott az unió legtöbb tagállamához képest. A minisztérium a kigyensúlyozottabb nyugdíjalap biztosításával tud segíteni az idősebbek egészségének megőrzéséhez, mivel nagyon fontos: a hosszú élethez egészség is társuljon – tette hozzá a miniszter.
Ahhoz, hogy ezt elérjük, kulcsfontosságú a szerepe a háziorvosoknak: ők azok, akik tisztában vannak az egészségünket érintő előzményekkel és – jó esetben – végig tudják kísérni az ember egész életét - ismerte el a tárcavezető. Szerinte ugyanakkor a kultúra, a közösségek szerepe is meghatározó a magas életkor elérésében, ha a család nem tud részt venni az ember életében, akkor kap nagy jelentőséget a vallás és a kultúra.

Nyugellátás csak a nyugdíjkorhatár betöltésétől járna

Általános vitára alkalmasnak találta hétfői ülésén az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló javaslatot. A bizottság a kormánypárti képviselők 12 igen és az ellenzékiek 6 nem szavazata ellenében döntött így.

Asztalosné Zupcsán Erika, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) főosztályvezetője közölte: január elsejétől megszűnik az előre hozott öregségi nyugdíj, a csökkentett összegű előre hozott öregségi nyugdíj, a korkedvezményes nyugdíj, a bányásznyugdíj, a művésznyugdíj, a polgármesterek, országgyűlési, illetve európai parlamenti képviselők korhatár előtti öregségi nyugdíja és a korengedményes nyugdíj (összefoglalóan civil korai nyugdíjak). Megszűnik a fegyveres szervek és a Magyar Honvédség hivatásos állományának szolgálati nyugdíja is.

A már megállapított ellátásokat korhatár előtti ellátásként, föld alatt végzett bányászati tevékenység esetén átmeneti bányászjáradékként, illetve fegyveresek esetében szolgálati járandóságként kell továbbfolyósítani, és 2012-től ugyanilyen ellátást kell megállapítani azoknak is, akik az ellátásra a jogot már megszerezték. Az alapelv az volt, hogy a nyugdíj-biztosítási alap egyensúlyának megteremtése érdekében nyugellátást csak a nyugdíjkorhatár betöltésétől lehessen megállapítani és folyósítani.

Forrás: FN24

aniko07 # 2011.10.24. 12:08

Kedves Fórumozók!

59 éves nő vagyok,38 éves munkaviszonnyal( január 30-án lesz meg a 39 éves munkaviszonyom)
Nem tudom hogy mit tegyek,mikor menjek el nyugdíjba?

Üdv

hars52 # 2011.10.24. 10:52

Kedves Veci!
Hát az a helyzet, hogy a polgármesterünk parlamenti képviselő is, és ráadásul nagyon régóta (20 év) közelről ismerjük egymást. Kb. 2 hete egymás mellett úsztunk korán reggel az usziba, majd együtt ittunk egy kávét. Nem tudtam kihagyni, és barátságosan elmondtam a véleményem a tervezetről, visszáságairól, igazságtalanságáról, jogtalanságáról. Megkérdeztem, hogy lehet ezt nyugodt lelkiismerettel megszavazni?Annyit mondott, hogy igazam van és írjam le és küdjem el neki. Megtettem, és ráadásul kb: 50 aláírást is sikerült összeszednem, akiket érint. A képviselő nem baloldali,és eleinte úgy gondoltam, hogy ez jó is, de miközben beszélgettünk pontosan éreztem, hogy ő ugyan egy megveszekedett szót sem fog szólni a "korai" nyugdíjasok érdekében. Úgyhogy most kiváncsan várom a holnapi napot, és a módosító javaslatokat. Hátha mégis? üdv: Zsuzsa

alban # 2011.10.24. 10:45

Kedves Veci !

Köszönöm a gyors válaszodat,sokat segítettél.

Üdvözlettel:Alban

Veci # 2011.10.24. 08:12

előrehozott jelölt
Szükség van a segítő fórumtársakra és nem kontárkodás, hanem közös értelmezés.

MINDENKINEK!

Volt egy felhívás facanos által. MOST még talán nem késő, ha mindenki, vagy sokan írnánk a képviselőinknek, a mi észrevételeinkről. Ettől többet most (Széllel szemben) nem tudunk tenni.
ITT kikereshető a képviselő neve, és az elérhetősége:
http://www.parlament.hu/…kpv.kepv_lis?…


Üdvözlettel Veci

sitimaci # 2011.10.24. 07:19

Kedves Veci! Lehet hogy rosszul hallottam,de mintha azt mondta volna az illetékes Államtitkár/?/,hogy az utazási kedvezményekről azok a társaságok döntsenek,akik ezt adják!Ezzel a kérdés már tovább is van passzolva,nem nekik kel foglalkozni ezzel!A többi: Volt egy ismerősöm,aki igénybe akart venni egy nyugdíjas belépőt,de nem vehette igénybe!Miért? Azért mert ki volt írva,hogy csak 65-éven felül!!! És ő még nem volt annyi idős,de viszont nyugdíjas volt!Nem egy helyen látott már ilyent!Ilyen egyszerű a kedvezmények megvonása a sok "fiatal" nyugdíjastól! Csak ezt kel kiírni!Ez szabályos???Nagyon,jó,gratulálok! Üdv.maci

Veci # 2011.10.24. 07:09

alban
Ebben az évben van még lehetőség a korengedményes nyugdíjazásra (és ez nem előrehozott nyugdíj, de férfi esetében ez max. 8,4 %-al csökkentett), ha a munkáltató megállapodást köt a munkavállalóval és kifizeti előre egy összegben a nyugdíjat a szülinapig. Ennek a levezénylésében nincs jártasságom.
http://www.onyf.hu/?…

A te esetedben a 60. szülinapig vagyis 2012.08.16-ig kellene előre kifizetni a Nyugdíjfolyósítóhoz az összeget, mivel több, mint 42 év a szolgálati időd.
ITT van egy nyugdíjkalkulátor (excel-ben) próbálj számolni, a kijött összeget csökkentsed 8,4 %-al, az lesz várhatóan a nyugdíjad. A valóságban a kalkulált nyugdíjtól nekem és a férjemnek is több volt a tényleges összeg 5-8 %-al. Nyugdíjszámítás 2011, ezt mentsd el:
http://www.venusz-szoftver.hu/…es-bemut.htm

Mindenesetre sürgősen kérj szolgálati idő megállapítást a K01-es nyomtatványon, az a korengedményeskez is kell.
https://e-ugyintezes.onyf.hu/…kulframe.asp

Rezeda2483
Valóban az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig korhatár előtti ellátást kapsz a tv.javaslat szerint, januártól lesz emelés, de sehol nem olvastam ebben a javaslatban (de elsikkadhattam felette), hogy az utazási kedvezmény is megszűnne. Ha mégis úgy történne, gondolom az külön kormányrendelet lehetne.


Üdvözlettel Veci

sitimaci # 2011.10.24. 07:08
Kedves ötvenhármas-
  • Megnéztem a táblázatot,ez az ONYF.honlapján lévő,hivatalos táblázatának az újraszerkesztése Királykuti Míra aláírással!Ez nekem már nagyon régen meg van! Egy hiba van benne ami félrevezető!---Irányadó öregségi nyugdíjkorhatára,3-év korkedvezmény esetén!!!---Ilyen nincs az ONYF. táblázatban! Helyesen,Előrehozott öregségi nyugdíj: Maximális időtartama(év,nap)Példa:---Ez az 1954-es férfiakra,úgy vonatkozik,hogy az a férfi,aki 1954-ben született és meg van a 42-éves szolgálati viszonya, az 60 és fél évesen elmehet Előrehozott csökkentett összegű nyugdíjba,!Ha van KORKEDVEZMÉNYE,az lejön a 60,5-évből,(60,183-nap)ami 3-év korkedvezménynél,57,5-év! TEHÁT, NEM AZ A 1954-BEN SZÜLETETT FÉRFI MEHET EL AKINEK MEG VAN A 3-ÉV KORKEDVEZMÉNYE,HANEM AZ,AKINEK MEG VAN A 42-ÉVES SZOLGÁLATI ideje és a kora!!! A KORKEDVEZMÉNY CSAK EBBŐL LEVONVA SZEREPEL!!! Ha valakinek nincs három év korkedvezménye,de meg van a 42-éves ideje,az 60 és fél évesen elmehet előrehozottba.(60,183-napos korában!/ Ha az első félévben született,akkor még az idén elmehet!/Tehát a hiba : a korkedvezmény szerepeltetése a rublikában,mert megtévesztő,ez mindenhol szerepel sajnos és akiknek van,azok lehet hogy így számolnak!!!---Üdv.maci
Rezeda2483 # 2011.10.24. 03:42

Kedves Fórumozók!
Ha jól értelmezem a hozzászólásokat a törvény értelmezéséhez az aki pl. 2007 november -től előrehozott öregségi nyugdíjas nő az 2012 november -ig a korhatár előtti járadékos ellátást kap, majd 2012 november után lesz nyugdíjas.
Ebben az esetben nem jár 2012 I-XI hó között az utazási kedvezmény. Mert egyéb kedvezményt én nem kapok.
Igaz a törvény még csak tervezet, de a 2/3 el fogja fogadni. Előre is köszönöm a választ.

szafika # 2011.10.24. 02:31

Veci, anyuka52-től kérdezted, h miért nem kapta még meg a 40 éves közalk. jub. pénzt ? Lehet h olyan "drága " főnöke van , mint nekem volt , amikor volt a 25 éves nekem , azt mondta ő nem tudja, 26 év után kaptam meg ! aztán 4 év múlva a 30-ast.

alban # 2011.10.23. 19:18

Kedves Veci !
Köszönöm a választ,de a fő kérdésem az volt,hogy nem vagyok közalkalmazott,és a vállalatom kifizetné a nyugdijamat jővő év aug. 16.-ig(a születésnapomig),igy
lehetséges-e előrehozott csökkentett összegű nyugdijba
mennem 2012 08.16.-án.
Amit küldtél,abból az tűnik ki,hogy igen,de kérem a megerősitésedet,hogy nem csak a közalkalmazottakra vonatkozik-e.

Köszönettel:Alban

Veci # 2011.10.23. 18:41

előrehozott jelölt és Józsi

Szerintem a felmentéssel együtt tényleg közölhetik is a jub.jutalom mértékét is. Láro előrehozott.jelölt és Lyonee is válaszolt.

anyuka 52
A végkielégítéssel jobban járnál szerintem, mivel +4 havi is járna amiatt, hogy 5 éven belül vagy a nyugdíjkorhatáron. Ez az én értelmezésem, kb. azt választanám. Nem értem, ha megvan már az idén a 40 éves közalkalmazotti jogviszonyod, akkor miért nem kaptad meg a jubileumi jutalmat.

alban
Nincs jártasságom a korengedményes nyugdíjazás levezénylésében. Ezt olvassátok el:
http://www.onyf.hu/?…

toti53
Köszönöm a bizalmat, sajnos nem tudok változtatni ezen. Esetleg a korengedményes nyugdíj az idén nem jönne össze a munkáltatód segítségével?

kolibri52
Abban meg neked van igazad, hogy az 52-es férfiak már nem tudnak korhatár előtti ellátásra sem menni, ha nem közalkalmazott és max. 8 havi felmentést nem kap. A közalkalmazottaknál azok is veszítenek, akik ugyan 8 havi felmentést megkapnák, az idén megkezdenék azt letölteni, de addig nem érik el a 60. vagy 60,5 évüket, vagy 60 évesen nincs 42 év szolgálati idejük.


Üdvözlettel Veci

Fria # 2011.10.23. 17:19

Korall54 ésLyonee
Köszönöm az információt.
Üdv.

Lyonee # 2011.10.23. 17:14

A NYESZ-t másik jogszabály szabályozza, és arra valóban nem terjed ki (még!) a törvényjavaslat.
Ez az első változat, biztos lesz egy csomó módosító javaslat is.

Korall54 # 2011.10.23. 16:48

Fria

Én ezt találtam a tv.javaslatban. Úgy értelmezem, hogy a korhatár előtti ellátás esetén már van nyd. szolgáltatás. Azt nem tudom, ki lehet-e venni a tőkét.
51. §
Az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 2. § (5) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában a kiegészítő nyugdíjpénztárnál)
„a) nyugdíjkorhatár: a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerinti öregségi nyugdíjkorhatár, továbbá az az időpont, amelytől a pénztártag saját jogú társadalombiztosítási nyugellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, átmeneti bányászjáradékban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban vagy nyugdíj előtti álláskeresési segélyben részesül. A nyugdíjkorhatár betöltése után a pénztártag a várakozási idő időtartamától függetlenül jogosulttá válik a nyugdíjszolgáltatásra;”


Üdv: Korall (53-as nö)

ötvenhármas # 2011.10.23. 16:34

Itt egy kis sillabusz, ki mikor mehet el még ebben az évben nyugdíjba:
Mindenki kontrollálhatja magát az eddigi ismeretei alapján.
http://mszosz.hu/…arok2011.pdf

Lyonee # 2011.10.23. 16:29

jozsi19510!
A véleményem ugyanaz, mint "előrehozott jelölt" fórumozónak. Ő nagyon jól kielemezte az anomáliát, így nekem már nem kell. A tervezet ugyan kimondja, hogy, akinek a hatálybalépés előtt elkezdődött a felmentési ideje, az, az akkor hatályos rendelet szerint nyugdíjasnak minősül, de azt már nem írja, hogy az ezzel járó kedvezmény, mint a jubileumi jutalom (bizonyos feltételek esetén)is érvényes marad. Akkor meg mi értelme van a nyugdíjasnak minősülésnek, hisz ez az egyedüli előny. Éppen ezért úgy gondolom, hogy ez volt a jogalkotó szándéka, csak pontosabban kéne fogalmazni.
Az "előrehozott jelölt" fórumozó által javasoltak szerint járjatok el.
Talán még lesznek módosító javaslatok, és ez is egyértelművé válik.
Mondtam én neked mindjárt az elején mikor kérdeztél, hogy lesz még probléma a jubileumi jutalommal kapcsolatban.

Fria # 2011.10.23. 16:02

Kedves Fórumozó Csajok és Srácok!
Ne egymást bántsuk! toti53-nak, és kolibri 52-nek is igaza van. Nem gondolom, hogy bárki is közölünk a másik helyzetét irigyli, csak mindenki a saját évjárata szerinti negatívumokat emeli ki. Én azért jelentkeztem be a fórumra, mert hasonló helyzetű emberekkel megoszthatom a fájdalmamat, esetleg okos tanácsokat kapok, olvasok. Az értelmes vitát szeretem, de a visszabökéseket nem. Igen mindenkinek egyformán fáj ez a méltánytalanság. Bennünket nem képvisel senki, így rajtunk könnyebben verik el a port. Sajnos nincs módunk széleskörű érdekképviseletre, tehetetlenségükben ne egymás ellen írogassunk. Segítsük egymást, hogy ebben a lehetetlen helyzetben mindegyikünk a lehető legjobb döntést hozza meg.
Toti53!
Tényleg a NYESZ is ugrik a korhatár betöltéséig?