Előrehozott öregségi nyugdíj


madár2 # 2005.11.18. 21:57

Kedves Bandi-1

2006.05. hónapban szeretnék nyugdijba menni. Hol kell kezdeni?
Nincs munkáltatóm, vállalkozó vagyok.
A szolgálati időt kell először megállapítatni? Erre van valami formanyomtatvány?

köszi előre is a segitséget
szia
madár

Bandi_1 # 2005.11.19. 09:29

Kedves Madár2!

http://www.onyf.hu/index.php?…

Ezen az oldalon vannak a nyomtatványok.
Nem kell külön szolgálati időt megállapíttatni, egyből kérheted a nyugdíjazásodat.

Ezt töltsd le, és ki:

http://www.onyf.hu/picker.php?…

Sok sikert!

madár2 # 2005.11.19. 21:36

Kedves Bandi-1!

Nagyon szépen köszönöm, majd kereslek ha nem boldogoluk valamivel.

madár

madár2 # 2005.11.19. 21:56

Kedves Bandi-1!

Megtaláltam a nyomtatványt. Kár hogy csak kézzel lehet kitölteni.
Csak szolgálati idő elismerési kérelmet lehet benyujtani? Olyat nem, hogy kiszámolnák hogy kb. mennyi lesz a nyugdíjam? Mert azt ugyebár tudom, hogy mikor hol dolgoztam, de hogy mennyit kerestem, gőzöm sincs.
Az mit jelent, hogy hiteles másolatát küldjen be a gyermekek születési anyakönyvi kivonatának, meg a munkakönyvnek? Az nem elég ha lefénymásolom?
Szerinted már most el kell kezdeni ezt az egészet? Mennyi idő alatt döntik el.

Bocs ha a kérdéseim naívnak tünnek Neked.
Köszi előre is a segítséget.
madár

Bandi_1 # 2005.11.20. 08:24

Kedves Madár2!

Kérdéseidre nem tudok válaszolni.

Keresd fel az ONYF-et!
Van emiljük, és telefonjuk is.

Majd értesíts, hogy mit tudtál meg, mert ezek a kérdések nálam is hamarosan felmerülnek.

madár2 # 2005.11.20. 11:12

Más esetleg tud válaszolni?

madár

obsitos # 2005.11.20. 11:58

madár2: a tervezett nyugdíjba menetel előtt már 10 évvel lehet előzetes adategyeztetés végett beadvánnyal fordulni az illetékes Nyugdíjbiztosítási Igazgatósághoz.

Éppen azért ennyi az időintervallum, hogy komplett legyen meg minden igazolás a szolgálai évekről és az egyes munkahelyeken kapott fizetések hiteles igazolásairól.

Az hogy "mennyi" lesz a nyugdíj konkrét összege, előre nem tudják közölni - sok tényezőtől függ.

gittus # 2005.11.20. 13:12

madár2:
Szerintem elegendő a 2006.májusi nyugdíj megállapítása érdekében 2006.februárban a lakóhely szerinti Nyugdíjbiztosítási Igazgatósághoz fordulni. A nyomtatványokat egyenlőre csak letölteni és kézzel kitölteni lehet. És mivel nyugdíj megállapítása iránti igényt csak aláírt nyomtatványon lehet előterjeszteni, (Megjegyzem hogy az új eljárási tv sem teszi lehetővé elektronikus formában történő előterjesztést) ezért javaslom, hogy amikor majd személyesen előterjeszti az igényt vigyen minden okiratot eredetiben, majd azt lemásolják és ott hitelesítik, és az eredetit visszaadják. Szerintem így a legegyszerűbb, és a leggyorsabb.
A nyugdíj összegéről még annyit, hogy 1988 tól a nyugdíj megállapításának időpontjáig eltelt időben szerzett kereseteket veszik figyelembe. Az eltelt többezer napot átlagolják (ezt most nagyon leegyszerűsítettem) és megállapítanak egy nap átlagkeresetet. Ez alapján számolnak 30 nap átlagkeresetét ami a nyugdíj alapját képezi. Ezt szorozzák meg a megszerzett szolgálati időhöz tartozó %-kal. A megállapítás egy bonyolult művelet. Ne várja hogy valaki is látatlanban tud mondani összeget. Még annak ismeretében sem lehet rá vállalkozni, hogy az utóbbi években a minimum után fizetett. Abból csak arra lehet következtetni - ahogy Karika is irta - hogy nem lesz túl magas. De ennyi.
Üdv.

madár2 # 2005.11.21. 21:37

Köszönöm szépen a válaszokat

Bandi_1 # 2005.11.22. 13:42

Tisztelt Fórum!

Kérem nézzétek meg az alábbi "törvénymódosításomat", melyben kicseréltem a "legfeljebb" szót "legalábbra":

Tny. 9. § (2) Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál alacsonyabb életkorban, de

legalább

a hatvanadik életév betöltésétől előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a férfinek, aki

  1. 1938. december 31-e után született és legalább 38 év szolgálati időt szerzett.

Azt szeretném megkérdezni, hogy

  1. Mit jelentene így a törvény szövege?
  2. Azonos-e a módosított szöveg jelentés az eredetivel?

Idézem:

Tny. 9. § (2) Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál alacsonyabb életkorban, de

legfeljebb

a hatvanadik életév betöltésétől előrehozott, öregségi nyugdíj jár annak a férfinek, aki

  1. 1938. december 31-e után született és legalább 38 év szolgálati időt szerzett.

3. Szabadon használhatók, és felcserélhetők-e a legalább, és legfeljebb szavak.
4. Hogyan értelmezhető az eredeti szöveg?

madár2 # 2005.11.22. 19:14

Hello Bandi_l !

A leirtakat én ugy értelmezem, hogy az első esetben minimum 60. év betoltése után mehet nyugdíjba, a második esetben maximum 60. év betöltéséig.
legalább=minimum
legfeljebb=maximum -szerintem -
És melyik van a Törvényben?a legalább, vagy a legfeljebb?
Az általam leírtak szerint nem azonos a módosytott szöveg jelentése az eredetivel.
Ugyhogy a szavak szabadon nem cserélhetőek fel.
Bcs, hogy belekotyogtam, de ha már itt vagyok.

Bandi_1 # 2005.11.23. 09:48

Tisztelt Madár2!

Köszönöm a véleményedet.
Én is pontosan így látom a dolgot.
Helytelenül értelmezik a törvényt kárunkra.

Üdv

madár2 # 2005.11.25. 22:07

Másnak nincs véleménye?

Amugy régebben én is olvasgattam már a Törvényt, de azt gondoltam én nem értelmezem jól. Ezek szerint nem vagyok egyedül. Bár a logika azt kivánja, hogy a törvényben a "legalább" szónak kellene lenni.

csufi99 # 2005.11.26. 00:04

Nos a véleményem, hogy egyre több a hiba a törvény szövegekben. Úgy gondolom az egyértelmű, hogy a szándék a régi tartalom volt, csak félresikerült:)
Ettől még megmagyarázák, hogy az azt jelenti mégis. Közben számolgattam, hogy '38.dec.31. után született, s kell a 38 év szolgálati idő..Hát:)

Bandi_1 # 2005.11.26. 07:53

Kedves Csufig!

Beillesztem az alábbi kis táblázatot.

18 38 56
19 38 57
20 38 58
21 38 59
22 38 60
23 38 61
24 38 62

Ebben az van, hogy ha valaki csak 24 évesen kezd el dolgozni, akkor nem tud előrehozott /nem csökkentett összegű/ nyugdíjat igénybe venni, merthogy csak 62 éves korában lesz meg a 38 éve.
Aki azonban 18 éves korában elmegy dolgozni, az 56 éves korában teljesített már annyi befizetést, hogy a saját nyugdíját, és az előző generáció eltüntetett nyugdíját is fedezze, ezért elmehet előrehozott nyugdíjba. Kivéve, ha valamely jogfélreértelmező a sírig kívánja dolgoztatni.

csufi99 # 2005.11.26. 09:56

Hát ezt számolgattam, s mosolyogtam a huncutságon.
No akkor én , ha most kérem a nyugdíjazásom meg is kapom?):) Igaz a nőkre vonatkozó részt meg kell néznem , ott is ilyen szépen fogalmaztak-e. Elvileg még 59 éves koromig kellene dolgozni, ám hamarabb lesz meg a 38 évem. Igaz addig még hatszor módosítják a törvényt, nincs értelme rajta rágódnom. :)
S tudtok olyat, akinek ezen értelmezési alapon megállapírottak volna nyugdíjat???? Ha igen hírelem, sokaknak jól jönne...munka nincs, leszázalékolás nincs, nyugdíj nincs.

Bandi_1 # 2005.11.26. 17:29

Ha mi egy ilyen huncutságot elkövetnénk, életfogytiglant kapnánk.
Remélem ebben az esetben is megkapja a magáét a félreértelmező, a törvénykiforgató, az Alkotmányt semmibe vevő huncut.

csufi99 # 2005.11.27. 00:26

Nos elolvastam mégegyszer a jogszabályt, igen rég volt már a kezemben. Tehát az általános nyugdíjkorhatár a 62 év, ettől eltérően a férfi öregségi nyugdíj korhatára, amennyiben

  1. 1938. január 1-je előtt született, a 60.,
  2. 1938-ban született, a 61.

betöltött életév. Ez az alapjogosultság.( most a szolgálati dőt hagyom)

Az előrohozott nyugdíjnál:
Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál alacsonyabb életkorban, de legfeljebb a hatvanadik életév betöltésétől, előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a férfinek, aki

  1. 1939. január 1-je előtt született és legalább 37 év,
  2. 1938. december 31-e után született és legalább 38 év

szolgálati időt szerzett.

Számomra már nem kétértelmű a jogosultság,teljesen egyértelmű. A szolgálati idő kiszámításánál pedig ismét a szabályokat kell megnézni mi számít bele.

A kérdőjel számomra mindig is az volt, jelenleg is az, hogy valóban törvényes-e különbséget tenni életkorok szerint, hétköznapian miért büntetik a néhány évvel fiatalabbat, s miért van előnyben a már most idősebb. Nekem sem mindegy , hogy 57, 59 vagy 62. A hátterére pedig mindenki azt mondja egyszerű, túl sok lesz a nyugdíjas, sprólni kell. S ezek a szabályok 2009-ig szólnak. A mi életmódunk mellett egyre kevesebben fogjuk megélni a nyugdíjazás örömét.
Idézve: igen "a sírig akarnak foglalkoztatni", ez a véleményem, ez a törvény, amit alkalmazni kell. A törvény minősítése, hát az nem én dolgom, én csak igazságtalannak tartom.

obsitos # 2005.11.27. 01:09

Ismertem valaki, egész életében nehéz fizikai munkát végzett, aztán amikor végre nyugdíjba mehetett, ebbéli nagy örömében néhány hétre rá szívrohamban meghalt ez a szerencsétlen ember.

Bandi_1 # 2005.11.27. 06:43

Jól látod, kedves Csufi99.

A legalább 60. egy felső határ VOLT, amely 1997-ben volt használatban. 1998-ban legfeljebb 61. éves lett volna a kritérium, és 1999. után pl. 2005.-ben „legfeljebb 62. éves kor betöltésétől előrehozott nyugdíjra jogosult az a férfi…. „ - szólt volna, hangzana a szöveg.

Ha a férfinak 60.-tól 62. évéig járna előrehozás 1999. után,
akkor 1997.-ben 60.-60.-ig járt volna!!!, ami nonszensz, hisz abban az évben egyáltalán nem tudtak volna előrehozott nyugdíjba menni a férfiak.

Természetesen nem 60.-60. volt 1997.-ben az előrehozás, hanem 57.-60.-ig.
1998.-ban 57+4 előrehozással 61. évig, és 1999.-től 57+5=62 volt, és az ma is az előrehozás. A legfeljebb 60. kitétel már a múlté, hiszen az a nőkre vonatkozó legfeljebb 55.-tel együtt kizárólag 1997.-ben volt használatban. Párban nőttek 1999.-ig, mind a férfi, mind a nő számára Alkotmányosan egységesen:

1997.: legfeljebb 55. - legfeljebb 60., 1998.: legfeljebb 56. - legfeljebb 61., 1999.: legfeljebb 57. - legfeljebb 62..

A jogalkotó a nőknél az előrehozás alsó 55. határát, a férfiaknál pedig a felső legkisebb 60. határát adta meg a 3 átmeneti /1997.-1999./ évre.
Ma a törvény szövegéből már tulajdonképpen hiányzik a legfeljebb kitétel, mert az így hangzana, ha ma; 2005-ben adnák ki:

Előrehozott öregségi nyugdíj jár a nőnek, és a férfinek az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt, ha 38 év szolgálati időt szerzett.

csufi99 # 2005.11.27. 12:02

Értem, ám van egy hatályos törvényszöveg, ami nem így szól, tehát hiába lesz meg nekem a 38 évem, s másnak is, attól még nem mehetünk el nyugdíjba, csak ha a meghatározott életkort is betöltjük.
Nekem vélis az nem teszik, hogy miért kell különbséget tenni kor, születési idő szerint, ez egyeseknek jó, nekem már nem jó. A visszamenőleges hatályokat nem néztem meg, lehet, hogy érdemes lenne egy ügyet megfuttatni ...
Obsitos: tudom van ilyen példa, én is tudok. A nyugdíjazás egy élethelyzet, amire fel kell készülni az embernek, s nem mindenki tud. Szerencsére a töbség, aki eljut idáig, megtalálja a helyét, elfoglaltságát, emberi kapcsolatokat. E felkészülésnek már külön irodalma van. Bár egyénileg nem ez a döntő, hanem szerepének megélése.

Bandi_1 # 2005.11.27. 14:54

Azért kellett különbséget tenni a születés szerint, mert volt egy kiegyenlítési időszak. Ekkor kellett eltüntetni a férfi-nő különbséget. A hatályos törvényszöveg pontosan ezt tartalmazza. Mért nem érted?
Elolvastad az egész topicot?

Bandi_1 # 2005.11.27. 16:56

Idézet a magyarorszag.hu-ról

A FÕ SZABÁLY:
Kiknek jár az előrehozott öregségi nyugdíj?

Az előrehozott öregségi nyugdíjra azok jogosultak, akik már az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően megszerezték az előírt szolgálati időt.

A FÕ SZABÁLY:
Kiknek jár csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj

Az előrehozott öregségi nyugdíj speciális esete a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj. Ez a nyugellátási forma abban az esetben állapítható meg, ha a születési év alapján a fent meghatározott szolgálati időből legfeljebb 5 év hiányzik.

csufi99 # 2005.11.27. 19:10

No a kedvedért megnéztem a Magyarország hu-t. Valóban ezt írják, amit idézel.
Csakhogy a törvény szövegében nincs ilyen bevezető mondat. A szabályokat utána jól írják le a lapon.
Kellően megzavartál, mire gondolsz, mit nem értek?
Mondjuk rám nem vonatkozik kedvezmény, ezt büntetésnek élem meg:). Normál esetben 62 év a korhatár, legfeljebb 5 évvel hamarabb mehetek el nyugdíjba, ha lesz 38 év szolgálati időm, esetleg 57 évesen kérhetem a csökkentett összegűt.
Ám mondjuk 55 évesen hiába lenne 38 évem, nem mehetenék el nyugdíjba, a születési évem miatt!

Bandi_1 # 2005.11.28. 06:36

OK. Már érted. :)
Aki hamarabb kezd el dolgozni, és megtermeli a nyugdíját 38 év alatt, az hamarabb kezdheti el fogyasztani is.