Előrehozott öregségi nyugdíj


gittus # 2006.01.07. 19:57

Bandi1:
Én nem ezt írtam:

"válaszlevélből én úgy olvastam ki hogy a joggyakorlatot amit Ön sérelmezett az ICSSZEM nem találta alkotmánysértőnek.
Nem arról van szó hogy nem ismert fel valamit."
Ez ugye nem ugyanaz, még tartalomra sem.

Bandi_1 # 2006.01.10. 06:35

Kedves Gittus!

Ne tegye ezt velem! :)

Azt írja, hogy nem azt írta amit írt:

"válaszlevélből én úgy olvastam ki hogy a joggyakorlatot amit Ön sérelmezett az ICSSZEM nem találta alkotmánysértőnek.
Nem arról van szó hogy nem ismert fel valamit."

Mit írt tehát, és hogy kell érteni?

Papi # 2006.01.12. 10:33

Tisztelt Fórum!
42 év elismert szolgálati idő után tavaly szeptemberben jogosult lettem az előrehozott öregségi nyugdíjra. Az utóbbi évek valorizácis kulcsainak növekedését, valamint a figyelembe vehető átlagkereset eszméletlen növelését látva (1998-ban 35, 2005-ben 150! e Ft.) úgy döntöttem, hogy csak 2006 jan. 1-től megyek nyugdíjba. Megjelent a 168/1997. (X.6.) korm. rend. 2.számú melléklete, amelyben a 2006-os valorizációs szorzók 5,7 %-kal haladják meg a 2005 évit! A korábbi évek növekményei 27,2 és 11,4 % között változtak. A szorzószám megállapításának alapja a rendelet szerint az országos netto átlagkereset növekedés. Az index hírportál szerint ez a növekedés az év első 9 hónapjában 10,7 % volt!
Mostmár tudom, sokkal jobban jártam volna, ha tavaly elmegyek nyugdíjba!
Hogyan határozták meg a 2006-os valorizációs szorzókat? Vagy úgy döntött a T. kormány, hogy a leendő nyugdíjasoktól elveszünk egy kicsit, úgysem tudják nyomon követni a dolgokat?
Tisztelettel a mostmár nyugdíjas, de magát kissé átvertnek érző
Papi

Jolly # 2006.01.12. 17:16

A már megállapított nyugdíjat nem lehet megváltoztatni erre hivatkozva.

A valorizációs szorzókat a KSH állapítja meg (statisztikai hivatal, a mindenkori kormánytól független intézet, mint az Alkotmánybíróság).

Ha tavaly ment nyugdíjba, akkor a tárgyévben és azt megelőző három évben 0 a valorizációs szorzóval számolták ki (2002-2003-2004-2005). Most januárban megkapta a 4,3%-os emelést plusz ebben az évben a 13.havi nyugdíjat.

Ha most január 1-től menne nyugdíjba, akkor 2003-2004-2005-2006 0 valorizációs szorzóval állapították volna meg. DE NEM KAPJA MEG a januári 4,3%-os nyugdíjemelést meg a 13.havi nyugdíjat (ha nem kapott semmiféle nyugdíjat 2005-ben).

Most örüljön vagy sírjon?

Jolly

Jolly # 2006.01.12. 17:21

Ha benne vagy a fellebbezési időben, akkor kérheted, hogy fél évre visszamenőleg számolják ki az előrehozott öregségi nyugdíjat (tehát nem 2006.jan.1-től, hanem 2005.szept.1-től), és ha az új nyugdíj kedvezőbb, mint a most megállapított nyugdíj, akkor kéred azt.

gittus # 2006.01.12. 20:07

Kedves Papi!

Véleményem szerint a ki nem fizetett nyugdíj - akár félév akár egy havi - sem kamatban sem magasabb valorizációs számban nem kompenzálható ki.!!!!!!!!!!!!!!

Kiszámolta? hogy mennyit veszített????

Egyetértek Jollyval, ha a fellebbezési határidőben benne van, azonnal módosítsa az igényét, és kérje igénybejelentést megelőző 6. hónap első napjával a nyugdíj megállapítását.

gittus # 2006.01.12. 20:08

Bandi1:
A minisztérium egyszerűen csak nem találta alkotmánysértően a felvetést.

Bandi_1 # 2006.01.13. 08:10

Kedves Gittus!

A minisztérium egyszerűen csak nem találta alkotmánysértően a felvetést.

A következő kérdések adódnak:

  1. Elvárható-e egy minisztériumtól, hogy alkotmánysértőnek találja az alkotmánysértést?
  2. Ha nem várható el tőle, kitől várható?

Az állampolgártól, az ügyészségtől?

3. Ha elvárható, mért nem teszi a dolgát?

Papi # 2006.01.13. 08:14

Kedves Jolly!
Azért kértem a nyugdíjam 2006 január 1-től való megállapítását, mert azt hittem így jobban járok, hiszen korábban a valorizációs kulcsok emelése a majdani nyugdíjnál lényegesen többet jelentett mint az évenkénti nyugdíjemelés!
Azt is elhiszem, hogy a KSH független intézet, de NEM ÉRTEM hogyan találja ki a valorizációs szorzót?
KSH portál: 2002 dec.18:"a netto átlagkereset 19%-kal haladja meg az egy évvel korábbit." Valorizációs kulcs növekedés 16,2%.
2003 dec. 18:"a netto átlagkereset 15,9%-kal haladja meg az egy évvel korábbit." Valorizációs kulcs növekedés 19,2%.
2004 dec 16::"a netto átlagkereset 6,6%-kal haladja meg az egy évvel korábbit." Valorizációs kulcs növekedés 14,3%.
2005 dec16::"a netto átlagkereset 10,5%-kal haladja meg az egy évvel korábbit." Valorizációs kulcs növekedés 5,7%!!!
Kedves Gittus! Mostmár kiszámoltam, fél milliót spóroltam a tb-nek a hiszékenységem miatt! Azt hittem a fenti számok alapján, hogy a mostani valorizációs kulcs emelés is lesz legalább 15% (hiszen tavaly a 6,6%-os netto keresetnöveléshez 14,3%-ot adott!!!)
Ha pedig még az is igaz, amit Jolly ír, hogy nem kapok 13. havi nyugdíjat, akkor az igazságból itt is lemaradt az i betű!
Azt hiszem nem kérdés, hogy örülni kell-e vagy sírni!
Üdv. mindenkinek
Papi

Kála # 2006.01.13. 08:18

Kedves Bandi!
A jogszabályokat minden jogalkalmazó értelmezi a jogalkalmazás során - nem mindenki gondolkodik egyformán, így előfordulnak eltérések. Van ami egyik szerint alkotmánysértő, a másik szerint viszont nem.
Az ilyen helyzetek kezelésére viszont megalkották az Alkotmánybíróságot, akihez bárki, fordulhat ha úgy gondolja, hogy alkotmányellenességet észlel egy jogszabályban. Így nem kell senki másra várni!

Papi # 2006.01.13. 11:37

Kedves Gittus és Jolly!
Január 2-án adtam be az előrehozott öregségi nyugdíj igényemet és tegnap kaptam meg a határozatot, tehát fellebbezhetek. Az igénylő lapon a 2006 január 1-től történő nyugdíj megállapítást és folyósítást kértem. Ezt én módosíthatom? Kérhetem a 2005 szept. 1-től történő megállapítást? Ez kevesebb lesz a jelenleginél, de a 13. havi ezt vagy 8 évre kompenzálná! Csak a visszamenőleges megállapítást lehet kérni ugye, de a folyósítást azt nem?
Köszönöm a segítséget előre is.
Üdvözlettel Papi

gittus # 2006.01.13. 14:24

Kedves Papi!

Először is szerény véleményem szerint - mint ahogy korábban is írtam - nincs olyan valorizáció ami kompenzálná az elveszített időközi nyugdíjemeléseket (2006.januártól 4,3%) és az egyéb juttatást (pl: 13.havi nyd) - ezért mindíg a legkorábbi időponttól javaslom a nyd megálllapítását. (Rendkívűl kevés kivétel van.)

Másodszor:
A nyugdíjat visszamenőlegesen mindíg attól az időponttól folyósítják - elszámolják - ami a megállapítás kezdő időpontja. Igy ha fellebbez és 2005.szeptembertől kér a megállapítást, úgy onnan fogják elszámolni és kiadni az ellátást.

Ez utóbbi esetben számíthat 2006.januártól a 4,3%-kal emelt összegre. Ezt is vegye figyelembe a döntéskor. Továbbá 2006-ban már jogosult lesz a 13.havi nyd-ra is.

üdv
gittus

gittus # 2006.01.13. 14:28

Papi:
Ha a fellebbezésében hivatkozhat a módosítási szándékára, nem kell újabb igénybejelentőt kitölteni.
Kérje hogy a határozat útján a kezdő időpont módosítása előtt tértivevényes levélben értesítsék hogy mennyi lenne az ellátás összege 2005.szeptember 2.-től.
Még mindíg azt mondom hogy négy havi nyugdíjat nem kellene veszni hagyni.
A döntés az Öné.

Papi # 2006.01.13. 23:14

Kedves Gittus!
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, a sok jótanácsot, megírtam a TB-nek a fellebbezést. A múlt évet végig dolgoztam, munkahelyem könyvelőinek lesz miattam most plusz munkájuk (gondolom önellenőrzéssel kell az adatokat a tb felé módosítani), de busásan meg fogom nekik hálálni!
Kívánok Önnek nagyon jó egészséget, hogy még sokáig tudjon tanácsot adni az ilyen hiszékeny, önámító balfácánoknak, mint én is vagyok!
Tisztelettel:
Papi

Bandi_1 # 2006.01.14. 13:50

Kedves Kála!

Az Alkotmánybírósághoz akkor lehet fordulni, - ha jól tudom - ha egy törvény alkotmánysértő. Hosszas tanulmányozás után viszont már látható számomra, hogy a törvény nem alkotmánysértő. Ezért most úgy gondolom, hogy mivel csak a végrehajtás törvénysértő, ezért az Ügyészséghez kell fordulnom. A vétkes az ICSSZEM.

Nevezett minisztérium szerint az 57-59 éves férfiak, és nők nemi megkülönböztetése ma Magyarországon, az EU-ban nem alkotmányellens.
Ugyanez a véleménye az ombudsmannak is.
Ez tragikomikus.

Bandi_1 # 2006.02.16. 10:21

Visszatérnék egy régebbi témához.
Már oda jutottam, hogy megbeszélem magammal a dolgokat. Felteszek egy kérdést, és megadom magamnak a válasz is. :)

"A minisztérium egyszerűen csak nem találta alkotmánysértőnek a felvetést."

A következő kérdések adódnak:

  1. Elvárható-e egy minisztériumtól, hogy alkotmánysértőnek találja az alkotmánysértést?
  2. Ha nem várható el tőle, kitől várható?

Az állampolgártól, az ügyészségtől?
3. Ha elvárható, mért nem teszi a dolgát?

Megtaláltam Dr Kiss Elemér véleményét, amelyet az alábbiakban idézek:

A mindenkori vezetőnek érzékelnie kell, hogy a tevékenységi területén fennáll-e jogsértő állapot, és ha igen, azt meg kell szüntetnie, mert egyébként a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény előírásaiban foglalt kötelezettségeit megszegi. A jogsértő állapot fennmaradását nem legalizálja annak fel nem ismerése.

hajdina # 2006.03.02. 20:32

Sziasztok,
Itt kérdeznék újra, mert ez egy pörgősebb nyugdíj topic.
Apukám a munkaköréből kifolyólag szerintünk jogosult pár év korkedvezményre. Mivel munkanélküli lett, 18 hónappal előbb szeretett volna nyugdíjba menni, így tavaly márciusban kérte is ennek megállapítását (a kedvezmény nélkül 2007. januártól mehetne nyugdíjba). 6 hónappal később már meg is született a döntés, elutasították egy olyan indokkal ami nevetséges, főként hogy (4 hónap után) ki is küldtek valakit aki végignézte a munkafolyamatot.
Fellebbezést a nyugdíjbiztosító igazgatóság vezetőjéhez lehetett benyújtani, 2005 október 5-én át is vették a tértivevény szerint, de azóta semmi. Van valami törvény vagy valami, hogy mégis mennyi időn belül kell döntést hozni?5 hónapja ülnek rajta, összességében 1 éve húzódik, ez egyszerűen rettenetes. Mit tehetünk, hova forduljunk?

Köszi

Hajdina

Rongyoska # 2006.03.04. 14:11

Sziasztok!

1952.07.10én születtem, 38 éves munkaviszonyom lesz 2008.08.14én (vagy 39?, mert van egy gyerekem???).

Azt szeretném kérdezni, mikor mehetek el legkorábban öregségi, vagy előrehozott, vagy nem tudom milyennek nevezett nyugdíjba, és milyen feltételekkel? minden megoldás érdekel.

Előre is köszi...

Rongyoska

obsitos # 2006.03.04. 14:26

Nő esetében, legkorábban, betöltött 57 év és 38 év munkaviszony. Azt neked kell tudni, hogy annak idején mikor is által előszőr munkába. Innentől már kiszámíthatod.

csufi99 # 2006.03.05. 18:08

A gyermeket akkor számolják még egy év szolgálati időnek, ha emlékezetem szerint 1968 előtt született, lényeg a GYES bevezetése előtt még. Egyébként nincs még egy év gyermekre.

Szolgálati idő beszámítást pedig kérhetsz majd korábban is, ehhez nem kell még nyugdíj megállapítását sem kérned, ha nem vagy biztos a dolgodban.

Seduxen # 2006.03.06. 09:25

Szia hajdina !

Mint "ex-nyugdíjbiztosítós" kérdezném: Apukád pontosan milyen munkakörben dolgozik/dolgozott !? Már amit korkedvezményre jogosító munkakörként el szeretnétek ismertetni...

Csak azért kérdezem, mert ha az Igazgatóság ellenőrei mennek ki (mert a póri dolgozó biztosan nem megy ki helyszínre...), az sajnos 3-4-5 hónap IS lehet.

Másrészt: a 168/1997. (X.6.) Korm. rendelet 1. számú melléklete tartalmazza a korkedvezményre jogosító munkakörök jegyzékét. Ha ebben nem szerepel Apukád munkaköre, akkor baj van... Lehet olyat, hogy ettől függetlenül elismerik, de erre csak az ONYF (Orsz.Nyugdíjb.Főig) jogosult. Na ez meg nem 1-2 hónap.

De ne aggódj, ha utólag beigazolódik az igazatok, eredeti időponttól jár majd a nyugdíj... Csak ugye Isten malmai...

Seduxen # 2006.03.06. 09:27

Csufi99: szó szerint így van, ahogy mondod !!!

Annyival egészíteném ki, hogy az 1968.01.01. után születettre a jogosultság megszerzéséhez akkor is beszámít a gyerköc, ha NINCS meg a 38 év. Értsd: ha teszem azt egy nő 57 évesen elmegy előrehozottba, de "csak" 36 év a szolgálati ideje, de van 2 gyereke, akkor is TELJES nyugdíjra jogosult. A TÉNYLEGESEN MEGSZERZETT 36 év szolg. ideje alapján.

Seduxen # 2006.03.06. 09:32

Papi !

Egyvalamire szeretném felhívni a figyelmedet, ha még nem késő...

Ha "csak" 2005. szeptemberétől vagy nyugdíjas, akkor CSAK 2006.évre jár a 13. havi nyugdíj. Megjegyzem, ha az ellátás folyósításának kezdő időpontja: 2006.01.01., akkor idén nem kapsz 13. havit.

Másrészt: nem ismerve a részleteket, de ha mondjuk a nyugdíjad olyan 80.000.-90.000.-Ft. környékén mozogsz, val'szeg jobban jársz a JANUÁR 1-i folyósításal. TI: Igenis évek óta annyival jobb a misztikus VALORIZÁCIÓ.

És egy aprócska titok: úgy kell kérni a folyósítás kezdő időpontját, hogy megjelölöd a szeptemberit IS, és a januárit IS. És majd Te eldöntöd, hogy melyik a jobb. De továbbmegyek: az ügyintéződet ha felhívod, Õ is segít. Hacsak nem egy HP.

Seduxen # 2006.03.06. 09:36

Még egy gondolat: igaz, hogy minél korábbtól kéred, annál töbet kapsz egyszerre kézhez. De az nem mindegy, hogy egy magasabb összegű nyugdíjra kapod majd az emeléseket, vagy az alacsonyabbra.

Bár azt meg senki sem tudja, hogy "meddig jár a nyugdíj"... Már ha érted, hogy értem. Bocs, de ugye azt senkinek sem írják meg, hogy meddig él.

3.: ha még folyamatban van a II. fokú eljárás, akkor annak végéig módosítható a dátum. Feltéve ha későbbtől kéred, mint az I. fokú eljárásban, akkor a "jogalap" nélkül felvett összeget vissza kell fizetni...

hajdina # 2006.03.10. 19:48

Kedves Seduxen!

Köszi a választ. Biztos vagy benne, hogy az eredeti időponttól jár? Ha megkapná a korkedvezményt, akkor ha jól tudom a megállapítástól számítva csak 1/2 évre visszamenőleg igényelheti a nyugdíjat.

Amúgy Apu üvegműves, a törvényben szereplő leírástól egy dologban tér el, hogy nem 1,5 m-es pipával veszi ki a kemencéből az olvadt üveget (amit a gyárakban egyébként többnyire egy segéd csinál) és azzal dolgozik, hanem 30 cm-re a testétől láng felett olvasztja, melegíti az üveget a szükséges 800-1000 fokra. Megnézték az üzemben a munkafolyamatot, majd az indoklás az volt, hogy nem dolgozik üvegolvadékkal. Hm.

Közben kiderült, hogy azért húzódik,mert addig nem adnak ki határozatot, amíg nincs náluk egy nyilvántartó nemtommi, amit az egyik kedves munkáltató nem küldött be x éve. Ez amúgy kb 1/2 év-re vonatkozik a 42 éves munkaviszonyból, és anélkül a revizor nem engedi tovább az ügyet. Miért nem lehet eldönteni, hogy kaphat-e korkedvezményt, azt a félévet meg majd kinyomozzák? Talán már rég nyugdíjas lehetne. Az 1 fokú határozatot hogy tudták kiadni, ott nem hiányzott? Miért nem tud egy hivatal több mint egy éve eljárni egy munkáltatóval szemben, és miért kerülhet emiatt bárki hátrányba? Arról nem is beszélve, hogy Apunak megvan minden papírja a munkáltatótól, ezek másolatát be kellett csatolni az első körben, ott van minden adat. Lassan még egy 1/2 évet sem tud majd érvényesíteni az időhúzás miatt.
Ha az APEHnak nem küld be az ember egy bevallást, azt rögtön hiányolják, ez miért nem hiányzik az ONYF-nek évek óta?

Bocs a hosszúságért, csak dühös vagyok.

Hajdina