GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2009.06.08. 11:43

Tisztelt Szakértők! Kérném szives segítségüket,az alábbiakkal kapcsolatban. 2008.április 14-től..november 7-ig bejelentett munkaviszonyban álltam,ami közös megeggyezéssel megszünt..átlag­keresetem 70.000Ft/hóvol­t.November 12-től Február 10-ig Munkanélküli segélyt kaptam,havi 26.600 Ft-ot.Ezzel megszünt a biztositási időszakom,mert ez után sajnos nem sikerült elhelyezkednem­.Junius 8-án,azaz ma vagyok 7 hetes terhes.A Tb-t visszamenőleg kifizettem,és fizetem is amig meg nem szülöm a gyermekem.

Az lenne a kérdésem,hogy milyen ellátásra vagyok igy jogosult,a szülést követő három évben?

és még annyit ,hogy a méltányossági gyed hogyan müködik,és ha másra nem ,arra jogosult -e lennék? Nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszukat. És egyben örülök ,hogy Önökhöz fordulhatnak a tanácstalan kismamák is!!kellemes napot kívánok Tisztelettel P.Adrienn

----------------
  • Válasz:
  1. GYES-re, anyasági támogatásra és családi pótlékra.
  2. Méltányossági GYED-re sem vagy jogosult, mert az csak annak adható, akinek van biztosítása ugyan, de nem annyi, amennyit a jogszabály előír.
  3. Az általad fizetett járulék -ha a szövegkörnyezet alapján jól értem- csak egészségügyi szolgáltatásra jogosít, pénzbeli ellátásra nem.
  4. A fenti ellátásokat a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájától kell igényelni, illetve ott adnak róla bővebb felvilágosítást.
-------------------
A fentiek kicsit részletesebben, az azt alátámasztó jogszabályi helyekkel:

5. Méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátások
50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv - az E. Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között - méltányosságból akkor engedélyezheti a terhességi-gyermekágyi segélynek, a gyermekgondozási díjnak és a táppénznek a biztosított részére történő folyósítását, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

6. THGY-ra (Terhességi-gyermekágyi segélyre) –fő szabály szerint- az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban)

ÉS

a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot. Szintén ez a szakasz mondja ki, hogy a 180 napba be kell számítani a munkaviszony megszűnése után folyósított "passzív" táppénzes időt is, valamint a 180 napba beszámít a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány időtartama.

Tehát ha a szülés napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re -Gyermekgondozási díjra- is.)

Ha nem teszel eleget, akkor, nem vagy jogosult THGY-ra.

7.
Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője, illetve egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő tájékoztatás helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.)

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

(A fenti tájokoztatás a jelenleg hatályos jogszabályok alapján készült)

Padri # 2009.06.08. 10:24

Tisztelt Szakértők! Kérném szives segítségüket,az alábbiakkal kapcsolatban. 2008.április 14-től..november 7-ig bejelentett munkaviszonyban álltam,ami közös megeggyezéssel megszünt..átlagkeresetem 70.000Ft/hóvolt.November 12-től Február 10-ig Munkanélküli segélyt kaptam,havi 26.600 Ft-ot.Ezzel megszünt a biztositási időszakom,mert ez után sajnos nem sikerült elhelyezkednem.Junius 8-án,azaz ma vagyok 7 hetes terhes.A Tb-t visszamenőleg kifizettem,és fizetem is amig meg nem szülöm a gyermekem. Az lenne a kérdésem,hogy milyen ellátásra vagyok igy jogosult,a szülést követő három évben? és még annyit ,hogy a méltányossági gyed hogyan müködik,és ha másra nem ,arra jogosult -e lennék? Nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszukat. És egyben örülök ,hogy Önökhöz fordulhatnak a tanácstalan kismamák is!!kellemes napot kívánok Tisztelettel P.Adrienn

nyusz23 # 2009.06.07. 20:17

Tisztelt Szakértők!!

Azzal a problémával fordulok önökhöz, hogy én most gyed-en vagyok és októberben jár le a gyed és utána kapok gyes-t.A férjemmel szeretnénk egy második kisbabát, de a gyed alatt a munkahelyem megszűnt és közös megegyezéssel felmondtam.A papírjaimat akkor fogja postázni a cég amikor a kislányom betöltötte a 2 évet.Elötte nekem 22 hónap munkaviszonyom volt, a cégnél 3 év után kelett leszámolni!Az lenne a kérdésem ha most jönne a második baba akkor megkapnám ugyan úgy a gyed-et?Vagy mi ilyenkor a teendő??Válaszukat előre is köszönöm!
Nyulasiné

nandy # 2009.06.06. 07:58

Alapesetben valóban az igénylést megelőző évben elért jövedelem képezi az ellátások alapját.
De ha nincs 180 nap figyelembe vehető jövedelem - a táppénz nem az -, akkor az igénylést közvetlenül megelőző időszakból keresnek 180 bérezett napot.

Tehát a GYED alapja kb. a 2008. október és 2009. március közötti bér lesz. Azért számolom bele a márciust, mert a betegállomány első 15 munkanapjára betegszabadság jár, ami viszont befolyásolja az ellátások alapját.

boribr # 2009.06.06. 06:02

Kedves hozzáértő Fórumozók!
Az alábbiakban szeretnék segitséget, mivel a munkáltatóm nem ad egyértelmű választ.
2009.agusztus 7-re várható a kisfiam születése. A tgyást szeretném megigényelni. Elvileg 2010 február 7-től leszek gyedre jogosult ezután. A gyed összegét miből és hogyan számolják ki az esetemben: a 2008-as jövedelmemből vagy a 2009-esből? Azért érdekel mert sajnos 2009. március 10-től sajnos táppénzen kellett lennem.
A bruttó bérem 200.000.ft jelenleg. ESetleg jobban járok ha kiveszem augusztus 7. előtt a 28.nap szülési szabadságot és akkor talán a gyedet még a 2008-asból tudom igényelni?
Hogy járok jobban?
Köszönöm

bertusne # 2009.06.05. 09:24

Üdvözlöm!
2005. április 14.-én születm kislányomat, akivel GYED-en voltam 2 évig. Majd táppénzre mentem, mivel 2007. augusztus 31.-én ismét szültem. Kisebbik lányom most lesz 2 éves augusztus 31.-én. Az lenne a kérdésem, ha most gyes-re mennék, és mellette visszamennék dolgozni, akkor rögtön kivehetem a bennlévő szabadságaimat?
Illetve ha közben ismét teherbe esnék, elmehetek újra táppénzre gyes felmondásával?
Köszönettel: Bertusné Szűcs Ivett

benevar # 2009.06.05. 02:44

Kedves doklar1967!

  1. Nem.
  2. Igen.
doklar1967 # 2009.06.04. 16:08

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném a segítségüket kérni. 2004. júniusától vagyok gyed, illetve gyesen 2006-ban született még egy gyermekünk és most 2009. júliusában jár le a gyesem. A munkahelyemen 2000. januárja óta dolgozom, közben volt cégnév változás, de minden maradt a régiben. A főnököm 2 éve eladta a céget a Pannon Lapok Társaságának (én ekkor gyeden voltam). Most a PLT-nél vagyok állományban.

  1. Az a kérdésem, hogy a gyes utáni szabadság kiadásában ez a tulajdonos váltás okozhat-e problémát?
  2. Ha nem vesz vissza a PLT akkor kaphatok-e végkielégítést?

Köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Doklar1967

Cavallino # 2009.06.04. 15:03

Kedves Fórumozók!

Az alábbi kérdésem lenne:
Jelenleg gyes-en vagyok, és 8 hetes terhes. Szeretnék "visszamenni" a munkahelyemre. Tudom, hogy lehetőségem van kivenni a 3 év alatt felgyülemlett szabadságomat, és utána eljönni táppénzre, de az nem tudom most az új szabályok miatt, hogy ebben az esetben a 90 nap, amíg szabin vagyok (és bért kapok, ugye) hogy számít bele a későbbiekben a táppénzbe, tgyás-ba, gyed-be. (Így ugyanis nem lesz meg a 180 bérezett napom, ami sok mindennek az alapja. Ilyenkor "visszamennek" a 3 évvel ezelőtti folyamatos béremhez, és az alapján számolnak, vagy neadj'Isten ezt a 90 napot, plusz előtte a gyes összegét veszik alapul a további ellátásokhoz?)

Eljöhetnék rögtön táppénzre is, csak a kérdés, hogy hogy járok jobban.

Ja, még egy kérdés: terhesség esetén van-e maximálva a táppénz ideje? Lehet akár 6-7 hónapig is táppénzen lenni?

Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni.

Eszter

csibe31 # 2009.06.04. 14:13

emeren!

A közvetítő cég terhesség alatt nem mondhat fel, csak a TGyás lejárta után. Én is ekkor kaptam meg a felmondásomat és ügyvédnél is voltam ez miatt. De passzív jogon jár a Gyed, ami a maximum, tehát 83000 Ft-ot fogsz kapni, ha megvolt előtte a munkaviszonyod. Ha átvesz a cég, akkor 1 hónapos próbaidő alatt akármikor felmondhat, vagy ha lehár a próbaidő, akkor nem alkalmaznak. Szóval Te is úgy jártál mint én. maradj a közvetítő cégnél, mert akkor megkapod a neked járó pénzt.

Nyanyu (törölt felhasználó) # 2009.06.04. 11:31

Kedves Fórumozók!
Az alábbi kérdésekben kérném a segítségeteket:
augusztus közepén jár le a Gyedem, utána szeretnék visszamenni dolgozni.
Igaz-e, hogy amíg a gyes jár (gyerek 3 éves koráig) nem bocsáthatnak el a cégtől?
Amennyiben nem fogadom el a felajánlott munkakört, visszamehetek-e gyesre, és a gyes lejártáig állományban maradok, vagy ilyen esetben elküldhetnek a cégtől?
A válaszokat előre is köszönöm!

emeren # 2009.06.04. 10:04

Tisztelt Válaszadó!

A következő kérdésekben szeretném segítségét kérni.

Már az orvos is megállapította, hogy kisbabám lesz, december végére várható.
Januás 12-től dolgozom, előtte tanultam.
A munkahelyemen kicsit speciális helyzetben vagyok, mivel közvetítő cégen keresztűl dolgozom, bérmunkaerőként. A bruttó fizetésem 250-300 eFt körűl alakul.

  1. Mire számíthatok,ugyanis hallotam olyat, hogy mivel közvetítő cégen kersztűl dolgozom a munkáltatóm felmondhat, hiába terhes vagyok.
  2. Ha a cég átvesz, mondjuk 1 hónap próbaidővel, akkor ezalatt felmondhat?
  3. Azt javasolta egy TB ügyintéző, hogy július 31 előtt menjek el betegszabadságra, majd táppénzre, mert ez után változnak a szabályok, és kevesebb pénzre számíthatok. Ez valóban így van?

4.Milyen összegekre számíthatok táppénz-gyes-gyed-ként, és hogyan tudom ezeket intézni?

Próbáltam hívni az Oep ügyfélszolgálatot, de azt mondták nem kaptak még hivatalos tájékoztatást, tehát nem tudnak biztosat mondani.

Köszönöm segítséget!

Dödölle1 # 2009.06.03. 12:38
Az OEP Teve utcai ügyfélszolgálatán azt is meg akartam tudni, hogy mennyi lesz a GYED összege, de az ügyfélszolgálatos azt válaszolta: előbb meg kell igényelni, akkor fog kiderülni, hogy ténylegesen mennyi és hozzátette azt is, ezentúl mindenki kiszámoltatná az ügyfélszolgálaton! Mivel álláskeresési járadékban részesülök, kíváncsi lettem volna, hogy melyik juttatás lenne számomra előnyösebb, (mellesleg egyedülálló is vagyok). Tehát ha előbb megigényelem és utána kiderül, hogy az álláskeresési járadék magasabb összegű, akkor lehet visszacsinálni az egészet (már ha lehet ilyet egyáltalán). Erre pedig vonogatta a vállát, ő nem tud segíteni. Kértem ettől az ügyfélszolgálatos hölgytől, hadd beszéljek a főnökével, de a nő elutasított, mondván ő sem tud bővebben tájékoztatni! Azon kívül már zárás előtt 15 perccel szinte mindegyik feltűnően az órát nézi! -----------
Sajnálom, pedig a vezetők készséggel segítenek, vagy ha halaszthatatlan elfoglaltságuk van kijelölnek egy olyan személyt, aki a kérdés megoldásában érdemben tud intézkedni.

Az viszont nem felel meg a valóságnak, hogy az osztályvezető az illetékességi körébe tartozó kérdésekre -gond nélkül- ne tudna válaszolni.

(valószínűleg Ft.-ra pontos választ tényleg nem tudnak az igény elbírálása és számfejtése nélkül adni, de egy hozzávetőleges összeget igen. Ezt különben az ügyfélszolgálatos hölgy is megtehetné,csak mindössze kb. 5 percet kellene a benyújtott okmányok áttanulmányozására fordítani.)

A többször módosított, de jelenleg is hatályban lévő 1949. XX. törvény 64.§. szerint a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van arra, hogy egyedül, vagy másokkal írásban panaszt terjesszen az illetékes állami szerv felé, illetve ugyanerről rendelkezik a 2004. évi XXIX. törvénynek a közérdekű kérelmekkel, panaszokkal és bejelentéssel kapcsolatos eljárásról rendelkező 141.§. , 142.§. és a 143.§. is.

Ennek alapján -amennyiben úgy gondolod- az előzmények ismertetése mellett írásban kérheted, hogy a REP igazgató, vagy a PEO osztályvezető személyesen fogadjon és a szükséges tájékoztatást az egészségbiztosítási törvénynek megfelelően adja meg a számodra.

Üdv. :)

bogii # 2009.06.03. 12:01

Tisztelt válaszadó!
Az újonnan hozott törvényekben sehol nem találom azt az apró részletet, amelyre kérdésem irányulna.
2007. október 20.-án szültem kisfiamat, előtte 4,5 évig folyamatos munkaviszonyom volt. Ez év októberétől újra munkaviszonyban fogok állni, egyenlőre a felhalmozódott szabadságokat veszem ki. Kérdésem: Ha addig (október 21, munkaviszony kezdete)nem esem teherbe a második gyermekünkkel, akkor már az újonnan hozott törvények szerint 365 napot (vagy két évet?) kell dolgoznom ahhoz, hogy a következő babával minimum két évig itthon lehessek gyeden, vagy beleszámítható a szülés előtti 4,5 éves munkaviszonyom? Netalántán csak akkor számítható bele, ha a gyed lejártáig teherbe esem, és még nem kezdődik el ismét a munkaviszonyom?
Válaszát várva, tisztelettel: Zagyváné

nabo # 2009.06.03. 10:55

Az OEP Teve utcai ügyfélszolgálatán azt is meg akartam tudni, hogy mennyi lesz a GYED összege, de az ügyfélszolgálatos azt válaszolta: előbb meg kell igényelni, akkor fog kiderülni, hogy ténylegesen mennyi és hozzátette azt is, ezentúl mindenki kiszámoltatná az ügyfélszolgálaton!
Mivel álláskeresési járadékban részesülök, kíváncsi lettem volna, hogy melyik juttatás lenne számomra előnyösebb, (mellesleg egyedülálló is vagyok). Tehát ha előbb megigényelem és utána kiderül, hogy az álláskeresési járadék magasabb összegű, akkor lehet visszacsinálni az egészet (már ha lehet ilyet egyáltalán). Erre pedig vonogatta a vállát, ő nem tud segíteni.
Kértem ettől az ügyfélszolgálatos hölgytől, hadd beszéljek a főnökével, de a nő elutasított, mondván ő sem tud bővebben tájékoztatni! Azon kívül már zárás előtt 15 perccel szinte mindegyik feltűnően az órát nézi!

Szilva14 # 2009.06.02. 15:28

Tisztelt Szakértők!
Március végére várom kislányomat. A munkaviszonyom szept. 30-ával lejár és a leépítések végett nem hosszabbítja meg a munkáltatóm. (10 éves folyamatos munkaviszony van a hátam mögött).
A munkaviszony lejárta után jelentkezem majd munkanélküli segélyre hogy a szülés napján is biztositott legyek. kérdésem mit hogyan kell lemondanom hogy GYED-re GYES-re TGYÁS-ra is jogosult legyek? Illetve a GYED-emet a szülés előtti utolsó évem keresetei alapján fogják kiszámolni?
Válaszukat előre is köszönöm.
Szilva14

Szilva14 # 2009.06.02. 15:27

Tisztelt Szakértők!
Március végére várom kislányomat. A munkaviszonyom szept. 30-ával lejár és a leépítések végett nem hosszabbítja meg a munkáltatóm. (10 éves folyamatos munkaviszony van a hátam mögött).
A munkaviszony lejárta után jelentkezem majd munkanélküli segélyre hogy a szülés napján is biztositott legyek. kérdésem mit hogyan kell lemondanom hogy GYED-re GYES-re TGYÁS-ra is jogosult legyek? Illetve a GYED-emet a szülés előtti utolsó évem keresetei alapján fogják kiszámolni?
Válaszukat előre is köszönöm.
Szilva14

Dödölle1 # 2009.06.02. 15:04

Jó reggelt!

Abban az ügyben szeretném a segítségüket kérni,mert nem tudom,hogy akkor most jogosult vagyok e gyed-re vagy sem.
Júliusban fogok szülni,tanuló vagyok,bejelentett munkahelyem 3 hétig volt.
Az OEP honlapján elolvastam,hogy a jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani a középfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnék hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét.Nekem 6 éve folyamatos.Mégis mikor megkérdeztem az OEP területi kirendeltségén annyival lerázott a hölgy,hogy nem voltam biztosítva,nem jár,de igazából nem akarta elmagyarázni miért nem.Én pedig nem értem,ha a honlapon ezt írják akkor miért nem.Holott tanulóként biztosított vagyok ezt még én is tudom.
Szóval az lenne a kérésem,hogy segítsenek ebben,hogy igényelhetem e vagy tényleg nem jár.És ha nem miért nem?
Válaszukat előre is köszönöm.

--------
Válasz:
  1. A tanulói jogviszony önmagában nem biztosítási jogviszony, mivel a járulék törvény 5. §-ban nincs a biztosítottak között felsorolva.
  2. THGY-ra (Terhességi-gyermekágyi segélyre) –fő szabály szerint- az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

    (Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot. Szintén ez a szakasz mondja ki, hogy a 180 napba be kell számítani a munkaviszony megszűnése után folyósított "passzív" táppénzes időt is, valamint a 180 napba beszámít a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány időtartama.

Tehát ha a szülés napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re -Gyermekgondozási díjra- is.)

(A THGY –fő szabály szerint a szülés napjától, vagy a szülés várható időpontja előtt 28 nappal korábban 168 napig, a szülési szabadság tartamára jár. A GYED a 169. naptól a gyermek két éves koráig folyósítható. Lásd a Munka Törvénykönyve -1992. évi XX. törvény- 138.§. és 1997. évi LXXXIII. törvény 40.§. (3) és 42/B. §.)

Nézzünk néhány kivételt a teljesség igénye nélkül:
THGY-ra jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszül.

Jogosult még THGY-ra az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya de ezt követően táppénzben részesült, és ha a táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül megszült. --------
Mivel -ha jól értem- te csak a 2. feltételnek felelsz meg az elsőnek nem -márpedig a jogszabály két feltételt együtt írja elő- a megadott adatokkal nem vagy jogosult sem THGY-ra, sem GYED-re.----------
3. Nem igazán értem, hogy a kolléganőnek miért okozott gondot ennek az elmagyarázása? (Szóban neki könnyebb, mint nekem írásban)

4. Az igényt előterjesztheted, ekkor azonban -ha nem vagy jogosult az adott ellátásra- azt határozatban köteles elutasítani a REP.

5. Javasolom, hogy keresd fel a REP PEO Osztályvezetőjét és beszéljétek át, hogy mikor, mit érdemes igényelned, illetve mikor válhatsz jogosulttá.

Ez részletesebben:
Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője, illetve egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő tájékoztatás helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.)
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

Dödölle1 # 2009.06.02. 14:47
Salla! Engem is folyton leráznak az OEP ügyfélszolgálatán, semmi hasznosat (újat) nem tudnak mondani, csak amit a neten is ki tudok nyomozni. Eddig 3X teljesen feleslegesen voltam ott. (Teve utca ---------------
Kedves Nabo!

Miért hagyjátok magatokat?

A jogszabály világosan fogalmaz:

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. szerint „Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ“

A 2004. évi CXL. törvény pedig ezzel összhangban hangsúlyozza a közigazgatás SZOLGÁLTATÓ jellegét.

Miért nem fogadja meg senki a tanácsaimat, azaz hiányos tájékoztatás esetén miért nem kéritek az ügyintézőtől, hogy beszélhessetek az osztályvezetővel, miért nem követelitek meg, hogy -ha már személyesen bementetek és a jogszabály is lehetővé teszi- teljeskörű, mindenre kiterjedő tájékoztatást kapjatok?

Miért hagyjátok magatokat lerázni?

Az ügyfélszolgálatos munkatársnak ez a dolga, ezért kapja fizetését. Ha nem tudja ellátni a feladatát, akkor azt jelezni kell a felettesének és meg kell tőle válni.

Amíg azonban az ügyfelek szóban, vagy/és írásban nem jelzik az ügyfélszolgálatos ügyintézők alkalmatlanságát, addig az osztályvezető sem tudja ezen alkalmatlan dolgozót/dolgozókat elmozdítani a helyükről, márpedig a REP és az OEP érdeke is az, hogy az ügyfelek ne a rossz hírüket keltsék, hanem megelégedetten távozzanak.....

A jog sokszor önmagától nem érvényesül, időnként azt ki kell kényszeríteni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.06.02. 14:27

Tisztelt szakértő!

Két gyermekem van az egyik gyermek, októberben lesz 6 éves, a másik gyermek decemberben lesz 3.éves.
Jelenleg gyesen vagyok. Munkába idén júliusban fogok
állni,illetve a szabadságomat fogom tölteni, pár hónapig.

A kérdésem az lenne, hogy az idei évben, ha a gyerekek megbetegszenek, mennyi betegszabadságot vehetek ki, a gyermekorvos mennyi táppénzre írhat ki.
Illetve a következő évben ez a szám, nap hogyan alakul.

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
delfin77

-----------
Válasz:

1. Betegszabadság csak saját jogú keresőképtelenség esetén van, betegszabadság nem jár/nem számolható el, ha a keresőképtelenség bármelyik gyermek ápolása miatt áll fenn. Ekkor az igazolt keresőképtelenség 1. napjától jár táppénz mégpedig évenként és gyermekenként a gyermek korához igazodva és az egyedülállóságtól függően más-más időtartamig.

(A jogosult napok számát és az egyedülálóság okait tartalmazó jogszabályokat a hozzászólásom végére másoltam.

2. Az évet nem naptári évben, hanem "gyermekévben" kell számolni.

Példa: A gyermeked 2009.10.01-én betöltötte a 6. életévét. A gyermek 2009.10.15-én megbetegszik. Ettől a naptól 5-ös betegségi kóddal keresőképtelenséget igazol a házi/gyermekorvos.

Kérdés: Hány nap táppénzre leszel jogosult ezen gyermek betegsége esetén?

Válasz:

A 2009.10.02-től 2010.10.01-ig tartó "gyermek" évben ezzel a gyermekkel ha nem vagy egyedülálló összesen 14, ha egyedülálló vagy 28 naptári napig lehetsz táppénzen.

Az alábbi jogszabály és ezen példa alapján már Te is kitudod számolni a GYÁP napokat.

--------------------
1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

  1. a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át, a biztosítási jogviszony megszűnését követően 45 napon át;
  2. egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg ápolása címén a gyermek egyéves koráig;
  3. egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként nyolcvannégy naptári napon át;
  4. háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként negyvenkettő, egyedülállónak nyolcvannégy naptári napon át;
  5. hatévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként tizennégy, egyedülállónak huszonnyolc naptári napon át.
----------------
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

27. § (1) Egyedülálló az, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él, kivéve, ha élettársa van.

(2) Az egyedülállóság szempontjából különélőnek kell tekinteni azt is, aki házastársával ugyanabban a lakásban lakik, ha a házasság felbontása iránt bírói eljárás van folyamatban.

(3) Egyedülállónak kell tekinteni továbbá,
a)

  1. azokat a házastársakat, akik a vakok személyi járadékában részesülnek, vagy arra egyébként jogosultak,
  2. akinek a házastársa
ca) munkaképtelen és a Szakértői Intézet szakvéleménye szerint I. vagy II. csoportos rokkant, cb) előzetes letartóztatásban van, szabadságvesztés büntetését tölti. (4) A (3) bekezdés rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell az élettársakra is. -----------------
További kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP PEO Osztályvezetőjéhez. REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár

PEO=Pénzbeli Ellátási Osztály

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. szerint: „Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ“

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

delfin77 # 2009.05.31. 22:10

Tisztelt szakértő!

Két gyermekem van az egyik gyermek, októberben lesz 6 éves, a másik gyermek decemberben lesz 3.éves.
Jelenleg gyesen vagyok. Munkába idén júliusban fogok
állni,illetve a szabadságomat fogom tölteni, pár hónapig.

A kérdésem az lenne, hogy az idei évben, ha a gyerekek megbetegszenek, mennyi betegszabadságot vehetek ki, a gyermekorvos mennyi táppénzre írhat ki.
Illetve a következő évben ez a szám, nap hogyan alakul.

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
delfin77

nabo # 2009.05.31. 10:28

Salla! Engem is folyton leráznak az OEP ügyfélszolgálatán, semmi hasznosat (újat) nem tudnak mondani, csak amit a neten is ki tudok nyomozni. Eddig 3X teljesen feleslegesen voltam ott. (Teve utca)
Nandy, köszi a választ.

nandy # 2009.05.31. 09:59

nabo:

Az ák. járadék alapjául vett összeg lesz a GYED alapja is.

Salla # 2009.05.31. 06:28

Jó reggelt!

Abban az ügyben szeretném a segítségüket kérni,mert nem tudom,hogy akkor most jogosult vagyok e gyed-re vagy sem.
Júliusban fogok szülni,tanuló vagyok,bejelentett munkahelyem 3 hétig volt.
Az OEP honlapján elolvastam,hogy a jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani a középfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnék hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét.Nekem 6 éve folyamatos.Mégis mikor megkérdeztem az OEP területi kirendeltségén annyival lerázott a hölgy,hogy nem voltam biztosítva,nem jár,de igazából nem akarta elmagyarázni miért nem.Én pedig nem értem,ha a honlapon ezt írják akkor miért nem.Holott tanulóként biztosított vagyok ezt még én is tudom.
Szóval az lenne a kérésem,hogy segítsenek ebben,hogy igényelhetem e vagy tényleg nem jár.És ha nem miért nem?
Válaszukat előre is köszönöm.

nabo # 2009.05.30. 19:04

GYED-re mennék, csak nem tudom, hogy mikortól kérelmezzem.
Jelenleg munkanélküli vagyok, napi 2860 Ft-ot álláskeresési járadékot kapok 07.15-ig (utána ennek a felét). A munkanélküli központ 203.363 Ft átlagkeresetet állapított meg.
Gyermekem külföldön született, az azt megelőző 2 évben volt legalább 180 nap magyarországi munkaviszonyom, az OEP ügyfélszolgálata szerint mégis a munkanélküli biztosítást veszik csak figyelembe a GYED kiszámításánál (mert több mint 30 napig szünetelt a magyar biztosításom).
Melyik alapján számolnak? A napi 2860 után vagy az átlagkereset után?
Előre is köszönök minden választ, segítséget.