GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2009.03.18. 06:43
Köszönöm válaszát! Azonban: a táppénzre vonatkozó szabályok között a T48. § ezt írja:"(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb." Ez vajon miért nem veendő figyelembe esetemben? Köszönettel: A -------------------
Mert ha figyelmesen végigolvassa az idézett jogi mondatot, (amit általában csak "előny szabályként" emlegetünk) akkor láthatja, hogy ezt a szabályt a táppénz naptári napi összegénél lehet csak alkalmazni, a THGY és a GYED esetében nem.

Üdv. :)

natika76 # 2009.03.17. 14:58

Kedves Szakértők!

Édesanyámat 2004-ben leszázalékolták, a 67,5%-os kategóriában volt. Ekkor nyugdíjat is ítéltek neki, emellett csökkent munkaképességűként munkahelyet is talált. 2007-ben egy felülvizsgálaton visszaminősítették 50%-ra, megszűnt a nyugdíja és a munkája is. Ezután 2008 novemberében kellett volna újra felülvizsgálatra mennie, de nem jött semmilyen értesítés. Megkereste az illetékes szervet és azt mondták, azért nem hívták vissza, mert nem kap nyugdíjat.
Kérdésem a következő: hogyan tudna állást találni, ha nincs igazolása a csökkent munkaképességéről? Illetve hogyan lehetséges az, hogy van olyan ember, aki 50%-ra is kap nyugdíjat, van, aki nem?

Válaszukat köszönöm!

Natika76

Dödölle1 # 2009.03.17. 14:57

Kedves Szakértők!
Bt beltagja vagyok, GYED-ről mentem Tgyás-ra, azaz több, mint két éve nem dolgozom, de úgy tudom így is a szerződés szerinti összeg után jár a Tgyás, maximálva van a minimálbér kétszeresében. Az Oep szerint csak a minimálbér egyszerese után jár a Tgyás, vagyis csak a fele összeget fizetik ki! Arra hivatkoznak, hogy csak alkalmazottaknak jár a min.bér kétszerese után, tagoknak nem! Önök szerint jogos-e ez a megkülönböztetés, vagy érdemes-e fellebeznem és egyáltalán lehet-e? 2009.jan.23-tól kerültem Tgyásra úgy, hogy lemondtam a Gyed-ről.

Köszönöm válaszukat! ------------------------------------------
Ha a GYED ideje alatt szültél, azaz az irányadó időszakban egyáltalán nem volt jövedelmed a THGY-t a minimálbér kétszerese alapján kell megállapítani, ha azonban a munkaszerződés szerinti személyi alapbér ettől kevesebb, úgy ez lesz a THGY alapja. Lásd T. 42.§. (3) ,illetve a az R.26.§..

A THGY-nál -ha a jogszabály másképp nem rendelkezik a táppénzre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. T.42.§. (5)

Az R. 31.§. (8) szerint társas vállalkozóknál szerződés szerinti jövedelem alatt a jogosultságot megelőző hánap első napján érvényes minimálbért kell érteni.

Összegezve -álláspontom szerint- a REP helyesen járt el, illetve helyesen tájékoztatott, ugyanis a fenti kormányrendelet szerint társas vállalkozó esetében szerződés szerinti béren a minimálbért (nem annak a kétszeresét) kell érteni.

R= 217/1997 (XII.1)kormányrendelet. T= 1997. évi LXXXIII. törvény. -----------
Kérdezed, hogy érdemes-e jogorvoslati kérelmet benyújtanod?

Ha csak egy pici kételyed is van azzal kapcsolatban, hogy a REP nem járt el helyesen -amennyiben erről határozatot kaptál- szerintem nyugodtan fellebbezd meg. (A TB. határozatokkal kapcsolatos fellebbezés illetékmentes.)

Megjegyzem ez nem megkülönböztetés, hiszen a munkaviszonyban állók sem mind a minimálbér kétszere után kapják THGY-t. Akinek ettől kevesebb összeg szerepel a munkaszerződésébe, azok annyival, a minimálbéren foglalkoztatottak pedig a minimálbér alapján kapják a THGY-t.

Üdv. :)

repeta # 2009.03.17. 14:24

Nandy:

Köszönöm! S akkor az az idei pár napos - 1 hónapos - bér + betegszabi lesz az alap? Nekem most azt mondták - TB ellenőrök megkérdezése után -,hogy nem ez lesz az alap, hanem az előző bérem még 2006-2007-ről. (utána ugyebár gyed volt csak)

De ha ez így is van, a mostani GYED-em alapja már lehet az idei bér, nem? Mert GYED-et úgyis csak 2010-től kapok.

Borsmano # 2009.03.17. 12:31

Kedves Szakértők!
Bt beltagja vagyok, GYED-ről mentem Tgyás-ra, azaz több, mint két éve nem dolgozom, de úgy tudom így is a szerződés szerinti összeg után jár a Tgyás, maximálva van a minimálbér kétszeresében. Az Oep szerint csak a minimálbér egyszerese után jár a Tgyás, vagyis csak a fele összeget fizetik ki! Arra hivatkoznak, hogy csak alkalmazottaknak jár a min.bér kétszerese után, tagoknak nem! Önök szerint jogos-e ez a megkülönböztetés, vagy érdemes-e fellebeznem és egyáltalán lehet-e? 2009.jan.23-tól kerültem Tgyásra úgy, hogy lemondtam a Gyed-ről.

Köszönöm válaszukat!

Cherry # 2009.03.17. 12:11

Kedves szakértők!

Az lenne a kérdésem, h ha egy anya otthon van már 1 éve, de terhes lett és várja a következő babáját, akkor a pénzénél mennyit segít, ha megszakítja 2 nap szabadsággal? Nem csak akkor lesz jobb a pénze, ha legalább fél évre vissza megy dolgozni?

Köszönöm a választ!

pmart # 2009.03.17. 11:33

Sziasztok!

jan. 12étől megkezdtem a táppénzt. Minden papír leadva. Ma 03/17-e van, és még egy forintot sem kaptam.. 02/22-től TGYÁSon vagyok, tehát a táppénz lezárva. Próbálom hívni az OEP-et telefonon, de az szinte lehetetlen, vagy eddig annak tűnik. elvileg 30 napon belül kellene pénzt kapnom, nem?
Sajnos gondolom nem én vagyok az egyetlen, és elég kellemetlen a helyzet, hogy az embert így hagyják pénz nélkül, közben pedig itt a bébi, a hiteltörlesztés, és még a csekkeket is fizetni kell.
Valaki tud valami bíztatót mondani?
Köszi

nandy # 2009.03.16. 20:42

Dendre:

A szerződés szerinti béred, de max. a minimálbér duplája.

nandy # 2009.03.16. 20:41

repeta:

A táppénz nem alapja a GYED-nek, TGYÁS-nak, de még a köv. táppénznek sem.
A TGYÁS és GYED alapja az a pár napos munkabéred lesz, és a betegszabira fizetett járandóság.

nandy # 2009.03.16. 20:39

A GYES mellett a gyermek egy éves korától lehet dolgozni. Ha korábban megy vissza, akkor a gyermek egy éves koráig GYES sem jár neki.

tothotto # 2009.03.16. 16:57

sziasztok!

ismerősöm évek óta főállásban dolgozik.
áprilisban jön a babája.
csak fél évig maradna otthon (a maximalizált GYED töredéke a fizetésének, és valamiből meg is kellene élni...)
utána ha visszamegy dolgozni, akkor jár neki a GYES?
(én úgy tudom, igen...)

köszi

Detti1 # 2009.03.16. 15:19

Kedves Hozzáértők!
A szabadságom kiszámolását kérném:
idén töltöttem be a 34. életévet,
2007. október 2-én született gyermekem,
2007. május 23-tól voltam táppénzen,
2007-ben 11 nap szabadságot vettem ki,
2009. szeptemberében kívánok visszamenni dolgozni.
Köszönöm.

repeta # 2009.03.16. 14:47

Kedves szakértők!

2006-ban főállású munkaviszonyomat megszüntettem, terhesen. Nem voltam bejelentve másfél hónapig sehol (direkt) ezután a Bt-nk alkalmazásába kerültem, magas összeggel.
2007 februárban megszületett a lányunk, a THGYÁS-t már előtte is igénybe vettem, magas összeggel kaptam, ezután a GYED-et is.
2008-ban GYED folyósítás alatt a BT KFT-vé alakult, melynek félig tulajdonosa lettem. A jogviszonyom folyamatosként alakult, nem volt megszakítás, csak egy ki és bejelentés.
2009 januárban összehoztuk a kistesót, terhes lettem.
2009 február – a GYED letelik, GYES-t nem igényeltem, helyette visszamentem dolgozni – azaz papíron a Kft-nk állományába.
2009 március elején eljöttem táppénzre.
2009 szeptemberben fogok szülni.
Kérdéseim:

Mi lesz a THGYÁS és a GYED alapja?
A táppénz beleszámít-e majd?
Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat

csibe31 # 2009.03.16. 13:53

Ha lejár a GYED-em és rögtön újra szülök, akkor mennyi GYED-et kapok az új babára? Azt is a fizetésből számolják ki? Vagy azt már az előző GYED-ből?
Mert most a maximum gyed-et kapom. Akkor a másik babára is a maximumot kapom?

Dendre75 # 2009.03.16. 11:35

Sziasztok!

A következő lenne az eset amivel kapcsolatban szeretném kikérni a témát nálam jobban, és naprakészebben ismerők álláspontját:

Tartósan beteg gyermekkel a gyermek 10 éves koráig GYES-en levő édesanya teljes munkaidőben dolgozhat-e úgy, hogy a gyes továbbra is folyósításra kerül, illetve ha igen akkor milyen feltételekkel teheti ezt meg.

Én annál a szabályozásnál maradtam le, hogy munkát 4 órában vállalhat a GYES-en lévő szülő, de azóta lehet hogy változott a szabályozás, és nem követtem nyomn a változásokat.

Köszönöm a segítséget!

Üdv Mindenkinek!

Endre

Baby 82 # 2009.03.15. 12:23

Sziasztok!

Nagyon örülök, hogy megtaláltam ezt a fórumot, mert tanácstalan vagyok.
2009 augusztusára várom első gyermekemet. Április 1-től nem fogok dolgozni.
Mi a legcélszerűbb számomra? Tgyás vagy táppénz vagy mi????

Előre is köszönöm segítségeteket.

ttunde # 2009.03.15. 10:11

Köszönöm a gyors választ Anne! Bent maradt szabadságom nem hiszem, hogy van, hiszen az új munkáltatóm márc.1-el vett fel dogozni, de csak állományba (ez nem tudom pontosan mit jelent, talán passzív...???) Előtte is folyamatos volt a biztosításom, mert a könyvelőm fizette utánam (a régi munkahelyem megszűnt 2008 jan-al). Ez az állományba vétel nem tudom konkrét bérrel történik-e, mert akkor valószínűleg 150000-re jelentettek be. Úgy terveztük ennyivel is fogok munkába állni. Ezek az információk változtatnak valamit a helyzetemen? Tünde

anne01 # 2009.03.15. 10:01

ttunde:

Ha nem dolgozol egy napot sem, tgyás alapja a szerződés szerinti bér, max. minimálbér kétszerese, gyed alapja ugyanez

ha dolgozol, de nem éred el a 180 napot, tgyás és gyed alapja tényleges bér, max. minimálbér kétszerese

ha dolgozol és eléred a 180 napot, tgyás alapja a 180 napra kapott béred, gyed alapja szintén max. minimálbér kétszerese.

Ha a béred nem éri el a minimálbér kétszeresét, minden ellátásodat az alacsonyabb bérből fogják számolni. A te esetedben, ha eddig minimálbérre voltál bejelentve érdemes legalább 1 hónap szabadságra elmenni(feltételezem van ennyi bennmaradt szabadságod) az általad említett br. 150.000-es bérrel.
Tgyás a szülést megelőző 28 naptól igényelhető.

Helén42 # 2009.03.14. 20:49

Kedves Hozzáértők!

2009.06.04-én jár le a GYES-em, a felhalmozott szabadságok 08.28-ig tartanak.
Munkáltatóm azt szeretné, hogy 06.04-én álljak munkába. (Jöjjek hamarabb vissza GYES-ről, és már most kezdjem kivenni a szabikat.)
Az alig 3 éves gyerekemet sehova nem veszik fel nyáron, sem oviba, sem bölcsibe, nem tudom megoldani 3 hónapig a felügyeletét. (nem, nincs apuka, nincs nagyszülő, bébicsősz ennyi időre 2x annyit kérne, mint a fizetésem)
Kérdésem a következő:
Kötelezhet-e a munkáltató, hogy hamarabb visszamenjek GYES-ről?
Ha nem megyek vissza hamarabb, ez alapja lehet-e egy felmondásnak?

Válaszukat előre is köszönöm!
H.

ttunde # 2009.03.14. 20:23

Előző kérdésemet kiegészítendő: én a munkába állást csak azért terveztem, hogy minél magasabb legyen a gyedem a második babával(a fiammal ezt febr.19-ig minimálbér után kaptam). De most olvastam itt a fórumban, hogy gyesről gyedre (tgyásra) menve a minimálbér kétszerese után kapnám a juttatásokat. Ezek szerint ha a fizetésem 150000 körül lenne csak a magasabb gyed miatt nem érdemes dolgozni? (nehezen tudnám egyébként is megoldani a fiam elhelyezését)
Tünde

jovedek # 2009.03.14. 17:34

Szülés előtt nem mehetsz tgyásra!!

ttunde # 2009.03.14. 15:42

Tisztelt Szakértő!
Gyesen vagyok itthon a 25 hónapos fiammal, szeptember végén születik a testvére. Vissza tudok menni a munkahelyemre dolgozni szinte azonnal, de ha lehetne még maradnék kicsit itthon. Van ahol úgy hallottam, hogy nem kell meglenni a 180 ledolgozott napnak a szülés időpontjáig az elmúlt 2 évben, elég kevesebb is. Befolyásolna valamit esetemben, ha csak 3-4 hónapot dolgoznék szülésig? (150000 lesz a bruttóm, jelenleg csak állományban vagyok a munkáltatómnál) Ha szülés előtt tgyásra megyek akkor a gyedemet miből fogják számolni?
Köszönöm a választ: Tünde

Milcsi2 # 2009.03.14. 14:20

Kedves Szakértők!
2008.11.16-tól gyesen vagyok a 2 éves kisfiunkkal tesót szeretnénk, az lenne a kérdésem hogy amennyiben nem idén születne meg, akkor mi alapján számolják majd a gyást és a gyedet a 2. babával?
Ha összejön kivenném a felhalmozott szabadságomat és táppénzre mennék, de többször olvastam hogy a táppénzt nem javasolják miért?

Válaszokat előre is köszönöm!

repeta # 2009.03.13. 17:44

Kedves szakértők!

  • 2006-ban főállású munkaviszonyomat megszüntettem, terhesen. Nem voltam bejelentve másfél hónapig sehol (direkt) ezután a Bt-nk alkalmazásába kerültem, magas összeggel.
  • 2007 februárban megszületett a lányunk, a THGYÁS-t már előtte is igénybe vettem, magas összeggel kaptam, ezután a GYED-et is.
  • 2008-ban GYED folyósítás alatt a BT KFT-vé alakult, melynek félig tulajdonosa lettem. A jogviszonyom folyamatosként alakult, nem volt megszakítás, csak egy ki és bejelentés.
  • 2009 januárban összehoztuk a kistesót, terhes lettem.
  • 2009 február - a GYED letelik, GYES-t nem igényeltem, helyette visszamentem dolgozni - azaz papíron a Kft-nk állományába.
  • 2009 március elején eljöttem táppénzre.
  • 2009 szeptemberben fogok szülni.

Kérdéseim:

  • Mi lesz a THGYÁS és a GYED alapja?
  • A táppénz beleszámít-e majd?

Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat!

caroline # 2009.03.13. 09:36

Tisztelt Forumozok!

Gyermekem hamarosan betolti 3. évét és lejar a GYES. Kicsit tobb, mint 10 éves munkaviszonyom van u.azon cégnél, amibol 1 ev folyamatos betegallomany volt (utana munkaképességemet 50%-osan csokkentnek allapitottak meg, de ugyanugy dolgoztam tovabb, mint elotte), ill. az utolso 3 ev szulesi szabadsag, GYED és GYES. Kérdéseim a kovetkezoek:

1;Amennyiben munkaltatom nem kivan tovabb foglalkoztatni, mi az, ami jar nekem (hany havi végkielegités, felmondasi ido, felhalmozott szabadsag stb.)?
2. A felhalmozodott szabadsagot milyen bér( mar korrigalt?) utan kell kifizetniuk?
3. Letezik-e halasztott hatarideju felmondas? Azaz a kifizetett vegkielegites stb. alapjan x honapig meg él a munkaviszonyom, csak a munkaallomanybol torolnek ki, viszont addig van betegbiztositasom stb. Hogyan mukodik ez?
4. Milyen feltételeket vagyok koteles elfogadni, ha a volt munkakorom helyett mast ajanlanak fel?

Valaszukat elore is koszonom,

Udvozlettel:

Caroline