Havibér egy órára járó összege


kilenc # 2006.01.22. 01:41

Kedves Mindenki!

Az Mt. 2006.01.01-től kiegészült egy 144/A.§-al, melynek a) pontja szerint: "Az egy órára járó személyi alapbért úgy kell kiszámítani, hogy a havi személyi alapbér összegét osztani kell teljes munkaidős foglalkoztatás esetén 174-gyel,..."

Kérdésem, hogy - szerintetek - mikor, minek kell ezt használni ? Ha pl. januárban elmegy valaki (sima pótlék nélküli minimálbéres) 10 nap szabira, akkor 96 órát dolgozik, tehát 62.500 / 174 x 96 = 34.483,- Ft munkabért és 10 napi távolléti díjat, azaz 62.500 / 174 x 80 = 28.736,- Ft-ot kap. Ez összesen 63.219,- Ft.
Februárban, ugyancsak 10 nap szabi esetén ez 62.500 / 174 * 80 + 62.500 / 174 * 80 = 57.471,- Ft LESZ ????

Ha nem erre, akkor mire kell használni az új 144/A.§-t ???

the big cat # 2006.01.22. 06:51

A számítást kell használni bármihez, ahol óradíjat kell szímolni, pl. túlmonka vagy műszakpótlékalap számításánál, de ahogy jelzed a távolléti díj számításánál is.

A törthónap munkabérét azonban a hónapban lévő munkanapok arányában kell számolni a havi bérből, tehát a lenti számításban a távolléti díj helyesen van számolva, de a munkabér nem.

kilenc # 2006.01.22. 10:43

Kedves Big Cat!

Tudom, már megint eleged lesz belőlem :-(
(Nekem a jogalkotókból van elegem.)

Leírva jól hangzik, amit írsz! Számokban viszont rettentően rosszul ...

Legyen február darab hónap, minimábérrel, 8 óra "napi" túlórával.
62.500/20 = 3.125,- Ft napi bér
62.500/174=359,20 Ft "órabér". A túlóra "munkadíja" 8-szor ennyi, azaz 2.874,- Ft. Gondolom, az 50%-os pótlékot is ez alapján akarod számolni, azaz 1.437,- Ft pótlék jár.

Csak összesítve:
1 napi munkabér (8 órára) = 3.125,- Ft
8 órára túlórára járó díjazás= 2.784,- Ft
8 óra túlóra "túlóra" pótléka= 1.437,- Ft

Így gondoltad?

the big cat # 2006.01.22. 17:19

Miért néz ki rosszul? Számold ki egy 22 vagy 23 napos hónapra.

denever # 2006.01.22. 20:00

A bérnél van egykis eltérés. Maradva a 62500-nál. Tehát 359,20-ft/óra.Tudomásom szerint: ledolgozott napokra, tulórára,szabadságra ezzel az óradijjal kell számolni,továbbá + a pótlékokat a fenti oradij 15%,30%,vagy 50% százalékávat számolva. A távoléti dijat is a szábadság idejére,azt nemtudom higy a%-a hogy jött ki nektek? Nemtudom jó-e?

kilenc # 2006.01.22. 21:31

Kedves Big Cat!

Elsősorban az néz ki rosszul, hogy ugyan annyi időre más összeget kell számolni (szerinted) akkor ha "alap" munkaidőről van szó, és más összeget, ha a túlóra "alapidejéről" van szó ????

Mondjuk a "rendes" és a "rendkívüli" munka díjazása (nem a pótlékai) különbözne ??
Az a kérdésem, hogy mi alapján ?
Nem találok olyan kitételt a törvényben, hogy egyik ótára így kell számolni, a másik órára pedig amúgy.

Mi van akkor, ha egyenlőtelen munkaidőbeosztás alapján dolgozik valaki és nincs egész hónapja. Magyarul, ha nem tudok napok alapján számolni. Akkor a rendes munkaidejére melyik "órabérrel" kell számolni ?

Denevér !

Végre valaki megnézi, hogy mit írtam. (Látom figyeltél, mert hibát találtál. Direkt volt :-)))))
Szóval a 8 túlórára járó díjazás összegét elírtam. (Felcseréltem a számokat ...)
Helyesen az összeg : 2.874,- Ft

the big cat # 2006.01.23. 08:16

Igen más összeget kell számolni, és ennek oka, hogy havibéres, nem órabéres. Rendes bérelszámolási lapon mind a napi, mind az órára vetített munkabéralap fel van tüntetve.

Nem túl életszerű, de persze előfordulhat, hogy havibéres műszakpótlékot kap, ebben az esetben valóban furcsa a távolléti díj kalkulált összege.

kilenc # 2006.01.23. 09:53

Kedves Big Cat!

De ezek szerint, ha rendes bérlapot akarok készíteni, akkor minkét órabért rá kelle írni nem ? Az alábbi példánál maradva a 359,20 -Ft-ot is, meg a 390,63 Ft-ot is.

Igazából csak azt nem tudom, hogy melyiknek mi a neve. (Valamit csak oda kellene írni.) Meg - bár néhány példát írtunk - azért azt se ártana tudni, hogy melyiket mire kell használni. Az Mt-ben erre vonatkozóan én semmi eligazítást nem találok, mi több, azt se bírom kiolvasni, hogy két különböző számított órabérrel kellene dolgozni :-((

Nem tudom, hogy miért nem életszerű a havibéres műszakpótléka. Lehet, hogy Te nem sűrűn találkozol vele, én viszont igen. Elég sok van. (Nem én találom, ki, hogy havibéresek legyenek.)

the big cat # 2006.01.23. 10:00

nem értem miért kellen "mindkét" órabért ráírni, tekintve, hogy havibéres dolgozóról van szó, az órabéres dolgozónál ez fel se merül.

Havibéres dolgozónál pedig van amit napibérrel számolsz el, van amit számított órabérrel.

Jó, akkro életszerű a havibéres műszakpótlékja, akkor sincs probléma.

denever # 2006.01.23. 10:19

Kedves Big Cat!
Én sem találok rá magyarázatot, aMt 144/A§-ban különöset. Azt tudom, hogy az alapbérből visszaosztott havi kötelező órák óradijja,csak a ledolgozott óráknál eggyezik
A pótlékokra vonatkozóan a 174 órával osztott óradijjal számolnak. Igy a két óradij nem egyezik!Úgy találkoztam vele,hogy a mindenkori kötelező órával osztottam a havibért,az nem egyezik a 174-el.Állitólag a pótlékoknál csak ezt veszik figyelembe!

kilenc # 2006.01.23. 23:06

Hmmm... úgy beszéltek erről a 174-el való osztásról, mintha ez már egy régi szabály lenne, és nem 2006.01.01-től hatályos. Valójában a hatálybalépés óta még nem is volt "rendes" bérszámfejtés...

Big Cat!

Kizárólag havibéres dolgozókról beszélünk, természetesen. De neki is lehet kétféle "órabére". Van olyan munkarend is, amikor nem minden nap egyformán dolgozik (rendes munkaidőben) így napibérrel nem lehet számolni. Ez az órabér nem egyezik meg a 174-es oszású órabérrel. Ezért kérdeztem, hogy akkor mindkettőt "illik" ráírni a bérlapra ?

Egyébként megnéztem a módosító törvény indokolását. A 174-es osztású órabér alkalmazására két példát is ad : a 145.§-t illetve a 149.§-t.

Csupán szeretném megérteni, hogy mikor melyiket kell használni ...
Szabadság esetén - napibér, ami ugyebár az "aktuális" munkanapokkal osztott havibér.

Rendes munkaidőre szintén a kötező napokkal (órákkal) osztott havibér, de a rendkívüli munkaidőben nem csak a pótlékot, hanem a túlóra munkadíját is a 174-ed havibérrel kell számolni ?

És előáll az, amit korábban írtam, hogy az egy napi munkabér és a 8 óra túlóra bére különböző lesz ? (Soha nem egyezik meg.)

A betegszabadság esetén is az aktuális napokkal kell osztani ugye, nem 174-el (szorozva 8-al)

denever # 2006.02.23. 10:12

Kedves Kilenc!
Megnéztem a januári bérszámfejtési lapomat,
nálam mindent a 176 kötelező órával számoltak! Gondolom-én?? Pl. február köt:160 óra ,van 10 éjszaka, és van 10 túlórám,a kifizetés igy alakulna?
-alapbér! 160 órára..
-alapbér/174 = órabér X 0,15 X 80 éjszakai
pótlék.
-alapbér/160 X 10= túlóra
-alapbér/174 X 0,50= túlóra pótlék.
A túlóra eddig így volt:
-alapbér/160 X 1,50 X 10 =túlóra és pótlék(esetleg szabadnapos variáció) Lehet, hogy én nem jól tudom?

denever # 2006.02.24. 13:01

-egy elirásom van!
-helyesen, alapbér/174 x 0.50 x 10 =túlóra
pótlék.
Tehát, továbbra is az a kérdésem,hogy a 174
csak a pótlékokra, vagy a rendes munkaidő
re valamint a túlóra munkadijára jár ?

Opál # 2006.02.24. 16:14

Kedves Denever!
Egy magyarázatban a következőt írták: "Az Mt. újonnan megállapított 144/A. §-ának szabályozását az egyenlőtlen munkaidő-beosztás elterjedése indokolta. Szükségessé vált az egy órára eső személyi alapbér egységes kiszámítási elvének egységes meghatározása."
Szerintem ez arra vonatkozhat, hogy a pótlékok alapja a havidíjasoknál minden hónapban -bármennyi is a kötelező óra- ugyanannyi lesz: havi alapbér/174. A távolléti díjat és a ledolgozott napokat szerintem ugyanúgy kell számolni, mint eddig, napokkal osztva, nem 174-gyel.

denever # 2006.02.28. 15:38

Kedves Opál!
Köszönöm, ugyan azt irtad,ahogy gondoltam.
Csak megkellene győzni a fönökeimet.
Igazán, nem begyakorlott ez még,majd "kiforja" magát! Sokan össze-vissza fogják értelmezni, egy darabig.

kilenc # 2006.02.28. 21:50

Hát ha olyan egyértelmű lenne minden, akkor nem kelle erről (sem) "beszélgetnünk" :-(

Az a bajom, hogy a 144/A.§ megállapít egy szabályt. Arról azonban nincs szó, hogy lennének olyan esetek, amikor ezt nem kell alkalmazni ...

Mi alapján döntitek el, hogy mikor kell alkalmazni, illetve mikor nem ?
(Úgy értem egyetlen dolgozó esetén egyik " jogcímű" kifizetésnél kell alkalmazni, a másik "jogcímű" kifizetésnél meg nem.)

munka2010 # 2006.04.12. 21:45

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem a havibéres munkavállalókkal kapcsolatban.
Arról van szó, hogy a cég három műszakról áttért a négyműszakos beosztásra, tehát dolgozunk minden második hétvégén 12-12 órát.
Ahogy írtam havibéresek vagyunk és az első bérszámfejtésnél lehagyták a 12 órákból a négy órákat mert nem tudják bevinni a programba.
Tehát aki havibéres annak nem jár a 8 és 12 óra közti különbözet? Ami az én példámban 16 óra.
Tehát :
Dolgoztam márciusban 168 órát + egy fizetett ünnep + egy szabadság. Ez 184 óra. Ebből kifizettek 152 órát + fizetett ünnep + szabadság.
A fennmaradó 16 órát nem fizetik ki mert az ő általuk kiszámolt 152 óra + fizetett ünnep + szabadság eléri a havibéremet.
Nem úgy kellene számolni, hogy havibér / kötelező óraszám X a ledolgozott órák ? Plussz a többi bérpótlék és műszakpótlék.

Nem tudom ez mennyire érthető, de most mégcsak 100 embert érint később többet. Remélem én tévedek és ez így jó ! ?

human # 2006.04.13. 06:48

Sziasztok,
Én is kérdéssel vagyok.
Van-e arra valamilyen törvény, hogy a főiskolát végzett diplomásnak mennyi a garantált minimálbére?

A konkrét esetben 100%-ban magántulajdonú cég alkalmozottja, környezetvédelmi mérnök főiskolai diplomásról van szó. 3 éve szerezte a diplomáját, azóta 84.000 Ft a személyi alapbére.

Munkáját lelkiismeretesen, becsületesen végzi. Hogy kaphatna törvényes úton több fizetést?
Ha erre valamilyen jogszabály lenne, azt figyelembe vennék.

Köszönöm a választ előre is.

Kála # 2006.04.13. 09:33

Ha a diplomás minimálbérre gondolsz, az a magánszférában jelenleg nem létezik - de természetesen annak semmi akadálya, hogy kérje a személyi alapbére emelését a munkáltatótól.

human # 2006.04.13. 10:51

köszönöm

munka2010 # 2006.04.18. 14:14

Tényleg ilyen lehetetlent kérdeztem?

Ha a válsz nem publikus jöhet magánban is.

Köszönöm.

Momo # 2006.04.21. 12:15

Kedves Munka 2010!

szóval, ha havibéres vagy akkor a rendes munkaidőben teljeísített munkádért kapod a havi pénzed. Nem írtad, hgy milyen a munkaidő-beosztásod, van-e munkaidő-keret.
Ha munkaidő-keretben dolgoztok és a havi keret mértékét nem lépi túl a ledolgozozz órád, akkor bizony alapbér jár.
Ha túllépi, akkor jönek a túlóra kifizetésének szabályai.
Gondolom valamiféle munkaidő-beosztásotok van. Ha ettől eltérően dolgozol, tehát mondjuk a beosztásod szerint ma és holnapután kell 12-12 órát lehúznod, de valami miatt holnap is berendelnek, az bizony túlóra. Mégpedig azért, mert a munkaidő-beosztásodtól eltérő , plusz időben végeztél munkát, effektíven " rendkívüli munkaidőben".

zsusz # 2007.10.27. 19:45

Kedves Hozzáértők!

Régen lett felvetve ez az Mt 144/A § alkalmazásával kapcsolatos probléma, ezért remélem azóta már vannak akik tisztábban látják a helyzetet, azaz, hogy mikor kell alkalmazni.
Konkrét esetem: október 15-től vagyok keresőképtelen állományban. Szeretném kiszámolni a béremet, azaz a járulékalapomat erre a hónapra. Ahhoz, hogy ezt megkapjam az Mt 144/A §-t kell alkalmaznom, vagy a munkanapok számával kell osztanom az alapbérem és abból kiszámolni a munkában töltött napokra jutó bért és a betegszabadság idejére jutó bért. A munkaszüneti nappal (okt.23.), ami a betegszabiba beleszámít, hogy kell számolni?

Remélem tudtok segíteni.

Köszönettel:
Zsusz

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.27. 22:13

Fizetett ünnepként.

zsusz # 2007.10.29. 11:29

Sajnos teljesen laikus vagyok ehhez a témához, csak mivel a könyvelőnk sem egy ász bérszámfejtés terén, ezért próbálok utánajárni a helyzetnek, és így akadtam a problémába.

Azt értem, hogy ez fizetett ünnep. De amikor kiszámolom az egy napra jutó bért, akkor csak a 23 munkanappal kell osztanom a havibérem, vagy már itt bele kell számolni a munkaszüneti napot is, mint fizetett ünnepet, és 24-gyel kell osztanom.
Persze mindez csak akkor merül fel, ha nem az Mt. 144/A-t kell alkalmaznom.

Most látom, hogy az utolsó előtti mondatom végéről elmaradt a kérdőjel, de ez az elsődleges kérdés.

Köszi:
Zsusz