TGYÁS jogosultság


Banita80 # 2011.10.26. 17:52

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni, hogy tisztán lássam a helyzetemet. 1999 óta folyamatos munkaviszonyomat töltöm és 2011. december közepére várom a kisbabám megszületését, még november végéig szeretnék aktívan dolgozni aztán a szabadságaimat kivenni és úgy elmenni szülni. Számomra az nem teljesen egyértelmű, hogy a TGYAS alapja a 2011-es bruttó 200.000 Ft-os fizetésem lesz vagy a 2010-es évi bruttó 180.000 Ft? Ennek alapján milyen összegű TGYAS-ra, GYES-re és GYED-re számíthatok.Mit mikor igényeljek és honnan?
A TGYAS igénylést a munkáltatóm automatikusan intézi vagy ezzel kapcsolatban kell valamilyen nyomtatványt kitöltenem és beadnom? A szülést követően már januártól számíthatok a TGYAS kifizetésére vagy van egy átmeneti időszak amikor nem kapok semmiféle járandóságot? Helyi Önkormányzaton belül esetleg lehet intézni egyéb támogatási formát erre az időszakra? Várom mielőbbi válaszát és segítségét előre is köszönöm.

Nagybori # 2011.10.27. 06:37

Tisztelt Szakértők!

Egy TGYÁS-sal kapcsolatos kérdéssel fordulok Önökhöz, amire eddig sehol nem találtam meg a választ.
2010.05.31-ig dolgoztam (munkaviszonyom folyamatosan volt 2002.05.09. óta), ezután betegszabadságon voltam 2010.06.21-ig, majd pár nap táppénz után 2010.06.25-től (ekkor született meg a kislányom) TGYÁS-t kaptam 2010.12.09-ig. 2010.12.10-től pedig GYED-en vagyok jelenleg is. Második babánkat 2011.11.28-ra várjuk.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan számítódik esetemben a 180 nap (ami ahhoz szükséges, hogy a munkabérem alapján számolják a TGYÁS-t, ami jóval több, mint a minimálbér kétszerese)? A tavalyi évben, vagyis a szülést megelőző évben ugye nem volt meg a 180 napom, csak 172 összesen a betegszabadsággal együtt, ha jól számoltam, ezen nem tudok és nem is tudtam volna változtatni. Viszont az változtatna-e a helyzeten, ha visszamennék pár napra dolgozni (kivennék szabadságot), hogy így a két év alatt meglegyen a 180 napom? Vagy ez már nem oszt nem szoroz? A decemberben indulo GYED beleszámít-e ebbe a 180 napba? Szóval a kérdés az, hogy most a minimálbér kétszerese után fogom-e kapni a TGYÁS-t, vagy a munkabérem után? Tudok-e még valamit változtatni most?
Nagyon szépen köszönöm a segítségüket előre is és várom mielőbbi válaszukat!


Nagybori

Timea20 # 2011.11.01. 18:52

Tisztelt válaszoló!

Én olyat szeretnék kérdezni, hogy beleszámít-e a TGYA-ba az ha :
Regisztrált munkanélküli voltam, de mint pályakezdő, nem kaptam juttatást. Elmentem munkanélkülis tanfolyamra. Ez idő alatt a munkanélküli fizette a TB-met és havonta kb. 40.000 Ft-ot utalt. Ez kb. 3 hónap volt. Ez az időtartam is beleszámít a TGYA ; GYED igénylésébe? Vagy ez nem?

Dödölle1 # 2011.11.02. 15:01

Timea20 2011.11.01. 19:52 Tisztelt válaszoló!

Én olyat szeretnék kérdezni, hogy beleszámít-e a TGYA-ba az ha :
Regisztrált munkanélküli voltam, de mint pályakezdő, nem kaptam juttatást. Elmentem munkanélkülis tanfolyamra. Ez idő alatt a munkanélküli fizette a TB-met és havonta kb. 40.000 Ft-ot utalt. Ez kb. 3 hónap volt. Ez az időtartam is beleszámít a TGYA ; GYED igénylésébe? Vagy ez nem?

Válasz:

Az biztosított, aki a Tbj. 5. § taxatív felsorolásában szerepel.

Ezen jogszabályi hely szerint:

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

5. § (1) E törvény alapján biztosított

  1. az álláskeresési támogatásban részesülő személy,

Az álláskeresési támogatásban részesülő személyeket ugyanezen törvény 4. § a) pontja definiálja a következő képpen:

az álláskeresési járadékban, álláskeresési segélyben, keresetpótló juttatásban, vállalkozói járadékban, valamint munkanélküli-járadékban, álláskeresést ösztönző juttatásban, nyugdíj előtti munkanélküli segélyben (a továbbiakban együtt: álláskeresési támogatás)

Amennyiben a fenti jogcímen részesült ellátásban úgy biztosított és így ez az idő a THGY és GYED ellátásába beszámít, amennyiben viszont más jogcímen kapott ellátásat, úgy az sajnos nem vehető figyelembe.

Célszerű elővenni a határozatot és megnézni benne a pontos jogcímet/ellátás tipust.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.11.02. 15:13

Nagybori 2011.10.27. 08:37 Tisztelt Szakértők!

Egy TGYÁS-sal kapcsolatos kérdéssel fordulok Önökhöz, amire eddig sehol nem találtam meg a választ.
2010.05.31-ig dolgoztam (munkaviszonyom folyamatosan volt 2002.05.09. óta), ezután betegszabadságon voltam 2010.06.21-ig, majd pár nap táppénz után 2010.06.25-től (ekkor született meg a kislányom) TGYÁS-t kaptam 2010.12.09-ig. 2010.12.10-től pedig GYED-en vagyok jelenleg is. Második babánkat 2011.11.28-ra várjuk.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan számítódik esetemben a 180 nap (ami ahhoz szükséges, hogy a munkabérem alapján számolják a TGYÁS-t, ami jóval több, mint a minimálbér kétszerese)? A tavalyi évben, vagyis a szülést megelőző évben ugye nem volt meg a 180 napom, csak 172 összesen a betegszabadsággal együtt, ha jól számoltam, ezen nem tudok és nem is tudtam volna változtatni. Viszont az változtatna-e a helyzeten, ha visszamennék pár napra dolgozni (kivennék szabadságot), hogy így a két év alatt meglegyen a 180 napom? Vagy ez már nem oszt nem szoroz? A decemberben indulo GYED beleszámít-e ebbe a 180 napba? Szóval a kérdés az, hogy most a minimálbér kétszerese után fogom-e kapni a TGYÁS-t, vagy a munkabérem után? Tudok-e még valamit változtatni most?
Nagyon szépen köszönöm a segítségüket előre is és várom mielőbbi válaszukat!

Egy 2011.11.28-án induló THGY ellátásnál az irányadó időszak 2010.01.01-től 2011.11.27-ig tart.

Amennyiben ebben az időszakban van/lesz 180 bérezett napja, úgy az lesz az ellátás alapja és felső korlát sincs.

Helyesen számolt, jelenleg csak 172 bérezett napja van, azaz az ellátását a minimálbér kétszerésen figyelembevételével (korlátjával) fogják megállapítani.

Amennyiben a szülésig (a TB ellátás helyett) munkabért, vagy szabadságos bért kap (azaz az ellátást megszakítva visszamegy dolgozni) és így meg lesz a 180 bérezett napja, úgy a következő thgy ellátásánál a korlátot alkalmazni nem lehet.

Ugyanakkor szeretném felhívni a figyelmét a munkajog rendeltetésszerű használatának az elvére, a joggal való visszaélés tilalmára , valamint a jóhiszeműség és tisztesség elvére.

Dödölle1 # 2011.11.02. 15:26

Banita80 2011.10.26. 19:52 Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni, hogy tisztán lássam a helyzetemet. 1999 óta folyamatos munkaviszonyomat töltöm és 2011. december közepére várom a kisbabám megszületését, még november végéig szeretnék aktívan dolgozni aztán a szabadságaimat kivenni és úgy elmenni szülni. Számomra az nem teljesen egyértelmű, hogy a TGYAS alapja a 2011-es bruttó 200.000 Ft-os fizetésem lesz vagy a 2010-es évi bruttó 180.000 Ft? Ennek alapján milyen összegű TGYAS-ra, GYES-re és GYED-re számíthatok.Mit mikor igényeljek és honnan?
A TGYAS igénylést a munkáltatóm automatikusan intézi vagy ezzel kapcsolatban kell valamilyen nyomtatványt kitöltenem és beadnom? A szülést követően már januártól számíthatok a TGYAS kifizetésére vagy van egy átmeneti időszak amikor nem kapok semmiféle járandóságot? Helyi Önkormányzaton belül esetleg lehet intézni egyéb támogatási formát erre az időszakra? Várom mielőbbi válaszát és segítségét előre is köszönöm.

Egy 2011. decemberében született babára adott THGY ellátást -főszabály szerint- a 2010-es jövedelméből számítják ki.

A THGY mértéke 70%.

A 2012-ben induló GYED ellátást a 2011-ben elért jövedelméből számítják ki.

Mértéke 70%.

Lásd az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/D és 48. szakaszaiban (§) leírtakat.

A Gyes alanyi jogon járó ellátás, összege fix, megegyezik a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegével.

Az ügyintézési idő a közigazgatásban -főszabály szerint 30 nap. A THGY és GYED ellátásokat midíg utólag folyósítják, akárcsak a munkabért.

Minden új ellátást igényelni kell, egyiket sem adják autómatikusan.

A fegyveres erők, rendvédelmi szervek és további néhány szerv kivételével a családi pótlékot, az anyasági támogatást és a GYES-t a Magyar Államkincstár folyósítja, azaz ott, vagy a Kormányablaknál lehet igényelni.

Amennyiben a munkahelyén van TB kifizetőhely (főleg a 100 fő feletti cégeknél van ilyen) a THGY és GYED ellátást ott kell igényelni és azt Ők folyósítják.

Amennyiben ilyen nincs az igényt a foglalkoztatója felé kell benyújtani, aki továbbítja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, akik az igényt elbírálják, majd az ellátást havi rendszerességgel folyósítják.

Azt, hogy szociális alapon (jövedelmi és vagyoni helyzetének figyelembevételével) milyen ellátásra jogosult az 1993. évi III. törvény szabályozza.

Ezzel kapcsolatban érdeklődjön az illetékes Polgármesteri Hivatalnál.

MINDEN, AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAIVAL ( táppénzt, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) KAPCSOLATOS KÉRDEZŐ FIGYELMÉBE AJÁNLOM AZ ALÁBBIAKAT:

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét. Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Banita80 # 2012.02.15. 12:22

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni a jövedelempótlék és a családi kedvezménnyel kapcsolatban. 2011.12.20-án született meg a kisfiam, így a 2010-es bérem alapján kapom a TGYAS-t ami havi bruttó 166.660 Ft volt.
Januárban számfejtett TGYAS-om összege 101500 Ft volt.
Az lenne a kérdésem, hogy igényeltem az OEP-től a családi adókedvezményt, de számításaim szerint ebben az összegben ezt nem számfejtették. Ebben az esetben ha reklamálok feléjük és igénylem a jövedelempótlékot januártól visszamenőleg milyen összegre számíthatok havonta? A családi kedvezmény esetében meg lehet osztani az összeget az élettársammal és ő is tud visszaigényelni vagy csak az egyikünk tudja igényelni a kedvezményt? Élettársam bruttó bére 210.000 Ft havonta.Esetleg ha úgy járunk jobban ha csak Ő igényli akkor lehet év közben kérni a módosítást?
Kérem, hogy legyen a segítségemre ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásában. Előre is köszönöm a segítségét.

KovacsLina1983 # 2012.02.21. 13:30

Tisztelt Szakértő!

2011. február 16-án született 1. gyermekem. A születése napjáig a munkabért kaptam (bruttó 299.500ft).
2011 aug 02-ig Tgyást bruttó 299.500ft (nettó 217000ft, fegyveres szerveknél dolgozom és a 30% kiegészítést is megkaptam.), majd azóta Gyedet bruttó 109.000ft (nettó 70.000ft) kapok (illetve ez idén ugye több lett az adóváltozások miatt, pontos összeget nem tudok mert nem kaptam még kimutatást.)
a bérem bruttó 299.500ft
idén 2012 június 1-től dolgozom újra, a kérdésem az lenne ha szeretnék 2. gyermeket, akkor ha a születése napjáig kapom a béremet és ő idén mondjuk 2012 decemberben megszületik, milyen pénzbeni jutattásokra számíthatok? Tgyás és Gyed összege érdekelne.
Mivel 2011.ben nagyrészt Tgyás és Gyedet kaptam, jár e egyáltalán az újabb babára is a Tgyás?
2. kérdésem, ha mondjuk 2013. januárban születik akkor miben más a Tgyás és GYED összege?

Előre is nagyon megköszönöm a segítségét és válaszát!
Tisztelettel Kovacs Evelin

jason665 # 2012.07.09. 15:36

Jó napot!

Nagyon érdekes, és egyben nagyon szomorú jellegű kérdéssel fordulok Önökhöz. A feleségem májusban szülte meg a második gyerkőcünket, addig az elsővel volt GYED-en. Értelemszerűen, a MÁK ügyintéző instrukciói alapján beadtuk a TGYÁS igénylést, és egyben lemondtuk a GYED-et az első gyerekre. Semmilyen értesítést nem kaptunk, hogy rendben van-e az igénylés, így felhívtuk az ügyintézőt, ahol elmondták, hogy másik ügyintéző intézi a dolgot a továbbiakban. Őt is felhívtuk, utána jött a fekete leves. Elmondása szerint nem a feleségemnek a TGYÁS, sőt még GYED-re sem jogosult, ugyanis az új jogszabály ugyan abban nem változott, hogy az igénylést a két év alatti 365 nap biztosításban eltöltött jogviszonyhoz köti, és a GYED továbbra is biztosítási jogviszony, viszont a szigorítás miatt (a határozaton majd rajta lesz hogy melyik paragrafus), a 365 napból valamennyinek (talán egy hónapnak, de ezt nem részletezte) munkaviszonynak kell lennie, nem elég a biztosítottság. Kérdésem, hogy ez így tényleg létezhet-e, tehát van-e értelme fellebbeznünk? Ha ez valós, az szerintem mindent elmond a "családbarát" politikáról. Mindegy, ez vélemény, nem képezi a kérdésem részét.
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Kis Tamás

anne01 # 2012.07.09. 17:13

jason665,

Pénzbeli ellátások igénylésének két feltétele van:

  • aktuális biztosítási jogviszony (munkaviszony stb.)
  • 365 nap előzetes biztosítási idő.

A két feltételnek együtt kell fennállnia.
Van a feledségednek munkahelye?

intentio # 2012.07.11. 07:13

jason665. Van-e értelme fellebbeznünk?

Várják meg a határozat közlését (kézbesítését). Amennyiben az abban foglaltak nem világosak, úgy a határozat rendelkező részét és indokolását másolják be ide. Lényeges kérdés viszont, hogy az igénylőnek a szüléskor volt-e fennálló, Tbj. 5. § szerinti biztosítási jogviszonya. Ha nem, akkor sajnos valóban nem jogosult tgys ellátásra. Ez viszont nem új szabály, ez 1998.01.01-től így szól.

A feltett kérdésre csak a fenti adatok ismeretében tudunk érdemi választ adni.

(Az új babára való tgys jogosultság hiányában az előző gyermekre folyósított GYED ellátást annak lejártáig "visszakérhetik".)

zsabo76 # 2012.07.31. 08:31

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg 2. gyermekünket várjuk, aki november elején fog megszületni. Én 2011 október eleje óta dolgozom ismét, előtte Gyed-en voltam. A kérdésem az lenne, hogy a 2. gyermekem után járó Tgyásom összege a 211-es éve jövedelme alapján vagy a 2. gyermek megszületése előtti 1 év (2011. nov-2012. nov)számítódik ki? Amennyiben a 2011-es éve az alapja (igen rosszul járok), akkor 2013 januárjától újraszámolják és akkor már a 2012-es év lesz az alap, vagy marad amit a születésekor számoltak ki?
Köszönettel,
zsabo76

nandy # 2012.07.31. 10:15

A szülés napjától visszafele fognak keresni 180 nap jövedelmet, azaz nagy valószínűség szerint az idei béred alapján számolnak.

Zsuzsa36 # 2012.09.06. 05:35

Tisztelt Szakértő!
A különböző információ szolgáltatók útján tisztában vagyok vele, hogy nekem jár a Tgyás, különböző kalkulátorok segítségével kaptam hozzávetőleges összegével is tisztában vagyok de a kérdésem az, hogy ezen az összegen felül jár-e még valami? Ebben az összegben benne van- e a csládipótlék és a családi adókedvezmény? Egyáltalán Tgyás alatt jár-e a családi adókedvezmény?
Köszönöm válaszát. Tisztelettel K. Zsuzsa

banduko # 2012.09.07. 02:24

Októberben születik a kisbabánk Budapesten.
Párom (nem férjem osztrák), én magyar vagyok, itthoni folyamatos munkaviszonnyal
és lakóhellyel (egylőre).
Ausztriában lesz az otthonunk, ahová minnél előbb szeretnénk kiöltözni.

Mivel Budapesten születetik és TAJ-számot is kap, valamint jogosult
vagyok TGYÁS-ra, viszont kiköltözésünket követően az apja révén
szeretnénk, hogy biztosítva legyen, akkor az OEP-nél inaktiváltatnom
kell a kártyáját.
Ez befolyásolja-e a TGYÁS folyosítását?

sebiildi # 2013.01.16. 06:27

Tisztelt Fórum

Leányom ikerterhes, 2012. október óta dolgozik, szülés várható ideje 2013. július hónap.
Kérdésem, jogosult lesz e tgyás-ra, ahhoz mennyi munkaviszony kell a megelőző két évben, valamint gyed-re jogosultsága ( egy éves munkaviszonya októberben lenne meg, van-e valami mód ennek igénybe vételére.

intentio # 2013.01.17. 12:16

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt.....

(2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani......

  1. a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot

Amennyiben ezen feltételeknek a lánya megfelel, úgy jogosult lehet tgys ellátásra.

Hiányában csak GYES ellátást kaphat, melynek összege iker gyermeket esetén :

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

26. § (2) A gyermekgondozási segély havi összege ikergyermekek esetén azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 2 gyermek esetén 200%-ával, 3 gyermek esetén 300%-ával, 4 gyermek esetén 400%-ával, 5 gyermek esetén 500%-ával, 6 gyermek esetén 600%-ával.

norcoka # 2013.01.20. 21:09

Üdvözlöm!

Kérdésem a következő lenne.

2001től folyamatos a munkaviszonyom.2010 febr 24én megszületett kisfiam. Tgyáson,gyeden,majd gyesen voltam és június 1 től ismét munkába álltam(vagyis kiadták a szabimat) majd megtudtam, hogy terhes vagyok. Október 18tól veszélyeztetett terhességgel táppénzen vagyok. Február 1 től igényeltem a tgyást.
Kérdésem az lenne, hogy mi alapján számolják ki a tgyást? azt olvastam, hogy szülést megelőzően kell 180bérezett nap.viszont a táppénz nem számít bele..

köszönettel,
Norcoka

nomi33 # 2013.03.13. 20:03

Kedves Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni a következő esetre: 2013.01.26.án megszületett a kisfiam. Addig táppénzen voltam 2012.06.15 óta. március elején megkaptam a táppénzt + a tgyást aminek az összege 148230 ft volt amiből kézhez kaptam 34.005 ft ot mert 90.512 ftot levontak MV. KÉRÉS ÖSSZ. JÁR .100 néven. Felhívtam az Államkincstárt de azzal indokolták hogy túlfizetésem volt, viszont én sosem kaptam egy forinttal sem többet amiért csak így 90000 ftot levonjanak , azt mondták hogy minden kismama így jár, viszont én megkérdeztem pár anyukát és ők rendesen megkapták a pénzt. Egyszerűen nem tudom felfogni hogy hogy lehet ilyen. Míg dolgoztam 72000 ftot kaptam kézhez , mikor elmentem táppénzre akkor 06.15 től a júniusi hónapomra 66800 ftot (ugye mert csak fél hónap volt), így nem kaptam teljes bért amiért most ennyit levonjanak. Rendesen mentem táppénzre, táppénzes papírt időben leadtam mindig sosem volt probléma.

Előre is köszönöm a választ.
B.N.

Akérdező # 2013.03.26. 11:21

Tisztelt Szakértő!

2008 óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen. Terhes vagyok és május 31.-ével megszűnik a munkahelyem, Június 1-vel szeretnék elmenni munkanélkülire. A szülésem várható időpontja Július 11. Kérdésem az lenne, hogy így jogosult leszek-e TGYÁS-ra és GYED-re? Előre is köszönöm válaszát.

Cicuka26 # 2013.04.17. 08:20

Kedves Szakértők!

A párommal szeretnénk kisbabát, azonban jelenleg munkanélküli vagyok, 2013.04.03-tól vagyok így regisztrálva, állásom 2013.03.20-tól szűnt meg.
Az OEP úgy tájékoztatott, hogy csak akkor jár TGyás, ha a baba születése napján biztosított vagyok.Miután az álláskeresési járadékom lejár a munkaügyi központtól, semmilyen támogatást nem vehetek igénybe sehonnan, csakis kizárólag az önkormányzattól kapható 23 ezer forintos "szociális segélyt".
Más forrásokból úgy értesültem, hogy ha a baba születésétől számított 2 éven belül lesz 480(ennyit számoltam) biztosított napom(de nem vagyok már 8 hónapja biztosítva a születést megelőzően), akkor is jár a TGyás(71 ezer), a Gyed(64 ezer).

Kérnék ebben segítséget, hogy merjünk-e így babát vállalni, mert a baba születéséig így is csak a 23 ezer ft-os segélyt kaphatom, persze, ha megadják :(

Előre is köszönöm szépen!

Üdvözlettel:

Cicuka

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.04.17. 12:21
exemplifikatív # 2013.04.18. 05:59

Cicuka26

Az "OEP" tájékoztatása helyes ugyanis a hatályos Ebtv. értelmében:

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és

  1. a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül,

vagy

  1. a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.

A tgys-nek tehát főszabály szerint két együttes (konjuktív) feltétele van.

  1. a szüléskor legyen biztosított (azt, hogy ki tartozik ebbe a körbe a Tbj. 5. § taxációjában találja)
  2. A szülést megelőző két éven belül rendelkezzen 365 nap biztosításban töltött idővel.
  3. Az Ön által megjelölt más források által közölteknek nincs jogi alapjuk.

Ebtv. = 1997. évi LXXXIII. törvény

elmar # 2013.05.02. 19:27

Kedves Szakértő!

A kérdésem az lenne, hogy feltétele-e a TGYÁS-nak és a GYED-nek a folyamatos munkaviszony? Ez azért fontos, mert munkahelyváltást tervezek és nem biztos, hogy meg tudom úgy oldani, hogy egy pár nap se maradjon ki. A jövőben szeretnénk babát és nem szeretném, ha a váltás miatt nem lennék jogosult, vagy kevesebb járandóságot kapnék.

Köszönöm válaszát!

Agent Cooper # 2013.05.02. 22:16

Kedves elmar!

Sem a megszakítás nélküli, sem a folyamatos biztosítási jogviszony nem feltétele a TGYÁS-nak és a GYED-nek. Viszont szükséges, hogy a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított legyen, ahogy ezt korábbi hozzászólásában exemplifikatív is pontosan idézte.

Üdv: A. C.


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…