TGYÁS jogosultság


anne01 # 2014.04.15. 16:36

veryke

Kétféleképpen fogják számítani a tgyást: egyszer a régi szabályok szerint, alapvetően a múlt évből, másrészt a legutolsó jogviszonyban szerzett jövedelmeket veszik alapul és a kedvezőbbet kapod. Persze ez így erősen leegyszerűsített, mert több tényezőtől is függ.

pandamacko0401 # 2014.04.15. 19:25

Kedves Szakértő!
Első gyermekem 2011. április 1-jén született. 2 éves koráig gyeden, azt követően gyesen voltam egészen 2013. szeptember 24-ig. Ettől a naptól kezdve lemondtam a gyest, és táppénzes állományba kerültem, mivel második gyemekemet május közepére várjuk.
Munkaviszonyom 1997.december 1. óta ugyanannál a foglalkoztatónál folyamatos, a jelenlegi bruttó bérem 450.000 Ft.
Szeretném megkérdezni, hogy a második gyerek után járó tgyásnak ebben az esetben mi lesz az alapja.
Köszönettel,
pandamacko

Zengőbérci # 2014.04.17. 15:10

pandamacko0401 2014.04.15. 21:25

Kedves Szakértő!
Első gyermekem 2011. április 1-jén született. 2 éves koráig gyeden, azt követően gyesen voltam egészen 2013. szeptember 24-ig. Ettől a naptól kezdve lemondtam a gyest, és táppénzes állományba kerültem, mivel második gyermekemet május közepére várjuk.
Munkaviszonyom 1997.december 1. óta ugyanannál a foglalkoztatónál folyamatos, a jelenlegi bruttó bérem 450.000 Ft.
Szeretném megkérdezni, hogy a második gyerek után járó tgyásnak ebben az esetben mi lesz az alapja.
Köszönettel,
pandamacko

Az attól függ, hogy milyen kóddal volt táppénzen.

"8"-as betegségi kód esetén (egyéb megbetegedés) kapott betegszabadságos bért ez esetben ezen összeg lesz a tgys alapja, de korlát a minimálbér kétszeresének 30-ad része.

"9"-es betegségi kód esetén (veszélyeztetett terhesség)a 450.000 Ft-os sz.szerinti bére, de korlát a minimálbér kétszeresének 30-ad része.

pizzas79 # 2014.04.18. 07:27

Tisztelt szakértők!
A következőkben szeretnék segítséget kérni:
Első lányom 2012.01.21-én született.Ezt megelőzően rendelkezett feleségem bőven a 180 nap biztosítási jogviszonnal folyamatosan(beteg sem volt).először tgyáson volt,majd gyeden. Végig magas összeget kapott,kb 90e ft-ot.(A brutto besorolási bére 127000 ft).Második lányom 2014.02.16.-án született.Első lányom után megigényeltük a gyest,2014.január hónaptól.Ekkor utána jan.21-ig a gyed időarányos részét kaptuk,majd 21.-től a gyes időarányos részét.Ezzel nincs is gond.A második lányom után ismét megigényeltük a tgyást 2014.február hónaptól.Februárban a tgyás időarányos részét kapta feb.16-tól, majd márciusban már teljes hónapot.A gond az,hogy most tgyás címen majdnem 20000 forintal kevesebbet kapunk mint az első lányom után,(KB 70-75000 ft-ot)holott a biztosítási jogviszonya nem szakadt meg.Kérdeztük a munkahelyén,hogy mi van,ott valami minimálbéres számolást emlegettek.A neten utána nézve mást olvastam,az összeg valahogy nem akar kijönni.
Kérem ez ügyben a segítséget,illetve,hogy ha tényleg a munkáltatónak van igaza,akkor milyen lehetőségeink vannak,pl. megszakítani a tgyást,addig visszamenne dolgozni 1 hónapra (van 60 nap szabija is)vagy mit lehetne tenni?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Zengőbérci # 2014.04.22. 14:36

pizzas79 2014.04.18. 09:27

Tisztelt szakértők!
A következőkben szeretnék segítséget kérni:
Első lányom 2012.01.21-én született.Ezt megelőzően rendelkezett feleségem bőven a 180 nap biztosítási jogviszonnal folyamatosan(beteg sem volt).először tgyáson volt,majd gyeden. Végig magas összeget kapott,kb 90e ft-ot.(A brutto besorolási bére 127000 ft).Második lányom 2014.02.16.-án született.Első lányom után megigényeltük a gyest,2014.január hónaptól.Ekkor utána jan.21-ig a gyed időarányos részét kaptuk,majd 21.-től a gyes időarányos részét.Ezzel nincs is gond.A második lányom után ismét megigényeltük a tgyást 2014.február hónaptól.Februárban a tgyás időarányos részét kapta feb.16-tól, majd márciusban már teljes hónapot.A gond az,hogy most tgyás címen majdnem 20000 forintal kevesebbet kapunk mint az első lányom után,(KB 70-75000 ft-ot)holott a biztosítási jogviszonya nem szakadt meg.Kérdeztük a munkahelyén,hogy mi van,ott valami minimálbéres számolást emlegettek.A neten utána nézve mást olvastam,az összeg valahogy nem akar kijönni.
Kérem ez ügyben a segítséget,illetve,hogy ha tényleg a munkáltatónak van igaza,akkor milyen lehetőségeink vannak,pl. megszakítani a tgyást,addig visszamenne dolgozni 1 hónapra (van 60 nap szabija is)vagy mit lehetne tenni?
Előre is köszönöm a válaszokat!

A leírtak alapján úgy tűnik, hogy Önnek van igaza. Az, aki GYED, illetve GYES ideje alatt szül és az irányadó időszakban nem rendelkezik egy "bérezett" nappal sem (azaz nem állt a GYED és a GYES mellett munkába) a tgys alapja a szerződés szerinti jövedelme lesz, amelynek korlátja a miminálbér KÉTSZERESE!, azaz nagyon leegyszerűsítve az új baba után a tgys-t a bruttó 127.000 Ft-ból kell számolni, a havi bruttó tgys nagyságrendileg ennek a 70%-a lesz, amelyből csak adót vonnak/vonhatnak.

Tanács: Éljenek a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet adta lehetőséggel és kérjék, hogy írásban, érthetően, részletesen tájékoztassák Önöket a figyelembe vett jövedelmekről, számítási módszerekről, releváns jogszabályokról.

Ennek megtagadása esetén, végső soron kérhetik az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv vezetőjének a segítségét, azaz hozzá fordulhatnak részletes panasszal kérve, hogy helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálják a kifizetőhely eljárásának jogszerűségét, szakszerűségét, illetve a megállapított összeg számszaki megfelelőségét.

Megjegyzem, hogy a tgys megállapításakor alakszerű közigazgatási határozatot kellett, hogy kapjanak, amely ellen biztosítani kellett a jogorvoslat lehetőségét. Amennyiben ennek kiadását elmulasztották, úgy a folyósító szerv (kifizetőhely) jogszabályt sértett.

pizzas79 # 2014.04.23. 05:39

Tisztelt Zengőbérci!
Köszönöm a választ!

Greyfam # 2014.04.23. 08:46

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődnék, hogy milyen lehetőségeim vannak, anyagilag hogy járnánk jobban.

Első gyerek 2013. márciusában született, 2004 óta megszakítás nélküli folyamatos munkaviszonyban állok (igaz nem ugyanannál a cégnél) jelenlegi munkahelyem 2008 óta van meg. A tgyás és gyed számításánál nem lehetett a teljes bruttó bérem (215e) figyelembe venni, mivel amíg a terhesség ki nem derült EKHO szerint adóztam, ez augusztussal módosítva is lett viszont 2012. októbere óta táppénzen voltam, 9-es kóddal a szülésig ezután tgyást, majd jelenleg is gyedet kapok. November végére vagyok kiírva a 2. gyerekkel. Mi lesz az alapja a 2. gyerek után járó tgyásnak, gyednek? Azt tudom, hogy a jelenlegi gyed is megmarad. Gondoltam arra, hogy a gyed mellett ha dolgoznék szintén veszélyeztetett terhesség lenne táppénzzel van e értelme "visszamenni" dolgozni a felgyülemlett szabadságot kivenni utána táppénzre menni, mit vennének ekkor alapul? Az ekho-san adózott bér közrejátszhat még mindig? Köszönöm előre is válaszukat.

jazmine_1015 # 2014.04.25. 11:11

Tisztelt Szakértők!
Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni:
Első gyermekem 2012.június 3-án született, akivel 2013. októberéig voltam otthon /TGYÁSon, majd GYEDen/, 2013 okt 16-tól pedig újra munkaállományban vagyok korábbi munkáltatómnál. Sajnos szervezeti átalakításoknak köszönhetően a pozícióm csak 2014.12.31-ig fog élni, a munkaviszonyom 2015.02.28-án szűnik meg. Kistestvért tervezünk, ezért a kérdésem az lenne, ha a második babánk 2015. tavaszán-nyarán születne meg, milyen jogosultságaim lennének?
Jogosult lennék-e a TGYÁSra, és ha igen, akkor milyen alapon számítanák az összegét? Ill. ilyen esetben hol kell majd benyújtanom az igényléseket?
Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!
További szép napot!

sortie # 2014.04.29. 11:25

TGYS jogosultság

jazmine_1015 # e-mail 2014.04.25. 13:11

Tisztelt Szakértők!

Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni:
Első gyermekem 2012.június 3-án született, akivel 2013. októberéig voltam otthon /TGYÁSon, majd GYEDen/, 2013 okt 16-tól pedig újra munkaállományban vagyok korábbi munkáltatómnál. Sajnos szervezeti átalakításoknak köszönhetően a pozícióm csak 2014.12.31-ig fog élni, a munkaviszonyom 2015.02.28-án szűnik meg. Kistestvért tervezünk, ezért a kérdésem az lenne, ha a második babánk 2015. tavaszán-nyarán születne meg, milyen jogosultságaim lennének?

Jogosult lennék-e a TGYÁSra, és ha igen, akkor milyen alapon számítanák az összegét? Ill. ilyen esetben hol kell majd benyújtanom az igényléseket?
Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!
További szép napot!

VÁLASZ:

  1. Tgys-re főszabály szerint csak az jogosult, aki a szüléskor biztosított, azaz a szüléskor munkaviszonyban áll. Ha tehát a szüléskor nem lesz munkaviszonya tgys és GYED ellátásokra nem lesz jogosult, csak a bruttó 28.500 Ft-os összegű, alanyi jogú GYES-re. (Ez utóbbit a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájától kell igényelni.)
  2. Ha azonban igénybe veszi a 90 nap álláskeresési járadékot ez idő alatt biztosítottnak minősül. Ezzel a két konjuktív feltételből az egyik teljesül. Amennyiben két éven belül van 365 nap biztosításban töltött ideje (a leírtak szerint van/lesz) teljesül a másik feltétel is és így jogosulttá válik tgys-re. Célszerű tehát az álláskeresési járadékot nem azonnal a munkaviszony megszűnése után, hanem egy kicsit később, a szülés előtt igénybe venni úgy, hogy azt a szülésig ne merítse ki. Ez esetben a szülés napjától kérje a munkaügyi központtól az ellátás folyósításának a szüneteltetését, ezzel egyidejűleg kérje, hogy a tgys igényléséhez a foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt állítsák ki és azt az anyakönyvi kivonattal, valamint a TB igazolványával együtt küldje el az egészségbiztosítónak.

Az ellátását ez esetben a minimálbér figyelembevételével állapítják meg, azaz leegyszerűsítve annak bruttó havi összege nem lehet több, mint a minimálbér 70%-a. (217/1997 XII:1. Korm.rendelet 26. § (2) bek.)

Bővebb tájékoztatásért forduljon a lakóhelye szerinti egészségbiztosító Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának Ügyfélszolgálastához. Önt, mint járulékot fizető biztosítotatt az ellátáson túl teljes körű felvilágosítás is megilleti. Lásd az 1997. évi LXXXIII. törvény 5. szakaszában írtakat. Eze szerint az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, valamint segítséget nyújt az igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezen jogával és követelje meg a teljeskörű tájékoztatást az egészségbiztosító munkatársaitól.


Greyfam 2014.04.23. 10:46

Tisztelt Szakértők!
Érdeklődnék, hogy milyen lehetőségeim vannak, anyagilag hogy járnánk jobban.
Első gyerek 2013. márciusában született, 2004 óta megszakítás nélküli folyamatos munkaviszonyban állok (igaz nem ugyanannál a cégnél) jelenlegi munkahelyem 2008 óta van meg. A tgyás és gyed számításánál nem lehetett a teljes bruttó bérem (215e) figyelembe venni, mivel amíg a terhesség ki nem derült EKHO szerint adóztam, ez augusztussal módosítva is lett viszont 2012. októbere óta táppénzen voltam, 9-es kóddal a szülésig ezután tgyást, majd jelenleg is gyedet kapok. November végére vagyok kiírva a 2. gyerekkel. Mi lesz az alapja a 2. gyerek után járó tgyásnak, gyednek? Azt tudom, hogy a jelenlegi gyed is megmarad. Gondoltam arra, hogy a gyed mellett ha dolgoznék szintén veszélyeztetett terhesség lenne táppénzzel van e értelme "visszamenni" dolgozni a felgyülemlett szabadságot kivenni utána táppénzre menni, mit vennének ekkor alapul? Az ekho-san adózott bér közrejátszhat még mindig? Köszönöm előre is válaszukat.

VÁLASZ:

Minden eb. pénzbeli ellátás alapja az irányadó/számítási időszakban elért egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem.
Ha 2014.novemberében szül a thgys alapja a 2013.01.01-től a szülést megelőző napig elért pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező keresete feltéve, hogy a tgys-t a szülés napjától kéri.

Ha ezen időszakon belül van 180 pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme a tgys ellátásnak nincs korlátja, azaz ha sokat keresett ezen összeg a keresetéhez igazodik, azt nem maximálják.

Ha ezen időszakon belül nincs 180 pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme (csak 1 és/vagy 179 nap közötti nap) a tgys ellátás alapjának van korlátja, mégpedig a minimálbér kétszerese.

Ha ebben az időszakban egy napi keresete (pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme) sincs a tgys alapja a szerződésében meghatározott összeg lesz, de itt is korlátot képez a minimálbér kétszerese.

Amennyiben csak 2013.01.01. előtt volt EKHO-s jövedelme, úgy az az új baba után járó ellátás alapjába nem számít bele.

Önnek is javaslom, hogy bővebb tájékoztatásért forduljon a lakóhelye szerinti egészségbiztosító Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának Ügyfélszolgálastához. Önt, mint járulékot fizető biztosítotatt az ellátáson túl teljes körű felvilágosítás is megilleti. Lásd az 1997. évi LXXXIII. törvény 5. szakaszában írtakat. Eze szerint az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, valamint segítséget nyújt az igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezen jogával és követelje meg a teljeskörű tájékoztatást az egészségbiztosító munkatársaitól.

jazmine_1015 # 2014.04.30. 09:35

Kedves Sortie!

Köszönöm szépen gyors és mindenre kiterjedő válaszát!
A lentiek alapján ha megkérem a munkáltatómat, hogy a szülés dátumáig tartson munkaviszonyban, akkor ha jól értem jogosult lennék a TYÁS-ra és az alapja a korábbi bérezésem alapján számolódna, igaz? És ebben az esetben ha megszűnne a TYÁS alatt (szülést követően) a munkaviszonyom, akkor ugyanúgy jogosult lennék a GYED-re, jól tudom?

Ill. az esetleg megoldás lehet-e, ha nem sikerül a munkaviszonyom meghosszabítása, hogy a munkaviszony megszűnése után GYES-re mennék vissza, hiszen a nagyobbik gyermekem, június 3-ig nem tölti be a 3. életévét, tehát még jogosult vagyok a GYES-re. Ebben az esetben mi alapján számolódna a TGYÁS, ez ugyanaz az eset mint ha munkanélküli járadékot igényelnék a köztes periódusra?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
üdvözlettel,

sortie # 2014.05.05. 14:53

jazmine_1015 2014.04.30. 11:35

Kedves Sortie!

Köszönöm szépen gyors és mindenre kiterjedő válaszát!
A lentiek alapján ha megkérem a munkáltatómat, hogy a szülés dátumáig tartson munkaviszonyban, akkor ha jól értem jogosult lennék a TGYÁS-ra és az alapja a korábbi bérezésem alapján számolódna, igaz?

IGAZ.

És ebben az esetben ha megszűnne a TGYÁS alatt (szülést követően) a munkaviszonyom, akkor ugyanúgy jogosult lennék a GYED-re, jól tudom?

IGEN, jól tudja.

Ill. az esetleg megoldás lehet-e, ha nem sikerül a munkaviszonyom meghosszbabítása, hogy a munkaviszony megszűnése után GYES-re mennék vissza, hiszen a nagyobbik gyermekem, június 3-ig nem tölti be a 3. életévét, tehát még jogosult vagyok a GYES-re.

Olyan szempontból igen, hogy addig sem lenne teljesen ellátatlan.

Ebben az esetben mi alapján számolódna a TGYÁS, ez ugyanaz az eset mint ha munkanélküli járadékot igényelnék a köztes periódusra?

Az alanyi jogú GYES ideje alatt nem biztosított!!!

Ha ez idő alatt szül -és nincs mögötte munkaviszony- nem lesz jogosult tgys-re, mert a jogszabály által előírt 1. feltétel, azaz hogy a szüléskor álljon az igénylő biztosítási jogviszonyban nem teljesül!

A GYES összege nem képezi a tgys alapját. (Magyarul nem veszik figyelembe.)

Ha ezt követően igényli az álláskeresési járadékot a tgys összegét ugyanúgy, mint ahogyan azt az előző válaszban leírtat fogják megállapítani.

nbrigi # 2014.05.05. 16:54

Arra szeretnék választ kapni, hogy ha csak 2013.október 1. óta dolgozok jelenlegi munkahelyemen - a munkaviszonyom előtte is folyamatos volt, de máshol dolgoztam - , és március 24.óta táppénzen vagyok (novemberben fogok szülni), akkor mi alapján fogják számítani a TGYÁS összegét. Számít-e, hogy változott a munkáltatóm?

Egy korábbi válaszban volt említés arról, hogy ha ugyanaz volt a munkáltató az előző évben, akkor az előző év jövedelme számít.

Köszönöm előre is a választ.

godzeratul # 2014.05.07. 09:53

Tisztelt Szakértők!

2006.november óta folyamatos munkaviszonyom van. 2013.05.03-án szültem első gyermekemet.Abban kérném a segítségüket, hogy a 2. gyermek jövő évben történő születése után milyen ellátásokra lennék jogosult? Utána is kapnám a tgyást? Annak összege mi alapján kerül kiszámításra? Érdemes lenne esetleg visszamenni "dolgozni", azaz fizikálisan nem szeretnék visszamenni csak a szabit kivenni, meg mondjuk táppénz. Hogy járnék a legjobban anyagilag? Az első gyermek születésének napjától vagyok tgyáson ,előző évben a bruttó bérem 210000 ft volt.
köszönöm a választ

koffee # 2014.05.07. 19:53

Tisztelt Szakértők!

Pedagógusként dolgozom, azonban státuszom két 4 órás státuszból állt 2 éven keresztül, amelyeket nem lehetett összevonni. 2012-ben született első gyermekem, amikor is a két státusz közül az egyik megszűnt, mert sikerült a másikat 8 órás státusszá bővíteni. 2013-ban ismét gyermekem született, aki után a TGYÁS számításánál a megszűnt jogviszony után nem számfejtettek iletményt hivatkozván a 2013. évi CXXXVII. törvény 39/A.§ (1) bekezdésének megállapított szövegére. Nem vették figyelembe az átmeneti szabályozást a 2014. május 11-ét megelőzően született gyermekekre vonatkozóan, pontosabban az ügyintéző szerint az átmeneti rendelkezés nem oldja fel azt az intézkedést, mely szerint csak az aktuálisan fennálló jogviszonyból lehet ellátmányt számítani. Ennek köszönhetően noha mindkát státusz után fizettem járulékot csak az egyik után kapok ellátást. Helyesen járt el a MÁK? Valóban az átmeneti szabályozás nem érvényes rám, noha 2013.decemberében szültem? Segítségüket előre is köszönöm!

ehajosi # 2014.05.09. 15:24

Tisztelt Szakértő!

2014. november 14-re vagyok kiirva szülni. Az utolso magyarországi munkahelyemen 2012 julius 31-ig dolgoztam. 2012 december es 2013 februar kozott allaskeresesi jarulekot kaptam es 2013 szeptemberig voltam regisztralt munkanelkuli. 2014. februar 12 ota egy kulfoldi cegnek dolgozom hatarozott ideju szerzodessel felmunkaidoben, itthonrol, mely 2014 szeptember 12-en fog lejarni. Kerdesem, hogy jogosult vagyok-e Tgyasra illteve GYEDre vagy barmilyen ellatasra. Es ha igen mi alapjan szamitjak ki? Jelent-e valamit a kulfoldi munka? Erdemes-e bejelentkezem ismet regisztralt munkanelkulinek?
Segitseget elore is koszonom.

Udvozlettel

vaczkor... # 2014.05.12. 14:39

koffee 2014.05.07. 21:53

Tisztelt Szakértők!

Pedagógusként dolgozom, azonban státuszom két 4 órás státuszból állt 2 éven keresztül, amelyeket nem lehetett összevonni. 2012-ben született első gyermekem, amikor is a két státusz közül az egyik megszűnt, mert sikerült a másikat 8 órás státusszá bővíteni. 2013-ban ismét gyermekem született, aki után a TGYÁS számításánál a megszűnt jogviszony után nem számfejtettek illetményt hivatkozván a 2013. évi CXXXVII. törvény 39/A.§ (1) bekezdésének megállapított szövegére. Nem vették figyelembe az átmeneti szabályozást a 2014. május 11-ét megelőzően született gyermekekre vonatkozóan, pontosabban az ügyintéző szerint az átmeneti rendelkezés nem oldja fel azt az intézkedést, mely szerint csak az aktuálisan fennálló jogviszonyból lehet ellátmányt számítani. Ennek köszönhetően noha mindkét státusz után fizettem járulékot csak az egyik után kapok ellátást. Helyesen járt el a MÁK? Valóban az átmeneti szabályozás nem érvényes rám, noha 2013.decemberében szültem? Segítségüket előre is köszönöm!

A Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodája, mint központi TB Kifizetőhely a terhességi –gyermekágyi segély ellátás megállapításáról köteles alakszerű közigazgatási határozatot hozni, illetve döntését indokolni, a jogorvoslat lehetőségéről és annak módjáról a biztosítottat kioktatni.

Sajnálatos módon ezen közigazgatásai szerv ilyen esetekben csak un. egyszerűsített határozatot hoz, amelynek lényege, hogy az indokolás elmarad, vagy rendkívül szűkszavú, így az ügyfél számára nem derül ki pl. az, amire Ön is kíváncsi, nevezetesen, hogy a különböző jogviszonyok közül melyiket vették, vagy nem vették figyelembe és ennek mi az oka, illetve, hogy döntésüket melyik jogszabályra alapozták.

Ezzel azonban sérül a tisztességes eljárás, illetve a részletes indokolási kötelezettség követelménye, amely ellen sajnos az OEP, mint a Kincstárat TB szempontból felügyelő országos hatáskörű közigazgatási szerv –különös tekintettel a Kormányhivatalokra- sem lép fel kellő hatékonysággal.

Ugyancsak nem követeli meg azt, hogy a Kincstár a döntését az előírt 18, illetve 21 napon belül hozza meg…

Az Ön által hivatkozott Ebtv. 39/A szakasz a főszabály, azonban ugyanezen törvény 82/F § ehhez képest speciális szabályt ír elő, márpedig a római jog óta tudjuk, hogy a speciális lerontja az általánost. Lex specialis derogat legi generali

Ezen speciális szabály szerint egy 2013. decemberi szülésnél a kifizetőhelynek mind a régi (2013.07.15. előtti), mind az új szabályok alapján meg kell állapítani az ellátást és a kedvezőbbel kell a biztosítottat segélyezni.

Márpedig a 2013.07.15. előtt, a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet szerint ha az igénylőnek a számítási időszakban megszűnt az egyik jogviszonya, úgy az irányadó időszakban elért peb. járulékalapot képező jövedelmét –ha az az irányadó időszakra esik- a megszűnt jogviszonyból is figyelembe kell venni.

Nem igaz tehát az, miszerint „az ügyintéző szerint az átmeneti rendelkezés nem oldja fel azt az intézkedést, mely szerint csak az aktuálisan fennálló jogviszonyból lehet ellátmányt számítani.

Az átmeneti rendelkezésnek mint speciális rendelkezésnek pont az volt a célja, hogy bizonyos esetekben lerontsa a főszabály rendelkezését.

Leegyszerűsítve olyan ez, mint a nyelvtan, illetve a helyesírás. Vannak főszabályok és vannak kivételek. A kivétel lerontja a főszabályt, azaz kivételnél soha nem alkalmazhatjuk a főszabályt.

Ha ezt az ügyintéző írásba adta, úgy az megalapozna egy fegyelmi eljárást is, mivel imperítia culpa adnuperátur, azaz a mesterségbeli járatlanság gondatlanságnak számít, márpedig ha egy megyei közigazgatási szerv TB ügyintézője nincs tisztában a szakmája szabályaival és úgy állapít meg pénzbeli ellátásokat, illetve úgy hoz biztosítottak létfenntartását érintő döntéseket az komoly gondatlanság, és ezért felelős az adott személy közvetlen felettese is.

Az biztos, hogy Önre érvényes az átmeneti rendelkezés azonban azt, hogy a MÁK helyesen járt-e el ennyi adatból kétséget kizáróan megállapítani nem lehet, javaslom hogy panaszával írásban forduljon a munkáltató székhelye szerinti egészségbiztosító igazgatójához kérve, hogy a „MEP” ellenőrök helyszíni, cél ellenőrzés keretében vizsgálják a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának eljárását, döntésének jogszerűségét, szakszerűségét, illetve az indokolási kötelezettség megfelelő módon történő teljesülését.

Kérje továbbá, hogy amennyiben megállapítást nyer, miszerint a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodája, mint TB kifizetőhely nem a hatályos jogszabályok szerint járt el, úgy az Önt megillető különbözet kiutalásáról haladéktalanul intézkedjenek, sőt kérje, hogy az Ebtv. 69. § szerinti kamatfizetési kötelezettségének is tegyen eleget a MÁK.

Zárójelben teszem hozzá, hogy amennyiben panasza alapos, úgy az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervének Igazgatója helyében elrendelném az ügyben érintett Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának a soron kívüli átfogó ellenőrzését.

vaczkor... # 2014.05.12. 14:41

nbrigi 2014.05.05. 18:54

Arra szeretnék választ kapni, hogy ha csak 2013.október 1. óta dolgozok jelenlegi munkahelyemen - a munkaviszonyom előtte is folyamatos volt, de máshol dolgoztam - , és március 24.óta táppénzen vagyok (novemberben fogok szülni), akkor mi alapján fogják számítani a TGYÁS összegét. Számít-e, hogy változott a munkáltatóm?

Egy korábbi válaszban volt említés arról, hogy ha ugyanaz volt a munkáltató az előző évben, akkor az előző év jövedelme számít.
Köszönöm előre is a választ.

A főszabály szerint minden ellátást a jelenlegi munkáltatónál elért jövedelemből kell kiszámolni.

Van azonban egy kivétel.

Azokban az esetekben, ahol a biztosított jogviszonyt váltott és a jogviszonyok között nincs 30 napnál hosszabb megszakítás a tgys és gyed ellátás összegét ki kell számolni mind a régi, mind az új szabályok szerint és az igénylőt a kedvezőbbel kell segélyezni.

Elza003 # 2014.05.14. 16:23

Tisztelt Ügyintéző! 2012.május 22-én született a kislányom, azóta nem dolgozok itthon vagyok vele, Gyed-et kapok, amely e hónap 22-én jár le.
Július 8-ra vagyok kiírva a második babámmal . Elkezdtem intézni a Gyest, május 23-tól indul. Úgy tudom így júniusban csak Gyest kapnék. Arra szeretnék választ kapni, hogy igényelhetek-e a Gyes mellé táppénzt, vagy szülés előtt 28 nappal a Tgyást, hogy ne csak Gyest kapjak. Illetve melyikkel járnék jobban a Tgyással, vagy a Táppénzzel? Köszönöm válaszát

Timbo (törölt felhasználó) # 2014.05.18. 09:09

Tisztelt Szakértő!

2015. elejére várjuk babánkat. Az lenne a kérdésem, hogy 9 éve folyamatosan biztosított vagyok, azonban 2014.január 01-től 2014.03.16. napjáig bejelentett munkanélküli voltam, de találtam új munkahelyet és 2014.03.17-én kezdhettem is dolgozni, ahol jelenleg is vagyok. Az lenne a kérdésem lehetséges, hogy táppénzre kell mennem, érdeklődnék, hogy a tgyás-t és a gyedet a régi munkahely alapján vagy az új munkahely bére alapján számítják majd ki?

Előre is köszönöm válaszukat!

Zengőbérci # 2014.05.23. 13:41

Timbo #   2014.05.18. 11:09
Tisztelt Szakértő!
2015. elejére várjuk babánkat. Az lenne a kérdésem, hogy 9 éve folyamatosan biztosított vagyok, azonban 2014.január 01-től 2014.03.16. napjáig bejelentett munkanélküli voltam, de találtam új munkahelyet és 2014.03.17-én kezdhettem is dolgozni, ahol jelenleg is vagyok. Az lenne a kérdésem lehetséges, hogy táppénzre kell mennem, érdeklődnék, hogy a tgyás-t és a gyedet a régi munkahely alapján vagy az új munkahely bére alapján számítják majd ki?

A jelenleg hatályos 1997. évi LXXXIII. törvény 82/F § értelmében a 2014.12.31-ét követő szüléseknél a tgys és gyed ellátást már csak az új jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével számolják majd ki.

Kivonat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztályának leveléből:

Örömmel tájékoztatjuk, hogy rövidesen megújul honlapunk. A jövőben is arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk érthető formában naprakész és hiteles információt kapjon az egészségbiztosítást érintő jogszabályok változásáról, illetve a hatályos jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról.
 
A kifizetőhelyek pozitív visszajelzései alapján az OEP által készített a kifizetőhelyeknek elektronikusan közvetlenül megküldött tájékoztatók a kifizetőhelyek feladatellátását nagymértékben segítik, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére az új honlapunkon is rendszeresen kerüljön sor szakmai tájékoztatók közzé tételére.
 
Ügyfeleink a kérdéseiket az www.oep.hu „írjon nekünk” oldalon, illetve a penzbeli@oep.hu e-mail címre küldhetik meg, a kérdésekre igyekszünk rövid időn belül választ adni.

Zengőbérci # 2014.05.23. 13:44

nixike84 # e-mail 2014.05.15. 13:09
Tisztelt Szakértő!
2014 11 04-re vagyok kiírvaa babámmal. Kérdésem az lenne, hogy mit vesznek alapul a számításnál? A 2013-as évet, vagy a születéstől visszamenőleg az 1 évet? Hozzáteszem, hogy 2013-ban 6 céghez voltam bejelentve, mert folyamat munkaerő kölcsönzésben voltunk és ide-oda pakolgattak... Most 4 órában vagyok bejelentve, de ha ez az év is számít, akkor inkább vállalok plussz munkát, hogy magasabb összegre legyek bejelentve, mert 4 órás után nagyon min. lenne a tgyás és a gyed is. Ha máshol is dolgoznék, a két párhuzamos bejelentett időszak számítana? Köszönöm válaszukat

  1. A 2015.01.01. előtt született gyermekekre a tgys és gyed ellátást a régi és az új szabály alapján is ki kell számolni és a kedvezőbbet kell megadni.
  2. Ha egyszerre több munkaviszonya van úgy a jogosultságot és az összeget külön-külön kell megvizsgálni. Amennyiben az új jogviszonyában nem dolgozik 365 napot a szülésig akkor abból nem lesz jogosult tgys és gyed ellátásra és az abban a jogviszonyban elért keresetét sem fogják beszámítani a másik, régi jogviszonyában megállapított tgys, gyed ellátás összegébe.

Kivonat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztályának leveléből:

Örömmel tájékoztatjuk, hogy rövidesen megújul honlapunk. A jövőben is arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk érthető formában naprakész és hiteles információt kapjon az egészségbiztosítást érintő jogszabályok változásáról, illetve a hatályos jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról.
 
A kifizetőhelyek pozitív visszajelzései alapján az OEP által készített a kifizetőhelyeknek elektronikusan közvetlenül megküldött tájékoztatók a kifizetőhelyek feladatellátását nagymértékben segítik, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére az új honlapunkon is rendszeresen kerüljön sor szakmai tájékoztatók közzé tételére.
 
Ügyfeleink a kérdéseiket az www.oep.hu „írjon nekünk” oldalon, illetve a penzbeli@oep.hu e-mail címre küldhetik meg, a kérdésekre igyekszünk rövid időn belül választ adni.

Zengőbérci # 2014.05.23. 13:46

Elza003 # e-mail 2014.05.14. 18:23
Tisztelt Ügyintéző! 2012.május 22-én született a kislányom, azóta nem dolgozok itthon vagyok vele, Gyed-et kapok, amely e hónap 22-én jár le.
Július 8-ra vagyok kiírva a második babámmal . Elkezdtem intézni a Gyest, május 23-tól indul. Úgy tudom így júniusban csak Gyest kapnék. Arra szeretnék választ kapni, hogy igényelhetek-e a Gyes mellé táppénzt, vagy szülés előtt 28 nappal a Tgyást, hogy ne csak Gyest kapjak. Illetve melyikkel járnék jobban a Tgyással, vagy a Táppénzzel? Köszönöm válaszát

A GYED extra egyik eleme az, hogy akinek két babája van jogosult a régire is és az újra is TB ellátásra. Lefordítva az Ön esetére Ön kaphatja a régi babára a GYES-t és az újra a tgys-t. Ez utóbbit természetesen akár a szülést megelőző 28 nappal is igénybe veheti.

A TGYS mértéke 70%. A táppénzé 50, vagy 60%, azaz mérték szempontjából a tgys ellátással jár jobban.

Kivonat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztályának leveléből:

Örömmel tájékoztatjuk, hogy rövidesen megújul honlapunk. A jövőben is arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk érthető formában naprakész és hiteles információt kapjon az egészségbiztosítást érintő jogszabályok változásáról, illetve a hatályos jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról.
 
A kifizetőhelyek pozitív visszajelzései alapján az OEP által készített a kifizetőhelyeknek elektronikusan közvetlenül megküldött tájékoztatók a kifizetőhelyek feladatellátását nagymértékben segítik, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére az új honlapunkon is rendszeresen kerüljön sor szakmai tájékoztatók közzé tételére.
 
Ügyfeleink a kérdéseiket az www.oep.hu „írjon nekünk” oldalon, illetve a penzbeli@oep.hu e-mail címre küldhetik meg, a kérdésekre igyekszünk rövid időn belül választ adni.

kalincsakluca # 2014.05.26. 09:27

Tisztelt Szakértő!
Remélem nem járok rosszabbul.

Első gyermekem 2010.12.02-én született. A második GYED-be született, 2012.08.18-án. Ekkor a bérem 125500 ft-volt.
Úgy néz ki, hogy a harmadik gyermek 2014.08.15- körül érkezne. Megszüntettem, illetve tovább igényeltem a GYEDEM. Most szabadságon vagyok 2014.03.01- 2014.07.09-ig. Mostani bérem 185000ft. Ha nem lesz meg a 180 ledolgozott nap az évben, akkor a minimálbér után kapom a TGYÁST, illetve a GYEDET? Mert akkor leállítom inkább a szabadság kivételét.
Válaszát köszönettel!

lantsa # 2014.05.27. 10:52

Tisztelt Szakértő!
Segítségét kérném, hogy mi lesz az alapja a Tgyás ill. Gyed számításnak abban az esetben, ha második gyermekünk megszületik az első 2. éves koráig, illetve mi alapján számolnak akkor, ha ez után születik meg. Mi a különbség?
Az első gyermekünk születésekor biztosított voltam, folyamatos munkaviszonyom van, nem volt szünet, és br. 200ezer ft a bérem.
Köszönöm válaszát.

Beningna # 2014.05.27. 21:22

Segítséget kérnék!
2011.10.02-án született a gyerekem, tanár vagyok, szeretnénk egy másik gyereket is, lehet a teherbeesés belefér a gyes-be, vagy az utána levő szabadságba. A szabadságom 34 nap, valamivel több mint 2 hónap, ahogy számoltam. Honnan tudom meg, hogy mennyi lesz a remélhetőleges gyerekem után a tgyás, és a gyed? Attól félek, hogy az első gyerek utáni gyes miatt ez nagyon kevés lesz. Munkába semmiképpen nem akarok visszamenni, mert új munkahelyet kellene keresnem, új helyre költöztünk és 38 éves vagyok, nem akarok 40 felett gyereket szülni. Köszönöm!