TGYÁS jogosultság


Vikimama # 2014.02.12. 14:14

Kedves Nandy!

Köszi a választ, meg a megerősítést, a tgyással biztosan nem lesz gond.
A gyed viszont nem ilyen egyszerű, mert "sajnos" tényleg a teljes keresetemet megadja a mh-em a szülési szabi első 4 hónapjában (az én esetemben max 2 hónapra, mert utána lejár a szerződésem), és ez az én gondom. Mert a tájékoztatók szerint ebben az esetben a jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a tgyás arra az időszakra, amikor a teljes fizut megkapom. És ez a jogviszonyom lejártáig így lesz elvileg. Ezért kérdezem, hogy a gyed szempontjából ha már megigényeltem a tgyást x napon, elgkésőbb a szülés napján, még aktív jogviszonyban, csak a teljes bér nem folyosítják, akkor ez belefér a fennálló jogviszony = a tgyás folyósítása alatt megszűnt jogviszony-ba, mert ekkor jár a gyed a fizum szerint, vagy sem, mert akkor nem is jár egyáltalán gyed, ha jól olvastam (passzív jogon igényelt tgyás esetén gyed-re nem leszek jogosult)?
Köszi, Vikimama

anne01 # 2014.02.13. 07:48

Vikimama

Ez úgy működik, hogy a tgyást megigényled a szülés napjától, a munkáltatód leigazolja, hogy a szerződésed lejártáig a teljes keresetedet megkapod és ezért erre az időszakra tgyást nem fogsz kapni. Az majd csak a hátralévő időre fog járni. Mivel még biztosítási jogviszony alatt igényelsz tgyást, a gyed is járni fog.

nandy # 2014.02.13. 11:19

A szülési szabadság legkorábban a várható szülés előtt négy héttel vehető igénybe.
Minden más szabi nem szülési szabi, ezért mondtam, hogy ne keverd bele magad még jobban.

Vikimama # 2014.02.13. 12:00

Kedves Nandy és anne01!

Nagyon köszönöm a válaszokat mindkettőtöknek. Üdv, Vikimama

Sissy84 # 2014.02.18. 09:19

Kedves szakértő!

Az alábbiakban szeretném kérni segítségét:

2010. november 29.-én született meg a kisfiam, ettől a naptól TGYÁS-on, majd május 16-tól GYED-en voltam (2012. november 28-ig). Munkaviszonyom 2012. november 29-én megszűnt, ettől a naptól 2013. november 28-ig GYES-en voltam. 2013. december 18-tól álláskeresési járadékban részesülök, de még a 90 nap jogosultsági idő lejárta előtt, március 1-jén fogok az új munkahelyemen kezdeni.
A napokban derült ki, hogy újra babát várok, aki október végén érkezik. Ha jól számoltam, és helyesen értelmezem, hogy a GYES fennállása alatt (mivel nem volt már munkaviszonyom)nem voltam a biztosított, a baba születéséig nem lesz meg a 365 nap biztosítási jogviszonyom, hiába vagyok (és leszek a szülés napjáig) 2013. december 18 óta biztosított.
Számításaim szerint akkor lennék jogosult TGYÁS-ra, ha a baba december 18 után születne.
A kérdésem az lenne, hogy annak ellenére, hogy október végén fogok szülni, igényelhetem-e a TGYÁS-t csak december 18-tól, illetve ha nem, GYED-re ettől függetlenül jogosult leszek-e?

nandy # 2014.02.19. 22:18

Nem az igénylés időpontja a mérvadó, hanem a jogosultság kezdő időpontja, az pedig a szülés napja.

nandy # 2014.02.19. 22:19

Esetleg méltányossági alapon kaphatsz ellátást, ennek módjáról célszerű lenne a legközelebbi OEP ügyfélszolgálatától tájékoztatást kérni.

Lynett # 2014.02.22. 14:47

Tisztelt Szakértő!

A következő kérdésemmel kapcsolatban sajnos sehol nem találtam egyértelmű választ.
Amennyiben tgyás folyósítása alatt jár le a határozott idejú szerződésem, úgy az utána kapott passzív tgyás és a gyed folyósításával kapcsolatban a munkáltatónak kell-e "állnia" valamit (az ellátás néhány százalékát), vagy ezeket az ellátásokat teljes mértékben az OEP állja/visszaigényelhető? Van-e olyan jogszabály ahol ennek utána lehet nézni? Köszönöm.

gyorgyike85 # 2014.02.24. 06:24

Kedves Szakértő,
A következő kérdéssel fordulok Önhöz. Állandó, több éves munkaviszony időszaka alatt 2013.május 1-jén született a kisfiam. Táppénzen 2012 novemberétől voltam, de ez nem befolyásolta a TGYÁS összegét, szépen megkaptam a munkabérem alapján. A közeljövőben tervezzük a kistestvért, és hallottam olyat, hogy az 1. gyermek 2. születésnapjáig meg kell születnie ahhoz, hogy a TGYÁS-t megint az eredeti bérem alapján kalkulálják. Közben nem szeretnék visszamenni dolgozni, jelenleg GYED-en vagyok. (Fontos hozzátenni, hogy a munkabérem alapján történő kalkuláció nekem sokkal jobb, mint a minimálbér alapú, tehát arra törekednék, hogy megint bér alapján kapjam...) Kérdésem, hogy helytálló ez az állítás?
Konkrétan mennyi a TGYÁS (és GYED) összege, ha 2015.05.01-ig születik meg a kistestvér, és mennyi, ha az után?
Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel, Györgyi

nandy # 2014.02.24. 12:21

Lynett: TGYÁS és GYED esetén egyébként sincs a munkáltatónak hozzájárulási kötelezettsége.
Esetleg nem arra gondoltál, hogy a mostani helyed TB kifizetőhely?

nandy # 2014.02.24. 12:24

gyorgyike:

TGYÁS alapja főszabály szerint a jogosultságot megelőző időszakban elért jövedelem. Tényleges jövedelem hiányában (pl. ha a két szülés között nem mész vissza dolgozni), akkor a szerződés szerinti béred, de 180 bérezett nap hiányában legfeljebb a minimálbér kétszerese.

A GYED lejártát követően lehetőség van gyes igénylésére is, a gyermek hároméves koráig nem kötelező visszamenni dolgozni.

Lynett # 2014.02.24. 13:57

Kedves nandy! Nagyon köszönöm a válaszodat. A munáltatóm TB kifizetőhely, ez biztos, így ők fogják nekem utalni az ellátásokat. Azért érdekelne, hogy neki ebből keletkezik-e "anyagi kára", vagy mindent visszakap az OEP-től? De ezek szerint alapesetben sincs hozzájárulási kötelezettsége, mint például a táppénznél.

PowerRD # 2014.02.24. 14:39

nandy, gyorgyike85:

Azért van ott még egy bekezdés: ha azért nem volt jövedelem, mert a a kismama THGYS-en, vagy GYED-en volt, akkor ugyanaz lesz az alap, mint az előző ellátás esetén.
Konkrétan gyorgyike85 esetére vonatkoztatva: mivel alapszabályként a megelőző naptári évet veszik figyelembe, ezért 2015 végéig meg kell születnie a kistestvérnek ahhoz, hogy ugynazon számítás alapján kapja a THGYS-t, GYED-et, mint most kapja. Azért nagyon kicentizni nem érdemes.
Amit aranyszabályként mindig ilyenkor ajánlani tudok: felhívni a kifizetőhelyet (ha nem a munkáltatótól kapod a GYED-et, akkor egészségbiztosító) és közvetlenül ott kérdezni, mivel ők látják a pontos, részletes adatokat. Ne aggódj, nem te leszel sem az első, sem az utolsó, aki ilyesmivel megkeresi őket.

gyorgyike85 # 2014.02.24. 18:50

Kedves nandy és PowerRD, köszönöm szépen a segítséget, megkaptam a választ mindenre! Üdv, Györgyi

Bora54 # 2014.02.24. 20:49

Kedves Szakértők,

Előre is elnézést kérek a pongyola kifejezésért, az alábbiakban szeretnék tanácsot kérni. Április közepére vagyok kiírva. (nem tudom ez bármit számít-e, január 20-tól betegszabadságon, majd 8 nap rendes éves szabadságot követően táppénzen vagyok, a szülési szabadságomat a gyermekem születésével egyidőben kértem megkezdeni a munkáltatótól). A kérdésem a tgyás számításával kapcsolatos. A 2013 tejesítményértékelésem most történt meg, ezért ezt a plusz 1 havi fizetést csak a mostani februári fizetésemmel együtt fogják átutalni. Mennyiben változtatott volna a netto Tgyás-omon az, ha ezt még tavaly kifizetik, azaz hogy tudom kiszámolni azt, hogy a 6 hónap alatt havi nettoban mennyi lenne/lett volna ez a különbség. Köszönettel!

nandy # 2014.02.24. 22:44

PowerRD, szeretném felhívni szíves figyelmedet arra, hogy TGYÁS esetében nincs az általad hivatkozott előnyszabály!!

Ebj. 42. § (2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.

Az előnyszabály pedig a 48. § (5) bek.

A sorrend nagyon fontos. Tápppénznél valóban lehet az előző ellátás alapja a mérvadó, de ez nem volt kérdés.

Utána először TGYÁS-ra jogosult, ahol NINCS előnyszabály, így az az igaz, amit írtam.

Utána jön a gyed, aminél van előnyszabály, de mivel az előző ellátása a TGYÁS volt, így GYED-nél is annak alapjával számolnak.

nandy # 2014.02.24. 22:46

Lynett, igen, ők megkapják az OEP-től, és nem kell munkáltatói hozzájárulást fizetni.

PowerRD # 2014.02.25. 10:56

nandy,

Igazad van, köszönöm, hogy feéhívtad rá a figyelmemet.

sysyke01 # 2014.02.25. 12:21

Tisztelt szakértő!
Kérdésem a következő lenne: 2013.jan 13 járt le előző gyermekemmel a gyes aztán márc 25 szabadságomat töltöm a 3 év után járót. Most tudtam meg újból babát várok és a munkámból kifolyóan újra táppénzre kell mennem a szülésig aminek várható idő pontja nov vége. Kérdésem az lenne fog e tgyes ill gyed járni vagy végig csak gyes? nem értek sajnos hozzá köszönöm a válaszát előre is.

Adria Eszter # 2014.02.25. 20:01

Tisztelt szakértő!
Első gyermekem 2013. márciusában született, jelenleg GYED-en vagyok vele. Második gyermekemet 2014. június hónapra várom. Azt szeretném megtudni, hogy mi lesz az alapja a TGYÁS számításának: az eredeti munkabérem, vagy a 2013-as évben kapott jövedelmeim (bér, TGYÁS,GYED) átlaga? Gyermekvállalás előtt 8 éves folyamatos munkaviszonyom volt.
Köszönöm válaszát!

nandy # 2014.02.26. 08:34

sysyke:

TGYÁS-ra és GYED-re az jogosult, aki a szülést megelőző két évben legalább 365 nap biztosítási idővel rendelkezik, és a szülés napján is van biztosítása.

Ezt nem befolyásolja, ha közben táppénzen vagy. A lényeg, hogy legyen munkaviszonyod.

nandy # 2014.02.26. 08:36

Adria Eszter:

Ha 2013-ban vagy idén kaptál bért (nem táppénz, gyed stb...), akkor az lesz az alap.
Ha nincs jövedelem, akkor a szerződés szerinti bér.

Ha nincs legalább 180 napi bér, akkor TGYÁS alapja is legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.

VNoncsy # 2014.02.26. 14:47

Tisztelt Szakértő!

A következő problémával lenne.
2011.06.27-én szültem első gyermekem.Előtte 8 órában dolgoztam bruttó:226000 Ft volt a jövedelmem,amelyből számolták az akkori TGYAS,GYED összegét.2013.06.27.től-2013.09.17-ig GYES-t kaptam.2013.09.18-án visszavettek a munkahelyemre 6 órás munkaidőbe és 169000 Ft bruttó fizetéssel.2014.01.21-től veszélyeztetett terhesként itthon maradtam,így nem lett meg a 180 nap munkaviszonyom.(2014.08.28-ára vagyok kiírva).
Kérem segítségüket a TGYAS összegének kiszámolásában,mert a munkáltatómtól azt az információt kaptam, hogy sajnos csak minimálbérből tudják nekem a TGYAS összegét megállapítani, mert méltányosságból már a Tp összegét számolják nekem a 2010-es jövedelmből.Én úgy tudom, hogy mivel nincs meg a fent említett időtartam, így a 2010-es jövedelmemből kellene számolják az juttatásaimat.

Üdvözlettel:Noémi

nandy # 2014.02.27. 10:33

Noémi, a munkáltatód netán TB-kifizetőhely, hogy ennyire "tudja" a jogszabályokat?

Táppénz ellátásnál az irányadó időszak? 2013.01.01-től 2014.01.20-ig.
Bérezett napok: 2013.09.18. - 2014.01.20. , ez ha jól számolom, 125 nap.

GYED napjai az irányadó időszakban: 2013.01.01 - 2013.06.26. 177 nap.

Megállapítható, hogy az irányadó időszakban azért nem volt 180 bérezett napod, mert GYED-ben részesültél. Így az Ebj. 48. § (5) bek. alapján

"(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (6a) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb."

Ez az ún. előnyszabály. Ennek alapján a táppénz összegének kiszámításánál azt az összeget kell figyelembe venni, amely alapján a GYED-et megállapították.

nandy # 2014.02.27. 10:38

TGYÁS esetén:

Az irányadó időszak szintén 2013.01.01-től a szülésig (vagy előtte 28 nappal, ha igénybe veszed, de ennek most nincs jelentősége)

Az előbb kiszámoltam a bérezett napokat, így TGYÁS-ra is igaz, hogy nem lesz meg a 180 nap.

Így az Ebj. 42. § (3) bek. alapján TGYÁS alapja az irányadó időszakban ténylegesen elért jövedelmed lesz (vagyis az a 169.000,-Ft).

A GYED-et szintén a 169.000 forint után fogják számolni.